Chat

téma: největší mýty ve výživě

Ing. Bc. Lukáš Roubík a Miloslav Šindelář

Záznam chatu z pátku 12. dubna 2019

Pavel: „Je domácí sádlo nezdravé?Díky.“

Ing. Bc. Lukáš Roubík a Miloslav Šindelář: „Dobrý den, jako ve všem ve výživě záleží na množství. Pokud máte v jídelníčku např. dostatek zeleniny a ovoce, dostatečně se hýbete apod., jste zdravý, tak určitě nevadí, pokud je součástí Vašeho jídelníčku sádlo. Ale ani s ním bychom to neměli přehánět.“

Tomas: „Dobrý den pánové Souhlasíte s názory paní Slimákové?“

Ing. Bc. Lukáš Roubík a Miloslav Šindelář: „Dobrý den, v řadě věcí se zásadně neshodneme, ale s některými názory samozřejmě souhlasíme, např. potřeba omezení průmyslově zpracovaných potravin v jídelníčku. Pěkný den.“

Michaela: „Dobrý den,které maso a které pečivo je podle vás nejzdravějši?Moc děkuji za váš názor.“

Ing. Bc. Lukáš Roubík a Miloslav Šindelář: „Dobrý den, je vhodné střídat více druhů masa, ale samozřejmě obecně platí, že libové maso je vhodnější než např. uzeniny. Dále je důležité dbát na pravidelný příjem ryb alespoň 2x týdně. V rámci pečiva je vhodné omezit tzv. "bílé" pečivo a naopak navýšit příjem pečiva z žitné a celozrnné mouky. Pěkný den“

Lucie: „Dobrý den, chtěla bych se zeptat jak je to v těhotenství s výživou. Říká se, "jsi těhotná, musíš jíst za dva", jedná se také jen o mýtus? Děkuji“

Ing. Bc. Lukáš Roubík a Miloslav Šindelář: „Uvádí se, že by příjem energie v těhotenství měl být lehce vyšší, ale platí to především pro 3. trimestr. Jíst dvakrát více bychom určitě nedoporučili ani v těhotenství :). Také záleží na výchozím stavu hmotnosti ženy, kdy ženy s nadváhou by neměly již moc nabírat. Hrozí pak komplikace jako např. těhotenská cukrovka.“

Josef Špalek: „Nemáte dojem, že dnes je toto téma jen byznys ? každou chvíli se vynoří nová studie o škodlivosti nebo zázračnému vlivu čehokoliv na cokoliv. Nejvíce mě fascinuje doporučení na bylinky nebo suroviny z druhého konce světa, které jsou úplně "super" a seženete je jen u nás :) Výdej příjem je základ, máme tu dost kvalitních surovin a levných od červené řepy a další zeleniny po pohanku atd.“

Ing. Bc. Lukáš Roubík a Miloslav Šindelář: „Ano, máte pravdu - kalorická bilance je základ. Z určité části může být zdravá výživa i byznys, který navíc podporují určité módní trendy a diety.“

Šárka: „Beta karoten jako doplněk stravy je pry skodlivy na jatra.Muzete se k tomu vyjádřit?Děkuji a hezký den.“

Ing. Bc. Lukáš Roubík a Miloslav Šindelář: „Není to pravda, beta karoten najdeme i v mnoha druzích zeleniny a ovoce. Naším játrům tedy v doporučených dávkách neškodí. Hezký den!“

Tomas: „Dobrý den. Co znamená “moderní výživa?” Je pro vás důležité, aby to, co konzumujete, bylo co nejblíže přírodě. Tedy nejlépe biologicky pěstované ovoce a zelenina, chovaný dobytek. Zabývá se váš institut také čistým životním prostředí, které je pro zdraví stejně důležité jako “moderní” zdravá strava?“

Ing. Bc. Lukáš Roubík a Miloslav Šindelář: „Moderní výživa pro nás znamená vědecky podložené informace o výživě, které jsou podané srozumitelnou formou. Nelíbí se nám současný informační chaos v oblasti výživy a zdraví a rádi bychom přispěli ke změně této situace. Lokální potraviny jsou určitě mnohem vhodnější, než exotické potraviny dopravované přes půl světa. Pěkný den“

Iva: „Často se doporučuje vypít pro dobrý start trávení vodu s citronem, nejlépe trochu teplou. jaký máte na to názor?“

Ing. Bc. Lukáš Roubík a Miloslav Šindelář: „Pokud Vám to chutná, neuděláte chybu, když v tom budete pokračovat. Nicméně nějakou "magickou" funkci pro Vaše trávení několik kapek citrónu po ránu nemá a hydratujete se úplně stejně i čistou vodou.“

Ilona: „Dobrý den, ráda bych znala váš názor na počet jídel denně. V poslední době jsem žila v domění, že bych se měla stravovat 5x denně menšími jídly. Včera jsem shlédla kurz od paní Slimákové, kde se doporučuje jíst 3 jídla denně. Kde je tedy pravda? Děkuji moc“

Ing. Bc. Lukáš Roubík a Miloslav Šindelář: „Dobrý den, jezte tolikrát denně, kolikrát Vám vyhovuje. Současná vědecká evidence ukazuje, že pro běžnou populaci je rozhodující příjem živin a energie za celý den a příliš nezáleží na jejich distribuci - zdali máte např. 3 větší jídla za den anebo 5 menších jídel za den. Nicméně nutnost jíst každé 2 hodiny pro hubnutí, jak se dříve doporučovalo, skutečně neplatí, tělo si nezačne najednou více ukládat energii do tuků, když máte mezi jídly např. 4 hodiny pauzu. Pěkný den“

Petra: „Dobrý den, zajímal by mě názor na náhražky stravy - napr. Mana, doporučili byste?“

Ing. Bc. Lukáš Roubík a Miloslav Šindelář: „Pokud je to náhrada za nějaký fast-food či "nekvalitní" rychlou svačinu typu dortíček na pracovišti, tak ano, tady bychom jim bez problémů doporučili. V žádném případě ale nemůže kompletně nahradit pestrou a vyváženou stravu.“

Jana: „Co je pravdy na tom, že od 17 hodin večer už jde všechno na tloušťku?“

Ing. Bc. Lukáš Roubík a Miloslav Šindelář: „Dobrý den, není to pravda, kalorie ani sacharidy neví, kolik je hodin :) Důležitý je příjem živin a energie za celý den a z pohledu hubnutí/tloustnutí příliš nezáleží na tom, KDY danou energii a živiny přijmete.“

Matěj: „Dobrý den, názor na vegetariánství a sport?“

Ing. Bc. Lukáš Roubík a Miloslav Šindelář: „Pokud je jídelníček vhodně vyvážen a doplněny živiny, které by mohly být deficitní (např. vitamín B12, železo, vápník atd.), tak vhodně vyvážená vegetariánská strava určitě není překážkou pro sport.“

Jana: „Dobrý den je nutne mit dopoledni a odpoledni svaciny, když nepociťuji hlad? Děkuji“

Ing. Bc. Lukáš Roubík a Miloslav Šindelář: „Dobrý den, určitě není, pokud v ostatních jídlech přijmete dostatek energie a živin pro Vaše nutriční požadavky.“

Karolína: „Dobrý den, co si myslíte o Cukrfree a Lowcarb stravě?“

Ing. Bc. Lukáš Roubík a Miloslav Šindelář: „Pokud je low-carb vhodně nastaveno, určitě jde tento způsob stravování zařadit. S cukrfree máme problém ten, že ačkoliv je konzumace cukru v ČR opravdu velmi vysoká, tak opět i u bílého rafinovaného cukru stále záleží na množství. Pokud je 80 % Vašeho jídelníčku tvořeno kvalitními potravinami, omezujete ultra zpracované průmyslové potraviny, máte v jídelníčku dostatek zeleniny, hýbete se apod., tak zkrátka a dobře nevadí, když si např. jednou denně osladíte bílým cukrem kávu, občas si dáte zákusek apod.“

Michaela: „Dobrý den, v čem se neshodnete s paní Slimakovou? Děkuji za odpověď“

Ing. Bc. Lukáš Roubík a Miloslav Šindelář: „Např. v oblasti principu energetické bilance a potřeby dosažení kalorického deficitu pro hubnutí. Pěkný den.“

Ludmila: „Dobrý den,co je pravdy na tom. Že by se ráno neměly tzv.studené potraviny. Jako například jogurt,banán.... A jak je to s ovocem a zeleninou a vhodnou dobou pro to ji jíst?“

Ing. Bc. Lukáš Roubík a Miloslav Šindelář: „Princip studených potravin pochází z čínské medicíny, kterou nemůžeme považovat za seriózní zdroj informací. Toto rozdělení není nijak podloženo kvalitními výzkumy a není tedy vhodné se jím řídit. U ovoce a zeleniny prakticky nezáleží na době, kdy ji konzumujete. Hezký den :)“

Aneticka: „Dobry den, existuji pry potraviny s tzv. zapornou hodnotou kalorii, tedy ze telo spali mnohem vic kalorii jejim stravenim (napr. redkvicky), je to pravda? Mohu si po snezeni pul kila redkvicek odecist kalorie z nasledneho snezeni cokolady?“

Ing. Bc. Lukáš Roubík a Miloslav Šindelář: „Dobrý den, žádné takové potraviny neexistují.“

Marcela: „Dobrý den, slyšela jsme právě v pořadu Sama doma o kávě, ale rozpustná káva asi nebude kvalitní, že?“

Ing. Bc. Lukáš Roubík a Miloslav Šindelář: „Máte pravdu, nedá se považovat za kvalitní. Nejlépe bychom měli preferovat kvalitní zrnkovou kávu, kterou si můžeme navíc sami doma čerstvě umlýt.“

Pert: „Zdravim, chci se zeptat kdy přijímat bílkoviny po silovém tréninku. Kdy je tělo využije.. Například mám trenink v úterý odpoledne. Je třeba mít zvýšený příjem i den po nem? Dekuji“

Ing. Bc. Lukáš Roubík a Miloslav Šindelář: „Dobrý den, zvýšená potřeba bílkovin je cca den až den a půl po silovém tréninku pro maximalizaci proteinové syntézy. Takže ano.“

Tomas: „Dobrý den, když zkoumané studie, co je pro vás prvořadé? Stačí vám studie, nebo nezávislá studie?“

Ing. Bc. Lukáš Roubík a Miloslav Šindelář: „Máte různé druhy vědeckých studiích - od těch s menší vypovídací hodnotou jako jsou studie na zvířatech, malé kohortové studie apod., až po velké systematické přehledy a meta-analýzy, kde je síla evidence zdaleka nejvyšší. A samozřejmě bychom se vždy měli dívat vedle metodologie i na střet zájmů, tzn. kdo danou studii financoval.“

Iva: „Jaký máte názor na "zaručeně zdravé" snídaně - Musli, ovesné kaše s ovocem, marmeládou, ořechy? Co vy považujete za dobrou snídani? Čím začít den?Poraďte.“

Ing. Bc. Lukáš Roubík a Miloslav Šindelář: „Osobně doporučujeme a sami přijímáme smíšené snídaně, které obsahují bílkoviny, tuky i sacharidy. Sladké snídaně nemusí vyhovovat a být vhodné pro všechny. Na druhou stranu nelze říci obecně, že nějaký druh snídaně je jediný správný - někdo může preferovat sladké snídaně, někdo jiný "anglické" snídaně, další snídaně úplně přeskakuje. Důležité je, aby nejen snídaně, ale i další jídla byly tvořeny kvalitními potravinami, je např. velký rozdíl, zdali dané množství sacharidů pochází z oplatky nebo "bílého" pečiva anebo např. z žitného a celozrnného pečiva apod.“

Iva: „Doporučujete denně maso?“

Ing. Bc. Lukáš Roubík a Miloslav Šindelář: „Dobrý den, obecně lze říci, že konzumace masa je skutečně v ČR nadměrná. Přitom jsme teprve první či druhá generace lidí za celou historii, kteří konzumujeme maso každý den. Ještě za doby našich prarodičů bylo zcela běžné konzumovat maso jen 1-2x týdně a další bílkoviny přijímat např. ze sýrů, vajec či rostlinných zdrojů bílkovin. Zároveň také záleží i na tepelné úpravě masa - vhodnější je určitě příprava pomocí dušení, vaření v páře, na grilu apod. oproti smažení na přesmaženém oleji atd.“

Marek Pokorný: „Pane Roubík.Problém s počítáním se týká mojí osoby,řeším každý gram Makronutrient.Když sním něco nezdravého,trpím výčitkama.“

Ing. Bc. Lukáš Roubík a Miloslav Šindelář: „Ano, to je bohužel rozšířené, ale řešením je vytvořit si dlouhodobě udržitelné a vhodné nutriční návyky, které Vás nelimitují např. v tom, že si několikrát do měsíce třeba neužijete rodinnou oslavu, protože máte výčitky z toho, dát si narozeninový dort. Toto skutečně nevadí, pokud většina Vašeho jídelníčku je tvořena kvalitními průmyslově co nejméně zpracovanými potravinami.“

A.D.: „Má smysl počítat si kalorie, bílkoviny, vážit si jídlo, pokud netrpíte strašlivou obezitou? Není to módní trend?“

Ing. Bc. Lukáš Roubík a Miloslav Šindelář: „Pokud nemáte nadváhu či obezitu, zdravotní problémy apod., tak si skutečně není potřeba nic počítat :)“

Lída: „Co říkáte na mléko?“

Ing. Bc. Lukáš Roubík a Miloslav Šindelář: „Pokud nemáte alergii či intoleranci laktosy, dá se říci, že mléko je součástí zdravého jídelníčku a skvělým zdrojem vápníku, který je z mléka dobře vstřebatelný (oproti např. většině rostlinných zdrojů).“

Klára: „Dobrý den, chtěla bych se zeptat, proč mi neudělá dobře káva? Mám mít obavy o má játra nebo je to běžná intolerance jako na lepek, mléko...? Pijí bezkofejnovou, která mi docela vyhovuje. Je z hlediska zdraví vpořádku? Moc děkuji za odpověď“

Ing. Bc. Lukáš Roubík a Miloslav Šindelář: „Pokud ji kombinujete s mlékem, může být problém v tom, že vám z nějakého důvodu vadí právě mléko (tzn. můžete mít alergii či intoleranci laktosy). Kontraindikací pití kávy může také být vředová choroba žaludku, kdy káva zvyšuje sekreci (vylučování) kyseliny chlorovodíkové. Pokud Vám vyhovuje bezkofeinová káva, klidně ji konzumujte.“

Erika J: „Dobrý den, není rizikové, aby manžel 49 let užíval beta-alanin za účelem vyšší syntézy karnosinu, pro lepší výkonnost - rekreační hokej, lyže, tenis, kolo? Děkuji“

Ing. Bc. Lukáš Roubík a Miloslav Šindelář: „Není, beta alanin je bezpečná látka, která se v těle přeměňuje právě na karnosin, který je přirozeně obsažen např. i v mase. Beta alanin se používá k prodloužení svalové práce a je slibnou anti-aging látkou. Neškodným vedlejším účinkem užívání beta alaninu může být tzv. parestezie (mravenčení).“

Tomas: „Pane Šindeláři poslední dotaz Od 13 ti let ze zajímáte o výživu, zdravý životní styl? Co jste přesně dělal?“

Ing. Bc. Lukáš Roubík a Miloslav Šindelář: „Již od malička jsem sportoval, zhruba ve 12-13 letech jsem začal posilovat a právě v této době jsem se začal více zajímat i o výživu.“

Lenka: „Dobrý den, moc se mi líbí vaše názory a konečně i normální pohled na výživu, který není ovlivněný trendy a pochybnýmy výzkumy. Držím palce, ať se vám daří. Pěkný den.“

Ing. Bc. Lukáš Roubík a Miloslav Šindelář: „Moc děkujeme a vážíme si vaší podpory! Hezký den :)“

Marek Pokorný: „Zdravím Pánové.Jaký názor máte na Nízkosacharidovou stravu a vytrvalostní sport?Osobně cyklistiká,po výkonu následující dny hrozná únava.Děkuji za odpověď.“

Ing. Bc. Lukáš Roubík a Miloslav Šindelář: „Při vytrvalostním výkonu nemusí být nízkosacharidová strava vhodná. Sacharidy zde slouží jako důležitý zdroj energie a prostředek pro doplnění glykogenových zásob, čímž urychlují regeneraci.“

Lenka: „Dobrý den, neustále slyším, že je po tréninku nutné doplnit aminokyseliny. Jak je člověk doplní, pokud nechce kupovat umělé náhražky nebo zakoupit tyto aminokyseliny je nejlepší řešení? Děkuji za odpověď.“

Ing. Bc. Lukáš Roubík a Miloslav Šindelář: „Dobrý den, primární roli by zde měla hrát pevná strava, ale pokud chcete, aminokyseliny můžete efektivně po tréninku doplnit formou např. syrovátkového proteinu.“