Chat

host

MDDr. Tomáš Pospíšil

Úrazy zubů při sportu, první pomoc

Záznam chatu ze středy 18. ledna 2017

Jana Smutná: „Pokud dojde k vyražení prvního zubu, má smysl to řešit nebo je lépe počkat? Děkuji“

MDDr. Tomáš Pospíšil : „Dobrý den, pokud je to ztráta zubu velmi časná (tzn. krátce po prořezání zubu, tak má smysl nahradit zub. A možná o něco víc v předním úseku, aby to nebyl problém při učení se mluvit a částečně sociální handicap (aby se nesmáli kamarádi ve školce. Pokud dítě přijde o jeden zadní mléčný zub, není to žádná velká katastrofa a často jej ani nenahrazujeme (zadní zuby mají hlavně smysl pro rozmělnění potravy) a na to postačí ostatní zbývající zuby.“

Adriana Jánská: „Co dělat, pokud si dítě urazilo kousek předního zubu - jaké jsou možnosti?“

MDDr. Tomáš Pospíšil : „Dobrý den, doporučuji navštívit zubního lékaře, který již během jedné návštěvy může zub dostavět estetickým a pevným materiálem, aniž by bylo ve výsledku rozlišitelné, která část byla ulomená.“

Ondřej: „Dobrý den, co dělat když mi kamarád vyrazil zub florbalovou hokejkou ve Slatinicích v sokolovně. Děkuji za odpověď.“

MDDr. Tomáš Pospíšil : „Ondřeji:), doporučuji vyhledat zubního lékaře, který je blízký Vašemu bydlišti a podle stavu poškození vám navrhne řešení. Pokud je zub úplně vyražený a již jej nemáte u sebe, tak by pro Vás bylo nejlepší řešení náhradit jej pomocí jednoho zubního implantátu.“

Marek: „Dobrý den, když se z blízka podívám na jedničky na hoře, vidím tam svislou prasklinu. Je to v pořádku?“

MDDr. Tomáš Pospíšil : „Dobrý den, doporučuji návštěvu zubního lékaře, který zub detailně prozkoumá a případně zhotoví rentgen. Pokud je prasklina jen povrchově, nemusí být zub nějak závažně poškozený. Kdyby byla prasklina hlubší, již by to mohl být problém. Doporučuji tedy odborné vyhodnocení situace u zubaře.“

Běla: „můj muž si při hokeji zlomil dlahu, která mu držela přední zuby, lze to reklamovat ?“

MDDr. Tomáš Pospíšil : „Záleží jaké podmínky má nastavené ten, kdo manželovi dlahu zhotovil. Standardně by měla být záruka 2 roky, ale pouze na vadu výrobku. Jestli praskla vlivem nárazu puku nebo hokejky, nebude reklamace pravděpodobně uplatnitelná.“

blanka: „moje tříletá dcera se zapletla do pásu v autě a vypadla na spodní zuby, které si zarazila do dásně, co s tím ? budou černé ?“

MDDr. Tomáš Pospíšil : „Dobrý den, určitě doporučuji navštívit zubního lékaře k vyšetření postižených zubů. Zuby se v některých případech vrátí sami do původní pozice, někdy ale ne. Pokud došlo během naražení zubů k drobnému krvácení mohou zuby zčernat. Není to ale pravidlem.“

Helena: „co mám dělat , když si vyrazím protézu ??“

MDDr. Tomáš Pospíšil : „Pokud není protéza snímatelná sama o sobě a nepodařilo se Vám ji nasadit zpátky, doporučuji navštívit zubního lékaře, který Vám pomůže s nasazením a případně s opravou.“

Jan Vávra: „Jakou první pomoc poskytnout, pokud dojde k vyražení předních zubů?“

MDDr. Tomáš Pospíšil : „Posbírat ulomené části zubů, případně celé vyražené zuby a pokud možno vyhledat co nejrychleji zubního lékaře, který vyhodnotí stav a pomůže Vám. Určitě nevyhazovat žádné části zubů ani úlomky, mohou se totiž použít při rekonstrukci.“

Iva: „Dobrý den,chtěla bych se zeptat nad pětkou nahoře v dásni mám bolestivou kuličku.“

MDDr. Tomáš Pospíšil : „Dobrý den, v oblasti kořene bude s velkou pravděpodobností zánět. V tomto případě sama problém nevyřešíte a doporučuji navštívit zubního lékaře, který situaci vyhodnotí a s ošetřením Vám pomůže.“

Honza: „jak mám zabalit vyražený zub a lze ho zachránit ?“

MDDr. Tomáš Pospíšil : „Ano, zub lze zachránit. Pokud je zub znečištěný, opláchněte ho pouze vodou (nedezinfikovat, neoškrabávat) a dejte do nádobky se slinami poškozeného (eventuálně můžete zub volně položit do postižených úst) nebo další tekutinou pro transport může být obyčejné mléko. A co nejrychleji potom vyhledat zubního lékaře, ideálně do 1-2hod. Poškozená ústa taky nevyplachovat dezinfekcí, kdyžtak pouze vodou. Zubní lékař se pak již dále o zub i zubní lůžko postará. V případě, že jste daleko od civilizace můžete zub i ústa vypláchnout pouze vodou a zub se pokusit sám vrátit na původní místo do zubního lůžka. A po návratu vyhledat zubního lékaře ke kontrole. Lépe ale vrácení zubu do lůžka pokud možno přenechat na zubaře.“

Karolína: „Zdravím vás všechny ve studiu ze severu Moravy. Spotuji intenzivně celý život, lyžování, brusle, běh, horolezectví atd.,ale nejvíce úrazů mám na horském kole - poslední, před dvěma a půl lety, dvakrát zlomená čelist a vysklená půlka pusy... Učím své děti, že na všem je vždy něco pozitivního, dcera si tentokrát myslela, že se zdrátovanou pusou nic, ale přece, neskutečně jsem si odpočala.“

MDDr. Tomáš Pospíšil : „Dobrý den Karolíno, líbí se mi Váš pozitivní přístup :) Doufám, že nyní máte již ústa zhojená a zuby bez problémů nahrazené.“

janina Teplá: „jak se dá vyražený zub zachránit, když jsem ho našla a dovezla v pytlíku, má šanci na přežití ?“

MDDr. Tomáš Pospíšil : „Ideální je zub převážet v pytlíku se slinou poškozeného nebo v pytlíku s mlékem. A vyhledat co nejrychleji zubního lékaře. Ten potom zub navrátí zub do zubního lůžka a šanci na další fungování zub má. Zubní lékař ještě zub zafixuje ve správné pozici pomocí speciálního materiálu.“

Magdalena Vondroušová: „Můžu se zeptat, je to spíše zcestná otázka, ale nejezdil jste dříve na tábor green waley?“

MDDr. Tomáš Pospíšil : „Můžete. Ano, jezdil ;)“

Daniel: „Dobrý den, chtěl jsem se zeptat, mám vyplněné koř.kanálky u mrtvého zubu6 a zdá se mi, že mi ustupuje trochu dásen a občas cítím v zubu pnutí a jakoby záškuby. Je to přezvěst nějakého problému nebo běžné u takto opravených zubů? díky“

MDDr. Tomáš Pospíšil : „Dobrý den, tento stav běžný není a mohla by to být předzvěst nějakého většího problému. Doporučuji vyhledat zubního lékaře, který Vám pomůže problém vyřešit.“

Hanka: „Dobrý den pane doktore,prosim poraďte,muj 4lety syn má zcela zhnednuty zub, je to dvojka nahoře,chodime pravidelně na prevenci,doktorka říkala,ze zub je uhnily,ale v puse ho stále nechává,nedelala nikdy rentgen,cca 3/4roku syn tento problém má,je správný postup lékařky. A prosím je něco kromě poctivého cvičení co by nám mohlo při ochraně před kazivosti pomocí. Moc děkuji“

MDDr. Tomáš Pospíšil : „Dobrý den, pokud je zub jak píšete "uhnilý" resp. zničený kazem, mohla by být ještě možná oprava. Netroufám si ale takhle na dálku vyhodnocovat stav a možné řešení. Lépe hodnotit naživo. Zhotovení rentgenu záleží hlavně na spolupráci dítěte. Pokud se Vám nezdá zvolený postup paní doktorky, můžete zkusit nezávisle navštívit jiného zubního lékaře pro další názor.“

Josef: „Dobrý den. Mohou se doma čistit protézy ultrazvukem ? Nehrozí vypadnutí zubů z protézy?“

MDDr. Tomáš Pospíšil : „Dobrý den, záleží na typu ultrazvuku, pokud je příliš silný, mohl by protézu poškodit. Pokud je protéza velmi znečištěná, že již nestačí očištění kartáčkem, raději bych poprosil o vyčištění zubního lékaře nebo dentální hygienistku.“

Pospíšilová: „Dobrý den p. Pospíšil mám jen dotaz,neměla jsem žádný úraz jen mi po necelých 2 letech vypadla při jídle korunka na 5 nahoře,platila jsem 1100KČ a tedˇpo mě chce zubařka 1600KČ,je možná nějaká reklamace,prý mi tam její kolega nedal čep? Děkuji za odpovědˇ“

MDDr. Tomáš Pospíšil : „Dobrý den, asi bych situaci řešil i s kolegou, který Vám ošetřoval zub jako první. V určitých situacích může být reklamace možná. Pokud se ale mění lékař, může být s reklamací problém a zaleží i hodně na tom, jaký byl opravdu stav zubu před opravami.“

Martin (Roland): „Dobrý den, pane doktore, slyšel jsem, že čištění zubů večer je tak trochu zbytečné, respektive to ranní čištění je mnohem důležitější. Prý ráno vyčistíme a zbavíme se většiny bakterií. Poté tedy je mnohem menší pravděpodobnost, že by se jídlo a látky v něm obsažené rozkládaly na produkty, které porušují zubní sklovinu. Je tato hypotéza pravdivá? Omlouvám se, že tato otázka má nic společného se sportem. Předem děkuji za odpověď. S pozdravem, Martin“

MDDr. Tomáš Pospíšil : „Dobrý den Martine, s tímto názorem nemohu souhlasit. Lépe je zuby pořádně vyčistit večer před spaním. Protože za celý den se Vám na zubech vytvořila už i viditelná vrstvička plaku z jídla a z produktů bakterií. Přes noc je navíc snížená produkce sliny a zuby se přirozeně neomývají - bakterie tedy mají klid na "ničení" zubů. Ráno také většina lidí nemá dostatek času na pořádné vyčištění.“

Soňa: „Dobrý den, dcera si před několika lety na koloběžce narazila zub, jedničku, zčernal. V necelých 7 letech jí zub vypadl, už je to pár týdnů a mám dojem, že nový se neklube. Mohl úraz narušit růst nového zubu? Za jak dlouho po vypadnutí mléčné jedničky by měl nový zub vyrůst? Děkuji, přeji hezký den.“

MDDr. Tomáš Pospíšil : „Dobrý den, v 7 letech by již měla být jednička stála. Otázkou tedy je jestli si Vaše dcera nenarazila již stálý zub. V tomto případě už by samozřejmě další nenarostl. Doporučuji navštívit zubního lékaře, který zhotoví kontrolní rentgen a poví Vám zda ještě čekat na další zub nebo ne.“

verca: „Dobrý den, Mám 9.měsíčního syna, kterému rostou horní dvojky z půlky dásně. Neprořezaly se až dolů. Je to problém. Horní jedničky ještě nemá, spodní ano. Děkuji“

MDDr. Tomáš Pospíšil : „Dobrý den, Vámi popsaná situace ještě nemusí být problém. Dolní zuby prořezávají obvykle dříve. Horní by tedy mohly ještě dále růst. Počkal bych do 12. měsíce věku a pokud horní zuby nedorostou, tak navštivte zubního lékaře ke kontrole.“

Jirka: „Dobrý den, uhodil mě kamarádpři florbale čepelí do zubu. Docela hodně to bolelo.“

MDDr. Tomáš Pospíšil : „Dobrý den, pokud zub bolel jen chvilku, nemusí mít udeření trvalé následky na zubu. Doporučuji ale návštěvu u zubního lékaře, který Vám zub odborně vyšetří a zkontroluje.“

Jitka Němcová: „Dobrý den, dceři je 8 let a při tělocviku si urazila půlku stálého zubu 1 nahoře. Byl bohužel vidět i jeden nerv. Zubař ji zub přilepil zpět a po dvou měsících na kontrole část zubu u dásně nereagovala na studené (necítila nic). Na rtg zatím nebylo vidět, že by byl zub odumřelý. Je šance, že se zub zachrání? A kdyby odumřel, už asi nevyroste do normální velikosti? Děkuji za odpověď. Jitka Němcová“

MDDr. Tomáš Pospíšil : „Dobrý den, nevím přesně jaká byla výchozí situace. Pokud by zub i nadále nereagoval na studený podnět, musel by se určitě ošetřit kořenový kanálek zubu. Pokud již odumřel a není ještě vyrostlý v celé délce, šance na další růst už bohužel v podstatě není.“