Chat

host

Kpt. Nicole Zaoralová

Rady hasičů

Záznam chatu z pondělí 11. prosince 2017

SOD: „Které rady hasičů pro majitele bytů v bytovém domě jsou nejdůležitější?“

Kpt. Nicole Zaoralová: „Pokud se stěhuji do domu nebo bytu, je základem se s bytem nebo domem seznámit. Tak, jako když si koupíme novou televizi nebo fotoaparát, je samozřejmostí, že si přečteme návod. Pokud se ale nastěhujeme do domu, málokdo z nás si dům projde, zjistí si, které dveře jsou protipožární a v případě požáru tedy musí zůstat zavřené, kde jsou umístěny hasicí přístroje, kudy se bezpečně z domu dostat, pokud vypukne požár a podobně. Je dobré si takový scénář předem projít i s dětmi, aby věděly, co v případě požáru udělat, kudy utéct, projít si celou únikovou cestu, protože v zakouřeném prostoru je orientace velmi ztížená (je dobré například formou hry s dětmi projít celou trasu se zavázanýma očima) a nakonec se domluvit, kde se následně před domem potkáme. Jako další bych připomněla mít doma protipožární zabezpečení. Je běžné, že si domů kupujeme stále dražší vybavení, elektroniku, spotřebiče, úměrně ale neinvestujeme peníze do jejich ochrany. Pokud tedy investuji desetitisíce do televize, Wifi, počítače, měli bychom aspoň zlomek ceny věnovat to požárních hlásičů, hasicího přístroje nebo protipožárních vchodových dveří. To vše pomůže ochránit majetek, ale hlavně také život a zdraví. Z hasičských statistik totiž vyplývá, že požáry v domácnostech jsou ty nejtragičtější, umírá při nich nejvíc lidí. Poslední na co bych upozornila je údržba, užívání domu. Často se setkáváme s tím, že se obyvatelé domu nemohou domluvit na tom, aby byly protipožární dveře opravdu zavřené, zda zamykat či ne vchodové dveře nebo na uskladnění materiálu ve společných prostorách. Pak je velmi častý jev, že jsou zataraseny únikové východy, ve sklepech je uskladněno velké množství hořlavého materiálu, hasicí přístroje jsou roky bez kontroly.“

ANTIH: „Která rada hasičů je vůbec obecně nejdůležitější?“

Kpt. Nicole Zaoralová: „Těžko se vybírá pouze jediná rada, pokud bych měla napsat opravdu pouze jedinou, pak by to bylo "nepropadejte panice". Zachovat si klidnou hlavu v krizové situaci je základem správného zvládnutí takové situace. K tomu, abychom dokázali správně reagovat pak vede řada cest. Základem je, být připraven. Pokud se dostanu do situace, která pro mě není zcela neznámá, daleko lépe v ní dokáži reagovat. I z toho důvodu se hasiči před několika lety zasadili o to, aby byla výchova dětí při mimořádných událostech zanesena do školních osnov. Pokud se děti budou od útlého věku seznamovat s tím, jak reagovat v případě požáru, dopravní nehody, jak zavolat na tísňovou linku nebo jak uhasit vznícený olej na pánvi, stane se pro ně takové jednání automatické, a pokud už se do takové situace dostanou, nebudou zmatkovat a dobře jí zvládnou. Tolik tedy obecná rada. Podrobné rady, jak se chovat v konkrétních situacích, je možné najít na webu Hasičského záchranného sboru ČR www.hzscr.cz“

Bobík: „Které rady hasičů v souvislosti s provozem garáží (když je provozují soukromníci pro soukromé účely) - jsou nejdůležitější?“

Kpt. Nicole Zaoralová: „I garáž, stejně jako dům, musí mít řádnou kolaudaci. K té jsou přizváni i hasiči, kteří posoudí například to, jak je garáž odvětrána. Dál už pak záleží na tom, aby byla garáž užívána opravdu k tomu účelu, ke kterému byla postavena. Největším problémem z hlediska hasičů je přeplněnost garáží hořlavým materiálem. Kromě auta je totiž v garáži často velké množství vysoce hořlavých materiálů, jako je benzín, různé barvy, ředidla, a také například staré noviny, knihy. Do garáže se jednoduše přestěhuje vše, co už se doma nehodí, ale lidé to nechtějí vyhodit. Od horkého výfuku pak snadno chytne vše, co je v dosahu. Kutilové, kteří garáž využívají také jako dílnu si v zimním období přitopí přímotopem, který je také často příčinou požáru. Mým doporučením tedy je, nepodceňujte požární rizika ani v tomto prostoru, skladujte zde pouze nutné věci, v přiměřeném množství a hlavně správně uskladněné.“

Pavla: „Dobrý den, ne vždy je všechno ideálního po ruce. Co je lepší: nehasit nebo hasit špatně (třeba jiným typem hasícího přístroje)? Děkuji a doufám, že vás nikdy nebudu potřebovat - omlouvám se :)“

Kpt. Nicole Zaoralová: „Základní pravidlo je, hasit pouze v případě, že jsem si jist, že danou situaci zvládnu. Pokud si tedy nejsem jistá, čím hasit elektřinu nebo zda mám doma hasicí přístroj, který je k tomu vhodný, určitě nebudu riskovat a zavolám hasiče. I operátorka na tísňové lince vám totiž může poradit. Pokud zůstanu u příkladu elektřiny (což může být například když hoří zásuvka), po zavolání na tísňovou linku se vás operátorka pokusí navést k jističům, abyste centrálně vypnula elektřinu. Jednoduchý úkon, který vás ale ve stresu nemusí napadnout. Pokud uvažujete o koupi hasicího přístroje, doporučujeme práškový hasicí přístroj, který můžete použít na nejrůznější typy požárů. Kvalitní prodejce vám vhodný přístroj doporučí a je často schopen ho i v předepsaných termínech zkontrolovat. Vždycky mějte na paměti, že lidský život a zdraví má větší cenu než majetek.“

Lída Doubravová: „Dobrý den, ráda bych se zeptala, zda hasiči neuvažují o zákazu pouštění balonků štěstí. Před týdne od takového balonku shořela synovi truhlárna. Považuji osobně tuto zábavu za nesmírně nebezpečnou, tyto rádoby balonky štěstí už způsobily hodně neštěstí. Děkuji a přeji krásné a klidné vánoce Lída Doubravová“

Kpt. Nicole Zaoralová: „Máte pravdu, že vypouštění lampiónů štěstí, hasiči příliš rádi nevidí. Z našeho pohledu je to totiž nekontrolovatelný oheň. Ten, kdo lampiony vypouští, nikdy nemůže ovlivnit, kam lampión dopadne. V ideálním případě má ohýnek dohořet dřív, než lampion spadne na zem. Bohužel máme příklady, kdy tato situace nenastala a lampión zapálil například střechu domu. Asi před pěti lety jsme dělali ohledně lampiónů štěstí podrobnou studii i se simulací možných situací. Výsledky jsou dostupné na našich webových stránkách www.hzscr.cz. Studie prokázala, že v případě lampiónů štěstí se jedná o nekontrolované hoření a hasiči tuto činnost nedoporučují. Na druhou stranu je potřeba konstatovat, že takto způsobených požárů není tak velké množství, aby se nám dařilo prosadit jejich úplný zákaz. Na lampióny je každopádně myšleno v případě, kdy je kvůli horku a suchu zakázáno rozdělávat oheň. Pak je nařízením kraje vydán i zákaz vypouštět tyto lampióny. Pokud někdo vypuštěným lampiónem způsobí požár, hrozí mu nejen pokuta od hasičů až do výše 25 000 Kč, ale velmi často mu nechá pojišťovna zaplatit také škodu. Chápu ale, že v tomto případě je často velmi těžké viníka dohledat.“

Irena: „Je vhodnější na začínající pozar a nejde-li zrovna o tuk, hodit deky nez pouzit vodu?“

Kpt. Nicole Zaoralová: „Na to není jednoznačná odpověď. Záleží totiž na tom, co hoří. Tuk jste již zmínil, ten vodou nikdy nehaste a je lepší přikrýt hrnec nebo pánev pokličkou, abychom zamezili přístupu vzduchu. V jiných případech záleží na situaci. Jsme před vánocemi, pokud tedy začne hořet například adventní věnec a mám po ruce zdroj vody - například vedle věnce stojí váza s vodou, pak použiji vodu. Naopak, pokud se na někom vznítí oděv, je vhodné uhasit tento oheň dekou nebo jiným větším kusem oblečení, třeba kabátem. Stejně tak, pokud si nejsem jistý, zda je vhodné danou věc vodou hasit - příkladem je elektřina - držím se zamezení přístupu vzduchu a vodu nepoužívám. Zároveň doporučuji volat na tísňovou linku, kde vám nejen vyšlou pomoc ale poradí vám i postup, jak se zachovat, než dorazí hasiči.“