Chat

host

Mgr. Jaroslava Chaloupková

ACORUS

Záznam chatu ze středy 27. března 2019

ANTI: „Proč název ACORUS?“

Mgr. Jaroslava Chaloupková: „Dobrý den, Acorus je léčivá bahenní rostlina. A tak, jako Acorus calamus léčí tělesné neduhy, naše organizace pomáhá přeneseně také léčit. Léčit zraněnou psychiku a duši. Hezký den přeji, Jaroslava Chaloupková“

SK: „Které známé osobnosti podporují ACORUS?“

Mgr. Jaroslava Chaloupková: „Jedním z cílů naší organizace je zcitlivovat veřejnost vůči problematice domácího násilí a to se nám daří pořádáním charitativních a benefičních akcí. Velmi si vážíme toho, že nám s tím pomáhají známe osobnosti ze světa populární hudby jako je Lenka Filipová, Lucie Bílá, Tomáš Klus, David Koller a jeho band, ale také výtvarní umělci. Za všechny zde budu jmenovat paní Yvonu Danzinger, která pro Acorus uspořádala úžasnou prodejní výstavu. Nesmím zapomenout na paní Michaelu Jílkovou, která byla po dlouhou dobu tváří Acorusu. A je zde celá řada umělců, kteří vystupovali na charitativní pochodu Acorusu, Šlapeme násilí na paty, který pořádáme již několik let. Určitě jsem nevyjmenovala všechny, ale všem patří náš velký dík. Víme, že čím více se o problematice mluví, tím snadněji nacházejí osoby ohrožené odvahu vyhledat odbornou pomoc a začít svou situaci řešit.“

SK: „Jak se Vám podařilo se stát Neziskovkou roku 2017?“

Mgr. Jaroslava Chaloupková: „Nebylo to snadné, ale dokázali jsme to. Tohoto prestižní ocenění pro neziskové organizace si velice vážíme. Je pro nás důkazem, že svou práci děláme dobře. Za tímto titulem stojí práce celého týmu, všech jednotlivých pracovníků, bez které bychom to nedali.“

SK: „Řeší ACORUS i sex. zneužívání, sex. útoky?“

Mgr. Jaroslava Chaloupková: „Sexuální násilí je bohužel velice často součástí fyzického domácího násilí. Odpověď je tedy ano, v rámci řešení problematiky DN.“

Hana: „Dobrý den, myslíte si, že vždycky odhadnete dobře psychické násilí? (Nechci zpochybňovat vaší práci.) Ale co babičky, které se už jenom nemůžou smířit s tím, že vše už nejde podle nich? Dokážete to poznat? (Mám s tím zkušenost, jako psychicky týraná dcera takové "babičky")“

Mgr. Jaroslava Chaloupková: „Dobrý den, Hano, psychické násilí je vždy mnohem obtížněji rozpoznatelné než to fyzické. Potvrzují to nejen ti, kterých týká. Často mluví o tom, že rány na duši se hojí mnohem hůře a déle, než modřiny. Při mapování problematiky vždy vycházíme ze sdělení klientky. Důležité pro nás je, jak ona situace popisuje, jaký na ni mají prožité události dopad, co prožívá. Naše pomoc vždy vychází z individuálních potřeb každé klientky. A stejně jako obětí domácího násilí se může stát každý (muž, žena, senior, dítě), tak tím, kdo násilí páchá, může být také každý z uvedených. Tedy i babička, která se dopouští psychického násilí vůči svým dětem, či vnoučatům. V naší poradně nabízíme pomoc a podporu všem, kteří se s domácím násilím potkali a chtějí se s tímto problémem vyrovnat. Pokud byste chtěla svou zkušenost více probrat, můžete se obrátit na naši nonstop linku, kde Vám zkušení pracovníci nabídnou podporu a v případě zájmu je možné se objednat i do naší poradny.“

SK: „Jak je ACORUS úspěšný ohledně boje s domácím násilím?“

Mgr. Jaroslava Chaloupková: „Úspěšnost se vždy obtížně hodnotí. Za úspěch vždy považujeme to, co tak vyhodnotí klientka sama. Každá klientka sama nejlépe ví, jak moc jí setkání s námi bylo užitečné a prospěšné, jak moc jsme jí pomohli vymanit se z bludného kruhu násilí a posunout se na své cestě životem tam, kde násilí nemá místo. A pokud se s ním znova potká, umí ho včas rozpoznat, umí se lépe bránit, umí chránit své děti a víc si věří. Tuto zpětnou vazbu od klientek dostáváme jednak ve formě výstupních dotazníků při ukončení spolupráce, dotazníků, které posíláme svým bývalým klientkám, jsme v kontaktu na asociálních sítích a také se pravidelně s našimi klientkami setkáváme při pořádání čtvrtletních akcí.“

Iveta Strbáčková: „Dobrý den, 1.2.2019 odešla snacha do Brna do azylového domu v utajení. Ihned druhý den zveřejnila adresu, kde jsme ji chtěli kontaktovat. Nadělala dluhy ve výši 450 000 KČ vymyslela si jako důvod násilí ale to se neprokázalo. Často se hádali ohledně dluhů a syn jí sdělil, že se sní rozvede. Měla i mimomanželský poměr, je nepořádná ,už jednoho dítěte se dříve zřekla ( David 7 let). Naše vnoučata tam sní nepatří, nesou to velmi špatně. Odešla s dětmi aniž by to její muž věděl. Nikdy nic nešetřila PČR ani OSPD. Co dělat, aby se děti vrátily do domácího a známého prostředí. Soudy mohou trvat dlouho a na dětech to může zanechat neg, následky. Děkuji“

Mgr. Jaroslava Chaloupková: „Milá paní Strbáčková, z Vašeho dotazu cítím velkou bolest a nespravedlnost. Zažívat tyto situace ve vlastní rodině je vždy velmi náročné a skličující zejména, když jde o děti. Pokud Vaše snacha odešla ze společné domácnosti s dětmi, zcela určitě musí kontaktovat OSPOD. Ten je v příbězích domácího násilí, kde jsou přítomny děti, nezastupitelný a má vždy jednat v zájmu dětí a k tomu potřebuje znát všechny informace. Obraťte se prosím se svými pochybnostmi na ně. Přeji hodně štěstí, Jaroslava Chaloupková“