Chat

host

Josef Uchytil

Škola investora II.

Záznam chatu z pondělí 27. února 2017

Martin Pohanka: „Dobrý den, situace je následující, rozhodl jsem se zkusit investovat, kam zajít, kam se obrátit co mě má prioritně zajímat, co je pro mne důležité? Děkuji“

Josef Uchytil : „Pěkný den, Martine, předně gratuluju k rozhodnutí. Před tím, než se do investování pustíte, tak je potřeba: 1) ujasnit si, co je cílem - kdy a jak s prostředky naložím, tedy jaký je cílový horizont 2) jaká je pravděpodobnost, že peníze budou potřeba dříve 3) jaké riziko jsem ochoten akceptovat (a schopen emočně ustát) 4) nastudovat si základní charakteristiky investičních nástrojů a pak ideálně oslovit odborníka. Tedy pokud nechcete sám studovat výkazy firem, jejichž akcie byste chtěl kupovat, jen základní analýzy by trvaly řádově desítky hodin, tedy Váš drahocenný čas. Rozhodně doporučuju diverzifikovat prostřednictvím podílových fondů. SPíše, než hrát ruletu přímo na burze nebo na forexu (měnové páry) I o tom dnes budu mluvit.“

Markéta: „Dobry den, radi bychom zacali sporit synovi (2 mesice), muzeme dat mesice na sporeni 1000,- doba investice 18 let. Byl nam nabídnut produkt od Conseque (dynamicka strategie) Myslite si ze je to vhodny typ spoření pro syna nebo by bylo lepsi davat penize do jiného typu sporeni. Dekuji za odpoved“

Josef Uchytil : „Dobrý den, Markéto, pravidelná investice je na horizontu 18 let takřka jedinou rozumnou volbou. Společnost, která zmiňujete, má dvě varianty - Active a Horizont. Pro tento účel doporučuji Horizont, protože se ke konci investování postupně snižuje dynamická - akciová část a narůstá konzervativní - dluhopisová. Možná jedna praktická rada - smlouvu sjednejte na sebe nebo na partnera, spíše než na dítě - až mu bude 18, ať jste to Vy, kdo rozhodne, jak s penězi naložit ;-)“

lucie s: „Krasny den, prosim chci se zeptat zda je dobre investovat do stribra ci zlata? Dekuji a preji krasny den“

Josef Uchytil : „Pěkný den, Lucie, stříbro nebo zlato je jistě lákavou investicí - lze ji fyzicky mít a jistě v sobě přechovává hodnotu lidské práce. Přesto - reálně (po očištění inflace) se hodnota zlata ani v letech 2010-2011 nedostala na hodnotu z roku 1980. Proto doporučuju zlato nebo stříbro nakoupit tak max. za 5% hodnoty Vašeho majetku. Je to alternativní investice, jakási protiváha akciím v extrémních dobách.“

MichalŽa: „Dobrý den, chtěl jsem se informovat, ohledně vkladu do akcií. Je tu daná částka kolik musim do akcie dát, nebo je to mě? děkuji. Michal Příklad: chtěl jsem koupit akcie za 1000kč a co by bylo nad 2-3tisíce si stáhnout vydělek, a pokračovat dale z daným vkladem. nebo to takto nejde?“

Josef Uchytil : „Pěkný den, Michale, pokud byste nakupoval přímo jednotlivé akciové tituly, tak každá akcie má svou nominální hodnotu - např. 734,- Kč. Nelze koupit část akcie, ani prodat část akcie. Zisk je vlastně jen nárůst hodnoty z původní hodnoty akcie při koupi, nelze jej "oddělit". S částkou, o které píšete, bych byl ale velmi opatrný, co se přímé investice na burze týká - i o tom dnes budu mluvit. Za 500,- Kč dnes (v rámci pravidelné investice) můžete nakoupit široce diverzifikované portfolio (podílový fond) s desítkami nebo stovkami různých titulů - v případě krachu jedné společnosti to tolik nezabolí, jako když vlastníte přímo její dvě akcie a nic jiného.“

KarHonza: „Dobry den, rad bych investoval, ale neni moc z ceho. Splacim hypotéku a dokud sef neprida, tak na investici není.“

Josef Uchytil : „Krásný den, Honzo, zkuste šéfa poptat, třeba přidá. A teď vážně - předně (obzvlášť s ohledem na hypotéku) je potřeba mít dostatečně vysokou železnou rezervu - aby překlenula případné období se sníženým příjmem. Pokud ji máte, zkuste hledat úspory, kde to jde - měli bychom být schopni si 10% z příjmu dávat stranou. Pokud se splátkou hypotéky nezbývá prostor na spoření/investování, pak to není dobře - hypotéku lépe natáhnout na co nejdelší dobu - při dnešních úrokových sazbách to dává smysl i ekonomicky. Rozdíl ve splátkách pak můžete odkládat, na delším horizontu klidně investovat. Držím palce.“

mareczech: „co to je to široce diverzifikované portfolio?“

Josef Uchytil : „Díky za dotaz. tím to pojmem mám na mysli např. 4-8 podílových fondů, z nichž každý je zaměřený jinak a ve výsledku dohromady tvoří pro investora vhodný celek - vhodným myslím rozumné riziko (investorem akceptovatelné), očekávaný výnos a možnost ho v průběhu doby přetvářet. Jako zjednodušený příklad mohu uvést vyvážené portfolio, kde může být až 25% amerických akcií, 25% evropských a zbytek dluhopisy a pevně úročené vklady - dnes méně státních, více korporátních nebo high yield, termínované vklady nebo spořicí účet.“

Martina: „Dobry den, mame jiz nekolik let penize na Ing sporicim uctu. Bohuzel urok stale klesa. Co byste nam doporucil za produkt, aby penize byly penize k dispozici v pripade nenadaleho vydani. Dekuji“

Josef Uchytil : „Pěkný den, Martino, je to tak a jen tak se úročení na spořicích účtech nenavýší, bohužel inflace vyšší bude. Mají-li být peníze stále k dispozici, pak jakákoli alternativa ke spořicímu účtu už znamená vyšší riziko - ne ztráty, ale krátkodobého výkyvu hodnoty, i směrem dolů. Stálo by za to sednout si nad tím, co s penězi máte v plánu a tomu uzpůsobit rozhodnutí, jak je rozložit - nemusíte nutně vše investovat do akciového podílového fondu, část určitě.“

Petr L.: „Dobrý den. V poslední době se mi množí nevyžádané telefonické hovory od brokerských společností, jejich zástupci jsou velmi drzí a neodbytní. Existuje nějaká jednoduchá finta, jak je účinně odpálkovat? Já už o tom něco vím, ale bojím se, že by mohl třeba tchán provést něco neuváženého.“

Josef Uchytil : „Pěkný den, Petře, máte pravdu, "horkých tipů" mají všichni plné rukávy. Realita pak bývá ve většině případů smutná. Jako nejúčinnější reakci bych očekával "nechci s vámi investovat" ;-)“

Sára: „Dobrý den pane Uchytil, ráda bych se Vás zeptala na názor na Investiční životní pojištění. Jestli je to vhodný produkt do portfolia rodinných financí, popřípadě co si při sjednávání pohlídat? Děkuji za odpověď a přeji pěkný zbytek dne“

Josef Uchytil : „Dobrý den, Sáro, ke správné odpovědi na Vaši otázku bych potřeboval vaši situaci znát detailněji - stejně jako praktický lékař na otázku, jestli je nějaký lék vhodný nebo není. Životní pojištění je produkt vhodný ke krytí především vážných průšvihů, které by postihli živitele rodiny. Jestli rizikové nebo investiční, závisí i na nákladovosti konkrétního produktu - už neplatí to, že rizikové je vždy levnější než investiční.“

karel: „Myslíte,že je lepší investovat (konzervativně) do penz. připojištění a stav. spoření nebo do podílových fondů (nemyslím akciové) ?“

Josef Uchytil : „Pěkný den, Karle, pokud se striktně bavíme o konzervativní investici, tj. možné propady v jednotkách procent, pak může být vhodná kombinace všeho, co zmiňujete, ovšem u dluhopisových podílových fondů bych se dnes vyhnul státním a spíše investoval do korporátních a částečně high-yield. Mimochodem i v konzervativní investici by částečně akciové fondy neměly chybět - záleží opravdu na mnoha parametrech / očekáváních / postoji k riziku atd., tak prosím mou odpověď berte s rezervou.“

Ivka: „Dobrý den. Ráda bych investovala do podílových fondů, ale sama si netroufnu... Doporučíte mi nějakou vhodnou investiční společnost? Děkuji a krásný den.“

Josef Uchytil : „Investiční společnost je správce - něco jako dopravce. Vy potřebujete spíše někoho, kdo vám doporučí, jestli teď jet autem, vlakem nebo letět. Jak se zkrátka dostat do cíle, k tomu pak i doporučit inv. společnost nebo i více... Ptejte se u známých na reference. A chtějte vidět potřebné registrace na ČNB - dnes investiční poradenství.“

Lenka: „Dobrý den, spoření do podílových listů není státem garantované. Nemůže se stát, že o naspořené peníze přijdu? Je nějaká záruka? Stavební a penzijní připojištění garantované je. Děkuji za opověď.“

Josef Uchytil : „Pěkný den, díky za výbornou otázku. Pravdou je, že bankovní vklady (běžný účet, spořicí účet, termínovaný vklad, stavební spoření) spadají pod pojištění vkladů, do 100% až 100.000 EUR "kryje" stát a ten v nejbližších desetiletích asi nezkrachuje. Tyto vklady jsou pojištěné z jednoduchého důvodu - pokud by stavební spořitelna nebo banka zkrachovala, o své peníze přijdete (jsou totiž fakticky majetkem dané instituce). Podílové fondy spravuje investiční společnost, která je naprosto majetkově oddělená od majetku fondu - zkrachuje-li, investoři o nic nepřicházejí. Správu převezme jiná investiční společnost. Rizika tu přeci jen ale jsou - je tu investiční riziko, tedy riziko, že prostředky budete potřebovat v okamžiku, kdy bude hodnota vaší investice nižší. Předejít se tomu dá snižováním rizikovosti ke konci horizontu atd. atd.“

Zuzana: „Dobrý den,neboť působíte velice důvěryhodně,chtěla bych se zeptat na Váš názor a to na firmu Conseq-zda investovat s ní. V případě že ne,kam tedy? Předem děkuji za odpověď a přeji hezký den. Zuzana“

Josef Uchytil : „Pěkný den, Investiční společnost je správce - něco jako dopravce. Vy potřebujete spíše někoho, kdo vám doporučí, jestli teď jet autem, vlakem nebo letět. Jak se zkrátka dostat do cíle, k tomu pak i doporučit inv. společnost nebo i více... Společnost, kterou zmiňujete, je jistě zkušenou investiční společností, sám ji jako investiční poradce využívám jako nástroj pro své klienty ;-)“

Tomáš: „Považuji vaše doporučení se svěřit do rukou fondů za dost jednostranné. Chybí mi slova o tom, že fondy nejsou nijak pojištěné, většinou mají poplatky, které ubírají zisky.Správci inkasují poplatky bez jakékoliv záruky přijmu pro klienta.Sám investuji dlouhodobě online FIO většinou na Am.burzách. Na Google finance. jsou data bez zpoždění zdarma, informace o firmách atd a je možné okamžitě reagovat. Je to samozřejmě náročnější, ale i amatér má při zodpovědném jednání možnost realizovat zisky, daleko převyšující fondy. Za poslední tři roky jsem jako amatér realizoval zisk cca 50%..“

Josef Uchytil : „Pěkný den, Tomáši, gratuluji k vašim úspěchům, velmi často se setkávám bohužel s opačnými případy - bez zkušeností, za to s adrenalinem v krvi investoři přicházejí o své prostředky - dokud ztrácejí jen drobné, obvykle lžou sami sobě a rozhodně okolí, jak jsou úspěšní. Často se to zastaví až při opravdovém problému... Proto podílové fondy - ano, s poplatkem (který dle mého názoru je nižší, než čas, který by běžný investor měl trávit studiem a sledováním událostí ve světě). S čím souhlasím - není nejšťastnější, že správcovské poplatky jsou účtovány, ať se daří nebo ne. NA druhou stranu - účtují se z objemu majetku fondu, tedy, pokud se daří, pak investiční společnost inkasuje více. Některé fondy mají nižší management fee a inkasují success fee, tedy poplatek z nadvýnosu (nad historické maximum). To je jistě férovější přístup. A ještě k vám Tomáši - držte se, jako nejtěžší považuju udržet si rozumný odstup - znám jen dva úspěšné burzovní investory a oba si zničili svůj osobní život.“

Jitka: „Dobrý den, jsem již v důchodovém věku a s manželem bychom chtěli investovat uspořenou větší částku najednou s tím, že v průběhu cca 10 let bychom tyto prostředky věnovali vnoučatům (pokud vztah bude stále OK). Nabízí se nám poradce pouze jedné finanční skupiny, není lepší mít tyto prostředky více rozložit u různých poradců? Děkuji za odpověď.“

Josef Uchytil : „Pěkný den, mít více poradců smysl nedává. Můžete ale mít poradce, který doporučí rozložit prostředky u různých institucí. Není to ale nutnost. Nejdůležitější je důvěra v onoho poradce a hlavně jeho zkušenosti a výsledky.“

Ilona Strnadová: „Dobrý den, je možné se na vás prosím obrátit osobne? Prodali jsme dům a rádi bychom peníze rozumně uložili. Děkuji Ilona Strnadová“

Josef Uchytil : „Pěkný den, Ilono, děkuju za důvěru, rád osobně pomohu - napište mi prosím na josef.uchytil@seznam.cz své kontakty, ozvu se Vám“

Hanáková: „Dobrý den, uvažovali jsme s manželem o investici. Chtěli jsme z ušetřených 400 000 Kč, investovat polovinu. Zašli jsme tedy do České Spořitelny a tam nám byla sjednána schůzka s investičním poradcem. Po příchodu se nás pán zeptal na jak dlouho chceme investovat, zda plánujeme koupi bydlení apod. Poté na nás vychrlil hromadu informací o podílových fondech a na papír nám vypsal procentuelně co a kam by vložil. Mluvil s námi jako s odborníky a my přitom nevěděli o co jde, nemělo to pro nás ani hlavu ani patu a domů jsme odešli s tím, že nám tuto možnost pán úplně znechutil. Vložit půlku úspor do rukou někoho, kdo vede spíš dialog sám se sebou, než s klientem se nám nechtělo. Plánujeme rodinu, proto si chceme půlku peněz nechat na účtu na výbavu pro miminko a případné nenadálé náklady. Zatím bydlíme v podnájmu, časem, v horizontu třeba pěti let bychom zvažovali hypotéku na bydlení. Má pro nás smysl investovat, když nejde o investici dlouhodobou (třeba na deset let)? A reálně, jak velký zisk můžeme za dobu pěti let při 200 000 Kč vkladu utržit?“

Josef Uchytil : „Krásný den, paní Hanáková, je to jako kdekoli jinde - o lidech. Očekávaný výnos jde ruku v ruce s možnými riziky - s možným poklesem v průběhu investice. Očekávaný výnos třeba 3% p.a. může znamenat i 15-20% pokles v průběhu. Hodně záleží na vašem postoji k riziku, na možnosti prodloužit horizont. A jsou i konzervativní nástroje, které mohou dávat smysl, i kdyby s nižším výnosem. Pokud jste někde na "mé" ose Praha-Liberec, rád poradím osobně. Josef.uchytil@seznam.cz“

Jaromír V.: „Dobrý den, v roce 2016 jsem začal obchodovat s deriváty (futures). Dle výpisů brokera jsem dosáhl za rok 2016 z uzavřených transakcí zisk. Pro daň z příjmů se použije tento zisk uvedený ve výpisech nebo se daní pouze peníze převedené z účtu k obchodování na soukromý účet nebo je třeba částku ke zdanění vypočítat jinak? Děkuji za odpověď.“

Josef Uchytil : „Pěkný den, doporučuju obrátit se na daňového poradce. Záleží i na tom, zda obchodujete jen v ČR nebo i jinde. Každopádně v daňových otázkách i já spoléhám na profíky ;-)“