Chat

host

Ing. Vladimír Weiss

Jak komunikovat s partnerem o financích

Záznam chatu ze středy 27. září 2017

ANTI: „Kdy komunikovat s partnerem o financích a kde ne?“

Ing. Vladimír Weiss: „Dobrý den, kdykoli je na to vhodná doba (páteční odpoledne při lahvince dobrého vína apod.) - ideálně pravidelně (např.jednou měs.). Základem je, abyste si na začátku vztahu jasně dohodli, kdo co bude platit. Mějte přehled o rodinném rozpočtu, hlavně o struktuře výdajů. Pěkný den“

ANTI: „Kdy komunikovat s partnerem o financích a kde ne?“

Ing. Vladimír Weiss: „Dobrý den, kdykoli je na to vhodná doba (páteční odpoledne při lahvince dobrého vína apod.) - ideálně pravidelně (např.jednou měs.). Základem je, abyste si na začátku vztahu jasně dohodli, kdo co bude platit. Mějte přehled o rodinném rozpočtu, hlavně o struktuře výdajů. Pěkný den“

DAYD: „Jak obecně nekomunikovat s partnerem o financích?“

Ing. Vladimír Weiss: „Dobrý den, stručně, jasně, nic nedomýšlet, nepředpokládat. Pokud něco chcete, tak to prostě řekněte, proberte. Hlavně komunikujte, snaž se najít společné řešení. Pěkný den“

GF: „Jak obecně komunikovat s partnerem o financích?“

Ing. Vladimír Weiss: „Dobrý den, stručně, jasně, nic nedomýšlet, nepředpokládat. Pokud něco chcete, tak to prostě řekněte, proberte. Hlavně komunikujte, snaž se najít společné řešení. Pěkný den“

Klára: „Dobry den, prave probiha spise nekomunikace s partnerem, ktery neni muj manzel a mame na sebe napsany kazdy polovinu domu a on dela psych. teror,ze vydelaval mnohem vice a mel svuj byt a ze tedy pulka moje neni. Je to pravda ale co bylo to bylo a je li to napsano na oba na KN je to smerodatne. Jsem nemocna, roky v tomto partnerstvi, obavam se soudu. Dekuji“

Ing. Vladimír Weiss: „Dobrý den, ano, rozumím a je mi líto celé situace. Máte pravdu, že dle katastru nemovitostí (KN) jste polovičním vlastníkem a podle toho také doporučuji jednat. V první fázi se pokuste přátelsky a férově dohodnout za přítomnosti 3.osoby (např.advokát), někoho nezávislého. Pokuste se sepsat významné náklady za poslední roky a snažte se dohodnout a následně se vyrovnat. Pokud to nebude možné, nezbývá nic jiného, než celou záležitost řešit soudní cestou. Držím palce a přeji pěkný den“

janina Teplá: „dosud jsme měli s partnerem vlastní finance, já jsem teď na mateřské a končí mi finanční příspěvek, a jsem na suchu, a partner nechápe, že prostě nemám na nákup, ne potravin nebo věcí na miminko, ale pro sebe, neumím mu vysvětlit, že taky potřebuji něco na sebe, nebo jít na kafe s kamarádkama, a on mi nechce nic dát, kde se stala chyba ?? a jak to mám řešit ?“

Ing. Vladimír Weiss: „Dobrý den, rozumím dotazu a někdy je to s námi muži trochu komplikované. Zkuste se domluvit (při příhodné chvíli, když bude klid) na "finančním setkání". Připravte se - mějte k dispozici jednoduchou finanční bilanci DOMÁCNOSTI. Nejste jednotlivci, jste domácnost, jeden tým a musíte se podle toho chovat. Připravte 2x sloupce: - Příjmy domácnosti - Výdaje domácnosti a výdaje rozepište (vč.Vašich osobních výdajů, pro Vás) A teď o všem diskutujte a snažte se domluvit, najít kompromis, řešení. Pokud to nezabere, zkuste vyhledat někoho třetího, kdo bude fungovat jako nezávislá strana. P.S.: základem spokojené domácnosti je spokojená maminka :-) A Vy musíte mít ČAS a pár prostředků pro sebe. Držím palce a přeji pěkný den“

Martina: „Co dělat, když se družba nechce podílet na společných nákladech na rodinu a válí si šunky doma, tj. nechce jít do práce i když dětem už je 9 let.“

Ing. Vladimír Weiss: „Dobrý den, 1) zkuste apelovat na jeho odpovědnost 2) snažte se rozebrat situaci, načrtnout finanční bilanci, okomentovat průměrné měsíční výdaje domácnosti - zdůrazněte, že není možné, abyste celou rodinu živil/a pouze Vy. 3) zkuste vyhledat pomoc 3.osoby - poradna, kamarád, někdo nezávislý 4) pokud máte pocit, že jste udělal/a vše, co bylo ve Vašich silách, zvažte zda společný vztah má smysl... Držím palce a přeji pěkný den“

Jitka: „Má partnerka v nesezdaném páru s 2 dětmi nárok na kontrolu účtu partnera?“

Ing. Vladimír Weiss: „Dobrý den, z pohledu legislativy o ničem takovém nevím :-) Zároveň si ale nemyslím, že je nutné, aby partnerka měla přístup k účtu partnera. Prostě vše je o dohodě. Považuji ale za zásadní, aby oba partneři měli přehled o běžných výdajích domácnosti a podle toho odpovědně jednali. Pěkný den“

Petra: „Dobry den, s partnerem jsme 6 let, narodilo se nam ted druhe dite, prvnimu jsou dva roky. Nejsme schopni se k uspokojeni obou dohodnout na financich na spolecne vydaje. Naklady na domacnost a deti mame asi 14 tisic mesicne a delime se pul na pul, i kdyz jsem na rodicovske potazmo materske. Pritel ma praci slusnou, vydelava dost a 7000 mesicne mu prijde na hrane. Mame to stesti, ze bydlime ve vlastnim a naklady na bydleni jsou minimalni. Mam pro svoji vlastni potrebu asi 4000 mesicne a jeste je mi vycitano, ze z toho nic neusetrim. Myslim si, ze kdyz ted nevydelavam, tak delit vse pul na pul mi prijde nespravedlive. Jak presvedcit partnera, ze by se mel podilet vetsim dilem? Jinak jsem ve vztahu spokojena, jen toto je takova rozbuska. Kazdy mame ze sve rodiny zazity uplne odlisny model. Dekuji za odpoved.“

Ing. Vladimír Weiss: „Dobrý den, podobnou otázku jsem dnes již odpovídal - zkuste mrknout do chatu. Zkuste v klidu a jasně vysvětlit, že v tomto období (mateřská a rodičovská) je zapotřebí se případně uskromnit a že více výdajů domácnosti musí prostě hradit partner - jinak to nejde. Pokud se nedohodnete, zkuste vyhledat pomoc - 3.nezávislá osoba - poradna apod. Přeji hodně štěstí.“

Katka: „Dobrý den, bohužel sem dala na tchýni a partnera a zvolila si nejvyšší příspěvky tudíž 11.500. které sem dostávala od května 2016 do července 2017. Ale jelikož dítě nemůžu(ani nechci) dát do školy tak sem si příspěvky stáhla na 2500. Kámen úrazu je vtom že partner mi nikdy na nic nepřispíval celou dobu sem vše ( jídlo,drogerka,oblečení,hračky- krom toho holka má 22 měsíců a za celý její život ji koupil jen dvoje boty a k svátku auto jinak nic) platila ze svého ,když u na se konala akce ať už oslavy či jen grilovačka vždy to šlo z mého nikdy mi to nevadilo ale tedka po novém roce mi došly úspory a jde to hodně znát. Bohužel akorát mě začal ponižovat že sem klasické ženský co chce prachy, nedokáže pochopit že to je na jídlo které on během chvilky sní, došlo to tak daleko že mě nazval dě*komu která neplatí nájem. Neustále mi předhazuje že platí elektřinu, internet a renovaci baráku kde žijeme tudíž já musím uživit nás ( dva dospělý a 22mesicni dítě) Jak mi vysvětlit že v normálních rodinách otec přispívá alespoň finančně na chod domácnosti? Nebo se mílím a vážně je všechno na mě?“

Ing. Vladimír Weiss: „Dobrý den, podobnou otázku jsem zde již zodpovídal, ale základem je, že považuji za ZÁSADNÍ, aby partner v tomto období (mateřská a rodičovská) výrazně více pomohl s finančním chodem domácnosti. Zkuste si v klidu sednout, načrtněte výdaje domácnosti (běžné měs.výdaje) a sdělte mu, že máte příjem 2 500,-CZK/měs., že prostě musí více přispívat ON. Pokud to nevyjde, zkuste vyhledat pomoc 3.osoby. Přeji hodně štěstí a přeji pěkný den“

Katka: „Dobrý den, Vladimíre, myslíte, že nekomunikování o financích mezi partnery může rozbít vztah?“

Ing. Vladimír Weiss: „Dobrý den, Kateřino, ano, určitě může. Finance jsou s většinou oblastí života úzce propojeni a partneři o nich musí komunikovat! Držím palce a mějte se hezky“

Miloš: „Dobrý den, máme společný účet z něhož platíme výdaje na domácnost, partnerka má jen podnikatelský účet. Myslíte, že je vhodné aby měla ještě svůj soukromý účet, aby měla lepší kontrolu nad svými výdaji, jak jste doporučoval v diskusi v pořadu ? Jako OSVČ dostává většinou platby v hotovosti a část vždy použije na domácnost. Pak se ztrácí přehled o výdajích. Děkuji.“

Ing. Vladimír Weiss: „Dobrý den, v případě OSVČ vždy doporučuji, aby ideálně co nejvíce oddělili pracovní a osobní finance. K tomu jsou 2x účty ideální (pracovní, resp.podnikatelská a soukromý). Člověk má pak mnohem větší přehled. Pokud pobírá většinu příjmu v hotovosti, doporučuji pak provést vklad hotovosti na pracovní účet a s tím pak dále hospodařit. Přeji pěkný den“

Eva: „Dobry den,mohla bych vas pozvat na kavu? Strasne se mi libite. Je to mimo tema,ale musela jsem. Nezlob te se.“

Ing. Vladimír Weiss: „Dobrý den, nezlobím se, děkuji za pozvání, je to milé, ale nejde to. Přeji pěkný den“