Chat

host

Lukáš Urbánek

Když nám chybí…peníze

Záznam chatu z úterý 27. února 2018

božena fabianova: „jak platit poplatky mimo sipo“

Lukáš Urbánek: „Dobrý den, pravidelné platby lze provádět formou trvalého příkazu z běžného účtu nebo formou inkasa, kdy si druhá strana s naším souhlasem sama "inkasuje" peníze z našeho účtu.“

božena fabianova: „jak platit poplatky mimo sipo“

Lukáš Urbánek: „Dobrý den, pravidelné platby je možné platit také formou trvalého příkazu z běžného účtu nebo inkasem.“

ANTI: „Co když nám chybí...peníze neustále?“

Lukáš Urbánek: „Dobrý den, pokud chybí peníze stále a dlouhodobě bude s největší pravděpodobností někde chyba. Nedostatek peněz je zpravidla způsoben vysokmi výdaji, nízkými příjmy nebo kombinací obojího. Proto doporučuji vzít si tužku a papír a napsat si, jaké máme příjmy, jaké jsou naše výdaje (čím přesnější budeme, tím lépe). Po zmapovaní aší situace můžeme hledat řešení. Pokud nelze naše výdaje omezit, musíme se soustředit na navýšení příjmů (druhá práce, sociální příspěvky, důchody atp.). Každopádně bezbolestné řešení neexistuje.“

Majka: „Máme 3děti, manžel měl úraz a je již 7měsícem na neschopence já jsem na mateřské. Je to mnohdy hodně těžká situace např ted syn 7třída pojede se školou na hory. Prosím poraďte jak v téhle složité životní situaci vyjít. Děkuji“

Lukáš Urbánek: „Dobrý den, Vámi popisovaná situace je opravdu složitá. Pokud již taková situace nastala, tak doporučuji zvážit, jestli by bylo možné, aby se o dítě staral manžel (pokud mu to zdravotní stav dovoluje) alespoň po část dne a zkusit si najít přivýdělek v podobě brigády v obchodě atp. Když nepomůže manžel, tak syn v 7. třídě už by pod dohledem otce se mohl do hlídání zapojit. Zároveň to bude mít výchovný charakter a Vy mu budete moci zaplatit lyžařský kurz. Samozřejmě vždy je nejlepší takovým situacím předcházet a vytvářet si rezervu.“

Dana: „Je bezpečný nákup firemních dluhopisů např. Teď emobility.“

Lukáš Urbánek: „Dobrý den, omlouvám se, ale tyhle dluhopisy neznám. Každopádně pokud se chcete věnovat investicím a vytvářet si rezervy je potřeba mít na paměti, že vysoký výnos je vždy vykoupen vysokým rizikem. V případě firemních dluhopisů se klidně může stát, že emitent zbankrotuje a nám nebude mít kdo vrátit náš vklad. Alternativou pro drobné investory mohou být podílové fondy, kde je možné již od 500 Kč koupit koš dluhopisů v dluhopisovém fondu a výrazným způsobem snížit rizikovost investice.“

ANTI: „Co když nám nechybí...peníze nikdy?“

Lukáš Urbánek: „To je fajn. Gratuluji a držím palce, aby to tak bylo i vbudoucnu.“

Gabriela Minaříková: „Dobrý den. Jsem na mateřské dovolené.Vydělává jen manžel,nemá vždy jistý příjem(pracuje úkolově).Chcem si vzít hypotéku,žijeme spolu půl roku a nenaučili jsme se zatím moc šetřit.Myslíte si že je vhodné si vzít hypotéku v takové situaci?Děkuji za odpověď a přeji hezký den“

Lukáš Urbánek: „Dobrý den, pro hypotéku je potřeba mít vždy rezervu, jinak se může z dlouhodobého hlediska jednat o nebezpečnou situaci. Minimálně budete potřebovat cca 20 % na akontaci bance a dále rezervu na 3-6 měsíců na úhradu všech nákladů. Pokud máte potíže se spořením, tak doporučuji si začít odkládat peníze ve výši budoucí splátky hypotéky (pokud bydlíte v nájmu, můžete od splátky odečíst čistý nájem).“

Dana: „Můj dotaz na dluhopisy souvisí s dlouhodobým šetřením na rekonstrukci bytu. Nechci hypotéku.“

Lukáš Urbánek: „Dobrý den, u jakýchkoliv investi je důležité vědět, jak dlouho je možné cenné papíry držet a co všechno může ovlivnit neplánovaný dřívější prodej a s tím související ztrátu. Pro horizont do vou let bych doporučil spíše spořící účty. Jiná varianta by byla riziková. Na delší obdbobí by se mohlo jednat i o nějaký investiční nástroj.“

Kuba.: „Když nám chybí peníze jak správně si půjčit??. Děkuji za odpověď.“

Lukáš Urbánek: „Dobrý den, pokud chybí peníze, lze krátkodobě takovou situaci vyřešit úvěrem. V případě, že je banka ochotna půjčit peníze, je to dobrá zpráva. Od nebankovních společností doporučuji si peníze nepůjčovat. S úvěrem se samozřejmě zvýší měsíční výdaje a s tím je potřeba počítat.“

Martin: „Dobrý den, chceme si pujcit na kuchyň, jsme klienti CSOB, ale chteli bychom zkusit ZONKY. Splatka je nižší (srovnání pujcek na netu), hrozi tam nejake skryté rizika ? Na co si dat pozor?“

Lukáš Urbánek: „Dobrýd den, pokud Vám na Zonky vychází nižší splátka, může to být jedna z variant. Obecně tam žádná rizika nespatřuji. Pokud ovšem plánujete novou kuchyň, doporučil bych zvážit také možnost nezajištěného úvěru přes stavební spoření. Jedná se o účelový úvěr na bydlení, který nabízí možnost dlouhodobějšího splácení a tím nižší splátku. Jedná se o bezpečnější řešení, kdy bude možné si odkládat peníze bokem, vytvářet si rezervy a případně úvěr splatit předčasně. V takovém případě se numusí jednat o dražší řešení z důvodu dlouhodobého úvěru.“

Zuzka: „Dobrý den, můžete mi doporučit nejvýhodnější spoření? Mam peníze v dluhopisech;spořící účet a termínovaný účet ....dnes je problém, někam peníze uložit ,aby se navýšily úroky“

Lukáš Urbánek: „Dobrý den, u krátkodobého spoření není v podstatě alternativa. Pokud můžete část svých peněz investovat na delší období 5 a více let, je možné do svého portfolia zařadit akcie, formou podílových fondů.“

Monika: „Dobrý den , jsem sama z dítětem ( rok a půl) a ráda bych jí začala spořit (tak cca500/měsíc)... Mužete mi poradit které spoření by bylo ideální ? životní , stavební .... děkuji za odpověd“

Lukáš Urbánek: „Dobrýd den, nejdříve by bylo vhodné mít pohotovostní rezervu alespoň na 3 měsíce. Tuto rezrevu je nejlepší si vytvářet pomocí spořícího účtu. Pokud taková rezerva již existuje a plánujete dítěti spořit na studia, tak určitě ne přes životní pojištění, kde jsou vysoké poplatky. Vhdoným nástrojem může být portfolio podílových fondů. Lze si zvolit investiční strategii a peníze jsou do 14 dní k dispozici.“

Dan: „Jake zvolit sporeni pro 10ti leteho kluka ?“

Lukáš Urbánek: „Dobrý den, pokd je horizont 10 let, může to být stavební spoření, výhodnější bude využít doplňkového penzijního spoření pomocí některého z prarodičů (jedná se o možnost využití rodného čísla). Další možností bude investice do podílových fondů.“

mirka: „ono je pěkné říci šetřit a mít rezervu, z čeho příjem kolem 35 000,- 4 členná rodina 1 dítě stř. škola, 2 dítě stř.škola-na internátu, úvěr ,náklady na domácnost, náklady na cestu do práce ,pojistky, telefony a podobně..kolik může taková rodina ušetřit???? je pěkné o tom mluvit a musíte se také bavit o příjmu rodin, každý asi nemá takový plat aby si tvořil rezervy“

Lukáš Urbánek: „Dobrý den, Mirko, souhlasím s Vámi, že to není jednoduché. Hlavní otázka zní, jestli s tou situací chcete něco dělat nebo ne? Finanční situaci domácnosti ovlivňuje vždy celá řada faktorů a řešení bude pravděpodobně kombinací nejrůznějších kroků. Určitě lze optimalizovat výdaje spojené s pojištěním, úvěry atp. Dále je možné ovlivnit výdaje za telefonování a věci, které Vám dlouhodobě peníze berou. V dnešní době si troufám říci, že je i vhodná doba vyjednávat se zaměstnavatelem o navýšení mzdy. Doporučuji si nejdříve podrobně zmapovat finanční situaci (příjmy, výdaje) a následně hledat řešení.“

Petra Š.: „Dobrý den, brzy bud na mateřské dovolené a ráda bych si přivydělávala. Uvažuji si založit živnost a prodávat ručně dělané výrobky. Je to výhodné, popřípadě kde ideálně najít všechny potřebné informace, kolik si mohu přivydělat atd. vím, že se tyto věci a maximální výdělky skoro každý rok mění a do toho ty daně. Poradí mi někdo bezplatně? třeba na finančáku, na koho se mám obrátit? Děkuji za odpověď.“

Lukáš Urbánek: „Dobrý den, Petro, gratuluji Vám k Vašemu rozhodnutí vzít osud do svých rukou :-) Informace k možnostem přivýdělku najdete na stránkách České správy sociálního zabezpečení. Pokud si vzpomínám, správně, tak přivýdělek není finančně omezen, ale musíte se mít možnost postarat o dítě. Určitě Vám poradí účetní, případně bych hledal kontakt na podnikatelské inkubátory ve vašem okolí.“

jarka: „Dobrý den, můžete prosím poradit, jak si může rozložit mladý člověk svoji výplatu, která dosahuje výšky 15tis. Z této výplaty musí uhradit měsíčně náklady na pronájem bytu a výdaje s tím související. Zbývá mu cca 6tis. měsíčně, ale nevyjde s nimi.“

Lukáš Urbánek: „Dobrý den, situace mladého člověka není vždy jednoduchá. Pokud nevycházejí peníze a náklady spojené s vlastním bydlením jsou příliš vysoké, tak navrhuji hledat spolubydlícího, případně se sám může stát spolubydlícím. Jestli toto není cesta k řešení a nelze snižit ostatní výdaje, je jediným řešením navýšit příjmy (brigáda, změna práce).“

Pavel Burna: „Dobrý den. Plánují se nějaké nové státní dluhopisy jako za Kalouska? Dekuji za odpověď“

Lukáš Urbánek: „Netuším. To bude spíše otázka na ministra financí.“

Eva: „Dobrý den, bude mi končit penzijní připojištění, jsem už v důchodu. Část peněz bych chtěla uložit, ale ráda bych je měla v případě potřeby k dispozici co nejdříve. Nechci jít do velkého rizika, ale nechat je ležet na běžnému učtu se mi taky nechce. Poradíte? Děkuji!“

Lukáš Urbánek: „Dobrýd den, je možné vybírat ze spořících účtů, termínovaných vkladů, konzervativních podílových fondů. Případně kombinace výše uvedeného.“

alina: „Dobrý den, syn 27let si platí důchodové připojištění, má u něj zůstat, nejsou tam vysoké polatky jako u životního pojištění? A pokud to není vhodná investice, kam byste doporučil investovat.“

Lukáš Urbánek: „Dobrýd den, pokud si platí Doplňkové penzijní spoření a má dynamickou strategii, tak je vše v pořádku. Pokud má syn staré penzijní připojištění, doporučuji změnu na DPS. U DPS jsou poplatky nejnižší a jedná se o nejlevnější způsob investování. Nevýhodou je likvidita.“

Martina: „Dobrý den, viz níže píšete o pohotovostní rezervě na 3 měsíce. Jaká je to podle Vás částka?“

Lukáš Urbánek: „U každého jiná. Mělo by se ideálně jednat o trojnásobek všech měsíčních výdajů. S takovou rezervou je již možné reagovat na nenadálé životní situace (pokles příjmu z důvodu ztráty zaměstnání, nemoci, úrazu).“

Ina: „Dobry den,podleha penzijni pripojisteni exekuci,ci mohou na "nej urady"“

Lukáš Urbánek: „Dobrý den, nejsem si úplně jistý, ale myslím si, že ano. Doporučuji raději ověřit v nějaké právní poradně.“

Ivana: „Dobrý den, mám na účtu určitou finanční rezervu,která mi tam jen leží. Za 3 roky půjdu do důchodu. Má cenu tyto peníze někam vkládat,byť na tak krátkou dobu? Děkuji a hezký den“

Lukáš Urbánek: „Dobrý den, záleží na tom, kdy budete peníze potřebovat? Jestli hned při odchodu do důchodu nebo až později. Jestli budete potřebovat všechny najednou nebo budete čerpat rezervu postupně. Čím déle by měly někde být(třeba jenom část) tím by měla být spořící/investiční startegie více dynamická. Pokud budete mít vždy k dispozici rezervu, nemusíte se bát část svých úspor investovat do diverzifikovaného portfolia cenných papírů (podílových fondů).“