Chat

host

Michaela Drozdíková

Krvácivost dásní

Záznam chatu ze středy 10. dubna 2019

Pavlina: „Dobry den,jaky mate názor na zubni pastu parodontax?Opravdu zabranuje krvaceni dasni?Dekuji.“

Michaela Drozdíková: „Dobrý den, zubní pasty jsou pouze kosmetickým prostředkem a nejsou nezbytnou součástí při čištění zubů. Zejména pomáhají, aby při čištění zubů se zubním kartáčkem docházelo ke snadnější manipulaci v dutině ústní. Osobně bych doporučila jiné zubní pasty bohaté na fluór. Například Elmex sensitive nebo Sensodyne pronamel. Fluór podporuje remineralizaci zubní skloviny. Nejlepším způsobem jak zabránit krvácivosti dásní je správná technika čištění zubů se správně zvolenými dalšími pomůckami jako jsou například mezizubní kartáčky a zubní nit.“

SK: „Lze se krvácivosti dásní rychle a snadno zbavit?“

Michaela Drozdíková: „Rozhodně! Doporučila bych nejdříve navštívit dentální hygienistku, která vyšetří stav parodontu, tvrdých i měkkých zubních tkání, vyhodnotí stádium zánětu a odstraní veškeré nánosy zubního mikrobiálního povlaku a zubního kamene, které zánět způsobují. Zvolí správně pomůcky pro ústní hygienu na míru pacienta a když se pacient bude řídit instrukcemi, může tak přeléčit zánět dásní.“

SK: „Jak nejlépe léčit krvácivost dásní?“

Michaela Drozdíková: „Odstraněním veškerých nánosů zubního mikrobiálního povlaku a zubního kamene ideálně dentální hygienistkou, která má mít dostatek času pro ošetření celého chrupu. Nechat si poradit jakým způsobem o své zuby pečovat a snažit se o vytvoření nových návyků jak s mezizubními kartáčky, tak i s manuálním kartáčkem, kerý by měl mít rovný zástřich štětin a ty by měly být co nejměkčí.“

ANTI: „Čím je krvácivost dásní způsobena?“

Michaela Drozdíková: „Nejčastěji zubním mikrobiálním povlakem a zubním kamenem. Zánět dásní může být lokalizovaný, ale i však generalizovaný, tzv. může postihovat celou dentici. Ojediněle se můžeme setkat se zánětem u jednoho nebo více zubů, kde se můžeme setkat s převislými výplněmi, korunkama, fasetama aj. protetickými pracemivytvořenými zubními lékaři. Vnímám jako nezbytné investovat za kvalitní ošetření zubním lékařem a docházením na pravidelné kontroly - recally k dentální hygienistce.“

SK: „Je sklon ke krvácivostí dásní dědičný?“

Michaela Drozdíková: „Může a nemusí. Jak už bylo zmíněno Zánět dásní způsobuje hlavně špatná úroveň ústní hygieny. Samozřejmě záleží na celkovém zdravotním stavu pacienta. Mnoho pacientů je náchylnějších k různým autoimunitním aj. onemocněním, které když vzplanou, mohou ovlivnit výši krvácivosti dásní.“

Marie: „Jaký máte prosím názor na dávání dětem fluoridové tabletky? Dětský lékař je doporučuje, zubní lékařka ne. Tak nevím synovi jsem je pravidelně dávala u dcery teď váhám. Děkuji za odpověď.“

Michaela Drozdíková: „Záleží na věku dítěte. Do osmého roku věku dítěte dochází k mineralizaci zubní skloviny. Tudíž je nesmírně důležité, aby dítě mělo správnou míru příjmu fluoru. Fluoridové tablety se v dnešní době už moc nedoporučují i z toho důvodu, že je v nich vysoká koncentrace, která může způsobit takzvanou fluorózu´.“

Martin: „Je paradentóza dědičná? Otec měl roblémy se zuby již po 50roce a v necelých 60letech měl umělé. A celkové jaký máte názor na dědičnost zubů? Hodně slýchám, že to je dědičné, ale domnívám se že zásadní roly hraje péče.“

Michaela Drozdíková: „Řekla bych, že určitá vyšší náchylnost ke vzniku parodontitidy může být. Zásadním vlivem je ale rozhodně správná ústní hygiena, používání vhodných pomůcek pro pacienta, v jehož dutině ústní je přítomna parodontitida. Dále je nezbytnou součástí, aby otec navštěvoval pravidelně dentální hygienistku, která mu odstraní veškeré nánosy zubního kamene a mikrobiálního povlaku jak nad dásní, tak ae i hluboko pod dásní. Osobně zastávám názor, že je málo dentálních hygienistek, které odstraňují subgingivální (poddásňový) zubní kámen za pomocí anestezie. Díky ní a dobré práci dentální hygienistky může dojít k bezbolestnému a nejpreciznějšímu ošetření a odstranění patogenů.“

EVA: „Dobrý den chtěla jsem se zeptat jak by jste řešila u 12 let chlapce citlivost dásní a zubů.....už ro si stěžuje na TRNUTÍ ZUBŮ....vyzkoušeli jsme všechny možné past --nic....nemůže jíst npř rohlík ..některé ovoce atd atd...čistí si zuby jen vodou a občas kokosovým olejem...ale zuby mu žloutnou....co máme dělat?...děkuji za odpověd...“

Michaela Drozdíková: „Pokud jste nikdy předtím se synem nenasvítila dentální hygienistku, může se jednat o pigmentaci zubní skloviny. Pigmentací se rozumí zabarvení zubní skloviny vlivem konzumace jídla a pití, které barví. Dále bych doporučila nasvítit zubního lékaře, který by měl zhotovit panoramatický OPG snímek všech zubů a na celou záležitost se zaměřit. Co se kokosového oleje týče, nemá žádný mechanizmus, který by pomáhal proti citlivosti apod.“

Lucie Kociánová: „Chci se zeptat jde úplně vyčistit zubní kámen čistím si zuby 2deně a trochu tam vzdycky mám kdyz jdu na detalni hygienu jak to udělat aby to neměla a jak docílit bylych úplně zubu da se to nijak děkuji za odpověď“

Michaela Drozdíková: „Záleží jakou máte techniku čištění zubů a pomůcky. Když máte správnou techniku čištění zubů s např. klasickým kartáčkem nebo sonickým, vyčistíte pouze 70 procent chrupu. Zbylým 30 procent spadá pro mezizubní kartáčky. Pokud máte ale opravdu minimum zubního kamene jen v jednom úseku, nejčastěji jde o dolní frontální úsek, kde jsou vývody slinných žláz, je za potřebí čistit se zubním kartáčkem delší dobu na jednom místě.“

eva koňaříková: „dobrý den, dnes v 8 hod.ráno mi vytrhli rozlomenou stoličku.Zub se hodně drolil, ale je venku.Dáseň mně stále mírně krvácí a já nevím, zda mohu něce jíst a nekontaminovat tím zakrvácenou ránu.Bylo mi doporučeno vyplachvat šalvějí, ale až zítra.Děkuji vám za odpověď.“

Michaela Drozdíková: „Dobrý den, pokuste se ponechat tampónek v extrakční ráně. Krvácení se nebojte. Je to fyziologický proces. Za sebe bych také doporučila vyplachovat např. šalvějí nebo heřmánkem, který zklidňuje krvácivost.“

Martina: „Dobrý den, už několik let mám korunku na horní šestce. Poslední dobou mě pobolíva a když si přes dásněa zub přejedu prstem tak je cítit zápach u jiných zubů mi to nedělá. Zubař nenašel žádný problém, zánět tam není, korunka je dobře přilepená a dle něj je vše v pořádku. Prosím poraďte co s tím. Děkuji“

Michaela Drozdíková: „Dobrý den, bohužel takhle přez internet se v tomto případě těžko radí. Pokud máte pocit, že cítíte zápach, v první řadě mě napadlo, že je v dané lokalitě problém, který by měl ukázat OPG snímek nebo přesnější snímek bitewingový (tzv. malý rentgen.) Pokud došlo k odstranění veškerého povlaku a zubního kamene i pod dásní řádnou dentální hygienou, možná bych zkusila navštívit ještě jiného zubního lékaře.“

Laďka: „Dobrý den, mám na zubech choboty,ale na hygieně to neřeší. Bojím se, že o zuby přijdu. Mezizubní kartáčky používám. Objednaná jsem na hydienu zrovna teď v pátek. Mám i několikaletý váček u čtyřky kterou mi před těmi lety blombovali. Děkuji za radu.“

Michaela Drozdíková: „Dobrý den. S váčkem bych šla bezodkladně k zubnímu lékaři! Může signalizovat problém s určitým zubem, který se v nejhorším případě musí extrahovat. Pokud Vaše dentální hygienistka neřeší úplné ohlazení kořenů zubů a ideálně neprovádí takzvaný deep scaling za pomocí anestezie, vyhledala bych někoho jiného. Z kvantitativního hlediska je nejvíce zubního kamene hlavně nad dásní, ale pro dostání parodontitidy do tzv. ,,spící,, kde se Vaše stádium zastaví, je to poddásňové - řádné ošetření.“

Nováková Marcela: „Dobrý den, syn 3 roky, má již 4 kazy, zuby mu čistím i mezizubním kartáčkem. Stále na noc pije Sunar. Měla bych mu čistit zuby i po vypití mléka nebo to není problém pro zubní sklovinu? Moc děkuji za radu“

Michaela Drozdíková: „Dobrý den, nedovedu si úplně představit, jak čistit tříletému dítěti zuby s mezizubními kartáčky. Ty se většinou začínají používat od šestého až osmého roku věku dítěte. Rozhodně bych doporučila čistit zuby zejména 20 minut po jídle. Zkuste pořídit synovi zubní pastu Elmex od 3 - 6 let. Obsahuje fluór, který napomáhá k remineralizaci zubní skloviny. Přeji hezký den“

Jana: „Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak postupovat při čištění zubů u rok a půl starého dítěte. Malý si sám "čistí" zuby, ale pokud mu je chci vyčistit já, tak bojuje a čištění odmítá.“

Michaela Drozdíková: „Dobrý den, mě momentálně napadá vyzkoušet čištění zubů formou hry. Zkuste například zakoupit tablety, kterým se říká detektory plaku. Zabarví povlak, který je v dutině ústní a můžete zkusit čistit tímto způsobem zuby se svým dítětem zároveň a společně :-). Rozhodně čím častěji se Vám podaří vyčistit chrup, tím lépe. Zkuste i nějakou formu odměňování. Přeji hezký den“

Iveta Oppitzova: „Dobrý den, prominte jsem neslysici. Potřebuju vědět info. Že občas mi bývá krvácení dásní, ale chodím pravidelně 1x ročně kontrola zubaře.. Jinak jsem v pořádku zuby, nechapu. Pan zubař mě nevidí jestli mám špatné dásně. Vždy cítím něco zuby mezi zubama a vyčistim pocitě a nitě nebo kartáček mezi zubama vyčistí.. Pořád mám krvaceni. Co mám dělat? Děkuji za radu.“

Michaela Drozdíková: „Dobrý den, vyhledejte ordinaci dentální hygienistky. Odstraní Vám zubní kámen a zubní povlak, řekne ebo ukáže Vám jaké velikosti mezizubních kartáčků denně používat mezi každý jeden mezizubní prostor. Pokud nečistíte pravidelně a plak a zubní kámen je přítomen, neodstraníte ho sám a tím pádem zánět nepřeléčíte.“

Jana Malá: „Dobrý den. Chci se zeptat,zda je nutné už od prvního zoubku u dítěte čistit zubní pastou či stačí pouze kartáček? Děkuji.Jana“

Michaela Drozdíková: „Dobrý den, přesně tak, stačí pouze zubní kartáček. Přeji hezký den.“

Štěpánka: „Dobrý den,mám dotaz teď v PO jsem byla u dentalni hygienistky s RTG snímkem a tam mi dost vystrasila ze mam tezkou paradentozu...moje osetrujici zubni lekarka mi vzdycky jen při pravidelných prohlídkách rekla ze mám paradentozu ale ze v tomto stádiu jsem vůbec nevěděla.Mohla bych poprosit o radu jak dále pokračovat. Předem dekuji“

Michaela Drozdíková: „Dobrý den, bohužel se často stává, že zubní lékaři Vám ani kolikrát neřeknou, že tu parodontitis vůbec máte. Pokud k Vám byla dentální hygienistka upřímná a sdělila Vám přesný stav, rozhodně bych se řídila jejími instrukcemi a chodila k ní na pravidelné recally, kdy Vám vždy odstraní veškerý plak a zubní kámen vyjma pigmentací.“

hanka: „Dobrý den, krvácivost dásní jsem zastavila opravdu pečlivým čištěním zubů při nudě v nemocnici:) Při požívání el. kartáčku je nutné používat zubní pastu? Kamarádka mi tvrdí, že ne.. Děkuji“

Michaela Drozdíková: „Dobrý den, zubní pasta není nezbytná a je pouze kosmetickým produktem. Pokud ale máte opravdu elektický kartáček, který se točí, byla bych opatrná ve vztahu k dásním. Mohou se Vám časem odhalovat krčky zubů. Při správném čištění je strašně důležité mít správnou techniku a jemně masírovat dásně. Zaměňovala bych jej s klasickým Ultra soft kartáčkem s rovným zástřihem a doplnila jej o mezizubní kartáčky. Hezký den.“

Míla: „Dobrý den, koupila jsem si zubní pastu elmex a zdá se mi, že mi bílé plomby na předních zubech zežloutly, používat dál nebo nepoužívat vůbec? děkuji“

Michaela Drozdíková: „Dobrý den. Tato zubní pasta rozhodně nezpůsobuje zabarvení okrajů výplní. Bohužel i protetika má svoji životnost a co se týče zažloutnutí, dá se řešit za pomoci Air-Flow, nebo-li pískováním zubů v ordinaci dentální hygienistky. Žloutnutí způsobuje pigmentace - zabarvení zubů pomocí jídla a pití, které barví. Mohou to být cigarety, pivo, váno, kořeněná jídla apod.“

Ludmila: „Dobre poledne,je nutne pouzivat ustni vody,mam lepsi pocit,ale je opravdu ucinna nebo jen reklamni tah.A je vhodne na vyplachovani ust naredenou Alpu?“

Michaela Drozdíková: „Dobrý den. Kosmetické ústní vody jsou spíše jen komerčním tahem. Plak se skládá ze tří vrstev a pokud si vypláchnete, nevidím rozdíl ve výplachu s vodou z kohoutku a ústní vodou (vyjma svěžího dechu). Existují ale i terapeutické ústní vody, které jsou indikované pro krátkodobá použití. Když si vypláchnete ústa, odstraníte jen některé zbytky jídla a svchní vrstvu plaku. Přeji hezký den.“

Zuzka: „Dobrý den přeji, přítel trpí silným zápachem z úst, hlavně ráno (nedá se skoro až spát v jedné místnosti :-( ). Ale současně se obává zubaře. On sám to necítí, už několikrát jsem na to upozornila, ale už se spíše až uráží :-(. Používá elmex, začal i listerine, který to trochu potlačí. Máte zkušenost, jak elegantně mu o problému říct a nejlépe jak zajistit, aby i on sám věděl a cítil, jak moc silný a hnilobný "puch" to je? vřele děkuji ...“

Michaela Drozdíková: „Dobrý den. Já Vám rozumím. Rozhodně jdete na to dobře! V momentě, kdy je přítomen hnilobný zápach z úst, může se jednat o kazivou lézi, ulomentý (otevřený) zub či dokonce i více zub a špatné stádium úrovně orální hygieny. Já osobně bych patner objednala na preventivní prohlídku. Můžete mu maximálně pomoci. Zbytek už je na něm. Co se ústní vody a zubní pasty týče, tak ty nemají žádný mechanismus jak pomoci. Jsou to pouze kosmetické produkty, které nezbytně nutné používat. Zajišťují jen krátkodobě svěžejší dech.“

Milada Čermáková,Jeseník: „Dobrý den,Kdy se mají čistit zuby,zvláště u detí,ráno před jídlem nebo po jídle a kdy večer? Děkuji“

Michaela Drozdíková: „Dobrý den, ráno na tom vůbec nezáleží. Co se týče večera, rozhodně doporučuji před spaním, když už se nehodlá kdokoliv cokoliv konzumovat.“

Martina Juraskova: „Kde se da sehnat barvivo odhalujici zubni plak?“

Michaela Drozdíková: „Dobrý den, zkuste pohledat v internetových eshopech nebo pokud máte možnost navštívit prodejnu PROFIMED. Tato společnost má také internetový eshop. Hezký den.“

hanka: „Dobrý den ješě+ jednou, takže jsem správně pochopila, než el. kartáček točící- ten nemám radši mezizubní kartáčky.. ano. A používám právě i klasický kartáček...a jinak dentální hygiena mi opravdu pomohla a zubní kámen už neznám.. Doporučuji. Pěkný den.“

Michaela Drozdíková: „Jestli máte možnost, zkuste se podívat na YOUTUBE, kde je spousta videí o správné technice s elektrickým kartáčkem. Pokud tyto postupy nebudete dodržovat, může se stát, že nastanou v budoucnu komplikace.“

Renata: „Dobrý den,používala jsem asi dva měsíce ústní vodu Paradontax a objevily se mi žluté skvrny na zubech.“

Michaela Drozdíková: „Dobrý den, také jsem zpozorovala, že zubní pasta parodontax minimálně zabarvuje tvrdé zubní tkáně. Doporučuji zajít na dentální hygienu, kde vám toto zabarvení - pigmentace hygienistka odstraní nejlépe za pomocí účinného Air-Flow, nebo li pískování.“

Zuzana B: „Dobrý den, dělá se mi ze zadu zubů (tam více), ale i zepředu takový tmavý pigment. Předpokládám, že je to z kávy. Lze ho odstranit jinak než návštěvou zubní hygieny? Je to takové nevzhledné, můj zubař mi na to nic neřekl, že by to bylo špatně. Děkuji za odpověď“

Michaela Drozdíková: „Dobrý den, ano pigmentace bude u vás pravděpodobně zejména z konzumace kávy. Nejlepším řešením je ovšem dentální hygiena. Co nedoporučuji jsou bělící pasty, které mají vyšší abrazivost a tudíž při pravidelném používání ba naopak zhoršuje a zvyšuje množství zabarvení zubní skloviny, která je náchylnější.“

Lucie Svobodová: „Dobrý den, 8 měsíců kojím a krvácím neustále z jednoho místa v dásní, a to nejen při čištění zubů, ale i během dne najednou začne dáseň krvácet, a to opravdu značně. V jiném místě mi dásně nekrvácí. Zubní lékař mi řekl, že se to stává. Je možná spojitost s kojením a po kojení přejde nebo mám dále řešit? Děkuji.“

Michaela Drozdíková: „Dobrý den, může se jednat o přechodný stav. který jste zmínila a tím je kojení. Pokud v dané lokalitě není přítomen žádný problém, převislá výplň, korunka apod., je zcela běžné, že jedno místo malinko krvácí kvůli anatomickému tvaru zubů. Rozhodně bych neiritovala dásně mezizubním kartáčkem více než 1 x denně a to samé platí pro klasický kartáček. Postačí včistit chrup 2 x denně.“

Zuzka: „velice děkuji za odpoved. Jestli ještě mohu dotaz ohledně návštěvy dent. hygieny. Co vše to obnáší a jak moc je "invazivní" v dutině ustní? Zkusila bych přítele dostat prvně tam... velice děkuji za vaš čas...“

Michaela Drozdíková: „Dentální hygiena je zcela neinvazivní ošetření. Vyhledala bych poctivou dentální hygienistku, která si pacienta důkladně vyšetří, řekne stádium ve kterém zánět dásní je stanoví léčbu. Následně se odstraní postupně veškeré nánosy zubního kamene, povlaku a pigentací v průběhu jedné, dvou až max tří návštěv při vstupní dentální hygieně.“

Vendula: „Dobrý den.Byly me zjištěny 2 bakterie v ustech,vzorek bran z chobotu zubu.Včera po dentální hygieně nasazeny tyto leky:Duomox 500 20 tablet a Entizol 250 mg.60 tablet.Beru po 8 hod. 1 tablet. Duomox a 2 tablety Entizolu. V podstatě me desi to množství tabletek.Prosím, je toto množství adekvátní? Název bakterií neznám. Děkuji moc za odpověď.“

Michaela Drozdíková: „Dobrý den, toto množství mi příjde relativně adekvátní. Bohužel ale toto téma spadá spíše pod kompetenci zubního lékaře a bez názvu a množství Vám nemohu sdělit přesnější odpověď. Hezký den.“

Iva: „Kolik peněz potřebuji na návševu a ukázkové vyčištění zubů?“

Michaela Drozdíková: „Je to velice individuální. Většinou se ceny ohybují od devíti stovek až po pět tisíc korun. Záleží na příslušném regionu apod.“

Martina Juraskova: „Mam na spodnich zubech mal kaz ve sklovine, zubarka mi rekla, za to odvrta, az to bude vetsi. Je to spravne, nechat kazy zvetsit?“

Michaela Drozdíková: „Dobrý den, záleží jak moc Vám to po estetické stránce překáží. Já bych počínající kaz, který není vidět nevrtala. Zvětšit se ale nemusí při řádné orální hygieně. Přeji hezký den.“

Martina Juraskova: „Pomuze pri chobotech operace dasni? Choboty mam 2 mm? Moje zubarka paradontozu neresi.“

Michaela Drozdíková: „Parodontální chobot vzniká v momentě, kdy je hloubka minimálně 3,5 milimetru a omlouvám se, ale nerozuměla jsem přesně otázce. Nevím o jakou operaci by se mělo jednat.“

Iva: „Pravidelně používám Listerine. Moje zubařka říká, že si tak vyhubím z dutiny ústní všechny bakterie, i ty ,co tam mají být. Jaký je váš názor?“

Michaela Drozdíková: „Dobrý den. Ústní voda je pouze kosmetickým produktem. Nijak významně nepomáhá. Úplně nedoporučuji ji používat častěji než 2 x denně. Sama ale ústní vodu Listerine občas používám.“

Iva: „Často mně krvácejí dásně. Dostala jsem několik rad- že si mám dásně kartáčkem masírovat- tj. mám přitlačit. Pomůže mně to?“

Michaela Drozdíková: „Dobrý den, rozhodně nedoporučji tlačit! Masírovat ano, ale rozhodně jemnými, malými, krouživými pohyby. Také je nezbytné používat i mezizubní kartáčky. Nejnezbytnější je ale odstranit veškeré patogeny - tj. zubní kámen a mikrobiální povlak.“

Martina Juraskova: „Maminka byla na operaci dasni, kdy ji davali dasen vys, aby znovuzakryla krcky zubu, je to asi 20 let zpatky, nevim, zda se to stale provadi?“

Michaela Drozdíková: „Dobrý den, ano resekce dásní s i dnes vykonává. Přeji hezký den.“

Mária Záhorská: „Dobrý den. Chci se zeptat zda-li pojišťovně proplácí návštěvu u dentální hygieny. Děkuji moc za odpověď.“

Michaela Drozdíková: „Dobrý den, někdy mívají zdravotní pojišťovny různé akce. Zkuste si zavolat na Vaši zdravotní pojišťovnu. Hezký den.“