Chat

host

Michaela Čapková

Harmonogram rodiny před nástupem do práce

Záznam chatu ze středy 24. dubna 2019

blanka: „jak by měla vypadat domluva s partnerem, když máme dvouleté dítě a jdu za měsíc do práce“

Michaela Čapková: „Hezký den, Blanko. Děkuji z dotaz. Doporučuji určitě otevřít téma nemocnosti dítěte, kdo vyzvedne dítě ze školky, či kdo s ním bude doma. A jestli je možné, aby partner tuto část povinností zastal. Stejné je to například i v oblasti úklidu, vaření, nákupů a trávení volného času. A nejdůležitější je, abyste se vy i partner shodli na postupu, jakým budete jednotlivé situace řešit. Pokud vás čeká práce již za měsíc, je možné si již nějaké scénáře vyzkoušet? Například doprovázení dítěte do školky? Přeji, ať se vše daří. Michaela“

darina: „Na čem se máme domluvit, vo je důležité, abychom byli ve shodě ?“

Michaela Čapková: „Hezký den, Darino. Asi nejkritičtější jsou většinou debaty o hlídání dětí v době nemoci. Pokud nemáte již někoho osvědčeného nebo babičku či dědečka, tak vás bude čekat rozmluva o tom, kdo hlídání zajistí a jestli to bude jeden z vás či hlídací teta. Partner by měl být srozuměn i s tím, že když se vrátíte z práce, tak i vy potřebujete nějaký čas na odpočinek a nebudete se celý čas věnovat domácnosti. Důležitý je samozřejmě i čas, který v práci budete. Jestli hledáte úvazek na 8 hodin/denně, nebo zkrácený. V případě nižšího úvazku, pak je důležité, jestli dojíždět do práce budete každý den na pár hodin nebo jen třeba dva nebo tři dny z týdne. S tím pak souvisí vyzvedávání dětí ze školky či školy. Držím vám palce. Michaela“

Jana: „manžel nechce abych šla do práce, máme tři děti a starostí kolem je dost, a kdybych šla do práce, musel by se na tom podílet, to nechce, jak mu to mám vysvětlit? už nechci být jen doma“

Michaela Čapková: „Hezký den, Jano. To je poměrně častá situace. Manžel je zvyklý na určitý komfort a nechce o něho přijít. Většinou se za tím skrývá určitá obava ze změny a odmítnutí podílet se na pracech v domácnosti je jen nejjednodušší způsob obrany. Možná bych zkusila zjistit, co manžel očekává, že se změní a naopak bych se snažila poukázat na pozitivní změny. To, co to přinese vám, a proč je to pro vás důležité. Zkoušela jste uvažovat i o řešení typu nákupu některých služeb (úklid apod.)? Třeba by byl vůči nim manžel otevřenější a byl by ochoten je vyzkoušet. Každopádně se nenechte odradit a o tématu doma opakovaně mluvte. Držím palce. Michaela“

Ivana: „Dobrý den, zeptám se vás na názor. 5 let jsem byla na rodičovské se dvěma dětmi. Po rodičovské jsem si do 6 měsíců našla místo na dobu neurčitou, kancelářská práce, 8hod denně. Jde o manžela, který mi velmi pomáhá s dětmi, ráno vodí do školky. Já vyzvedávám. je v pořádku takové rozdělení práce a péče o děti? Když nemá práci ( řemeslník ) tak já pořád pracuji na plno. všechny svátky, prázdniny je on s nimi doma. Kdyby nebyl já bych nemohla pracovat na plno. PROČ MÁM POŘÁD V SOBĚ VÝČITKY, že je to špatně ? V dnešní době je to přece běžné, že jsou dobří tatínkové ! ? děkuji za odpověd.“

Michaela Čapková: „Hezký den, Ivano. Moc děkuji za váš příspěvek. Výčitky máme často, když jdeme do práce, když nejdeme do práce. Otázka je, co je za vašimi výčitkami? Proč vnímáte, že je tato situace "špatně"? Nejčasteji se setkávám s tím, že to špatně vnímá blízká rodina či přátelé nebo i širší společnost. A toto vnímání na nás vytváří určitý tlak. Tady by to mohlo odpovídat zažité představě, že žena je doma s dětmi a muž je živitel rodiny. Nebo se to týká něčeho u vás, možná byste chtěla být s dětmi více? Zkuste si zodpovědět otázku: "Jak bych chtěla, aby to vypadalo a já s tím byla spokojená?" Může to být pro vás určitý odrazový můstek k dalším úvahám. Držím vám palce. Michaela“

Karolína: „co si u manžela mám vybojovat, s čím by měl pomáhat ?“

Michaela Čapková: „Hezký den, Karolíno. Na začátku bych si zkusila představit, že nebudete doma celou dobu. To znamená, že nebudete moci dělat všechny ty běžné činnosti, které udržují domácnost v chodu, a které teď děláte. Nejčastěji se jedná o úklid, vaření, nákup potravin a dalších věcích. Pak je tu mnoho věcí, které se týkají dětí: výprava dětí do školky/školy, jejich příprava na odchod a naopak vyzvedávání, rozvoz na kroužky, pravidelní doktoři apod. No a pak tu jsou nenadálé události typu nemoci. Partner by měl vždy vědět, co vše je potřeba zabezpečit. Nebojte se, že jakmile se shodnete na nějakém řešení, že se po nějaké době nemůže toto řešení upravit. I vy uvidíte, jak to v práci půjde. Ať se vám daří. Michaela“

Sabina: „Dobrý den, jak nejlépe připravit dítě na to ze půjde matka do práce? Na mateřskou jsem šla rovnou po dostudovani takže pro mě to bude také velký skok z domácnosti do zaměstnání. Do školky už chodi měsíc.“

Michaela Čapková: „Hezký den, Sabino. To je velmi těžká otázka. Obecně je důležité, aby dítě bylo zvyklé čas trávit s jinou osobou, než s vámi. Vám hodně věcí usnadní i určitá samostatnost dítěte (např. že už se samo obléká, umí si hrát i samo apod.). I s dítětem je dobré o změnách mluvit, aby vědělo, co se děje. Proč jste třeba více mimo domov, nebo že jste unavená. Držím vám palce. Michaela“

Lenka: „jak je těžké vozit jedno dítě do školky a druhé dítě do školy ve městě, jak se to dá naplánovt ? děkuji“

Michaela Čapková: „Hezký den, Lenko. Záleží na vzdálenosti a to nejen do školky a do školy, ale i do vašeho zaměstnání. Pokud budete rozvozem trávit cca více než hodinu, pak to pro vás bude asi poměrně logisticky náročné vše stíhat. Pak je na čase zapojit nějaké další osoby. Řešením může být i střídání se například s jiným rodičem. Ať se vám daří. Michaela“

Renata: „Dobrý den Chtěla jsem se zeptat jak nakombinovat ukončení rodičovské dovolené s hledáním zaměstnání. RD mi končí k 22.7 můj zaměstnavatel chce p. Poměr ukončit. Ale školku mám až od září. Předpokládám že co se týče úřadu práce tak ho při mém hledání zaměstnání nebude zajímat že nemůžu přijít na doporučený pohovor třeba dopoledne když nemám hlídání. Děkuji za případné informace.“

Michaela Čapková: „Hezký den, Renato. Toto je častý problém, které maminky řeší. Nicméně je pouze zástupný a nejdříve bude nutné vyřešit právě to hlídání. I pro následné pracovní uplatnění bude nutné, abyste nějakou "záložní" variantu hlídání měla připravenou. Určitě doporučuji si tuto variantu hlídání ověřit dopředu a netestovala ji až v ostrém provozu. Bohužel ani otevřená školka vám nezaručí, že budete moci kdykoli, chtěla bych upozornit zejména na častou nemocnost dětí. Hlídání dětí je stále častěji už i nabízenou službou, kterou si můžete zaplatit. Nebo lze zkusit oslovit vaše blízké okolí a zjistit, jestli by vás nepodpořilo v této situaci občasným hlídáním. Držím vám palce a ať se vám daří. Michaela“

Radka: „Dobry den, zeovna resim podobne tema. V zari bych mela nastoupit do prace po materske. Nevim, zda prodlouzit rodicovskou o pul rok z duvodu zvyknuti dceri ve skolce. Nebo myslite, ze se da nastup do prace prodlouzit i o jeden mesic(na rijen)? Aniz bych musela prodlouzit rodicak? Zaroven planujeme dalsi dite. Je vhodne to zdelit zamestnavateli pri nastupu do zamestnani?“

Michaela Čapková: „Dobrý den, Radko. Pokud máte možnost posunout si nástup do práce alespoň od října, tak vám to mohu vřele doporučit. Nevím, jestli váš dotaz směřuje na čerpání rodičovského příspěvku, ale ten prodlužovat nemusíte. Ohledně rodičovské dovolené nemohu radit, protože nevím, jak staré dítě máte a tedy kolik už máte odčerpáno. Přeji vám, ať se vám daří. Michaela“

Iva: „Je dobré zapojovat do harmonogramu hodně lidí?(babičky, kamarádky, popř.chůvy)“

Michaela Čapková: „Dobrý den, Ivo. Jednoznačně ano. Pokud máte podporu v širším okolí, budou se vám snadněji řešit nenadálé situace a budete mít více náhradních řešení. Ideální je, aby na jednotlivé varianty bylo připraveno i vaše dítko. Přeji hezký den, Michaela“

Iva: „Na co se často zapomíná? Co bychom při domluvě mohli opomenout?“

Michaela Čapková: „Hezký den, Ivo. Nejčastěji jsou to právě ty nenadálé situace a hlídání dětí v případě jejich nemoci. A pak bych připoměla i váš čas na odpočinek a načerpání nových sil na děti, partnera i do práce. Ať se vám daří, Michaela“

Jana Malá: „Dobrý den.S dcerou žiji pouze sama,partner od nás odešel,když bylo dceři 8 měsíců. Do práce se mám vracet až za rok,ale už teď z toho mám obavy,jak vše zvládnu. Nemáte radu,jak se s tim poprat? Děkuji.“

Michaela Čapková: „Hezký den, Jano. Rozumím vašim obavám. Zkusila bych si postupně vytvářet podpůrnou síť, ať už se bude jednat o kamarádky, přátele, ale i nějakou "náhradní babičku". Rizikem v těchto situacích určitě je, pokud byste se s dcerou izolovala a neměla nikoho, s kým si byť i jen promluvit o vaši situaci. Přátelé často mohou sdílet svou zkušenost nebo doporučit řešení, které by vás třeba nenapadlo. Držím vám palce, Michaela“