Chat

host

Mgr. Jitka Laliková Šerclová, Cert. MDT

Jak správně chodit?

Záznam chatu z pondělí 23. ledna 2017

Martina Studená: „Dobrý den paní Šerclová, Mojí dceři je 5 let, meří 120 cm a má dlouhé nohy, chodí stále po špičkách . Byla vyštřena neurologem, ten nic neshledal, doporučil cvičení a trénink po chodidlech. Mám pocit, že se nic nemění. Lze dceři pomoc i jinak? Děkuji za Vaši odpověď S pozdravy Studená Martina“

Mgr. Jitka Laliková Šerclová, Cert. MDT: „Dobrý den, paní Studená, doporučuji navštívit fyzioterapeuta/tku specializující se na dětskou rehabilitaci. S pozdravem“

Věra: „Dobrý den .Chtěla bych vědět jestli ti lidé kteří chodí s trekingovým holemi špatným stylem jestli má nějaký vliv na svalstvo nohy.“

Mgr. Jitka Laliková Šerclová, Cert. MDT: „Dobrý den, špatným stylem zapojují svaly dolních končetin méně a jinak než by měli. S pozdravem“

Hanka: „prosím, jak správně stát, díky“

Mgr. Jitka Laliková Šerclová, Cert. MDT: „Dobrý den, stát bychom měli rovnoměrně na obou dolních končetinách, ne v pohovu ani s koleny maximálně propnutými. Hlavu bychom měli držet zpříma, páteř mít esovitě zakřivenou, tak abychom měli ramena nad kyčlemi.“

SKINFATHERD: „Pokud špatně chodím, za jak dlouho se naučím správné chůzi?“

Mgr. Jitka Laliková Šerclová, Cert. MDT: „Dobrý den, rytmiku chůze máte vrozenou a tu s vysokou pravděpodobností nezměníte, je pro každého individuální, ale můžete zlepšit držení těla, pokud chodíte ohnutě.“

Anna: „Dobrý den, syn(3,5 roku) má nohy tzv. do X. Byly mu vytvořeny specialni vložky do bot. Co ještě můžeme udělat, aby došlo k nápravě? Děkuji za odpověď.“

Mgr. Jitka Laliková Šerclová, Cert. MDT: „Dobrý den, doporučuji nechat syna běhat bosky, aby si aktivoval svaly na ploskách nohou a tím si trénoval i svaly dolních končetin a trupu. Navštivte fyzioterapeuta/tku specializující se na rehabilitaci dětí a doporučí Vám, co ještě je pro syna vhodného cvičit.“

WAR: „Jaké jsou ty nejhorší důsledky správné chůze?“

Mgr. Jitka Laliková Šerclová, Cert. MDT: „Dobrý den, neznám žádné negativní důsledky správné chůze.“

Lenka Š: „Dobrý den, chci se optat, jsem těhotná /30.tt/ a při sebe menší procházce mě boli třísla, asi je to spíše tim téhotenstvím než špatnou chůzí ..co si o tom myslíte? A co mám dělat? Nechci sedět jen doma..“

Mgr. Jitka Laliková Šerclová, Cert. MDT: „Dobrý den, pokuste se při chůzi jít zpříma, případně vyzkoušejte těhotenský pás pro odlehčení těhotenského bříška anebo trekingové hole. Pokud Vám ani jedna z možností nepomůže, navštivte fyzioterapeuta/tku pro řešení třísel. Děkuji.“

Nikola: „dobrý den, když se vyprsim a spravně stojim a chodim - vypadá to že se prsím. Tak já nevím, přijde mi to divné“

Mgr. Jitka Laliková Šerclová, Cert. MDT: „Dobrý den, je to jen nezvyk - tzv. se vyprsit. Podívejte se na sebe z boku do zrcadla a uvidíte, že vypadáte krásně a přirozeně.“

GF: „K čemu je důležitá správná chůze?“

Mgr. Jitka Laliková Šerclová, Cert. MDT: „Dobrý den, je to prevence vzniku bolesti zad, krční páteře, bolesti kolen i kyčlí. Zároveň je chůze prevencí osteoporózy, civilizačních nemocí jako je vysoký krevní tlak, obezita, dále poté i prevence depresí, poruch metabolismu. Pomáhá nám se zbavit stresu.“

Linda: „Krásný den, jste sympatická a moc vám to sluší. Mohu se zbavit bolesti zad při správné a časté chuzi ? Je mi 30a mám nadváhu bolí mě často celá záda.“

Mgr. Jitka Laliková Šerclová, Cert. MDT: „Dobrý den, moc děkuji :-). Častá správná chůze spolu se vzpřímeným držením těla Vám může ulevit, případně i bolest odstranit. Vyzkoušejte případně i chůzi s trekingovými holemi, které odlehčí dolní končetiny a podporují vzpřímené držení těla. Pokud i přes má doporučení Vás záda budou nadále trápit, doporučuji navštívit fyzioterapeuta/tku vyškolené v Mckenzie metodě a doporučí Vám, jak se bolesti zad zbavit. S pozdravem“

Ludmila Pavlišová: „Přeji Vám i všem ostatním pěkný den do studia. Ráda bych se Vás zeptala, zda-li je možné, že vlivem špatného držení krku při chůzi i ostatních činnostech (vysunutí krku dopředu), může ovlivnit i funkci čelistního kloubu? Uvědomuji si sama tuto chybu předsunutí i při sezení. Řeším momentálně problém špatné funkce tohoto kloubu i jeho blokace. Vyšetření a rentgen ukázaly, že kloub je v pořádku, zuby rovněž. Může to být svalová záležitost a lze toto řešit cviky? Hodně mě to "zatěžuje" i v běžném životě. Jsem stále v pohybu. Děkuji Vám za odpověď a přeji Vám radost a pohodu do všech dnů Vašeho života.“

Mgr. Jitka Laliková Šerclová, Cert. MDT: „Dobrý den, moc děkuji :-). Čelistní kloub může špatně fungovat a bolet buď v důsledku blokace krční páteře, kterou je třeba vyšetřením vyloučit (souvislost s předsunutým držením) anebo je příčina přímo v čelistním kloubu a poté byste obdržela určitý cvik s čelistí pro její odblokování. Na rtg se blokáda nezobrazí. Krásný den!“

inners: „Jak obecně správně chodit?“

Mgr. Jitka Laliková Šerclová, Cert. MDT: „Dobrý den, chůze by měla být rytmická, ne moc pomalá. Rychlejší chůze podporuje automaticky vzpřímenější držení těla. Je dobré dovolit souhyb horních končetin s dolními, tedy, jde-li vpřed pravá dolní končetina, zároveň provádí pohyb levá horní končetina a naopak. A dívat se při chůzi zpříma.“

Helena Krpálková: „Vážená paní doktorko, mám vnuka, 7 let s Aspergerovým syndromem. Chodí po špičkách, ujde velmi málo a již jej bolí nožičky. Nyní byl poslán na rehabilitaci. Můžete poradit co dělat dále? Děkuji“

Mgr. Jitka Laliková Šerclová, Cert. MDT: „Dobrý den, je skvělé, že jste byli odesláni na rehabilitaci, tam se dozvíte potřebné informace. Děkuji.“

jitule: „dobrý den, pokud chodím /75 roků a nejvyšší stupeň osteoporozy// denně s rukama za zády - min. 7 km - to je asi pro mně nevhodné?? a co byste doporučila na posílení dolních končetin , které se mi jakoby slabostí začínají chvět a "klepat" -kroměchůze- Moc děkuji za radu.“

Mgr. Jitka Laliková Šerclová, Cert. MDT: „Dobrý den, je úžasné, že chodíte 7km denně! Jen tak dále, jen doporučuji při chůzi nechat ruce volně viset podél těla, aby se pohybovaly přirozeně, tj. levá ruka vpřed, když jde pravá noha vpřed. Souhyb horních končetin je potřebný pro dosažení optimálního stereotypu chůze. Další posilování dolních končetin - dřepy - nejprve s držením se kliky dveří, s vyšší kondicí i bez držení se.“

Marcela K.: „Dobrý den, paní magistro, ráda bych se zeptala, zda je možné, když mám problémy s krční páteří (mám tzv. hrbol na krku, který vznikl špatným držením těla), že mívám takovou silně bodavou bolest hlavy. Může to souviset s krční páteří? Mám totiž někdy pocit, že když se v tu chvíli hodně vyrovnám, tak ta bolest odezní. Děkuji vám za radu.“

Mgr. Jitka Laliková Šerclová, Cert. MDT: „Dobrý den, ano, je vysoce pravděpodobné, že Vaše bolest hlavy je z krční páteře. Na řešení Vašeho problému doporučuji publikaci od Robina McKenzie: Léčíme si bolesti krční páteře sami. S pozdravem“

Eva: „Dobrý den, minulou zimu jsem si pořídila nordic walking hole. Chodila jsem tak 3x týdně, většinou kolem 5 km rychlou chůzí. Za nějakou dobu mě však začaly bolet šlachy či úpony u levé kyčle. Chodila jsem na ortopedii, rehabilitaci, laser a chodit s holemi jsem přestala. Protože stejné problémy měla i moje sestra, která chodila též, jsme přesvědčeny, že byly způsobeny právě touto chůzí. Oběma nám je kolem šedesáti let. V současné době je situace lepší, takže jezdíme na běžkách. Jak je možné, že právě při chůzi, která je nejpřirozenějším pohybem, nastaly problémy? Dělaly jsme něco špatně, nebo jsme si naložily moc (měly jsme chodit pomaleji nebo méně km)? Děkuji!“

Mgr. Jitka Laliková Šerclová, Cert. MDT: „Dobrý den, chůzí s nordic holemi prodlužujete krok oproti chůzi bez holí a tím se mohlo projevit, že Vaše levá kyčel není plně ohebná ve směru zanožení, proto bolesti třísla. Doporučuji navštívit kolegu/yni vyškolenou v McKenzi metodě a společně naleznete příčinu bolesti třísla a co změnit ve stereotypech pro vyřešení problému a návratu k chůzi.“

Marie: „Dobrý den, co říkáte chůzi na boso? Děkuji.“

Mgr. Jitka Laliková Šerclová, Cert. MDT: „Dobrý den, chůze naboso v terénu či po pružné dřevěné podlaze, kobercích je vynikající, stimulujete nervová zakončení v noze, podporujete funkci nohy, aby byla schopná se adaptovat na nerovný terén a díky tomu zlepšujte Vaši rovnováhu při chůzi a držení těla. Jen nedoporučuji chodit po tvrdém asfaltu z důvodů nepružnosti a tím přenášení otřesů do celého těla až k hlavě.“

František Vyhnálek: „Vážená p. magistro, a jak to je u osob s DMO, lechká spastickou na levé polovině těla - u chůze, chůzích? Prosím, o odpovědi. Děkuji a krásný den“

Mgr. Jitka Laliková Šerclová, Cert. MDT: „Dobrý den, i u osob s DMO platí, že chůzí procvičujete celé tělo, svaly, klouby, udržujete je v co nejlepší funkci a zároveň podporujete optimální fungování vnitřních orgánů i řídícího nervového systému. Chodit tolik, co daná osoba zvládne a chůzi navyšovat o maximálně 10% z jedné procházky na druhou, aby se tělo nepřetížilo. Navyšování chůze o 10% platí pro všechny, co si chtějí objemy chůze navyšovat. Hezký den.“

Kateřina: „Ráda bych se zeptala, jaká je nejvhodnější obuv? Jaký je váš názor na bosou chůzi? Předem děkuji“

Mgr. Jitka Laliková Šerclová, Cert. MDT: „Dobrý den, nejvhodnější obuv by nám měla ihned po nazutí sedět, neměla by nikdy tlačit, tedy je třeba mít dostatek prostoru ve špičce, pružnou podešev, aby tlumila nárazy při došlapu, zároveň by měla být pružná ve špičce, aby umožnila odraz od prstů. Podpatek do 4 cm.“

Eva: „Děkuji, mě nebolí třísla, ale vnější strana kyčle...(po chůzi NW). Dr. říkal, že to jsou úpony u kyčle. Hezký den!“

Mgr. Jitka Laliková Šerclová, Cert. MDT: „Dobrý den, děkuji za informaci. Hezký den.“

Ivona Járová: „dobry den.chtela bych se zeptat na vtáčení špicek u dětí dovnitř..mám dceru 2 roky,je narozená o měsíc drív a asi 4 měsíce nosila dvojité balení..vtáčí špičky dovnitř. Spraví se to růstem nebo je třeba nějaké cvičení RHB?? děkuji Ivona“

Mgr. Jitka Laliková Šerclová, Cert. MDT: „Dobrý den, vtáčet špičky může dcera i po celý život, tak se vyvinula. Konzultace na rehabilitaci je vhodná. Děkuji.“

Lucie: „Dobry den, trapim se s bolestmi zad, krcni patere, zeber, kloubu.... jiz vice nez rok. Ortopedi, fyzioterapie, neurologie... Muj hlavni problem je toceni hlavy, motani az mdloby. Zadnou chorobou netrpim. Muze motani byt od patere? Jak z toho ven? Nejsem schopna uz mesice fungovat normalne. Dekuji.“

Mgr. Jitka Laliková Šerclová, Cert. MDT: „Dobrý den, ano, motání může být od páteře. doporučuji navštívit odborníka vyškoleného v McKenzie metodě, zjistí, zda páteř je příčinou Vašich obtíží. Děkuji.“