Chat

host

Kamil Kopecký

Zneužívání dětí na internetu

Záznam chatu ze čtvrtka 20. února 2020

ANTI: „Jak to vypadá s tímto hrozným a odporným jevem - zneužíváním dětí na internetu - v současnosti v ČR - prevence, represe?“

Kamil Kopecký: „Prevence rizikového chování je v České republice na velmi vysoké úrovni, do prevence se aktivně zapojují jak neziskové, tak i komerční instituce, včetně policie. V případě, že se případ zneužití dítěte k policii dostane, policie reaguje velmi profesinálně a je třeba ji za její aktivity pochválit. Přes veškeré úsilí všech zainteresovaných organizací se bohužel v České republice objevují i tyto fenomény a kyberkriminalita narůstá...“

SK: „Za zneužívání dětí na internetu by měly být ty nejpřísnější tresty, víc než za vraždu!“

Kamil Kopecký: „V zahraničí, např. Velké Británii, jsou tresty za sexuální zneužívání dětí podstatně vyšší než v České republice. V České republice se maximální tresty v této oblasti pohybují kolem hranice 10 let odnětí svobody.“

Student: „Děkujeme. :) Jste nejlepší vyučující na fakultě. Kdyby Vás tak šlo naklonovat.“

Kamil Kopecký: „Děkuji a zdravím svůj anonymní fanklub ze studia Sama doma!“

ANTI: „Vedle zneužívání dětí na internetu a vůbec jakéhokoliv sexuálního zločinného jednání a ilegálních drog nejsou snad horší zločiny!“

Kamil Kopecký: „U sexuálně motivovaných trestných činů páchaných na dětech je velkým problémem především vysoká latence - jen zlomek zneužívaných dětí problém nahlásí, krizovou situaci tají, nesvěří se rodičům ani učiteli. A právě pro ty jsou určeny různě druhy online anonymních služeb - poraden, linek - kam může dítě zavolat či napsat a svůj problém probrat s profesionály. Možnosti pomoci nabízí např. Linka bezpečí, Linka důvěry, Dětské krizové centrum či poradna projektu E-Bezpečí.“

Gába: „Dobrý den. Hrozí nějaké nebezpečí dětem při hraní Robloxu, nebo Minecraftu? A jak se dá případně chránit. Jak zjistím, že další, kdo se chce přidat je opravdu dítě?Neni v tom nebezpečí? Díky Gába“

Kamil Kopecký: „Co se týče Minecraftu, podle dostupných dat je Minecraft velmi bezpečná hra a téměř polovina dětských hráčů potvrdila, že se s žádným problémem v tomto prostředí nesetkala. Přestože existují případy, kdy dítě na predátora skutečně narazilo uvnitř online hry, jde spíše o raritní situace - např. typický dětský hráč Fortnite či Minecraftu daleko častěji narazí spíše na různé druhy podvodů s účty či kyberšikanu, než na skutečného sexuálního predátora. Tuto situaci např. popisuje výzkum Fenomén Minecraft v českém prostředí, kdy 41 procent dětských hráčů potvrdilo, že se v online světě Minecraftu nesetkalo s žádnou rizikovou formou komunikace žádným rizikovým jevem. Snahu o vylákání intimních materiálů potvrdilo 5 procent dětských hráčů a snahu přimět dítě k osobní schůzce reportovalo 7 procent (a to na schůzky mohly přijít i jiné děti). Pokud bude rodič s dítětem aktivně komunikovat o tom, co dítě v online prostředí dělá, a nastaví mu limity jeho chování (např. s ohledem na sdílení osobních údajů, sexuální obsah, čas apod.), rizika výrazným způsobem sníží. Podstatně vyšší riziko kontaktu se sexuálním predátorem představují různé druhy online seznamek, podezřelé skupiny na sociálních sítích, erotické videochaty apod.“

Iva Machková: „Dobrý den. Úplně mě toto téma jako matku děsí! Ale je moc moc dobře, že dokument byl zrealizován, že jde do kin a bude měnit myšlení nás, rodičů a taky doufejme dětí. Kéžby však i díky Vám ubylo těchto zvrhlíků.“

Kamil Kopecký: „Pokud bude dítě dodržovat základní bezpečnostní zásady - především s ohledem na sdílení intimních materiálů v online prostředí, zásadním způsobem pak zvýší svou bezpečnost. Internet je pozitivní nástroj, který není třeba démonizovat, ale je nutné dítě na aktivity v tomto prostředí dobře připravit. Z vlastní zkušenosti mohu říci, že drtivá většina škol v ČR integrovala tato témata do svých preventivních programů a mnoho učitelů s žáky tato témata aktivně probírá. Více informací o bezpečnostních zásadách: http://e-bezpeci.cz/index.php/rodicum-ucitelum-zakum/1791-rodice-nepanikarte-film-v-siti-je-sice-syrovy-ale-bezpecnost-deti-v-online-prostredi-neni-tezke-zabezpecit-staci-se-drzet-nekolika-rad“

Monika: „Dobrý den, poslouchala jsem váš rozhovor v pořadu sama doma a přijde mě, že nebezpečí "na síti" se týká většinou děvčat. Jak je to s kluky. Mám dva syny a ráda bych věděla co můžu čekat....“

Kamil Kopecký: „Chlapci jsou v online světě ohroženi také, a proto je s nimi nutné aktivně v oblasti prevence pracovat. Velmi často jsou útoky na chlapce realizovány prostřednictvím falešných profilů dívek podle velmi jednoduchého schématu - "fiktivní dívka" osloví chlapce, nabídne mu výměnu intimních materiálů (a sama chlapci "své vlastní fotky" poskytne), chlapec svolí a jakmile tyto materiály poskytne, stane se terčem nátlaku, vydírání apod. V České republice je známo několik případů, ve kterých k sexuálnímu zneužití chlapců s využitím online nástrojů skutečně došlo. Pro zajímavost: V loňském roce byl z vězení předčasně propuštěn jeden z pachatelů, kterému se ve spolupráci s jeho komplicem podařilo v průběhu několika let zneužít celkem 36 chlapců. Nepropadejme však panice - pokud dítě pachateli citlivé materiály nespokytne, k destruktivnímu útoku nedojde. Základem je opět prevence.“

beata: „Dobry den, byl uz nekdo ze sexualnich predatoru z dokumentu V siti, obvinen? Dekuji“

Kamil Kopecký: „Ano, policie se aktuálně zabývá hned několika případy, které film V síti zachycuje. Více nechci prozradit, protože jsou kauzy stále živé.“

Kateřina: „Dobrý den, byli po natočení dokumentu predatori nějak potrestáni?“

Kamil Kopecký: „Ano, policie se v tuto chvíli aktivně zabývá hned několika případy pachatelů, kteří ve filmu vystupují. Ty nejvíce nebezpeční pachatelé na své tresty čekají. Šetření stále probíhá, proto nemohu prozradit více.“

Metodik prevence: „Dobrý den, máme zájem o besedu pro žáky ZŠ. Můžu na Vás dostat nějaký kontakt nebo odkaz? Děkuji“

Kamil Kopecký: „V České republice existuje řada institucí, které se na prevenci rizikové chování soustředí a mají ve svých programech i témata spojená s těmito fenomény. Např: E-Bezpečí (www.e-bezpeci.cz, doc. Kamil Kopecký, Ph.D) O2 Chytrá škola (www.o2chytraskola.cz) Buď safe online (www.busafeonline.cz) Bezpečně na netu (www.nic.cz) Internetem bezpečně (www.internetembezpecne.cz) Preventivní aktivity samozřejmě realizuje i Policie ČR. Všechny organizace dělají jak besedy ve školách, tak besedy pro rodiče.“

DAVID: „DOBRÝ DEN PŘEJI CHTĚL BYCH SE VAS ZEPTAT, KDYŽ NA MŮJ EMAIL PŘIJDE ZPRÁVA JAKOBY POSLÁNA MNOU Z MÉ EMAILOVÉ ADRESY S TÍM ŽE KDYŽ NEPOŠLU DO BITKOIN PENĚŽENKY ..... ČÁSTKU TAK ROZESLE VŠEM MIM KONTAKTŮM MOJE AKTIVITY NA INTERNETU. ASI TÝDEN PŘED TÍM MI ZAČALI CHODIT NABÍDKY ZE SEZNÁMKY AŤ UŽ SE KONEČNĚ OZVU NA KTERÉ JSEM NEREAGOVAL. DA SE NĚKDE VĚC NAHLÁSIT A ZJISTIT PACHATEL PODLE ČÍSLA- KÓDU BIRKOUNPENEZENKY? DĚKUJI DAVID“

Kamil Kopecký: „Dobrý den, jedná se o klasický internetový podvod, před kterým varuje každoročně jak policie, tak i další organizace. Podvod je podrobně popsán např. na našem webu: http://www.e-bezpeci.cz/index.php/rizikove-jevy-spojene-s-online-komunikaci/sociotechnikax/1358-e-maily-o-tom-ze-pachatele-pomoci-viru-rat-ziskali-vase-intimni-materialy-jsou-podvodne-jde-o-scam Nikomu nic neplaťte, přestože vás anonym vydírá. Cílem je vystrašit vás a přimět k ukvapené platbě! Věc můžete nahlásit i policii.“