Chat

hosté

Zuzana Pavelcová a Milada Rezková

Dětský strach

Záznam chatu ze čtvrtka 22. března 2018

SJM: „MR: JE DĚTSKÝ STRACH TÉMATEM PRO PSYCHOLOGA A PSYCHIATRA?“

Zuzana Pavelcová a Milada Rezková: „Dobrý den, pokud máte pocit, že Váš strach překračuje normu, doporučujeme návštěvu psychologa, který Vám může doporučit na základě odborného posouzení návštěvu psychiatra.“

ANTI: „MR - Je dětský strach tématem pro psychologa?“

Zuzana Pavelcová a Milada Rezková: „Dobrý den, ano, rozhodně. Neuděláte chybu, když se zajdete za odborníkem poradit.“

SJM: „MR Od jakého věku lze pozorovat dětský strach?“

Zuzana Pavelcová a Milada Rezková: „Dobrý den, strach není dětský nebo dospělý. Strach nás provází celý život, je to vrozená reakce, se kterou se musíme naučit zacházet.“

ANTI: „MR - Jaká je prevence proti dětskému strachu?“

Zuzana Pavelcová a Milada Rezková: „Dobrý den, na to není jednoduchá odpověď. Snad jen láska, porozumění a vzájemná komunikace.“

ANGOLA: „ZP - Jak bojovat proti dětskému strachu?“

Zuzana Pavelcová a Milada Rezková: „Dobrý den, není třeba bojovat. Strach je normální emoce, se kterou se musíme naučit žít. Dostatečná komunikace a porozumění tomu, čeho se bojíme nám mohou pomoci strach zvládnout.“

SK: „ZP - Jak zjistit dětský strach?“

Zuzana Pavelcová a Milada Rezková: „Dobrý den, u dětí je varovné, když je dlouho smutné nebo uzavřené a nedovede s radostí hrát.“

JB: „Dobrý den, dcerka 8měsíců nechce od nikoho pochovat, kromě mámy, táty. Ani od babiček a tetiček. Jakmile na ní někdo sáhne, tak se rozbrečí. Jde o nějaký strach? Jak s tím pracovat? Mockrát děkuji za odpověď Jana“

Zuzana Pavelcová a Milada Rezková: „Dobrý den, to je normální strach u dítěte v kojeneckém věku. Je to zdravá vývojová fáze, která postupem času sama ustoupí. Dcera potřebuje Vaši blízkost. Že se dcera bojí, je známkou zdravého vývoje.“

Petra: „Dobrý den, nevím jestli to patří k tématu,ale asi jo.Syn 9 let má panicky strach ze stříhání vlasů.Už jen zmínka o vlasech ho dokáže rozčílit někdy i rozbrečet.Máme s tím potíže už jeho asi 3 let.Jednu dobu už to bylo celkem dobrý,ale s přemlouváním.Teď už s ním nehneme.Ptali jsme už několika psychologů a říkali nechat až k tomu dospěje sám. Podle mě nedospěje.Co s tím?“

Zuzana Pavelcová a Milada Rezková: „Dobrý den, pokud se panický strach týká pouze této konkrétní situace, doporučuji nenásilně a s porozuměním dítě tímto strachem provést a být trpělivý.“

Renata Smolná: „Dobrý den, chtěla bych se zeptat na dceru,čerstvých 5 let. Dcera má celkem bujnou fantazii a od doby co čteme pohádky (cca od 2,5) se začala hodně bát, má špatné sny, budí se a hlavně nechce jít ani do svého pokoje do druhého patra třeba jen pro ponožky, za bílého dne. Někdy to vygradovalo i v to, že nechtěla být ani v jiné místnosti než já. Když jí bylo tři a půl, narodila se jí sestra, přišlo mi to o vyvolání pozornosti, ale stále to trva. Občas má dny kdy si do pokoje nebo do druhého patra klidně pro něco dojde. Jak se k tomu máme postavit? Neulehčuje mi to, když musím pro vše lítat sama. Děkuji“

Zuzana Pavelcová a Milada Rezková: „Dobrý den, rozumím, že je to pro Vás komplikace v každodenním životě. K fundované odpovědi bych potřebovala více informací. Pokud máte pocit, že reakce dcery jsou neadekvátní, neuděláte špatně, když se poradíte s odborníkem. Většinou stačí, když se poradíte vy jako rodič a pomůžete to dceři zvládnout sami.“

Stanislava: „Dobrý den, pěkně Vás zdravím do studia. Jsem moc ráda, že se dnes bude probírat téma dětského strachu, protože to aktuálně řeším s téměř devítiletým synem. Je to asi měsíc, co byl nemocný a byl několik dní u babičky a dědečka (které má rád a rád k nim jezdí), abych já mohla chodit do práce. Tam se začal v noci budit a stěžoval si, že se bojí. Ten strach přetrval i doma a každou noc chodí za mnou do postele; vůbec mu nestačí, že vedle sebe má své sourozence, potřebuje prostě přijít za mnou, aby se uklidnil a zase usnul. Když se ho zeptám, čeho se bojí a proč, odpovídá, že neví. Mohly byste mi, prosím, poradit, jak se k této situaci správně postavit? Moc děkuji a přeji krásný den. Stanislava“

Zuzana Pavelcová a Milada Rezková: „Dobrý den, doporučila bych Vám nechat syna "nasytit" se Vaší přítomností a netlačit na pilu. Sledujte jeho potřeby, které Vám svým chováním sděluje.“

Viliam Nový: „Dobry den, chci vám poděkovat za vaši práci! Paní Milado píšete nádherné knížky a vám paní Zuzano za léčbu závislosti na internetu a digitálních technologiích, spoustu děti má problém. Dotaz zní , plánujete napsat společnou knihu na téma děti a technologie?“

Zuzana Pavelcová a Milada Rezková: „Dobrý den, děkujeme za milý vzkaz. Přesně to plánujeme a těšíme se na to.“

Markéta: „Dcera ma od dvou let kdy byla vystrasena strach.Jak s tim bojovat.Nechce byt nikde sama,nebo pro neco sama zajit do jine mistnosti,nekdy prekona strach,kdyz ji domluvim,ale honem bezi at je hned zpet.Strach ma porad.Je treba navstivit psychologa?“

Zuzana Pavelcová a Milada Rezková: „Dobrý den, záleží, jak dlouho tento stav trvá. Pokud máte pocit, že je to neadekvátní, doporučujeme návštěvu psychologa, který Vám může poradit, jak na to. Pro fundovanější odpověď bychom potřebovali více informací.“

Veronika: „Dobrý den, je možné, že se strach projevuje například ekzémem? Syn má od půl roku ekzém, nastal po očkování a má ho už více než rok. Alergie i vše ostatní lékaři vyloučili, nedaří se nám léčit. Je možné, že jsme na něj nějak přenesli náš velký strach z očkování? Syn bude mít dva roky. Je možné, že takto malé dítě tímto projevem nějak zdrcadlí strachy dospělých? Pokud je dotaz moc vzdálen tématu, tak se omlouvám. Veronika“

Zuzana Pavelcová a Milada Rezková: „Dobrý den, na toto je velmi obtížné dát jednoznačnou odpověď. Určitě je dobré být v kontaktu s vlastními strachy a pracovat s nimi u sebe. Tím určitě doporučuji začít.“

Jana: „Dobrý den, prosím o radu, mám 16-ti letého synovce, který mà fobie strachu, že není schopen spát sam v posteli, klidně probudí mladšího bratra, aby si dal postel k němu. Je toho více a je to důsledek prostředi kde vyrůsta alkohol atd. Da se mu ještě pomoci bez odborníků? Předem děkuji za odpověď. Přeji pěkný den. Jana“

Zuzana Pavelcová a Milada Rezková: „Dobrý den, Jano, věk 16let je náročné životní období, teegageři se musí potýkat s řadou změn v sobě i okolí a přechodné stavy paniky nebývají neobvyklé. Pokud by to neustávalo, zkuste synovci nabídnout možnost poradit se s odborníkem.“

Lenka: „Dobrý den, jak na to, když syn nechce být nikde beze mě. Je nejistý, schovává se za mne, nechce do kolektivu ( třeba chodit na cvičení: tam ze začátku pláče, nechce jít, ale pak je po hodině spokojený). Je mu pět. Děkuji.“

Zuzana Pavelcová a Milada Rezková: „Dobrý den, Lenko, u dětí bývá někdy nadměrný strach spojený se strachem nás dospělých. Zkuste s ním probrat, čeho se bojí a ujistit ho, že to společně zvládnete a že dokud se bude bát, budete na něj třeba při cvičení čekat. Buďte trpělivá a zkuste se na tu situaci dívat jeho očima.“

Milan z Oseka: „Naše vnučka má strach z hlášení městského rozhlasu. Je jí 11 let a vždy, když k nám přijede a hlásí něco městský rozhlas, tak se bojí. Sama neví čeho a přestože jí vždy uklidňujeme, tak se strach vždy vrátí. Jinak je docela nebojácná, ale rozhlas v |Oseku má stále v hlavě. |Co s tím???“

Zuzana Pavelcová a Milada Rezková: „Dobrý den, zkuste jí domluvit exkurzi na obecní úřad, odkud rozhlas vysílá. Informace a pochopení, jak věci fungují, zmírňuje obavy.“

Šárka: „Dobrý den, dcerka 2,5 roku - bojí se nadměrně běžných věcí - např.hlasu v GPS, hrací knížky, zvonku u dvěří, dětské postavičky na videu... jak mám tedy reagovat? Drží se mě jak klíště :) a do toho jí řikám, že to je běžné, že se nemá čeho bát... Umí popsat, čeho se bojí. Jen mi to přijde nepřiměřené. Žádné stresové situaci od nás vystavena nebyla (resp.si toho nejsem vědoma). Děkuji“

Zuzana Pavelcová a Milada Rezková: „Dobrý den, dětem ve věku 2,5let začíná bujet fantazie a dítě se začíná bát různých věcí, které do té doby zvládalo bez problémů. Pokuste se ji obklopit věcmi, které jsou pro ni srozumitelné. Doporučujeme připravovat dceru na to, co ji čeká a vysvětlovat, proč se některé věci dějí.“

Marcela Muchova: „Zdravim dcera 10let od mala uzkostne stavy nyni vyhrocene navsteva psych.a podan Zoloft ktery nezabira ..holka se casto boji nezvlada emoce a hlavne miva tzv.amoky kdy kvuli hlouposti jako ze napr.nemuze neco najit apod.je agresivni ..naposledy vyhazela ze skrini v pokojiku vsechny veci ..a ječi u toho ..pak se omlouva a breci ze si nemuze pomoci..jsme zoufali a nevime jak pomoci ..dekuji predem za nazor...Muchova Louny“

Zuzana Pavelcová a Milada Rezková: „Dobrý den, je dobře, že konzultujete problémy dcery s odborníkem. Možná se dcera dostala do nějaké náročné situace a potřebuje dočasnou pomoc, aby ji zvládla.“

Petra Šrajtlová: „Dobrý den, dcera 12 má velký stres ze školy :-( Když mají psát písemku nemůže spát, bolí ji břicho pořád si vytahuje klouby u prstů. Je velmi pečlivá, učí se dobře nemá problém s pochopením látky, když donese horší známku nevadí to mně ani manželovi, ale nejvíc jí. Nevím jak už jí mám vysvětlit, že život není o známkách ve škole a nevadí když se ji něco nepovede :-( Děkuji za odpověď S pozdravem Šrajtlová“

Zuzana Pavelcová a Milada Rezková: „Dobrý den, je dobře, že máte pro dceru pochopení a ujišťujete ji, že je pro Vás důležitá ona, ne její výkon. Zkuste si domluvit schůzku ve škole, určitě Vám to pomůže se zorientovat, co se v dceři odehrává. Pokud ani to nepomůže, škola Vám jistě nabídne služby školního psychologa, který také může pomoci.“

Marcela Hrachovcova: „Ja když byla mala,vzdycky jsem se bala o to aby mi moje maminka neumrela,co bych jako bez ni dělala,jestli bych ji ještě nekdy viděla ?Bala jsem se o tom s nekym mluvit a moc mě to trapilo.A moje mladší dcera mela ten samy problem,plakavala a mě to bylo hrozně lito,ze ji to trapi.“

Zuzana Pavelcová a Milada Rezková: „Dobrý den, tyto strachy jsou normální a máme je v nějakém životním období téměř všichni. Děti mají katastrofické fantazie a je dobré jim poskytnout oporu a mluvit s nimi o nich.“

Lucie: „Dobrý den,syn 8 let má velký strach ze zubaře již od mala a čím je starší je strach větší.K zubaři se chodit musí,chodíme 2-krát ročně jak to má být a syn vždy před návštěvou nebo před výkonem asi týden o tom neustále mluví,je bledý má průjem ale stejně tam musí jak mu to vysvětlit?Nechce o tom slyšet.Před týdnem mu trhali mléčný zub zastavil se mezi dveřmi ordinace a nechtěl jít dovnitř protože se bál injekce.Nakonec ho sestřička uklidnila .Ale jsou to vždy nervy pro celou rodinu.Dá se s tím vůbec něco dělat?Děkuji.“

Zuzana Pavelcová a Milada Rezková: „Dobrý den, strach ze zubaře je poměrně častý. Obecně je důležité děti na zubaře připravovat, popisovat, co je konkrétně čeká. Hodně pak zaléží na přístupu jednotlivých lékařů, kteří by idealně měli jednotlivé výkony dětem vysvětlovat.“

Marie: „Dobrý den, jak se jmenuje prosím ta knížka, kterou jste ukazovali. Děkuji“

Zuzana Pavelcová a Milada Rezková: „Dobrý den, Neboj, neboj! Autorem je Milada Rezková, ilustroval ji Lukáš Urbánek“

Eva Krajícová: „Dobrý den, 7 letá dcera má panický strach z bzučícího hmyzu. Tento strach má cca od 4 let a stupňuje se. Například: když se minulý týden na víkend oteplilo, přiběhla domu ze zahrady s děsem v očích, že venku už bzučela včela a že nebude chodit ven. Včela nebo vosa ji v životě bodla dvakrát. Snažíme se vysvětlovat, já svůj strach zvládla překonat kolem třicítky, právě proto, abych ho dětem nepředávala. Její mladší brácha je v pohodě. Máte nějaký tip, jak zvládnout tento druh strachu? Děkuji. Eva Krajícová“

Zuzana Pavelcová a Milada Rezková: „Dobrý den, zkuste si odpovědět na otázku, co pomohlo při zvládnutí tohoto strachu Vám. Také je dobré se o hmyzu více dozvědět. Zkuste to spolčnou návštěvou muzea nebo knihovny.“

Katka T.: „Dobrý den, syn (4 a1/2roku) má v noci noční můry až běsy. Budí se s pláčem a někdy je až hysterický, kope kolem sebe a pak se probudí a nemůže usnout. Přitom nedokáže říct čeho se vylekal. Dá se to přičítat věku a bujné fantazii?Do jakého věku tyto noční můry mohou přetrvávat? Děkuji Katka T.“

Zuzana Pavelcová a Milada Rezková: „Dobrý den, noční můry jsou v tomto věku normální. Jak říkáte, je to kombinace bujné fantazie a zážitků ze dne. Pomáhá dítě před spaním zklidnit. Určitě nepouštět pohádky nebo filmy minimálně hodinu před usnutím, povídat si o tom, co během dne zažil.“

Jana: „Dobrý den, do jakého věku by podle vás mělo dítě spát v ložnici s rodiči, aby nebylo vystaveno velké úzkosti ze samoty v dětském pokoji. Děkuji“

Zuzana Pavelcová a Milada Rezková: „Dobrý den, na to není jednznačná odpověď. Experimentujte a na dítě netlačte. Vždy je dobré sledovat potřeby Vašeho dítěte a nesledovat "tabulky".“

Anička: „Jak se poprat se strachem u dospělého jedince příklad u matky, když má velký strach o svoje dítě......neustále vidí vše černě.“

Zuzana Pavelcová a Milada Rezková: „Dobrý den, nadměrné obavy o děti jsou často způsobeny vlastními nezpracovanými problémy. Může pomoci psychoterapie, která nám pomůže pochopit, čeho se bojíme a co nám brání ve spokojeném životě a rodičovství.“

Jana: „Pokud je pětileté dítě v úzkosti, ulamuje si nehty,je nutná pomoc psychologa? děkuji“

Zuzana Pavelcová a Milada Rezková: „Dobrý den, záleží, jak dlouho potíže trvají a jak jsou intenzivní. Pokud váháte, návštěvou odborníka nic nezkazíte.“

Katka: „Dobry den. Jsem uzkostna matka opravdu se bojim a porad okrikuju deti aby se neco nestalo. Poradte mi jak to neprenaset na deti? Bojim se totiz sama sebe a te reakce jakmile se stane nestesti ..krev... dekuji za radu“

Zuzana Pavelcová a Milada Rezková: „Dobrý den, Katko, pracujte sama se sebou. Nebojte se obrátit se na psychologa/psychoterapeuta, který Vám pomůže, abyste se sama sebe nemusela bát a žila svůj život volněji.“

Zuzana: „Dobrý den, Dcera 2,5 roku se o sebe hodně bojí. Na hřišti nechce na klouzačku, na plavání se nechce potápět, celou noc chce spát s rozsvícenou lampičkou apod. Dříve neměla problém. Je to běžné v tomto věku? Má smysl ji do něčeho nutit?“

Zuzana Pavelcová a Milada Rezková: „Dobrý den, bývá to v tomto věku normální, není třeba na ni tlačit. Spíše se připůsobit jejímu rytmu a naladit se na ni. Většinou pak tyto strachy samy ustoupí.“

Monika: „Dobrý den, dcera (bude mít v červnu 6 let) je od narození dráždivější, citlivější, ale šikovná holka. Ještě před rokem usínala sama, hrála si v pokojíčku, teď ale začíná mít strach, nejprve si "vynutila", aby s ní usínal taťka, přestala si hrát u sebe v pokojíčku a nyní i ve dne vyžaduje, abychom byli vždycky ve stejné místnosti, doprovázeli ji na WC a do koupelny. Pokud odejdu přebalit mladší, utíká hned za mnou. Není schopná popsat, čeho se bojí. Co s tím? Přejde to samo? Díky za odpověď.“

Zuzana Pavelcová a Milada Rezková: „Dobrý den, zkuste se zamyslet, jestli nedošlo u Vás doma k nějakým změnám. Často za změnami chování dětí stojí narození sourozence, změna učitele ve školce, onemocnění v rodině apod. Někdy u dětí může dojít k "recidivě" (dělají věci, jakoby by byly mladší), aby se mohly posunout vývojově dále.“

Jana: „Dobrý den, syn 8 let se bojí mnoha věcí - být chvilinku sám doma (mluvím třeba o 5 minutách), večer být i sám v místnosti ač my jsme za rohem, večer špatně usíná, v noci nás volá. Je úzkostlivý. Je to ještě normální nebo bych již měla hledat pomoc?“

Zuzana Pavelcová a Milada Rezková: „Dobrý den, zaleží, jak dlouho tyto stavy trvají. Často děti prožívají nějaký stres (vnitřní, ve škole, doma), který u nich způsobí změnu chování a děti dočasně zúzkostní. Zkuste se synem probrat, co se v jeho životě děje a hledat příčiny. Ujistěte ho, že jste tu pro něj dokud se bát nepřestane.“

Jana: „Dobry den. Moje dcera 5 let. Je introvert. Stydliva. Uzkostne dite. ona place kdyz nema povoleny vecernicek jen proto ze je to pro ni zvyk a ritual a ja ji to rozhodim. Zeptam se jestli se toho strahu z novych veci da nejak branit aby to nebrala vse tak tezce ?“

Zuzana Pavelcová a Milada Rezková: „Dobrý den, rituály jsou pro děti a jejich pohodu zásadní. Podporují pocit bezpečí a jistoty. Zkuste hledat jiné výchovné prostředky, které by pro dceru nebyly stresující.“

Hana z Moravy: „Chci se poradit-znám se s rodinou, kde bylo domácí násili. Dite to zaživalo od těhotenství, ale pak ken do 8mi měsíce života. Nyní ke předškolák a furt se všude bojí, že přijde otec a sebere mamince, jak furt od něj poslouchá. Nechce si doma hrát, spát, má uzkosti a v noci se počůrává. Dets.lekar ani psycholog to již neřeší- že si dítě musi zvyknout. Odmita chodit k otci, ale pak po předani je jak vymenene, odevzdane, šošle, hraje si na mladši než má věk. Proč to tak je? Jak jej sklidnit?“

Zuzana Pavelcová a Milada Rezková: „Dobrý den, jednoznačně doporučuji řešit rodinnou situaci s odborníkem. Ideální je dlouhodobá psychoterapie pro dítě i jeho matku nebo oba rodiče.“