Chat

host

Mgr. David Ondráčka

Občanská poradna - sport a veřejné peníze

Záznam chatu z pondělí 14. října 2019

ANTI: „Jak to vypadá se sportem a veřejnými penězi v ČR nyní obecně?“

Mgr. David Ondráčka: „Aktuálně má ten systém spoustu chyb, potřebuje zgruntu změnit, mnohem strategičtější přístup. Teče tam ročnš až 15 miliard z veřejných peněz a je nutné je rozdělovat průhledně a smysluplně. Sport peníze i ty veřejné potřebuje, je to prevence, zdravotní, sociální i kriminality. Potřebujeme investovat do sportovišť pro všechny. Vzniká Národní sportovní agentura, což je možnost to dělat jinak. Měla by přiníst koncepvi, omezit počty dotačních programů, zavést rejstříky, posílit kontrolu, aby ty peníze šly ke sportovcům, trenérům i dětem.“

SK: „Jak se díváte na čínskou Slavii?“

Mgr. David Ondráčka: „SLožité téma, čínské investice jsou obecně docela fiasko, tlačené prezidentem Zemanem a některými firmami. Neměli bychom se před Čínou klanět, to je naivní, jsou to těžcí političtí pragmatici. A je to státní kaitalismus, firmy mají neprůhledné vlastníky. Ale je pravda, že Slavia se zvedla, hraje skvěle, reprezentuje celé Česko na evropské scéně. I kdyby Čínani odešli, najdou se jiní sponzoři a majitelé, kteří tuto mašinu potáhnout dál. Má našlápnuto přes Ligu mistrůi na slušné příjmy. Slavia přežije dobře i bez nich.“

SK: „Jak se dívate na kauzu fotbalového stadionu v HK?“

Mgr. David Ondráčka: „Nevím o této kauze dost, pokud k tomu máte víc nebo zákulisní informace, spojme se a podíváme se na to. Kontakty mám na webu TI, www.transparency.cz Nebo přes kolegy, kteří se věnují více sportu a dotacím www.korupcniviceboj.cz“

Jana: „Dobrý den, proč všude teče nejvíce peněz do fotbalu,když je spousta jiných sportů,ale ty se moc nerozvíjí protože nejsou tolik dotované-hodně je to vidět nejen u dospělých kde na malých městech se dotují jen fotbalové hřiště a fotbal,ale i u dětí-fotbal je nejlevnější sportovní kroužek“

Mgr. David Ondráčka: „Dobrý den, přesně tahle nerovnost je velký problém. Právě ty masovější sporty by neměly zastínit další sporty, i to, že něco hrají více kluci, jiný sport holky. Měli bychom nenechat dotace jen pro fotbal nebo hokej, mělz by se podpořit i další kroužky, oddíly. Ale je třeba se ptát našich starostů, radních, zastupitelů, napsat jim mail, chtít vědět, proč a kam dotace posílají. Ale jde i sport malý, amatérský, pro širokou veřejnost vs. profesionální, vrcholový. Veřejné peníze by měy hlavně jít na veřejná sportoviště, hřiště, haly, trenéry mládeže, nadšence, kteří vedou děti a mládež.“

Vladka: „Dobry den bydlim ve vesnici ( 3000 obyv) a chteli bychom podporit deti ktere chteji sportovat atletika atlet.hry napr.odpoledne po škole ( vek.skupina 6-10 let) je možné ziskat dotace napr.na pomucky a vybaveni ktere by nam pomohlo pri teto praci?Na koho je mozne se obratit a lze penize ziskat?“

Mgr. David Ondráčka: „Dobrý den, je potřeba se poptat starosty, zastupitelů, jaké možnosti jsou dnes, zda pravidelně podporují sportovní oddíl či kroužky, včetně atletiky. A navrhnout jim, že i malá pomoc by pomohla rozjet oddíl, který by pak mohl žádat o finance na krajské a státní úrovni, kde jsou podpory i pro malé oddíly, takzvaně na hlavu, na počet sportujících dětí. A možné je dostat i část peněz na pomůcky, vybavení. Ale třeba i něco na vedení kroužku, vedoucímu, trenérovi. Je třeba to obejít a ptát se. Zkuste se ozvat i na atletický svaz, mají tam metodickou pomoc, jak žádosti vyplnit. Případně Česká unie sportu, která má své krajské kontakty a může navést na dobrý směr.“

Jana: „Dobrý den, zajímalo by mě, odkud se berou ve světě peníze na fotbal, hokej, tenis atd. , kdy sportovci dostávají miliony. Myslím, že je to nepoměr, když jinde ve světě umírají děti na nemoce a hlad?!“

Mgr. David Ondráčka: „Rozumím, svět je občas bláznivý, když dáte proti sobě sportovní profíky a chudobou světa je otřesné. Je fakt, že odměny hvězd jsou někdy šílené, koupit fotbalistu ya miliardu, nebo třeba koně za půl miliardy.. Ale lidi chtějí vidět hvězdy, jsou schopni platit, kupovat lístky, dresy. Vrocholový sport je dnes obrovský byznys, často hodně špinavý. Proto potřebujeme, abz veřejné peníze šly hlavně do sportu pro všechny, ne tolik na vrcholový a špičkový sport. Je lepší podpořit tisíc sportujících dětí, než jednoho olympionika.“

brtník: „Pochybuji, že se něco zlepší,např.Autoklub ČR vykazoval 20x víc členů,než byla skutečnost, nestalo se nic,ti, co rozkradli Sazku a dostávali sami desítky mil. do vlastní kapsy, taky bez trestu. Závodím 40 let a vím, že 99.99% jezdců nedostala nikdy nic..Na těch 7 mld.,co půjdou do sportu, se už těší akorát sport.funkcionáři , lepší to nebude“

Mgr. David Ondráčka: „Proto potřebujeme rejstříky sportovců i sportovišť, aby se dalo investovat rovnoměrně, i regionálně. Nová Agentura je možnost to dělat jinak, změnit status quo, současný stav je tristní. Má odpovědnost to pojmout koncepčně, posílat peníze až dolů sportovcům, odbourávat bafuňářskou strukturu. Rozumím, podvody a mrtvé duše Autoklubu znám, bylo to až kriminální, tohle by už nemělo být možné, ale je nutné to pořádně hlídat.“

Jana Haraštová: „Dobrý den, pane magistře, zajímalo by mě, jak moc se využívají finanční prostředky na výstavbu sportovišť v poměru ze státního rozpočtu a fondů EU. Také bych se ráda zeptala, co říkáte na spolupráci veřejného a soukromého sektoru, tedy public private partnership. Myslím si, že právě PPP projekty by mohly pomoci s “úspěšnou” výstavbou sportovních zařízení apod. , tak aby fungovaly i desítky let a skutečně by nám mohly dát tu hodnotu za peníze. Bohužel v ČR nejsou zkušenosti, ze kterých bychom mohli čerpat. Děkuji. Jana H.“

Mgr. David Ondráčka: „Dobrý den, samozřejmě na stavbu hodně hal, hřišť, sportovišť byly využity peníze státu i EU fondy. Důležitá je taky přestavba, obnova a údržba stávajících hal, sokoloven, ta infrastruktura je těžce podfinancovaná. Mnohé haly nám doslova padají na hlavu. Musíme investovat do toho, aby bylo kde sportovat, to prostředí odpovídalo 21. století. PPP, to je na delší povídání, dobré zkušenosti tady nemáme, teď se tak zkouší soutěžit kousek dálnice. Ale dovedu si představit, že by nová Agentura sportu hledala modely, jak propoji ttřeba stavbu a údržbu několika hal a takhle soukromého partnera zapojit formou PPP. Hezký den“

Pavla: „Dobrý den, jakou pozici má TJ Sokol v Praze pro možnost získání finančních prostředků? Vím,že ročně žádá u obecního úřadu,ale výše dotace je vcelku omezená pro nějaký větší rozkvět ..ať už pro zvelebení zázemí nebo podporu sport.aktivit. Děkuji, Pavla“

Mgr. David Ondráčka: „Sokol je velká organizace, střechová, která zahrnuje spoustu dílčích klubů. Využívá dotační prostředky, předpokládám, že žádá i v Praze. Ale peněz není nikdy dost, na větší rozkvět. Je fakt, že sokolovny jsou dnes hodně podfinancované, je potřeba chtít po obcích a městských částech, aby do údržby a obnovy investovaly víc a cíleně podle urgentnosti.“

Škandera: „Vaš vstup se mi vůbec nelibil! Není mi jasné proč hlasate a obhajujete nemorální dělení a rozdělování peněz sportovcům a spolkům? Oproti Vám si myslím, že každý mezičlánek ve financování čehokoliv je špatně!!! Vy si snad myslíte, že mezičlánek(michadlo) dotací je lepší než hospodaření přímé ale dobře kontrolováné samosprávou ?!?“

Mgr. David Ondráčka: „ok, neberu Vám to, ale možná se až tak nelišíme. Jsem pro, aby obce a města měly více peněz, přes rozpočtové určení daní. Mohlo by to systém zjednodušovat, odbourat i nabytečné dotační programy, ubrat byrokracii. V tom souhlasíme. Ale důsledně i obce jsou mezičlánek a rozhodují, kterému klubu, oddílu dotace pošlou, co za sportoviště opraví nebo postaví, koho naopak vynechají. To je realita financování veřejného sektoru, vždy je to rozhodování o prioritách, potřeba kontroly je jasná. Pokud ty peníze na sport pro všechny nepůjde až dolů ke sportovcům a trenérům, zaděláváme si na velký sociální i zdravotní problém, a je to i prevence kriminality. Cuudí lidíé na to prostě nemají a jejich děti pak zůstávají mimo.“

Petra: „Dcera, zavodi na ctyrkolce, zavodi u nas i v Nemecku, jsme rodinny tym a mame licenci autoklubu.Vse financujeme z vlastnich prostredku.Mame nejakou sanci na dotaci? Dekuji“

Mgr. David Ondráčka: „Dobrý den, moc šancí asi není, je třeba hledat možnosti přes ČUS, asociace motorového sportu, ptát se i na Autoklubu apod. Zkusit se ozvat i té nové Národní agentuře, budou mít své konzultace a poradenství, třeba tam nějaká možnost bude.“