Chat

host

Mgr. Pavel Jakeš

Stres a otěhotnění

Záznam chatu z úterý 6. listopadu 2018

Honza: „jak jsou na tom muži se stresem a erekcí ?“

Mgr. Pavel Jakeš: „Stres je dnes všudy přítomný a od určité doby se začne hromadit v organismu a jeho ukládání se soustředí zejména na orgány a systémy, kterými řešíme sociální komunikace ve své rodině, práci. Jsou to zejména ledviny, srdce, páteř. Všechny tyto okruhy se přímo negativně projeví v problémech s erekcí.“

Zina: „Dobrý den, dcera trpěla v těhotenství velkým stresem, problémy v manželství, sousedské vztahy atd. Vnuk je od malička velmi hyperaktivní, špatně spí, často se vzteká i po nástupu do MŠ má problémy se zařazením se do kolektivu. Mám obavy zda se nejedná o ADHD. Jak toto onemocnění kromě léků, které se mi nezdají pro děti vhodné, možno ještě korigovat a léčit. Děkuji za odpověď. P.S. Pozdrav z Pisaku.“

Mgr. Pavel Jakeš: „Dobrý den, ze svoji poradně jsem nejednou zjistil, že prožitý stres během těhotenství se dá dohledat i u narozeného dítěte. V tomto případě by bylo dobré se osobně sejít a dohodnout postup řešení. Pokud budete mít zájem kontaktujte mne na email.:jakespavel@seznam.cz“

Helena: „Dobrý den pane doktore, v srpnu jsem v 39tt musela porodit mrtvého chlapečka (příjem vpořádku, monitor ukázkový, na kontrole po 2hodinách na hekárně už srdíčko netlouklo). Neštěstí jsme tak nějak v rámci možností přečkali a zvládli bez antidepresiv a teď bychom se chtěli pokusit o miminko znovu. Jsem doma, už máme 2 zdravé děti, ale bojím se zda se zadaří a zda se situace nebude opakovat (příčinou parvovirus B19-nákaza nejspíš v 3tt od mých menších dětí). Jak zvládnout tento stres? Děkuji za odpověď, i když na to se asi recept nedá napsat :-) Helena“

Mgr. Pavel Jakeš: „Dobrý den, je mi moc líto co se vám stalo a určitě bych se pokusil vám pomoci. Prioritou by mělo být upravení imunity, zejména protivirové. Dalším krokem by měla být práce i s dopadem stresu na orgány malé pánve. Důležitým faktorem bude čas, který můžete věnovat harmonizaci. Pokud budete chtít konzultaci, ozvěte se mi na email.:jakespavel@seznam.cz.“

Zuzka: „Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, pokud se žena v těhotenství nervuje, může být aji potom dítě neklidné, a taky nemocné myslím tím třeba ADHD? Děkuji za vaší odpověď a přeji hezký den.“

Mgr. Pavel Jakeš: „Určitě je pro nastávající maminku vhodnější užít si těhotenství v naprostém klidu a pokud možno bez stresu. Co se týká ADHD, nedá se dát rovnítko mezi stres - ADHD. Důležité pro vývoj dítěte jsou i první měsíce života, kde se dá hodně pomoci pro uklidnění. Pokud budete harmoničtí rodiče, kteří dítěti dají dostatek lásky a něhy, jistě to pomůže. Pokud máte podezření na nějaké emocionální ne standardy je dobré je konzultovat s vašim pediatrem anebo souběžně i vyhledat pomoc někde v alternativě. Kontakt na mne je na email.:jakespavel@seznam.cz“

Eva: „Dobrý den.uz 3 roky se snažíme otěhotnět a stále se nedaří. Mám neustále nepravidelnou menstruaci.2 x jsem podstoupila lapatoskopii kvůli čistě hlavně na pravém vajecniku. Nepravidelnost byla i pted pouzitim antikoncepce.Doktor se to snaží srovnat práškama,ale po vysazení se to zase rozhodi.i po akupunkture se nepodařilo menstruaci srovnat. Nikdo mi neudělal kompletní vyšetření zda je uvnitř vse v poradku. Napadlo mě,zda to nemůže mít souvislost s úrazem,co jsem prodělala tak v 10 letech.spadla jsem na lavičku přímo rozkrocmo a byla jsem na síti,přišla jsem o kus panenské blany,tak zda jsem si třeba nevím nehla...prý mám jen otočení delohu. Už nevím kudy kam... Děkuji za váš názor. Eva H.“

Mgr. Pavel Jakeš: „Na váš dotaz není lehká odpověď. Setkávají se zde vlivy, které mají veliký vliv,(z mého pohledu fyzioterapeuta a poradce pro detoxikaci), na váš celkový zdravotní stav. Jako hlavní problém vidím nepravidelnou menstruaci, dále přítomnost cyst v oblasti kolem vaječníků, které mohou mít základ právě v ukládání stresu do tohoto prostoru. Je nutné celkově zharmonizovat váš organismus. Postup terapií je nutné probrat osobně. Kontaktujte mne na email.:jakespavel@seznam.cz“

Kamila: „Dobrý den pane doktore, má stres dopad i na potrat? Několikrát jsem potratila (4x), příčina nikdy nebyla zjištěna i přes x testů u mě i manžela. Nakonec jsem otěhotněla díky ivf s PID a porodila zdravého syna. Děkuji“

Mgr. Pavel Jakeš: „Dobrý den, na potrat má vliv více faktorů. Důležitá je hlavně časová osa, kdy k potratu dochází. Jiné jsou vlivy při potratu v prvních týdnech těhotenství anebo když jde o potraty během druhého anebo třetího trimestru. Vliv může mít mimo jiné i častý zánět v intimní oblasti, přítomnost opakovaných oparů atd. Stres je jen jedním z faktorů. Pokud plánujete další těhotenství, bude dobré všechny příčiny identifikovat a opravit je. Chce to celistvý a přesně cílený přístup. Podrobnosti můžeme prokonzultovat na emailu.:jakespavel@seznam.cz“

Milena: „Můžete, prosím, uvést konkrétní možnosti, jak se dá harmonizovat pánev a odstranit stres zde uložený?“

Mgr. Pavel Jakeš: „K stabilizaci oblasti pánve je řada technik. Metoda pí L. Mojžíšové, cvičení podle Pěti Tibeťanů, podle Dorna, Vojty, velice vhodná je i jóga a celkově se je důležité věnovat i nácviku správného dýchání. Velice vhodné je i detoxikovat uložené stresové toxiny. Pro další informace mne můžete kontaktovat na email.:jakespavel@seznam.cz“

Jana: „Dobrý den, dotaz je trochu mimo téma, ale jak velký vliv mají antibiotika v prvním trimestru? Tento týden dobírám a nemůžu se ubránit strachu, že to miminko ovlivní Děkuji“

Mgr. Pavel Jakeš: „Pokud váš ošetřující lékař vyhodnotil váš zdravotní stav k podání ATB, i během těhotenství, jistě k tomu měl pádný důvod. Probíhající a neléčený zánět v období těhotenství může být větším rizikem pro miminko než vlastní podání ATB. Protrahovaní vašeho strachu je pro dítě možná větší problém. Klid a pohoda je ten nelepší lék pro vás i vaše dítě.“

Hana: „Dobrý den, ve které části ČR působíte? Můžete, prosím, napsat odkaz na Vaše www stránky? Děkuji a hezký den, Hanka“

Mgr. Pavel Jakeš: „Poradnu mám v Brně. Kontaktujte mne na email.:jakespavel@seznam.cz“