Chat

host

Matěj Krejčí

Jak být spokojen v roce 2019

Záznam chatu z pondělí 14. ledna 2019

SK: „Jak být obecně spokojen nejen v r. 2019?“

Matěj Krejčí: „Hezký den, spokojenost je velmi subjektivní pohled. Podle pozitivní psychologie se dá zaměřit na rozvoj dlouhodobé spokojenosti. Dobré je se soustředit na menší kroky než na kompletní spokojenost. Prvky, které jsou důležité = rozvíjet kvalitní vztahy, zažívat pozitivní emoce, zažívat během práce stav Flow = stav, kdy zapomínáme na čas a používáme své silné stránky a vidět i výsledky své práce. Osobně doporučuji publikace od Martina Seligmana.“

SK: „Co je to být spokojen vlastně?“

Matěj Krejčí: „Subjektivní pocit.Definice můžou být rozdílné, ale osobně vnímám, že je to pocit, když jste spokojeni sami se sebou, ostatní tu radost mohou vidět, slyšet i vnímat. Přeji úspěšný den Matěj“

ANTIMONY: „Jak být obecně nespokojen v r. 2019?“

Matěj Krejčí: „Nespokojen je možné pomocí několika prvků: sledování negativních zpráv + lidí, vidět ve všem problém, vyhledávat si pouze negativní informace + trávit čas pouze sám bez lidí a zvířat. Z výzkumů vyplívá, že je však lepší mít spokojenou mysl.“

Alena: „Myslím, že i s málem by mě být člověk spokojen, vždy může být hůř, ale také lépe. Alena“

Matěj Krejčí: „Souhlasím s vámi, osobně vnímám, že je důležité vidět malé krůčky(detaily), které vedou k celkovému stavu.“

Kája: „Stává se mi že se nemůžu na nic soustředit, stále se mi vrací minulost strach něco dělat, že to neudělám nezvládnu.Dívám se na televizi je tam nějaká událost ,kterou jsem znám a vidím to úplně zle ještě horší jak to vlastně bylo. Nemůžu se zbavit strachu.“

Matěj Krejčí: „Protože jsem terapeut zaměřený na řešení, tak bych vám spíše doporučoval zaměřit se na to co chcete zažívat místo strachu. Osobně i doporučuji si všímat spíše procesu než výsledku z nějaké činosti a třeba i začít meditovat, aby jste se naučila zvládat momenty, kdy strach přichází. Děkuji za otázku“

Jindra: „neprožívám žádnou radost i když ji mám ano z ničeho se neraduji.“

Matěj Krejčí: „Jindro, pokud to cítíte jako problém, tak je dobré to řešit. Proto by bylo fajn si zjistit co vám radost dělá a to začít rozšiřovat.“

Ivana: „Dobrý den, zajímalo by mě jestli je nějaká metoda jak utřídit myšlenky a najít směr kam se zaměřit. Mám totiž milion nápadů v různých směrech, ale nedokáži se někam směřovat a chtěla bych v letošním roce najít směr a cíl své práce. Děkuji za odpověď.“

Matěj Krejčí: „Hezký den, Ivano, děkuji za dotaz. V dnešní roztěkané době, která si za hlavní cíl klade pozornost a sebepoznání, tak držím palce. Osobně doporučuji papír a tužku, kde si vypíšete nápady a následně je můžete rozplánovat. Poté ještě doporučuji se naučit meditovat. Vše spojit s vaší osobní vizí, kam chcete směřovat a jaké kroky k tomu povedou. Držím palce a klidně mi dejte vědět, jak se vám vše daří. (S)mějte se Matěj Krejčí“

Robert Hajdu: „Dobrý den, mohu při digi detoxu užívat alkoholické nápoje?“

Matěj Krejčí: „Hezký den, digidetox vede k boji proti závislosti na internetu a technologií. Protože se zjistilo, že je to podobná závislost, jako na alkoholu, nikotinu a gamblerství. Ukazuje se, že pokud člověk trpí nějakou závislostí, tak má tendence ve větší míře užívat i nějakou další. Proto bych doporučil pít s mírou a případně si telefon nastavit tak, aby když budete opilý, tak jste nemohl nikomu psát. (S)mějte se Matěj Krejčí“

Margareta: „Dobrý den, jaká "cvičení" na podporu spokojenosti, lepší nálady by jste poradil lidem s depresí. Bohužel trpím touto dg. a přestože se snažím začínat den pozitivním myšlením, úsměvem..., jako by to nemělo efekt, nejde mi to pozitivně prožít, nemám z toho ten správný dobrý pocit....“

Matěj Krejčí: „Hezký den, osobně doporučuji nástroj Flow-lístek (každý den si zapisovat 3 skutečnosti, které vám udělali během dne radost), poté doporučuji knihu od Melvil publishing Nastavení mysli, protože ta poukazuje, že nastavení mysli hraje zásadní vliv na naše myšlení. Zamyslel bych se co člověk čte, poslouchá a na co kouká. Poté bych doporučoval i začlenit do svého programu kvalitní spánek, odpočinek, aktivní pohyb v přírodě a začlenit se do skupiny lidí, kteří mají pozitivní přistup k životu. (S)mějte se Matěj Krejčí“

Irma: „Dobrý den,moc Vás prosím o radu,tento rok mi bude 50 let a nemám sebemenší chuť je slavit.Myslite si,že bych měla byt k okolí upřímná a nějakým vhodným způsobem jim to sdělit.?Mám nyní smutnějši obdobi onkologicky nemocny tatínek a ja sama mam před operací. Děkuji Vám.“

Matěj Krejčí: „Hezký den, Irmo, vaši situaci chápu a je dobré předat zprávu i svým přátelům a rodině. Zkuste jim to vysvětlit stejně, jak jste to napsala zde. Zkuste se však i zapřemýšlet, zda úsměv a radost ostatních vám nedodá více energie do dalších dní. Chápu, že je situace pro vás těžká, ale pokud se zavřete v místnosti sama, tak to může být ještě horší. Zároveň s tím, je dobré si i uvědomit, že díky vaším narozeninám, můžete pomoci i vaší rodině zvládat situaci lépe a zase se potkat. Samozřejmě je důležitá i příprava a vaše rozhodnutí. Držím palce a věřím, že vše bude zase lepší. (S)mějte se Matěj Krejčí“

Fricová: „Dobrý den, je možnost zajít k Vám i v Praze nebo jste jen v Brně? Děkuji“

Matěj Krejčí: „Hezký den, funguji v Praze, Brně a Liberci. Doporučuji se třeba podívat i na moje stránky www.matejkrejci.cz, kde si můžete rezervovat čas. (S)mějte se Matěj Krejčí“

Hanka: „DOBRÝ DEN, HODNĚ JSTE MĚ POBAVIL S BARVOU.. A co takto, když si zlepším náladu třeba kytkou v květináči, o kterou musím pečovat, stejně tak svým psem, co mě mě pobaví..když mě opravdu nebaví doktoři, který můj problém neřeší, či opožděně? Nebo co radíte.. vyměnit doktora zas nebývá jednoduché.. Hanka“

Matěj Krejčí: „Hezký den, tak to jsem moc rád :) Vše co píšete, tak určitě může pomoc. Pokud vás nebaví doktoři, tak ho raději změňte. Doporučuji chodit k doktorům, kteří se smějí nebo jsou spokojení, protože ti jsou daleko kvalitnější než ti negativní, což dokázali výzkumy Martina Seligmana. Možná se ptáte proč měnit doktora? Raději budu zdraví a spokojený, než nemocný, ale zase s vědomím, že jste věrný jednomu doktorovi. Nezapomínejme, že doktoři jsou také jen lidi. (S)mějte se Matěj Krejčí“

Jakub: „Jak lze, co nejjednodušeji, dosáhnout radosti?“

Matěj Krejčí: „Hezký den, Jakube, co nejjednodušeji? Doporučuji trénovat pokoru. (S)mějte se Matěj Krejčí“

Michaela: „Děkuji Vám za krásný pozitivní příspěvek! Jak efektivně pomoci "věčně"nespokojeným lidem?“

Matěj Krejčí: „Jsem potěšen :) Míšo, co funguje, tak předat těmto lidem konstruktivní zpětnou vazbu, následně můžete nenásilně vzdělávat a zároveň s tím si i připustit, že tomuto člověku je v tomto stavu dobře a tak se ho nesnažit měnit. Spíše se zaměřit na své vnímání jeho nálad, pokud se mu nemůžete vyhýbat, tak si třeba říct, že tento negativní člověk je váš trenér vašeho pozitivního myšlení. Takže kdykoliv on bude rozvíjet svoji naštvanost, tak vy můžete trénovat svoji dovednost pozitivního myšlení. (S)mějte se Matěj Krejčí“

Milena: „Dobry den.Momentalne si hledam zamestnani a protoze uz nejsem nejmladsi,tak to neni jednoduche.Jsem optimistka,ale presto:pristihla jsem se , ze si musim sama namlouvat,ze praci najdu a hlavne,ze v ni budu spokojena,abych nepropadla depresi.Vy jste sympatak, preji Vam hodne stesti,zdravi a radosti ze zivota.“

Matěj Krejčí: „Hezký den, Mileno, mockrát děkuji za zpětnou vazbu. Situace s nezaměstnaností je opravdu zajímavá, protože je nejnižší za poslední dobu. Co ze zkušenosti vím, takže je dobré se zaměřit na otázku: Proč by mě měli najmout? Co umím a vím, že by mi za to mohli zaplatit? Kam chci směřovat a proč jsem si pro tento směr vybrala zrovna tohoto zaměstnavatele? Nehledejte nabídky práce, ale spíše se zaměřte na zaměstnavatele pro kterého byste chtěla pracovat a ty oslovte. Velmi si vážím vašeho přáním a držím palce do dalších kroků. (S)mějte se Matěj Krejčí“

Majka: „Dobrý den, když nemám dobré vztahy s přízní a trápím se tím vnitřně. Jak se nad takové lidi povznést a být sám se sebou vnitřně srovnán?“

Matěj Krejčí: „Hezký den, Majko, dobré je se poučit ze situací a rozšířit si radosti ve svém životě. Pokud chcete konkrétní metodu, tak doporučuji meditace a na ostatních si všímat v čem vás posouvají či učí. (S)mějte se Matěj Krejčí“

Martin: „Myslím, že nejdůležitější mít rád sám sebe a přijmout sám sebe takového jaký jsem. To se odrazí i na mě a vyzařuje to ze mě a lidé to vnímají.“

Matěj Krejčí: „Souhlasím Martine, zároveň mít odvahu se na tuto cestu vydat a věřit, že jste sám nejlepší specialista na svůj život. (S)mějte se Matěj Krejčí“

František: „Myslíte si, že novoroční předsevzetí jsou efektivní? Jak vy osobně začínáte nový rok?“

Matěj Krejčí: „Františku, předsevzetí nejsou moc dobrou volbou, protože většinou chceme změnit něco zásadního a hned, což nevede často k úspěchu. Proto je dobré si spíše rozmyslet tento proces učení a rozvrhnout vše do malých a dlouhodobých krůčků. Osobně to beru jako reflexi roku předešlého a dělám si schůzku sám se sebou. Většinou však oslavu Nového roku moc neprožívám, protože mi to přijde jako změna data, ale né změny mozku a chování. Ale proč někdy nevyužít tuto oslavu jako nový impulz do dalších dní. (S)mějte se Matěj Krejčí“

Janča: „Zdravím,chtěla bych se zeptat,kde mám najít sílu být šťastná,když jsem po druhé operaci kolene menisku a týden necítím stehení sval,doktoři říkají že to může trvat i měsíc ta necitlivost,ale mě to v hlavě nejde nastavit na optimismus,kterým jsem byla vždy plná!Jak na štěstí??Moc zdravim :-)“

Matěj Krejčí: „Hezký den, Jančo, chápu že to může být těžká situace, ale návod se nemění. Je dobré se soustředit spíše na malé pozitivní změny, které vám dodají energii a odvahu do dalších dní. Můžete zkusit i zapojit mysl na nějakou jinou činnost, která vám udělá radost. Co vám dělalo radost, když jste byla plná optimismu? I tato odpověď může být signálem k čemu se vrátit nebo na co se zaměřit. (S)mějte se Matěj Krejčí“

Kája: „Dobrý den, mám dobrou kamarádku vždy jsem si s ní rozumněla. Poslední dva roky, ale má hrozné výkyvy. Málo už těch lepších spíš jen ty negativní. Pořád si na něco stěžuje, všechno je špatně. Píše mi SMS jak to stojí za .... Už mě to docela vyšTavuje, vždy jsem se jí snažila povzbudit, a píši ji že se mám super! že venku svítí sluníčko, i když i já mám samožřejmě starosti, ale jsem nad věcí. Ale už se raději scházím s lidmi pozitivními než těmi co mě vyšťavuji. Co by jste poradil?“

Matěj Krejčí: „Hezký den, Kájo, vaše řešení může být funkční. Pokud vám na kamarádce záleží, tak ji dejte konstruktivní zpětnou vazbu a hlavně ji řekněte, že vám na ni záleží a že ji máte ráda. Výkyvy mohou být z různých důvodů a proto ji klidně věnujte čas na vyslechnutí, proč si myslí, že se takto cítí. Většinou v tom hrají roli sociální sítě a nejvíce instagram. Pokud by rozhovor pro vás i pro ni bylo opravdu těžké, tak doporučuji ji pomoc najít terapeuta s kterým si může v bezpečném prostředí najít řešení. (S)mějte se Matěj Krejčí“

Kristýna: „Dobrý den pane Krejčí, chtěla bych se Vás zeptat, jak se mám přestat srovnávat s ostatními lidmi? Cítím se vnitřně celkem spokojená. Snažím se ve spoustě věcech seberealizovat, ale čím dál častěji se mi stává, že když se sejdeme třeba s přáteli a i s cizími lidmi, tak si stejně připadám méněcenná a neschopná, že oni si užívají života více a jsou úspěšnější. Děkuji za odpověď a hezký den :)“

Matěj Krejčí: „Hezký den, Kristýno, náš mozek je nastaven na porovnávání a takže to nelze úplně vypnout. Můžete však začlenit nástroje pozitivní psychologie a poté prokombinovat s DigiDetoxem. Sociální sítě jsou totiž vynikající nástroj, ale největším prostorem pro porovnávání. Zkuste si rozmyslet, kolik sociálních sítí používáte, kolik času na nich trávíte a pokud když odložíte telefon, tak se cítíte lépe nebo hůře. Zapojte představivost a rozhodnutí se neporovnávat, ale spíše se inspirovat od ostatních a skutečně něco udělat. V případě zájmu, tak doporučuji pro další inspiraci www.digidetox.me nebo můj osobní blog www.matejkrejci.cz (S)mějte se Matěj Krejčí“

Marie: „Dobrý den, Chci se zeptat, jak nenápadnou cestou přimět člověka k tomu,aby se sám rozhodl, že se chce stát lepším člověkem, tzv,restartovat své tělo a začít přemýšlet více pozitivně? Konkrétně jde o člena rodiny, který má psychické problémy a jeden den mi řekne, že chce pomoct a na druhý den je schopný mi sprostě vynadat a nenechá si nic vysvětlit. p.s. Nevím,zda je má otázka dobře zformulovaná...kdyžtak bych upřesnila. Děkuji moc!“

Matěj Krejčí: „Hezký den, doporučuji mu koupit knihu Nastavení mysli, která je zaměřená na to co píšete. (S)mějte se Matěj Krejčí“

Michaela: „Dobrý den, mohu udělat něco pro to, aby přestal být manžel "mrzout"? Jeho nabručenost a velice častá špatná nálada, včetně nadávání kvůli maličkostem nabourává pohodu nejen mou, ale začínají si to uvědomovat i naši synové (6let, 1,5 roku). Rozhovory většinou končí hádkou. Děkuji“

Matěj Krejčí: „Hezký den, doporučuji si s ním o tom promluvit a vyjádřit emoce, které to ve vás vyvolává. Doporučuji si přečíst knihu Nenásilná komunikace, která vám pomůže vše aplikovat příjemnou formou. Případně volit nějakou formu vzdělání. (S)mějte se Matěj Krejčí“

Sona: „Pekne poledne Mateji, mam nemocnou maminku a opravdu tu neni nadeje na zlepseni.Ona sama je povahou pesimisticka a ja jeji opak.Denne ji dodavam optimismus,jenze mi uz taky ubyva sil,toto obdobi trva jiz dlouho.Mel by jste pro me radu,jak vydrzet?Dekuji moc“

Matěj Krejčí: „Hezký den, Soňo, osobně ji můžete vnímat, jako trenéra vaší dobré nálady a třeba ji můžete dát i zpětnou vazbu, že byste si ji chtěla pamatovat s úsměvem a né jako mrzouta. Zkuste se na celou situaci dívat, jako trénink a příležitost rozšiřovat svoji schopnost naděje na zlepšení a pozitivní trénink. (S)mějte se Matěj Krejčí“

Gabriela: „Dobrý den, nemám žádný dotaz. Zaslechla jsem ale Váš vstup v TV a "hltala" jsem každé slovo a od té doby nad tím vším přemýšlím. Jednak nad tím, jak přemýšlet a v hlavě si to nastavit tak, aby člověk byl více radostnější, i když se o to již snažím a musím říct, že v náročných dnech funguje najít si v tom dni něco, na co se člověk může těšit a tím ten těžký den překonat. Nejvíce se mi ale líbilo, jak jste popsal prezentaci "štěstí" na sociálních sítích. Byť jsem jim naštěstí nepropadla, ale i to málo, s čím se člověk setká, bohužel někdy dokáže člověka více, či méně, stresovat a získávat právě o sobě pocit, že něco asi dělá špatně. Jsou dny, kdy je mi to naprosto jedno, ale i dny, kdy je díky tomu člověk otrávený... Poslední dobou ve mně ale hodně smutku vyvolává přesně to, co jste řekl , desítky gratulací na sociálních sítí, ale již se nenosí poslat písemné blahopřání nebo zavolání, natož osobní zastavení. I když začínám u sebe, není to opětováno, což mě hrozně mrzí a člověk má pocit, že fyzičtí přátelé mizí. Když si někde nad tímto postesknu, tak spíš působím jako exot ,a to mi opravdu ještě není až tak moc... Hezký den, Gábina“

Matěj Krejčí: „Hezký den, Gabčo, věřte že to vnímám a nejste na to sama. Já osobně to dělám stejně, takže už jsme dva. Osobně věřím, že pokud to dělají dva, tak nás to dělá více. Čím více nás bude, tak tím víc budeme inspirovat ostatní k podobné činnosti. Co bych chtěl dodat, tak já tyto skutky nedělám, protože bych chtěl být exot, ale protože vím, že těm druhým to udělá radost a to je to důležitý. Buďte tedy prosím exotem, protože to z dlouhodobého pohledu je to, kdy si na vás lidi budou vzpomínat. Přeji úspěšný den Matěj Krejčí“