Chat

host

Markéta Pravdová

Právní poradna

Záznam chatu ze středy 31. května 2017

WAR: „Pokud na internetu někdo šíří na nějaké webové stránce nepravdivé údaje o mé osobě - má za to zodpovědnost ten kdo má ten web na sebe napsán, nebo ten kdo to napsal?“

Markéta Pravdová: „Dobrý den, jednak můžete po provozovateli webu požadovat, aby opravil, případně smazal Vaše osobní údaje. Současně můžete po osobě, která údaje napsala, uplatnit nároky z titulu ochrany osobnosti dle občanského zákoníku, tj. aby údaje uvedla na pravou míru, omluvila se, nahradila škodu, příp. poskytla přiměřené zadostiučení.“

Miluška: „Dobrý den, jsem na mateřské dovolené, zaměstnaná na dobu neurčitou a našla jsem si přivýdělek, dohoda o provedení práce. Zajímá mě, zda musím podepsat takzvaný růžový papír i u firmy kde mám dohodu o provedení práce, a zda se odvádí daně :-) moc děkuji za odpověď“

Markéta Pravdová: „Nemusíte, ale může to pro Vás být výhodné. Pokud tzv. "Prohlášení poplatníka" podepíšete, pak můžete uplatnit slevy na dani, příp. daňová zvýhodnění.“

Michaela M.: „Dobrý den, paní Pravdová, ráda bych se Vás zeptala, jak je to s dohodou o pracovní činnosti a s mateřskou dovolenou. Při škole jsem měla několik brigád, v kterých jsem uzavírala smlouvu o provedení činnosti a u té se strhává zdravotní a sociální pojištění. Započítává se mi to do odpracované doby k mateřské dovolené? Děkuji za odpověď, Michaela“

Markéta Pravdová: „Dobrý den, dle mého názoru ano, rozhoduje účast na nemocenském pojištění. Doporučuji si to ověřit na Vaší příslušné správě sociálního zabezpečení.“

Lenka: „Dobrý den Je pravidlo aby byl uvedeny plat v práci.smlouve?“

Markéta Pravdová: „Řekla bych, že ve většině případů není mzda uvedena v pracovní smlouvě, ale ve mzdovém výměru. Pokud je uvedena v pracovní smlouvě, má to pro zaměstnance své výhody - nelze ji změnit bez souhlasu obou stran.“

Nikol K.: „Zeptám se na životopis. Jak dlouhy ma být úvodní nebo průvodní dopis k CV. ? Nevím co tam psat.dekuji“

Markéta Pravdová: „Tato problematika není upravena právními předpisy. Ze zkušeností bych doporučovala, aby byl průvodní dopis k CV krátký a bylo v něm uvedeno, proč se ucházíte o danou pozici a proč si myslíte, že by pro Vás mohla být vhodná.“

KARIN: „Mohu se zeptat na pohovoru na výši mzdy?“

Markéta Pravdová: „Určitě, měla byste. Nicméně zaměstnavatel by Vás měl písemně informovat o výši mzdy před zahájením práce, pokud by mzda nebyla uvedena v pracovní smlouvě.“

Eva: „Jaky je rozdíl mzda a plat?“

Markéta Pravdová: „Mzdu pobírají zaměstnanci v tzv. "soukromé" sféře, naopak plat náleží zaměstnancům ve "státní" sféře.“

Iva Vybíralová: „Dobrý den chtěla bych se zeptat jak mám postupovat,pracovala jsem 2roky v chráněné dílně,ted 18.5 my smlouva skončila a nebyla my prodloužena ,marodím od března s operovanou šlachou na ruce,ted má otázka mám nárok na 7dní proplacení dovolené a 26,5h přesčasových hodin,dovolenou my napsali že my proplatí ale o přesčasech ani zmínka ,paní vedoucí ve firmě mě už ani neodpověděla na sms když jsem se zeptala na přesčasy jen napsala dovolenou vám proplatíme,jak to mám řešit s majitelem firmy nebo jak,přesčasy mám z důvodu že bylo hodně práce,mohli jsme si je pak vybírat nebo nám je propláceli já si je vybrat nestihla“

Markéta Pravdová: „Ze zákona máte nárok na odměnu za práci přesčas a příplatek. Doporučuji, abyste uplatnila svůj nárok u zaměstnavatele písemným dopisem, popř. se obrátila na advokáta, který může tento dopis Vaším jménem zaměstnavateli poslat.“

Ivana K.: „Dobrý den, hradí zaměstnavatel za zaměstnance zdravotní a sociální pojištění při uzavření dohody o pracovní činnosti? Děkuji za odpověď“

Markéta Pravdová: „Ano, odměna z dohody o pracovní činnosti podléhá odvodu zdravotního i sociálního pojištění.“

Jana Cemperová: „Dobrý den, prosím, jaký je u dohody o pracovní činnosti nárok na dovolenou a nemocenské dávky, případně ošetřování člena. Dohoda o pracovní činnosti je na 2 hodiny denně, výdělek více než 2 500,- Kč měsíčně, ale méně než 10 000,- Kč. Děkuji za odpověď.“

Markéta Pravdová: „Dobrý den, u DPČ nemáte nárok na dovolenou (ledaže by to bylo přímo ve smlouvě sjednáno). Nicméně máte nárok na náhradu mzdy v prvních 14 dnech nemoci a pak na nemocenskou. Zaměstnavatel je povinen pro tyto účely stanovit rozvrh směn, ze kterých bude vycházeno při výpočtu této náhrady.“

Julius Hřivnáč: „Musím platit zdravotní a sociální pojištění kdyý jako penzista pracuji na "Dohodu o provedení práce" a můj měsíční výdělek nepřevýši 10 000,- Kč ?“

Markéta Pravdová: „V tomto případě by Vám zdravotní ani sociální pojištění nemělo být strháváno.“

Hanka: „Dobrý den, prosím o sdělení, jaká je nimimální (hrubá) mzda. Děkuji :-)“

Markéta Pravdová: „11 tis. měsíčně, 66 Kč na hodinu, vše odpovídá úvazku 40 h týdně,“

andrea: „dobrý den,chtěla jsem se zeptat zda mám nárok na mateřskou dovol./jsem 34týd./Pracovala jsem na dohodu jelikož nemám jinou možnost páč se starám o zdravot.postiženého syna.děkuji za odpověď.Andrea N.“

Markéta Pravdová: „Záleží na tom, jestli jste splnila požadovanou dobu trvání účasti na nemocenském pojištění. Doporučuji se obrátit na Vaši příslušnou správu sociálního zabezpečení.“

Lenka: „Dobrý den, jsem na rodicovske dovolené a u stejného zaměstnavatele kde jsem zaměstnaná a vedená jako maminka na RD, budu vypomahat. Je pro mě výhodnější DPP či DPC? Rozsah 30hod. měsíčně. Dekuji“

Markéta Pravdová: „Pokud výdělek nepřesáhne 10 tis. měsíčně hrubého, doporučovala bych uzavřít dohodu o provedení práce na 300 h za rok a po jejím ukončení dohodu o pracovní činnosti. Pokud výdělek přesáhne 10 tis. Kč měsíčně, tak mezi oběma dohodami není rozdíl.“

Mirka: „Dobrý den, chci se zeptat jestli zaměstnanec, který pracuje na dohodu o prac.činnosti a podepsal daňové prohlášení, vydělává do 10000,- Kč musí podávat daňové přiznání (není mu sražená žádná dań.“

Markéta Pravdová: „Nemusíte podávat daňové přiznání (pokud nemáte jiné příjmy), ale požádejte zaměstnavatele, aby Vám provedl roční zúčtování.“

Radka: „Dobrý den prosím jak je to s proplacením dovolené od zaměstnavatele mám na proplacení nárok když jsem od 14.12.2016 až do dnes 31.5.2017 na neschopence a od zítra 1.6.2017 nastupuji na mateřskou Děkuji“

Markéta Pravdová: „Pokud pracovní poměr neskončil, nemáte nárok na proplacení dovolené. Nicméně pokud zaměstnavatele písemně požádáte, aby Vám poskytl dovolenou tak, aby navazovala na mateřskou dovolenou, je povinen tak učinit a dovolená Vám krácena nebude z titulu následné rodičovské dovolené.“

Věra: „Dobrý den, mohu se na ÚP přehlásit k jiné pracovnici, když se ta původní chová arogantně?Koho o to požádat? Děkuji.“

Markéta Pravdová: „Doporučovala bych to projednat s přímou nadřízenou dané pracovnice.“

Eva Zarembová: „Dobry den, chtěla bych se zeptat. Je nejak omezena odmena pri praci na DPP ,pokud mam smlouvu na dobu neurcitou u stejen firmy?“

Markéta Pravdová: „Dobrý den, výše odměny směrem nahoru omezena není. Minimální výše odměny nesmí být nižší než min. mzda, tj. min. 66 Kč na hodinu.“

Jiří: „Prodali jsme s manželkou chalupu. Jsme oba důchodci. Máme něco hlásit na finanční úřad? Děkuji Jiří tel.605 286 049“

Markéta Pravdová: „Dobrý den, Ve Vašem případě záleží, jak dlouho jste chalupu vlastnili, pokud déle než 5 let, je příjem osvobozený. Pokud by tento osvobozený příjem byl vyšší než 5 mil., pak jste povinni tento osvobozený příjem oznámit finančnímu úřadu ve lhůtě pro podání daňového přiznání.“

Majka: „Zaměstnankyně od května pracuje na zkrácený prac. úvazek 5500,- mzda. Má nárok na vyplácení daň. bonusů na děti? Lze do ročního zúčtování započíst dohodu o provedení práce, kterou měla leden-duben, kdy byla na pracovním úřadě, aby jí mohly být vráceny bonusy za leden-duben? Děkuji.“

Markéta Pravdová: „Pokud podepíšete u zaměstnavatele tzv. prohlášení, můžete uplatňovat daňové zvýhodnění, příp. daňové bonusy. Sraženou daň z dohody byste si však mohla uplatnit pouze v daňovém přiznání, tj. zaměstnavatel by Vám neprovedl roční zúčtování daně, ale vystavil potvrzení o příjmech. Vy pak veškeré příjmy i z dohody uvedete v daňovém přiznání.“

Ludmila: „Dobrý den, mám podepsanou na 1 rok DPČ v rozsahu 80 hod./měs. Zaměstnavatel odvádí sociální i zdravotní pojištění. Doma pečuji 7 let o maminku upoutanou na lůžko, tedy jsem s ní doma, vyžaduje celodenní péči, DPČ vykonávám ve volných časových chvílích doma. Za 3 roky bych měla žádat o starobní důchod. Co bude směrodatné a zohledněné pro výpočet důchodu? Příjem je opravdu maličký. Bude to mít vliv na stanovení výše důchodu nebo se tento příjem nebude zohledňovat? Děkuji.“

Markéta Pravdová: „Doporučuji tuto záležitost zkonzultovat s příslušnou správnou sociálního pojištění. Děkuji.“

Eva Zarembova: „Pri smlouve na dobu neurcitou mam plat 19000 mesicne, momentalne jsem na rodicovske a chodim vypomahat u stejne firmy na DPP ale tvrdi mi zamestnavatel , ze mi nemuze dat vic nez 110,- kc na hodinu, je to pravda? dekuji“

Markéta Pravdová: „Z hlediska právního není žádné omezení pro sjednání odměny směrem nahoru (pokud je vyšší než minimální mzda).“

Jarmila: „Zdravím, mám částečný inv.důchod 1.stupeň a jsem vedena na ÚP. Hledám práci, vše je jen na DPP. Kdo pak, kdybych na tu dohodu nastoupila platí zdravotní a sociální ? A mám nárok na nemocenskou ? A dovolenou ? Moc děkuji a pěkný den Jarmila“

Markéta Pravdová: „U dohody o provedení práce s odměnou do 10 tis. měsíčně se neodvání sociální ani zdravotní pojištění. Pokud by odměna tuto částku přesáhla, budete zdravotní a sociální pojištění odváděno, ale budete mít nárok na poskytování náhrady mzdy v době prvních 14 dní pracovní neschopnosti a pak na nemocenské. POkud se týká dovolené, pokud není tento nárok sjednán přímo v dohody, pak zaměstnanci nenáleží.“

katy: „dobry den, v srpnu sem se mala vratit do prace po RD a zamestnavatel mi rekl,ze pro me misto nema a kdyz jsem rekla,ze mam narok na odstupne,tak ze mi ho neda a ze mam nastoupit do prace a ze mi bude delat neprijemnosti az dam vypoved sama.Co mohu v tomto pripade delat?dekuji za odpoved“

Markéta Pravdová: „Z hlediska zákona by zaměstnavatel měl zástup za zaměstnankyni plánovat tak, aby se mohla po mateřské dovolené, příp. rodičovské dovolené vrátit zpět do zaměstnání. Při návratu po rodičovské dovolené je povinen Vám přidělovat práci dle pracovní smlouvy a na druhou stranu Vy jste povinna vykonávat práci dle pracovní smlouvy. Pokud by z tzv. organizačních důvodů (které nespočívají v návratu z RD) Vám nemohl práci přidělovat, může Vám dát výpověď, nicméně Vám musí být poskytnuto odstupné min. 3 průměrné výdělky (za předpokladu trvání prac. poměru min. 2 roky).“

Helena: „Dobrý den, do listopadu jsem na rodičovské dovolené, mohu od září uzavřít pracovní smlouvu u jiného zaměstnavatele? U současného zaměstnavatele bude po rodičovské dovolené ukončen pracovní poměr dohodou z organizačních důvodů. Děkuji.“

Markéta Pravdová: „Pokud Vám pracovní smlouva u stávajícího zaměstnavatele nezakazuje uzavření další pracovní smlouvy, pak můžete. V opačném případě byste si musela vyžádat souhlas stávajícího zaměstnavatele, popř. počkat s nástupem na ukončení stávající pracovní smlouvy.“

Majka: „Ještě prosím k předešlému dotazu.Do toho daňového přiznání by si zaměstnanec dal i dohodu kde byla sražena srážková daň nebo toto nelze?“

Markéta Pravdová: „Ano, srážkovou daň strženou z odměny z dohody o provedení práce si můžete uplatnit v daňovém přiznání.“

Veronika: „Dobrý den, ráda bych se zeptala na možnost vrácení daní v případě, že jsem student a mám podepsané dvě DPP u různých zaměstnavatelů (u jednoho mám podepsaný růžový papír, u druhého nikoli) a mé částky nepřesahují 10 000,-/měsíčně celkem. Děkuji za odpověď, přeji pěkný den.“

Markéta Pravdová: „Po uplynutí kalendářního roku si veškeré příjmy (i z dohody) zahrnete do daňového přiznání, a v daňovém přiznání si uplatníte sraženou daň (i srážkovou z dohody).“

Pavla: „Dobrý den paní Pravdová, prosím, nevíte zda je placeno sociální a zdravotní pojištění v případě, že dcera nebyla připuštěna k maturitě (bude dělat reparát) a maturitu až v září. Nyní pracuje na DPP - jedná se o období červen- září. Nebo si pojištění musí platit za toto období sama? Děkuji.“

Markéta Pravdová: „Omlouvám se, bohužel nevím, kontaktujte, prosím, zdravotní pojišťovnu Vaší dcery.“

Jarmila: „Když uzavřu DPP, jaká je výpovědní lhůta ? A pokud onemocním, tak se mnoj zaměstnavatel může rozvázat tuto dohodu ? Nebo na nemocenské to nelze ? Děkuji Jarmila“

Markéta Pravdová: „Pokud není sjednáno jinak, činí výpovědní lhůta 15 dní od doručení výpovědi druhé straně. Nemoc není překážkou ukončení dohody.“

katy: „k prdeslemu dotazu, ale on se se mnou nehodlal bavit o tom na co mam narok...takze mi asi nezbyva nic jineho nez v tom srpnu nastoupit a cekat co bude...“

Markéta Pravdová: „Ano, přesně tak. Případně můžete požádat o zkrácený úvazek, pokud tomu nebrání provozní důvody, tak by Vám měl vyhovět.“

Hana: „Prosím o odpověď. U DPP zaměstnavatel odvádí zdravotní a sociální pojištění?? Není žádný jiný příjem ani evidence na ÚP.“

Markéta Pravdová: „Ano, odměna z DPP podléhá odvodu zdravotnímu i sociálnímu pojištění.“

Alice: „Jsem po těžké léčbě v invalidním důchodu 3.stupně. Můžete prosím poradit, kam a jak se mohu obrátit o práci? Oslovila jsem několik zaměstnavatelů. avšak každý chtěl práci na plný úvazek. Jsem vedoucí pracovník se vzděláním, následně studium střední školy s maturitou, následně podnikatel, nyní s pozastavenou živností. Děkuji“

Markéta Pravdová: „Dobrý den, doporučuji zkusit úřad práce, příp. si dát inzerát na internetové stránky typu jobs.cz“

gabina s.: „Dobrý den,manžela zaměstnavatel nutí pracovat coby hlídač objektu i 24 hod. tahem, že pak jbude mít dva dny volno. Je to vubec mozne?“

Markéta Pravdová: „Dle zákoníku práce činí max. délka směny 12 h. Možné by to bylo např. v případě, kdy by po směně následovala práce přesčas, což je možné výjimečně.“

Anna: „Dobrý den, co mám dělat, jsem zaměstnaná jako pokojská, musela jsem jít na rizikové a ráda bych se vrátila do práce, ale zaměstnavatelé mě už nechtějí v práci vidět, neb to berou z mé strany jako zradu, že jsem těhotná. Prý jestli se vrátím nebudou mít pro mě místo. Prý jsem jim slíbila, že neotěhotním a zakázali mi chodit do podniku, prý nemocní do gastropodniku nesmí. Mají nárok mi zakázat tam chodit?“

Markéta Pravdová: „Pokud jste na nemocenské, tak zaměstnavatel může požadovat, abyste nedocházela na pracoviště (bez zvláštního důvodu). Nicméně diskriminovat z titulu těhotenství by Vás neměl, nemůže s Vámi rozvázat pracovní poměr a po ukončení rodičovské dovolené bude povinen Vám přidělovat práci dle pracovní smlouvy.“