Chat

Nezaměstnanost - ÚP a aktivní politika zaměstnanosti

Kateřina Beránková

Záznam chatu z pondělí 7. září 2015

jaromir.jasek@seznam.cz: „Dobrý den. S manželkou jsme zdravotně postižení ( manželka je neslyšící a bez levé ruky a já mám protézy na obou nohách) a chtěli jsme od Úřadu práce jakoukoliv práci ( jsme finančně nezávislí), ale chtěli jsme být prospěšný, ale byli jsme tvrdé odmitnuti. Dali jsme si stížnost na MPSV, ale žádná odpověď. Co Vy na to?“

Kateřina Beránková: „Dobrý den, neznám přesný rozsah Vašeho zdravotního postižení, event. omezení Vaší pracovní činnosti, ale určitě je Vaše snaha být prospěšní obdivuhodná. Myslím, že by stálo za to ještě jednou navštívit příslušné kontaktní pracoviště ÚP ČR. Samozřejmě možnosti Vašeho zaměstnání, resp. jeho zprostředkování přes ÚP ČR závisí i na poptávce ze strany zaměstnavatelů v daném regionu. Doporučuji také se obrátit na organizace, které se zaměstnáváním OZP zabývají. Například NFOZP.“

SK: „Co přesně je aktivní politika zaměstnanosti v souvislosti s UP?“

Kateřina Beránková: „Dobrý den, jednoduše řečeno - cílem aktivní politiky zaměstnanosti je snaha pomoci uchazečům v co nejrychlejším návratu na trh práce. Obsahuje řadu nástrojů, jejichž prostřednictvím může např. ÚP ČR přispět zaměstnavateli na mzdu konkrétního člověka, kterého zaměstnavatel přijme, jde především o společensky účelná pracovní místa nebo veřejně prospěšné práce. Dále rekvalifikace, na které ÚP ČR přispívá nebo třeba poradenství. Jde také o projekty, které jsou určené konkrétním cílovým skupinám - rodiče po rodičovské, osoby se zdravotním postižením, absolventi, lidé nad 50 let apod.). Jejich kompletní přehled najdete na stránkách Úřadu práce ČR www.uradprace.cz - Informační materiály - brožura pro nezaměstnané a zaměstnavatele.“

SK: „Chystají se nějaké změny od 1.1. 2016 na UP ohledně evidence uchazečů o zaměstnání?“

Kateřina Beránková: „Dobrý den, ohledně evidence na ÚP ČR a podmínek pro ne/zaevidování ne.“

SK: „Funguje stále na UP individuální akční plán?“

Kateřina Beránková: „Dobrý den, ano stále funguje. A to zejména v případě lidí, kteří jsou bez práce delší dobu. Pokud má člověk zájem o vytvoření individuálního akčního plánu, je nejjednodušší obrátit se na svého zprostředkovatele a toto mu sdělit.“

Gabriela: „Dobrý den,chci se zeptat,jestli se nabízí kurzy pro nezaměstnané-rekvalifikace ikdyž nemám zaměstnavatele,který mě pozé zaměstná.děkuji gabriela“

Kateřina Beránková: „Dobrý den, ano určitě. V případě, že máte zájem o takový kurz, můžete se obrátit na příslušné kontaktní pracoviště ÚP ČR, na kterém jste evidovaná a tam požádat o zařazení do rekvalifikačního kurzu. Další možností je najít si rekvalifikaci sama a požádat o příspěvek na tento kurz. Vaši žádost důkladně posoudí komise a v případě, že ji uzná za přínosnou, může Vám ÚP ČR v případě plně zabezpečované rekvalifikace zaplatit kurz celý, v případě rekvalifikace zvolené pak poskytnout příspěvek.“

Jitka: „Dobrý den, chtěla bych se zeptat jestli existují nějaké e-learningové kurzy zdarma pro matky na rodičovské dovolené. Chtla bych se i doma dále vzdlávat. Děkuji“

Kateřina Beránková: „Dobrý den, určitě takové kurzy existují. Pokud mají jejich poskytovatelé akreditaci MŠMT a nabízejí je jako kurzy rekvalifikační, pak je možné si požádat o příspěvek na tento kurz. Podmínkou mimo jiné je, že musíte být v evidenci ÚP ČR jako uchazečka o zaměstnání. Osobně doporučuji navštívit stránky MŠMT, kde by měl být seznam poskytovatelů akreditovaných rekvalifikačních kurzů nebo se informovat přímo na "Vašem" kontaktním pracovišti ÚP ČR.“

Péťa: „Dobrý den, jsem zaměstnaná 8 let v kanceláři a dělám hodně stereotypní práci. Navíc je na mě vyvíjen čím dál větší pracovní tlak a práci už nezvládám... Uvažuji o změně, ale bojím se v dnešní době riskovat. Ráda bych ale dělala něco úplně jiného, než doposud. Vůbec ale netuším , jakým směrem se ubírat. Existují nějaké "poradny" kde vás zanalizují a poradí, co je pro jednotlivého člověka vhodné? Popřípadě pomohou s rekvalifikací apod . Nemyslím tím úřad práce. děkuji“

Kateřina Beránková: „Dobrý den, ÚP ČR se nebojte:o) Na jeho kontaktních pracovištích fungují Informační a poradenská střediska a JOB cluby, kde Vám proškolení zaměstnanci určitě poradí. Znají situaci v regionu a vědí, po jakých profesích je v konkrétním regionu poptávka.“

Michaela Mlynkova: „Dobry den, nyni jsem na rodicovske dovolene. Po zkonceni nemam praci a budu muset jit na urad prace.Budu mit narok na nejak prispevek? Nemam odpracovany rok. Dekuji“

Kateřina Beránková: „Dobrý den, základní podmínkou pro získání podpory v nezaměstnanosti je odpracovat v uplynulých dvou letech minimálně 12 měsíců a během té doby odvádět důchodové pojištění. Do této doby se jako náhradní doba počítá i rodičovská dovolená. V tom případě se podpora vypočítává z průměrné mzdy v národním hospodářství. Také můžete požádat o dávky v hmotné nouzi nebo státní sociální podpory. Tam ale bude záležet na tom, zda splníte podmínky pro jejich přiznání. Doporučuji Vám, ještě před skončením RD dojít na příslušné kontaktní pracoviště ÚP ČR a tam se informovat.“

Jana: „Dobrý den, jsem nyní na MD a za necelý rok se mám vracet zpět do zaměstnání. Pracuji v bance a mám obavu, že kvůli dlouhé pracovní době tam nebudu moci nastoupit. Ráda bych se zkusila věnovat účetnictví, ale potřebovala bych na to rekval. kurz. Je nějaká možnost realizace rekvalifikace přes ÚP, i když nejsem nyní registrovaná jako nezaměstnaná? děkuji.“

Kateřina Beránková: „Dobrý den, jednou z podmínek pro přiznání příspěvku na rekvalifikaci je, že se jedná o uchazeče o zaměstnání, který je v evidenci ÚP ČR. Pokud jste tedy na rodičovské dovolené, pak po jejím skončení požádejte o zavedení do evidence a následně můžete požádat o zařazení do rekvalifikačního kurzu. Informovat se ale můžete samozřejmě už nyní.“

Markéta R.: „Dobry den, jsem v situaci nezaměstnaného, právě jsem opustila vysokoskolaska studia a v rijnu bych chtela na delsi dobu odcestovat za praci do zahranici. Za mesic zari, bych se ale jeste potrebovala prihlasit na prac. urad, do kdy nejdele je to potreba udelat? A co pak bude nasledovat?“

Kateřina Beránková: „Dobrý den, doporučuji přihlásit se co nejdříve a požádat o zařazení do evidence uchazečů o zaměstnání. V případě, že se chystáte vyjet za prací do zahraničí, toto sdělte své zprostředkovatelce.“

Eva: „Dobrý den, nyní jsem na ÚP mám přes 50 let. Chtěla jsem se zeptat, existuje nějaká možnost výdělku na ÚP. Nějaká smlouva, při které se nemusím odhlašovat z ÚP.“

Kateřina Beránková: „Dobrý den, ano můžete si přivydělat v rámci nekolidujícího zaměstnání, a to do výše poloviny minimální mzdy. Je ale třeba tuto informaci sdělit příslušnému kontaktnímu pracovišti ÚP ČR, kde jste evidovaná.“

Eva Novotná: „Dobrý den,jsem evidovaná na ÚP a otěhotněla jsem. Od listopadu mám nastupovat do zaměstnání,ale nevím co v současné době dělat. Pokud zaměstnavateli oznámím, že jsem těhotná, tak mě nepřijme a pokud zůstanu na ÚP, přijdu o mateřskou a automaticky nastupuji RD 4letou s minimálním příjmem. Doktorka mě upozornila, že mám rizikové těhotenství, takže i kdybych nastoupila do práce, tak hned přejdu na nemocenskou. Jsem z této situace nešťastná a nevím co si počít. Poradíte mi prosím? Novotná“

Kateřina Beránková: „Dobrý den, při nástupu do zaměstnání jste povinna informovat zaměstnavatele i o svém zdravotním stavu. Právě proto, aby Vám mohl zajistit vhodné pracovní podmínky. Jednou z takových možností může být třeba práce z domova. Pokud jde o variantu rodičovské dovolené - v dnešní době je stanovená pevná částka - 220 tisíc Kč, bez ohledu na to, jaký příjem jste měla před tím. Během rodičovské dovolené je možné si dobu pobírání příspěvku rozložit. A je možné operativně ji měnit. V té souvislosti se pak upravuje i měsíční výše vypláceného příspěvku.“

Jitka: „Dobrý den, jsem tři měsíce na podpoře a teď jsem dostala možnost jít pracovat do rakouska jedná se o sezoní práci. Doba trvání je tři měsíce a dva měsíce opět doma. Co mám dělat ty dva měsíce co budu doma. Mám nárok na podporu? Děkuji. Jitka“

Kateřina Beránková: „Dobrý den, obecně platí, že člověk může žádat o podporu tam, kde předtím odváděl sociální pojištění. Pokud ho tedy budete platit v Rakousku, měla byste o si pak požádat o přiznání podpory tam. Pokud budete dva měsíce bez práce, můžete požádat o zařazení do evidence uchazečů o zaměstnání ÚP ČR.“

Adéla: „Dobrý den, v současné době jsem na mateřské dovolené, koncem tohoto roku mi končí pracovní smlouva (na dobu určitou), mám se jít poté zaregistrovat na ÚP? Děkuji za odpověď.“

Kateřina Beránková: „Dobrý den, asi máte na mysli rodičovskou dovolenou. Určitě, pokud Vám skončí pracovní smlouva, požádejte o zavedení do evidence příslušné kontaktní pracoviště ÚP ČR dle místa trvalého bydliště.“

Kristýna: „Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda by mi úřad práce mohl poskytnou jazykový kurz nebo mohu žádat pouze o rekvalifikaci na určité povolání? Pracovnice úřadu práce, u kterého jsem vedena, mi oznámila, že jazykové kurzy neposkytují. Děkuji.“

Kateřina Beránková: „Dobrý den, jen jazykové kurzy ÚP ČR nezabezpečuje. V případě, že by se jednalo o komplexní rekvalifikaci v rámci určité profese s výukou cizího jazyka, pak to možné je. Existuje ale celá řada regionálních projektů spolufinancovaných z evropských peněz, v jejichž rámci je možné se v cizím jazyce zdokonalit. Doporučuji obrátit se na příslušné kontaktní pracoviště ÚP ČR.“

Lucie B.: „Dobrý den. Jsem čerstvě nezaměstnaná. Navštívila jsem ÚP, kde jsem vyplnila dotazník a to bylo vše. Paní úřednice byla sice milá, ale za minutu jsem byla venku. Nikdo se mě nezeptal, co jsem do teď dělala, jakou práci bych si představovala, že existují nějaké rekvalifikační kurzy, apod. Samozřejmě nespoléhám na ÚP a práci si hledám sama. Ráda bych se ale zeptala, zda toto jednání bylo v pořádku a náplní práce úřednic je pouze evidence nezaměstnaných? Tak nějak jsem očekávala, že mi budou při hledání ku pomoci. Děkuji a přeji Vám hezký den.“

Kateřina Beránková: „Dobrý den, děkuji za dotaz. Náplní práce našich lidí je i poradenství. Určitě by se Vám mělo dostat více informací. Doporučuji obrátit se na Vaši zprostředkovatelku, která Vám byla přidělena a domluvit se s ní. Jinak na kontaktních pracovištích ÚP ČR fungují také Informační a poradenská střediska a Job cluby, kam se také můžete objednat a kde Vám budou věnovat proškolení odborníci.“