Chat

host

MUDr. Kateřina Maxová

Urogynekologické problémy po porodu

Záznam chatu z úterý 9. dubna 2019

Dita: „Dobrý den. Jak se máte ?“

MUDr. Kateřina Maxová: „Dobře. Děkuji“

Jarka: „Dobrý den. Je pravda, že je ženský měchýř objemnější ? :)“

MUDr. Kateřina Maxová: „Nemyslím si, že ve velikosti močového měchýře je rozdíl.“

NECRONY: „Jak dlouho trvají obecně urogynekologické problémy po porodu?“

MUDr. Kateřina Maxová: „Celé šestinedělí je zatíženo častějšími problémy. Po šestinedělí ve většině případu dojde k úpravě. Pokud ne, tak kontaktujte vašeho gynekologa.“

DIS: „Jaký urogynekologický problém po porodu je nejvážnější?“

MUDr. Kateřina Maxová: „Nedá se říci , který je nejhorší. Záleží na každé pacientce, jak daný problém vnímá.“

DIS: „Kolik existuje urogynekologických problémů po porodu?“

MUDr. Kateřina Maxová: „Obecně obtíže s močením, se sestupem pánevních orgánů, s udržením stolice a plynů. Dále i obtíže s porodním poraněním, hojením hráze.“

Martina: „Dobrý den. Moc Vás zdravím !“

MUDr. Kateřina Maxová: „Dobrý den.“

čau: „jak se mate?“

MUDr. Kateřina Maxová: „Celkem dobře :)“

Alena: „Dobrý den, mám 4 měsíce po porodu a mám povyslou vaginální stěnu, cítím to při mytí, spraví se to časem samo? Dekuji!“

MUDr. Kateřina Maxová: „Dobrý den, pokud kojíte, tak tyto problémy jsou výraznější. Měla byste cvičit pánevní dno, pokud si nejste jistá, zda cvičíte správně, tak vyhledejte fyzioterapeuta. Měla byste redukovat zvedání těžších věcí. Pokud problém bude trvat i po 6 měsících od porodu, měla byste prokonzultovat problém s vaším gynekologem.“

Eva: „Dobrý den, jaké jsou alternativy léčby poklesu přední poševní stěny, kromě rehabilitace? Dá se tento problém opravdu efektivně řešit bez operace, nebo je s časem nevyhnutelná?“

MUDr. Kateřina Maxová: „Dobrý den, sestup pánevních orgánů je častá diagnoza, může se časem po porodu zredukovat, ale opět věkem se problém může objevit. Důležité je omezit zvedání těžkých věcí, mít normální tělesnou váhu, nekouřit. Přechodně jde stav řešit zavedením pesaru.“

Linda: „Dobrý den paní doktorkou. Je plánovaný císařský řez prevencí urogyn.potíží po porodu? Dekuji za odpověď“

MUDr. Kateřina Maxová: „Dobrý den, urogynekologické problémy nemají pouze jednu příčinu. Faktorů rizik je několik. Plánovaný císařský řez redukuje riziko sestupu pánevních orgánů, ale pouze částečně.“

Zuzana Krzystková: „Dobrý den , jsem po dvou přirozených porodech . Po posledním rok a pul. Mám velké problémy s únikem moči. Dá se s tím neco dělat ? Nejhorší se zakašlání, pčiknutí nebo když už mám pocit že mám plný močový měchýř tak to uniká samo. Děkuji“

MUDr. Kateřina Maxová: „Dobrý den, určitě byste měla začít cvičením pánevního dna. Pokud stav se nebude zlepčšovat, tak navštívit vašeho gynekologa, který po základních vyšetřeních Vás může referovat k urogynekologovi.“

Petra: „Dobrý den, mám více jak rok po porodu (ruptura 3.stupně. Při pohlavním styku mě to stále bolí. Říkala jsem to gynekologovi. Ten mě vyšetřil a nic neshledal. Řekl, že se s tím nic dělat nedá, že to chce čas. Jaký je Váš názor? Mám taky trochu problém s únikem moči a plynů. Můžete mi prosím doporučit nějaké cviky?“

MUDr. Kateřina Maxová: „Dobrý den, domluvte se s vaším gynekologem na odeslání na urogynekologické vyšetření. Po větším porodním poraněním může přetrvávat bolestivost při styku, ale pomocí fyzioterapie či péče o eventuálně bolestivou jizvu jí lze redukovat.“

Alena: „Dobrý den, jsem 2,5 roku po porodu a mám stále problémy když musím zadržet moč, často nestihnu dobehnout na wc. Asi před měsícem jsem byla na leiserovym řešením inkontinence leiserem Fotona. Zatím bez výsledku. Prý se to má zopakovat po dvou měsících. Myslíte ze je šance na zlepšení? Posilovat pánevní dno cviky nechci, to mě nebaví a dlouho to nikdy nevydrzim. A je normální v noci chodit asi dvakrát na malou?dekuji“

MUDr. Kateřina Maxová: „Dobrý den, základem je oděr moče k vyloučení infekce. Cviky pánevního dna mají efekt, ale pouze při dlouhodobém cvičení. Normální je vstávat 0-1xnoc, zkuste nepít na noc. Ohledně použití laseru efekt není trvalý.“

Peta: „Dobry den, Chtela bych se zeptat. Jsem zhruba dva měsíce po porodu. Při dlouhém močení, nebo když například sedím rozkrocmo u dcery, tak me boli mocova trubice (mam pocit jako by byla v křeči nebo taková podobná bolest). Nevíte, kde by mohl byt problém? Pripadne co dělat, aby bolest vymizela? Šitá jsem byla po porodu pry jen trochu a jizva je malinko citlivější na dotek. Jinak lékař při kontrole po sestinedeli říkal, ze je vše v poradku. Dekuji předem za odpověď a preji krasny den! :) P.“

MUDr. Kateřina Maxová: „Dobrý den, zkuste více pít. Pokud se problém do cca měsíce nezlepší kontaktujte Vašeho gynekologa.“

Šárka: „Dobrý den paní doktorko, jsem 14 měsíců po porodu a stále ještě pociťuji problémy s inkontinencí (kýchnutí, rychlá chůze při plném měchýři), stále kojím a posiluji pánevní dno. Je šance, že se situace ještě zlepší? Děkuji.“

MUDr. Kateřina Maxová: „Dobrý den, kojení ovlivňuje i pojivovou tkáň a tedy i možnost udržení moče. Nadále cvičte pánevní dno, pokud se po skončení kojení stav nezlepší, kontaktujte Vašeho gynekologa, který Vás odešle na urogynekologické pracoviště.“

Barbora: „Dobrý den, zabýváte se i problémy s hemeroidy po porodu? Pokud ano, chtěla bych se zeptat - jsem 6 měsíců po porodu a čerstvě po porodu jsem měla problémy se stolici. Na záchodě jsem skoro brečela bolesti a poté se objevila i krev. Dlouho jsem léčbu odkladala. Manžel mi nakonec koupil v lékárně čípky, které mi pomohly, ale cca do měsíce se bolest a krev objevují znovu. Chtěla bych se zeptat, jestli stačí když budu opět léčit čípky nebo mám dojít k lékaři? Dekuji“

MUDr. Kateřina Maxová: „Dobrý den, tento problém spadá do gastroenterologie.“

Karin: „Dobrý den, ráda bych se zeptala, zda je možné "vyléčit" stresovou inkontinenci, kterou trpím již 7 let. V těhotenstvích (celkem 3, z toho dva spontánní, jeden akutní sekce) se to samozřejmě zhoršilo. Nyní 6 týdnů po císařském řezu. Posilovat svaly pánevního dna se pokouším celých 7 let (nepravidelně), třeba i Venušinýma kuličkama, ale změny nezaznamenávám. Jakým způsobem mohu ještě svaly pánevního dna zpevnit (pokud to tedy ještě vůbec půjde), aby problémy zmizely? Děkuji za odpověď.“

MUDr. Kateřina Maxová: „Dobrý den, každé těhotenství a porod zvyšují riziko problémů s močením. Zkuste pravidelně cvičit pánevní dno, pokud se nezlepší , kontaktujte gynekologa a ten Vás bude referovat na urogynekologické vyšetření.“

Hana: „Dobry den, Rada bych se optala, co mam delat. U gynekologa vse o.k. a pry unik moci to neni. Ale nemuzu po dvou porodech vyjit bez intimky. Jakoby mam vytoky ve forme husteho tahleho soplu. Muj gynekolog mi tvrdi,ze ve steru a vse o.k. strasne me to trapi. Co mam delat?pomuze mi urolog? Mam pri kychnuti problem s unikem take vytoku(gynekolog tvrdi,ze moc to neni.)'dekuji“

MUDr. Kateřina Maxová: „Dobrý den, toto je spíše v řešení obvodního gynekologa. V případě neúspěchu terapie se můžete objednat do ambulance chronických zánětů, tyto ambulance jsou při větších gynekologických klinikách.“

Dana: „Dobrý den, jsem po porodu a měla jsem nástřih, je normální že stolice jde obtížně ven? A svaly jsou ochablé (například udržení moči, stolice)? Stehy bolí ale nateklé nejsou, je dobré si na to dávat gel z dubové kůry? Jak dlouho se to bude hojit? Děkuji a přeji hezký den“

MUDr. Kateřina Maxová: „Dobrý den, zkuste zpočátku užívat mírná projímadla, abyste se vyhnula přílišnému tlačení. Aktivace svalů pánevního dna je postupná. Důležitá je velká hygiena ( sprchovat několikrát denně), je možné používat oplachy či gely s dubové kůry. Pokud by mezi stehy vytékala nažloutlá tekutina (hnis) či by byla velká bolestivost, jeďte na kontrolu do porodnice.“

Alena: „Dobrý den, zmínila jste ze paskove operace nesou jista rizika. Jaká prosím?“

MUDr. Kateřina Maxová: „Dobrý den, každá operace nese s sebou rizika. Efekt páskové operace je vysoká 85-90%, rizika pouze jednotky procent (prorůstání do pochvy, bolesti při styku, častější močení).“

Sabina Cerminara: „Dobrý den, ráda bych se zeptala, jestli je možná již v těhotenství nějaká prevence, která by pak tyto urogynekologické problémy po porodu co nejvíce zmírnila. Děkuji a přeji hezký den Sabina“

MUDr. Kateřina Maxová: „Dobrý den, ano, pravidelné cvičení pánevního dna v těhotenství výrazně snižuje rizika. Důležitý je i pohyb během těhotenství, udržet si rozumnou tělesnou váhu. Nezvedat těžká břemena.“

Milan: „Mám diagnostikovaný "Hyperaktivní močový měchýř". Užívám Omnic Topas 0,4mg. Ale problém s častým nutkáním močit je neustály a dosti nepříjemný. Urolog mi řekl, že to řeší Omnic Topas, který beru ráno. Jsou nějaké cviky, rehabilitace, alternativní forma léčby nebo .....?“

MUDr. Kateřina Maxová: „Dobrý den, může se změnit medikace, každý pacient reaguje na jinou medikaci. Z rehabilitace připadá v úvahu elektrostimulace. Promluvte s Vaším urologem.“

Martin Polášek: „Dobrý den paní doktorko, žena se právě vrátila z porodnice. Máme týdenního kluka, vážil 3,54 kg a měří 48 cm. Ženu trápí náhlé úniky moči, hlavně v noci, i když necítí žádnou potřebu. Prosím pomozte“

MUDr. Kateřina Maxová: „Dobrý den, obtíže s močením během šestinedělí jsou časté. Buďte trpěliví. Je velká pravděpodobnost, že vymizí. Důležitý je pravidelný pitný režim, spíše nesycené nápoje. Pokud budou obtíže přetrvávat i po šestinedělí, sdělte Vašemu gynekologovi při kontrole.“

anna: „Vážená pani doktorko, mám tři děti a v posledním těhotenství již od 20tt mě neustále trápila kvasinka Candida. Tyto problémy bohužel přetrvávají až do teď, kdy má nejmladší dítě rok. Čili já již téměř přes 1,5r nepravidelně užívám dokola léky, které bohužel zabírají nebo jen na pár týdnů a poté se kvasinka vrátí znovu. Dokonce jsme s manželem omezili i sexuální styk, jelikož měl rovněž ty samé problémy. A i přes to, že spolu sexuálně neužijeme již 3m, nyní se nám oběma kvasinka vrátila. Užívala jsem léky Lomexin, Maxmiror, Dafnegyn, Canesten manžel byl také proléčen. 2x jsem měla kůru Candivac a brala probiotika Ginimum. Vše bezvýsledně. Sladké se snažím maximálně omezovat. Existuje tedy nějaká možnost další léčby? Podotýkám, že při tom všem kojím. Děkuji vřele za odpověď.“

MUDr. Kateřina Maxová: „Dobrý den, tyto problémy řeší specializovaná ambulance (chronické záněty), které jsou při větších nemocnicích (gynekologie). Řešení je někdy opravdu obtížné a dlouhodobé. Často se doporučuje dlouhodobá vaginální léčba (3týdny) + perorálně užívaná antimykotika.“

Lucie: „Dobrý den, jsem třetí měsíc po porodu a stále mě bolí při delší chůzy pánevní dno a kříž. Před porodem jsem měsíc ležela a nemohla skoro chodit jak byl malý dole a tlačil. Cvičit? Nebo čím pomoc, aby bolesti přestali? Děkuji Lucie“

MUDr. Kateřina Maxová: „Dobrý den, může se jednat o rozvolněný pánevní kruh. Vhodná by byla kontrola u rehabilitačního lékaře.“

Jana: „Mam 2 deti, 4 roky a 18 mesicu. Mam problemy se zadrzenim moci, pres den nemivam problemy ale hlavne vecer kdyz uspavam syna a pak vstanu tak mam nahle nutkani, ze mam problem dobehnout na wc:(“

MUDr. Kateřina Maxová: „Dobrý den, zkuste si rozdělit pitný režim zejména na dopoledne a odpoledne, na večer zkuste pití zredukovat. Pokud by problém přetrvával, zkontaktujte Vašeho gynekologa. V úvahu by připadalo vyšetření moče k vyloučení infekce, pokud i poté obtíže neustoupí, bude Vás referovat na urogynekologické vyšetření.“

Iveta: „Dobrý den, jsem 4 měsíce po porodu, porod byl přirozený, bez komplikací. Při pohlavním styku pociťuji velké pálení. Objevuje se to i při kontaktu s vodou, při sprchování. Je to velmi nepříjemné. Můžu mít i přes toto pálení pohlavní styk? Děkuji Vám.“

MUDr. Kateřina Maxová: „Dobrý den, pokud i kojíte je pálení dáno určitou křehkostí poševní sliznice. Je vhodné při sexu užívat lubrikanty nebo pravidelně k hydrataci pochvy preparáty s kys hyaluronovou (zvlhčují poševní sliznice).“

Luďka: „Dobrý den. Chci se zeptat na opakující se záněty moč. měchýře, hlavně před menstruaci. Mám endometriozu a odstranění srustu k moč. měchýři se povedlo před rokem a půl. odstranit. Dokonale ho vyprázdnit je problém. Se stolici je to obdobně. Existuje něco jiného než cviky pánevního dna, které dělám? Užívám bylinky a preparáty s brusinkou. Děkuji Luďka“

MUDr. Kateřina Maxová: „Dobrý den, je těžké odpovědět. Nutné je urogynekologické či urologické vyšetření k zodpovězení problému. Obecně nechvátat na toaletě, nechat si močový měchýř více naplnit, aby byl proud moče silnější.“

fuchsova vladimira: „zdravim vas dekuji za operace které jste mela na starosti v nem.na bulovce,pry jste sla za lepsim to je doba“

MUDr. Kateřina Maxová: „Dobrý den, děkuji.“

Tereza: „Chtěla bych se zeptat je mi 15 let. A jsem těhotná mám možnost,že budu mít při a po porodu nějaká větší rizika a pokud nějaká jo jak tomu předejít pokud to jde?“

MUDr. Kateřina Maxová: „Dobrý den, budete ke konci těhotenství sledována v rizikové poradně. A po konzultaci s dětským gynekologem Vám bude navržen porod tak, aby došlo k nejmenšímu množství rizik, které by plynuly z Vašeho nižšího věku.“

Vladimira Slamova: „Dobry den, pani doktorko jsem 3roky po porodu a mam pri pcikani nebo vetsim kasli mensi unik moci, je nutna operace?Nebo staci cviceni panevniho dna? Dekuji za odpoved“

MUDr. Kateřina Maxová: „Dobrý den, pokud se únik moče netýká běžných aktivit (obtíže denně), tak stačí pravidelné cvičení pánevního dna. Lze zkonzultovat fyzioterapeuta, který Vás může naučit i složitější cviky. Obecné rady jak snížit riziko úniků moče: rozumná tělesná váha, rozumně sportovat a nekouřit.“

Martina: „Dobry den, jsem 3 mesice po druhem porodu, deti mam 2 roky po sobe. Na kontrole po sestinedeli mi bylo sdeleno, ze mam sestup predni i zadni posevni steny. V posevnim vchodu mam sestouplou bouli. Objednala jsem se na Urogynekologii, kde mi pan docent sdelil diagnozu:porodni poraneni, rektokela, dysfunkce svaloviny. 1x tydne chodim na fyzio na myofeedback, objednala jsem si Kegel 8. Co vse mohu udelat pro to, abych nemusela na rekonstrukci? Tu mi pan doktor doporucil pokud po 2 mesicich cviceni neuvidim zlepseni. Zda se mi to jako kratka doba na zlepseni meho stavu“

MUDr. Kateřina Maxová: „Dobrý den, sestup pánevních orgánů není život ohrožující stav, proto můžeme i operační řešení odsunout. Cvičte pravidelně. Zkuste omezit zvedání těžkých břemen, tlačení při stolici, velký kašel. V případě nadváhy/obezity je důležité váhu znormalizovat. Termín operace víceméně záleží na Vašem rozhodnutí. Pokud kojíte, je lepší vyčkat.“

Milá: „Jak žena pozná, že pánevní dno není vpořádku. Slyšela jsem od jedné paní, že cítila před operací močový měchýř na kalhotkách. Je to vůbec možné? Děkuji Míla“

MUDr. Kateřina Maxová: „Dobrý den, pozná se to, pokud jsou obtíže při močení nebo při stolici nebo se projeví sestup tak, že si samotná žena nahmatá stěnu pochvy před poševním vchodem.“

Petra: „Dobrý den, jsem 3 roky po druhém porodu císařským řezem. Mám pravidelnou menstruaci, ale dlouho se mi vyprazdňuje krev z dělohy. I 15 dní po začátku menstruace ze mě jdou černé cucky krve a nakonec pak hnědý výtok. Žádnou antikoncepci neberu. Moje gynekoložka to nijak neřeší prý se to tak někdy stává a nic s tím nejde udělat. Trápí mě to a bojím se o své zdraví. Je to v pořádku?“

MUDr. Kateřina Maxová: „Dobrý den, pokud máte pochybnosti, můžete navštívit jakoukoliv všeobecnou ambulanci, která je provozována v nemocnicích.“

Katerina: „Dobrý den, jsem 6 týdnů po spontánním vaginálním porodu, vše probehlo v pořádku a jsem bez poranění. Nicméně asi 4 týdny po porodu jsem si nahmatala nad poševním vchodem bulku a začala jsem tam cítit tlak. Podle gynekologa mám snížené pánevní dno, ale jinak je vše v pořádku..inkontinenci netrpim, pouze ten nepříjemný tlak. Mám tedy cvičit na pánevní dno..jinak bez omezeni.. chtěla jsem se zeptat na váš názor ohledně například běhání ( podle gynekologa můžu), nemůžu tím svůj stav ještě zhoršit? V minulosti jsem absolvovala i běžecké zavody..Nebo co všechno pro mě diagnóza "snížené pánevní dno" znamená? A měl by mě gynekolog poslat i na urogynekologii? Děkuji mnohokrát za odpověď“

MUDr. Kateřina Maxová: „Dobrý den, cvičte pravidelně pánevní dno, pokud byste měla pochybnosti o správnosti cvičení, kontaktujte fyzioterapeutku. Omezte zvedání těžkých břemen. Na počátek bych volila sport s menším zatížením pánevního dna, spíše chůzi než běh. Časem, pokud vymizí pocit tlaku v genitálu, lze opět behat. Pokud tlak nevymizí, odešle Vás gynekolog k urogynekologickému vyšetření.“

Kristýna S.: „Dobrý den, nyní jsem 7 týdnů po porodu. Prvních 5 týdnů jsem cítila velké bolesti (řekla bych že kostí). Nemohla jsem delší dobu stát. Nyní se mi bolest na pár dní vrátila po lehké fyzické námaze. Jak dlouho se ještě může bolest vracet? Mám být opatrná nebo mohu mít i větší fyzickou námahu? Děkuji za odpověď.“

MUDr. Kateřina Maxová: „Dobrý den, zkuste omezit velkou fyzickou námahu, postupně zvyšovat aktivitu. Bolesti kostry pánve jsou běžné ke konci těhotenství i v šestinedělí. Pokud by obtíže byly trvalejšího rázu, kontaktujte gynekologa.“

Monika: „Dobrý den,cca od 16tt mam v pravé ledvine zavedeny stent, protože mi neodtekala z ledviny moc. Plánované vyndani je az po sestinedeli. Muze mi vyndani zhorsit poporodni hojeni? Pripadne, jak se na to pripravit? Pohyb neprichazi momentalne v uvahu, po i delsi prochazce mam krev v moci. Dekuji moc“

MUDr. Kateřina Maxová: „Dobrý den, vyndání stentu poporodní hojení neovlivňuje. Termín k vyndání stentu dostanete při propuštění z porodnice. Cviky pánevního dna můžete provádět, vhodné jsou krátké, nenáročné procházky.“

Alena: „Dobry den, jsem rok a pět měsíců po porodu, nekojim 5 měsíců. Stále chodím v noci na záchod, třeba i 4x. Krev, moc mám v pořádku, ultrazvuk ledvin, močového měchýře také v pořádku. Problém s nočním mocenim ale přetrvává, lékaři zatím nepomohli . Jak mám postupovat dal? Dekuji“

MUDr. Kateřina Maxová: „Dobrý den, zkuste omezit pití na noc. V případě potvrzení diagnozy nykturie (podle množství moče vymočeného za noc)lze tento problém řešit léky. Léky nasazují urogynekologové či urologové.“

Dagmar: „Vážená paní doktorko, mám za sebou 2 vag. porody (druhý 10/2015). Trápí mě cystokéla, řešila jsem s gynekoložkou, doporučila návštěvu na urogyn., ovšem zároveň mi řekla, že recidiva je i po případné operaci velmi častá a již napořád je nutné myslet na to, že nesmím zvedat ani lehká břemena (do 3 kg). Únik moči mě zatím netrápí, ale je fakt, že nedokážu zastavit proud moči a ani necítím, že močím. Při delší chůzi cítím, jak se "boule" dostává ven, např. běh je zcela vyloučen, stejně jako používání menstr. tamponů. Jaké jsou Vaše zkušenosti s recidivou po operacích? Děkuji Vám.“

MUDr. Kateřina Maxová: „Dobrý den, informace je správná, protože operujeme s použitím Vašich vlastních tkání, je recidiva uváděná v literatuře až 30%. Přední poševní stěna je navíc nejvíce riziková, nejvíce namáhaná. Lze použít i síťku, která má menší riziko recidivy, ale sama vyvolává jiné komplikace. V případě první operace se doporučuje klasická operace ( bez sítě).“

Iva HK-70 let: „Dobrý den, několik let mi vypadává poševní sliznice. Gynekoložka mi doporučuje operaci. Bylo by vhodné jen zmenšení /zašití/poševního vchodu nebo operace se síťkou? Děkuji.“

MUDr. Kateřina Maxová: „Dobrý den, zašití poševního vchodu tento problém nevyřeší. Pokud se jedná o první operaci, po urogynekologickém vyšetření Vám doporučíme, která operace je pro Vás vhodnější (klasická operace či s pomocí síťky).“

Marika: „Dobrý den paní doktorko, podle paní gynekoložky mám ochablé poševní svalstvo už zřejmě od dětství. Zřejmě jsem nezatínala břicho při zvedání apod. Začala jsem lehce cvičit pánevní dno. Potom tři děti a nyní mám pokleslou přední poševní stěnu, ve sprše to i cítím. Pořídila jsem si trampolínku a každý den cca 1/4 hodiny takto posiluji skákáním. Myslíte, že je šance si poševní stěnu úplně vrátit na správné místo jen takovýmto cvičením? Únik moči nemívám, jen velmi zřídka. Děkuji.“

MUDr. Kateřina Maxová: „Dobrý den, myslím, že trampolínky jsou naopak rizikem pro pánevní dno. Zvyšují zátěž. Bylo by vhodné navštívit fyzioterapeuta, který Vás naučí cviky pánevního dna při jiné zátěži než na trampolíně. Cvičení nevrátí stěnu poševní nazpátek, pouze zpevní okolní svalstvo.“

Linda: „Dobrý den, paní doktorko mám 13 měsíců od porodu a občas mě picha na levém boku. Jakoby vajecnik. Zejména po delší svižné procházce. Na prohlídce vše v pořádku. Stále kojim. Myslíte že příznaky ještě vymizi? Slyšela jsem, že se tak může projevovat i ovulace... děkuji“

MUDr. Kateřina Maxová: „Dobrý den, občasné pobolívání v levém boku při námaze je normální, souvisí s napjatým pouzdrem břišních orgánů (klasické píchání v boku při běhu). Pobolívání v době ovulace (tzn cca 14. den) může být také důvodem bolestí. Pokud se bolest změní či zesílí navštivte Vašeho gynekologa.“

Lidna: „Dobrý den, při kojení jsem nahmatala v podpaží bulku. Mám se strachovat nebo když kojim jsem chráněná proti zhoubnym nadorum? Dekuji“

MUDr. Kateřina Maxová: „Dobrý den, při kojení jsou bulky časté. Struktura prsu se mění. Je vhodnější ukázat Vašemu gynekologovi.“