Chat

host

JUDr. Vladimíra Dvořáková

Práva dětí v nemocnici

Záznam chatu z úterý 29. ledna 2019

SK: „Mají děti v českých nemocnicích v současnosti dostatek svých práv?“

JUDr. Vladimíra Dvořáková: „Katalog práv pacienta stanovený platnou legislativou je poměrně obsáhlý, nicméně praxe ukazuje, že jsou situace, které by bylo možno upravit detailněji.“

GF: „Jaká práva dětí v nemocnici jsou nejdůležitější?“

JUDr. Vladimíra Dvořáková: „Těžko vymezit nejdůležitější práva. Každé z nich má své opodstatnění, svůj význam. Pokud bych přece jen měla některá vybrat, potom právo nezletilého pacienta vstupovat do procesu rozhodování o poskytovaných zdravotních službách dle své rozumové a volní vyspělosti a věku a právo nepřetržité přítomnosti zákonného zástupce v průběhu poskytování zdravotních služeb.“

Ondřej Černý: „Dobrý den, je možné, aby dítě řeklo, že chce být na jednolůžkovém pokoji po celou dobu hospitalizace?“

JUDr. Vladimíra Dvořáková: „Je otázkou, nakolik by bylo možno takovému přání vyhovět. Záleží na kapacitních možnostech nemocnice a samozřejmě i na zdravotním stavu a věku nezletilého pacienta.“

InnerS: „V čem jsou specifická práva dětí v nemocnici obecně?“

JUDr. Vladimíra Dvořáková: „Specifičnost lze spatřovat především v tom, že nezletilý pacient, s ohledem na nedostatek věku, má své specifické potřeby. Např. právo nepřetržité přítomnosti zákonného zástupce v průběhu poskytování zdravotních služeb jeho dítěti či právo nezletilého pacienta (do 15 let) být hospitalizován odděleně od dospělých pacientů apod.).“

Alena: „Dobrý den, prosím, do kolika let mohu být s dítětem v nemocnici, pokud je hospitalizováno? Jaký je poplatek? Děkuji“

JUDr. Vladimíra Dvořáková: „Nezletilý pacient má právo na nepřetržitou přítomnost zákonného zástupce v průběhu poskytování zdravotních služeb, zletilý pacient má právo na přítomnost. Nad šest let věku je pobyt doprovodu hrazen se souhlasem revizního lékaře.Setrvání doprovodu však nesmí narušit poskytování zdravotních služeb, nesmí být v rozporu s právními předpisy a vnitřním řádem zdravotnického pracoviště.“

Markéta: „Dobrý den paní doktorko, měla bych dotaz ohledně hospitalizace dětí v nemocnici, kdy např. rodiče jsou v rozvodovém sporu a jeden z rodičů přivede dítě do nemocnice a to je hospitalizováno s ohledem na jeho zdravotní stav a druhý s tímto nesouhlasí, případně chce podepsat reverz, právě kvůli tomu, že jsou u nich výše uvedené spory a rodič, který s hospitalizací nesouhlasí má za to, že hospitalizace není potřebná. Jak poté nemocnice postupuje, případně, jak by měli rodiče postupovat? Předem děkuji za odpověď a přeji pěkný den“

JUDr. Vladimíra Dvořáková: „Dobrý den,nemocnice primárně neřeší spory rodičů. Rodičovská odpovědnost by měla být vykonávána ve vzájemném souladu. Pokud již taková situace nastane, záleží na tom, jak zdravotní stav nezletilého pacienta lékař vyhodnotí. Reverz je možno u nezletilého pacienta uplatnit pouze v případě odkladné péče.“

Michaela: „Dobrý den, před nějakou dobou jsem byla se svým 11 měsíčním chlapcem hospitalizována v nemocnici pro plánovanou operaci nesestouplého varlátka. Operace byla plánovaná několik měsíců dopředu, a přesto mi při příjmu sestra sdělila, že pro mne jako matku není v nemocnici místo. Syna jsem v té době kojila a nakonec, neboť jsme operaci chtěli v termínu podstoupit, jsem spala se svým synem v pokoji, na nafukovacím lehátku, které mi musel z domu přivést manžel. Na tomto lehátku, na zemi, v průvanu, jsem v noci 5x kojila. Je v pořádku, že 11 měsíční dítě v noci nemá právo na přítomnost rodiče na pokoji, popř., má nárok, ale v naprosto otřesných podmínkách? Děkuji za odpověď.“

JUDr. Vladimíra Dvořáková: „Dobrý den, toto je jistě velmi nepříjemné, nicméně je pravdou, že doprovodu nezletilého pacienta je třeba umožnit v průběhu poskytování zdravotních služeb přítomnost. To nepředstavuje automaticky nárok na poskytnutí lůžka. Záleží na momentálních kapacitních a provozních možnostech pracoviště.“

Slivová Lucie: „Vážená paní Dvořáková, Právě se nacházím s dcerou na JIP v Uherském Hradišti. Hned první noc se nám stala velmi nepříjemná věc. Nemocnice neumožňuje aby rodič zůstal přes noc s dítětem. To mi tolik nevadilo, jelikož jsem věřila personálu, který mi řekl, že pokud se dcera v noci probudí, tak mě zavolají. Odešla jsem v 9 hodin a v 6 hodin ráno jsem šla na JIP. Sestřičky na chodbě před vstupem na Jip mi řekli, ať tam nechodím, že dcera určitě spí, že kdyby se něco dělo, tak by mě určitě zavolali. Pustili mě k ní v 7. Našla jsem ji v hrozném stavu. V noci jí praskla žíla do které měla zavedenou kanylu. Do rána jí otekla celá ruka od prstů až po rameno. I lékař ráno na vizitě přiznal, že to zašlo moc daleko, že na to sestry měly přijít mnohem dřív. Sestra, která tam u ní v noci byla ještě zpětně řekla, že ve 2 měla teplotu, že ji přeslékali do jiného oblečení, protože byla spocená. Přepichávali jí ráno v 6 hodin kanylu do druhé ruky. Když jsem přišla, byla tak traumatizovaná, že mě nepoznala. Dcera má dva roky. Jde mi především o tom, jestli porušili její a moje práva, když jsem si výslovně přála být u ní, když bude vzhůru. Celý náš pobyt to velmi ovlivnilo, dcera histericky pláče jakmile se někdo jen přiblíží. Jsem si jistá, že to takhle psychicky náročné být nemuselo. Když jsme do nemocnice přišli spolupracovala, při zavádění první kanyly ani neplakala. Děkuji za odpověď, s přáním hezkého dne Lucie Slivová“

JUDr. Vladimíra Dvořáková: „Dobrý den, paní Slivová, JIP je specifické pracoviště, kde umožnit přítomnost doprovodu po celých 24 hodin není dost dobře možné. Velmi doporučuji zkusit pohovořit o vašich obavách a nejistotě s vedením pracoviště.“

Markéta: „Dobrý den paní doktorko, měla bych dotaz ohledně hospitalizace dětí v nemocnici, kdy např. rodiče jsou v rozvodovém sporu a jeden z rodičů přivede dítě do nemocnice a to je hospitalizováno s ohledem na jeho zdravotní stav a druhý s tímto nesouhlasí, případně chce podepsat reverz, právě kvůli tomu, že jsou u nich výše uvedené spory a rodič, který s hospitalizací nesouhlasí má za to, že hospitalizace není potřebná. Jak poté nemocnice postupuje, případně, jak by měli rodiče postupovat? Předem děkuji za odpověď a přeji pěkný den“

JUDr. Vladimíra Dvořáková: „Dobrý den, nemocnice primárně neřeší spory rodičů, rodičovská odpovědnost by měla být vykonávána rodiči ve vzájemné shodě. Pokud přece taková situace nastane, záleží na tom, jak zdravotní stav nezletilého pacienta lékař vyhodnotí. Reverz lze u nezletilých uplatnit pouze v případě odkladné péče.“