Chat

host

Mgr. Vladimíra Kalnická

Výdaje za léky, výdaje pojišťoven na léčbu

Záznam chatu ze středy 6. března 2019

DAYD: „Jak je na to v současnosti ČR s výdaji za léky a s výdaji pojišťoven na léčbu ve srovnání se zeměmi EU?“

Mgr. Vladimíra Kalnická: „Dobrý den, děkuji za dotaz. V mezinárodním srovnání jsou dostupná pouze data za ambulantně vydávané léky. Poslední mezinárodně srovnatelná data jsou za rok 2016. V tomto roce dosáhly výdaje za ambulantně podávané léky průměrně za země EU 20% na celkových výdajích na zdravotní péči. V České republice se pohybovaly tyto výdaje na léky na úrovni 15 %. V sousedním Německu dosáhly 23%, v Rakousku pak 17 %. Nejvyšší podíl ambulantních léků na celkových výdajích na zdravotní péči byly zaznamenány v Bulharsku 44 %, Slovensku 35 %, Maďarsku 32 %. Naopak nízké hodnoty uvedly země jako Lucembursko, Norsko a Dánsko - zhruba 10 %.“

DAYD: „Jaké jsou obecně v současnosti v ČR výdaje pojišťoven na léčbu?“

Mgr. Vladimíra Kalnická: „Dobrý den, děkuji za váš dotaz.Zdravotní pojišťovny vydaly na zdravotní péči v roce 2017 částku ve výši 252 mld. korun.“

Ondřej Havelka: „Dobrý den, prosím kolik zaplatily zdravotní pojišťovny za lázeňskou péči v roce 2017 a kolik uhradí lidé sami?“

Mgr. Vladimíra Kalnická: „Dobrý den, děkuji za Váš dotaz. V roce 2017 zaplatily zdravotní pojišťovny na lázeňskou péči včetně pobytu v rehabilitačních zařízeních 5 mld. korun. Pro úplnost přidávám informaci, že domácnosti zaplatily z vlastních kapes téměř 3 mld. korun.“

Šárka Krahulcová: „V posledních dnech proběhla v médiích informace o návrhu MF na zrušení plateb za státní pojištěnce ze strany státu. Máte informaci o tom, kolik peněz vydá ročně stát za státní pojištěnce?“

Mgr. Vladimíra Kalnická: „Dobrý den paní Krahulcová, děkuji za Váš aktuální dotaz. Stát zaplatil za tzv. státní pojištěnce v roce 2017 částku ve výši 65,2 mld. korun, v roce 2018 to bylo 68,4 mld. korun.“

Honza: „Často navštěvuji zubaře. a tak by mě zajímalo, kolik vlastně stojí u nás stomatologická péče?“

Mgr. Vladimíra Kalnická: „Hezké odpoledne, děkuji za Váš dotaz. Stomatologickou péči z velké části hradí domácnosti samy. V roce 2017 bylo vydáno za ambulantní stomatologickou péči celkem 19,7 mld. korun, ze kterých si domácnosti hradily více než polovinu 10,3 mld. korun. Zbývajících 9,4 mld. zaplatily zdravotní pojišťovny.“

Jana Š.: „V novinách jsem se setkala se skupinou diagnoz faktory ovlivňující zdravotní stav. Co si pod tím mám představit?“

Mgr. Vladimíra Kalnická: „Dobrý den, děkuji za Váš dotaz. Skupina diagnóz pod názvem faktory ovlivňující zdravotní stav je obsahově široká škála příčin čerpání zdravotní péče. Patří sem nejrůznější prohlídky, laboratorní vyšetření, screeningové vyšetření, očkování, dárcovství orgánů a tkání, hospitalizace dětí po porodu nebo doprovod dítěte při hospitalizaci. Výdaje zdravotních pojišťoven na tuto skupinu diagnóz dosáhly v roce 2017 částky 20 mld. korun.“

Michaela: „Dobrý den, mám endometriózu, doktoři mi nepomůžou, tak se musím léčit sama. Bohužel mě to stojí nemalé výdaje - měsíčně až několik tisíc korun za doplňky stravy a bylinky, které kupuji hodně v lékárně nebo v e-shopech s doplňky stravy. Tato přírodní samoléčba mi pomáhá. Kdybych kupovala běžné léky na předpis, tak mi pojišťovna vrátí nějaké peníze nad limit každý rok, ale toto se nepočítá? Mám nějakou možnost, abych nemusela vše platit ze svého? Jsem na mateřské, mám malé příjmy a je to pro mě náročné.“

Mgr. Vladimíra Kalnická: „Dobrý den paní Michaelo, děkuji za Váš dotaz. V tomto případě Vám mohu jedině doporučit obrátit se s dotazem přímo na vaši zdravotní pojišťovnu popř. zkontaktovat vašeho ošetřujícího lékaře.“

Šárka Havelková: „Dobrý den, pracuje ČSÚ s daty o tom, kolik vydávají domácnosti za léky pro děti?Nebo lze tato data někde získat?Děkuji a moc vás zdravím“

Mgr. Vladimíra Kalnická: „Dobrý den paní Havelková, děkuji za Váš dotaz. ČSÚ sleduje pouze kolik vydávají domácnosti za doplatky na léky na předpis a za volně prodejné léky obecně. Na léky a zdravotnické prostředky speciálně pro děti se nezaměřujeme. Doporučuji se obrátit se svým dotazem na Státní úřad pro kontrolu léčiv, kde by Vám mohli poradit.“

Jan Klus: „Dobrý den, ve vstupu jste nám sdělila kolik stojí léky a různé léčby což bylo velmi zajímavé. Také by nás zajímalo kolik byly příjmy pojišťoven od zaměstnavatelů a zaměstnanců. Děkuji.“

Mgr. Vladimíra Kalnická: „Dobrý den, děkuji za Váš dotaz. Naše analýza obsahuje velké množství informací a současně pracujeme s velkým množstvím externích dat. Všechny údaje opravdu nemám v hlavě. Váš dotaz ráda zodpovím, kontaktujte mě na emailové adrese: vladimira.kalnicka@zso. cz“

Blanka Majeková: „Chci se zeptat jestli mĕ přispĕje RBP na očkování proti neštovicím nebo nĕjakou vakcínu společnou neštovice,spalničky atd.Je mi 65 let a neprodĕlala jsem žádné dĕtské nemoci.Byla jsem ve styku s vnučkou v jejich asi 2 letech teď ji bylo 6 let a ted má vnouček 6 mĕs. a má neštovice a byla jsem s ním ve styku.Trochu se bojím v mém vĕku. Dĕkuji za odpovĕď.“

Mgr. Vladimíra Kalnická: „Hezké odpoledne, s vaším konkrétním dotazem se prosím obraťte přímo na zdravotní pojišťovnu RBP. Přeji příjemný den.“

Ivana H.: „Dobrý den ! Zdravím a nejprve děkuji za velice zajímavá, téměř až šokující čísla nákladů za zdravotnickou péči. A Pak bych se Vás chtěla zeptat, jakým způsobem je hrazena zdravotní péče za odsouzené ve věznicích a ve vězeňských nemocnicích, kteří nemají práci, nejsou výdělečně činní , ale potřebují např. operaci, onkologickou léčbu, atd. Jsou v kategorii osob, za které hradí péči stát ? Předem děkuji za odpověď. S díky a s pozdravem Ivana H.“

Mgr. Vladimíra Kalnická: „Hezké odpoledne, děkuji za Váš dotaz i milé poděkování. Jsem ráda, že Vás výsledky naší analýzy zaujaly. Za odsouzené, kteří nejsou výdělečně činní, platí zdravotní pojištění stát.“

Voňásková: „Paní magistro, vypadáte skvěle! Máte představu, která věková skupina utratí za své zdraví nejvíce? Děkuji“

Mgr. Vladimíra Kalnická: „Hezké odpoledne, děkuji za Váš dotaz i za kompliment. Zdravotní pojišťovny vydaly nejvíce finančních prostředků na léčbu mužů ve věkové skupině 65-69 let (15,5 mld. Kč)a za léčbu žen ve věkové skupině 70 -74 let (14 mld. Kč).“

Hanka: „Proč pojišťovna neproplácí lékařům některé úkony a lékař tak odmítá např odebrat krev? Co v takovém případě může pacoent dělat? Děkuji“

Mgr. Vladimíra Kalnická: „Hezké odpoledne, děkuji za Váš dotaz. S vaším konkrétním dotazem bych se obrátila přímo na vaši zdravotní pojišťovnu.“

Adela: „Dobrý den, podle čeho pojišťovna rozhoduje zda proplatí nějakou léčbu nebo neproplati? Pokud rozhodne ze neproplati, ze dítě léčbu (vakcínu) nepotřebuje, dá se proti rozhodnutí nějak bránit? Popřípadě kde?“

Mgr. Vladimíra Kalnická: „Dobrý den, děkuji za Váš dotaz, se kterým se doporučuji obrátit přímo na vaši zdravotní pojišťovnu.“

Jana: „Hradí pojišťovna očkování lidem po resekci slinivky a odebrání sleziny?A hradí jim třeba lázně?“

Mgr. Vladimíra Kalnická: „Dobrý den, děkuji za Váš dotaz, se kterým se prosím obraťte přímo na vaši zdravotní pojišťovnu.“

Tobiáš Adámek: „Dobrý den paní magistro, děkuji Vám za zajímavé povídání. Chtěl bych se zeptat, proč tolik čerpají zdravotní péči muži nad 50 let?Dekuji“

Mgr. Vladimíra Kalnická: „Hezké odpoledne pane Adámku, děkuji za Váš dotaz. Jak jsem říkala ve svém vstupu obecně se zvyšují výdaje na zdravotní péči s narůstajícím věkem u obou pohlaví. U mužů nad 50 let se jedná o průměr za 1 pojištěnce tak, že záleží na konkrétních diagnózách, které byly v jednotlivých věkových skupinách zahrnuty. Přeji Vám krásné odpoledne.“