Chat s osobností

Martin Bělohlávek
Martin Bělohlávek koordinátor Bambiriády

Letošní akce pro děti a mládež Bambiriáda se uskuteční ve dnech 24.–27. 5. 2007 v Praze a dalších 26 městech po celé ČR. Martina Bělohlávka se můžete ptát nejen na program letošního ročníku, ale také na to, jak a kde děti mohou trávit volný čas.

Česká televize je hlavním mediálním partnerem Bambiriády.

Záznam chatu ze středy 23. května 2007 od 14:00
Milena: Minulý rok jsem byla na Bambiriádě s dítětem a chtěla bych se zeptat kdo vlastně akci organizuje a jaká sdružení se na její organizaci nejvíce podíleji? Děkuji.
Martin Bělohlávek: Pozdravuji všechny, kteří jste si dnes udělali čas a „připojili“ se na chat či poslali odpověď dříve. Množství mne až překvapilo, musím se snažit...

Akci jako celek organizuje Česká rada dětí a mládeže, v jednotlivých městech konkrétní sdružení či domy dětí a mládeže. Nelze říci, abych se nedotkl těch, kteří sice ze všech sil, ale o "něco méně" pomahájí, které organizace se snaží nejvíce. Jsou jich však desítky, stejně jako DDM/SVČ. Díky jejich členům se akce koná. Já před nimi všemi smekám.
Marie Sušánková: Kolik předpokládáte,že tam přijde lidí?Budou tam skauti?(SOSKA)
Martin Bělohlávek: Letos i myslím, že jistě přesáhneme dvěstě tisíc návštěvníků, v Praze odhaduji přes 30 000.
Skati jistě budou mít své prezentace na mnioha místech z těch 27, v Praze ano.
A SOSka v Praze bude, významně pomáhá hladnému průběhu akce.
krista: dobrý den chtela bych se zeptat co jeto bambiriáda. chtela bych to vedět.
Martin Bělohlávek: Ptáte-li se na akci samotnou, odpovím podtitulem: Prezentace činnosti občanských sdružení dětí a mládeže a středisek volného času (DDM). Jinak říkám, že je to ochutnávka toho, co děti mohou dělat přes rok, nabídka pro případný výběr.
Ptáte-li se na SLOVO bambiriáda, odpovím jako vystudovaný čestinář: jde o zvukomalebné slovo, které nemá žádný zvláštní význam.
Lenka: Dobrý den, jste mi povědomý.. Neučil jste někdy SOU obchodním Za Černým Mostem český jazyk?
Martin Bělohlávek: Zdravím Vás, Lenko, i když si již opravdu nevybavím příjmení... Máte pravdu, učil jsem osm roků na SOU obchodním, a velmi rád na ta léta - byť naplněná i občas zlotřilými studentíky - vzpomínám. Jak Vy?
ForFun: Bude se konat i ve Velkém Meziříčí?
Martin Bělohlávek: Ne, musím ForFuna zklamat. Ve Velkém Meziříčí se letos Bambiriáda nekoná. Ale třeba napřesrok...? Před devíti roky byla Bambiriáda pouze v Praze, dnes na dalších 26 místech. Proč ne příště i v e Velkém Meziříčí...
Helena: můžu se zetptat kolik stojí vstup na bambiriádu?!
Martin Bělohlávek: Na Bambiriádu je - s ohledem na ústřední myšlenku nabídky pro volný čas a díky podpoře partnerů - vstup zdarma. Se "vstupenkou", kterou tam můžete převzít, získáte i urité bonusy, například po dobu konání akce (24.-27.5.) volné nebo zvýhodněné vstupy do muzeí a dalších institucí, které s akcí spolupracují.
anm: Ve kterých městech se Bambiriáda bude konat?
Martin Bělohlávek: Tak, přiznám se, že si vezmu k ruce tahák, abych na žádné nezapomněl - musím to vzít postupně: České Budějovice, Děčín, Havířov, Hradec Králové, Cheb, Chomutov, Chrudim, Jaroměř, Jeseník, Karlovy Vary, Klatovy, Krnov, Liberec, Náchod, Nymburk, Ostrava, Plzeň, Praha, Prostějov, Rakovník, Rychnov nad Kněžnou, Šumperk, Tábor, Třinec, Uherské Hradiště, Zábřeh, Zlín - celkem 27, uff, myslím, že jsem žádné nevynechal.
Jíří Hlaváček: Slyšel jsem, že Bamiráda je v Praze spíše jakási "hezká pouť", tj. hezké odpoledne se soutěžemi, než nabídka služeb organizací. Můžete mi tento názor vyvrátit?
Martin Bělohlávek: Nevím, pane Hlaváčku, jestli tento Váš názor jedna má odpověď může změnit. Raději bych Vás na akci pozval - abyste se přišel přesvědčit.
Mám za to, že Bambiriáda vážně není pouť, na to je tam příliš mnoho konkrétních informací a málo pouťových atkrakcí.
Helena: myslím si že by jste měl zde ukazovat jen dotazi ohledně babiriády a né dotazi ze soukromí!!
Martin Bělohlávek: Nezlobte se Heleno, ale neshodneme se. Ostatně i řada mých předchůdců reagovala na "osobní" dotazy.
Mně přijde slušné na otázku odpovědět. A navíc, na řadu studentů rád vzpomínám.
Radek : Pane Belohlavku,je pravda,ze vstup na Bambiriadu je zdarma a ze vstupenka,kterou dostanu, je pouzitelna pro volny vstup do vybranych muzei? Je tento vstup nejak casove omezen? Dekuji
Martin Bělohlávek: Ano, Radku, už jsem na to odpovídal, tak jen připomenu, že zvýhodnění platí po dobu konání bambiriády, nejpozději do 27. května.
Pavel Buchta: Nevíte proč nebude Bambiriáda ve Frýdku-Místku?
Martin Bělohlávek: Vím, je to jednoduché. Letos se ve Frýdku-Místku nenašlo dost organizátorů. Třeba napřesrok...?
Mirek J.: Jste rád, že se Bambiráda "vrátila" na Střelecký ostrov?
Martin Bělohlávek: Máme na mysli, Mirku, Bambiriádu v Praze... A odpovídám ano, jsem tomu rád, protože jsem přesvědčen, že je to úžasné místo a navíc zajímavé s ohledem na "lodní" spojení s Dětským ostrovem.
Helena: no to já nepotřebuju nepůjdu na babiriádu protože na tyhle zbytečnosti nenmám čas ani nevím kde to je
Martin Bělohlávek: Je-li pro vás Bambiriáda zbytečná a na zbytečnosti nemáte čas, tak se patrně nepotkáme. Ale spousta dětí (mnohé i s rodiči) tam přijde a věřím tomu, že se jim tam bude líbit a najdou to, co hledají.
anońym: Bude Bambiriada v Pardubicích???
Martin Bělohlávek: Ne, v Pardubickém kraji se koná v Chrudimi, již tradičně. A kousek to máte třeba do Hradce Králové...
Drahoslava: od kdy je banbiriáda?!
Martin Bělohlávek: Oficiálně začíná zítra, 24. května, ale na různých místech je to rozmanité. Podívejte se na www.bambiriada.cz, tam jsou přesná data u všech míst.
lisak@iol.cz: Našel jsem si tě na webu, ty patříš k pionýrům, té komunistické chamradi, co tu komu budeš kázat?
Martin Bělohlávek: Ano, jsem registrován v Pionýru. A tak patřím k pionýrům, ba jsem na to hrdý. Jestli však jsem či jsme, jako pionýři, jakási sebranka, havěť či cosi bezcenného, na to zřejmě nemáme stejný názor.
Je vidět, že o pionýrech nic nevíte, z minulosti a tím méně z přítomnosti. Žijete ve světě podivných představ, vycházejících z vyčpělých klišé, bohužel v myslích mnoha lidí zakořeněných, bez ohledu na skutečnost. Jako osvětu bych vám doporučil pohled na www.pionyr.cz, ale nejsem si jist, jestli jste ochoten i třeba jen vnímat jnié názory…
A s dovolením, nekážu zde, od toho jsou jiné instituce. Říkám své názory či úsudky, jsem připraven ke slušné debatě.
Josef Vencovský: Vážený pane koordinátore, na Bambiriádě mi chybí sportovní utkání mezi jednotlivými aktéry. Nebylo by možné nějakáá zorganizovat ?
Martin Bělohlávek: Lidé na (pražské) Bambiriádě, máte-li na mysli právě tu, jsou většinou po celodenní "šichtě" dost utahaní a nezbývalo jim ani moc sil na v minulosti organizované "sobotní posezení" organizátorů. Ale mohu jim to zkusit navrhnout.
Ivana Krausová: Byl jsem loni na Bambiriádě v Praze a byla dobrá, proč není třeba také v Kolíně ?
Martin Bělohlávek: Jsem rád, že se Vám, paní Ivano, akce v Praze líbila, doporučil bych vám proto přijít opět, třeba v sobotu na Královskou cestu, blíže www.kralovskacesta.pionyr.cz. A také v Nymburku je moc hezká!
V Kolíně není proto, že se tam nenašli organizátoři.
kája: Ahojky,který program v televizi máš nejraději
Martin Bělohlávek: Večerníčky. Bezkonkurenčně.
Dáša: Přeji hezké odpoledne, chtěla bych se zeptat, dá se někde zjistit přesný program bambiriády v jednotlivých městech? Nebo je po celou dobu konání stále tentýž?
Martin Bělohlávek: ZDravím a také přeji hezké odpoledne. Ke zjištění potřebných informací opět doporučím nejlépe www.bambiriada.cz, tam je, myslím, vše potřebné.
Vaše bývalé žákyně : Dobrý den, jak vzpomínáte své působení na SOU obchodu a služeb na Praze 9?
Martin Bělohlávek: I když jsem na to už trochu reagoval, rád to zopakuji. Vzpomínám na práci a lidi tam moc rád. A vzpomínám často, na hezké věci se rádo vzpomíná. I když, všede byl a je chlebíček o dvou kůrkách, ale to jistě víte.
Eva Nová: Mohu přijít na Bambiriádu i když už mám děti velké - odrostlé. A vzít třeba babičku?
Martin Bělohlávek: Ale jistě, přijďte.
Klára: zdravím, bude možnost zjistit informace o letních táborech, případně přihlásit dítě ? Jsou tábory povinně pojištěné ?
Martin Bělohlávek: V expozicích jdnotlivých sdružení i DDM bude k dispozici řada konkrétních nabídek a informací, jistě i možností přihlásit ditě na tábor. Ale mohu i doporučit www.dobrytabor.cz, www.borovice.cz či www.tabory-vysocina.cz. Všechny tábory nejsou povinně pojištěné, to žádný předpis nestanoví. Ptejte se proto organizátorů, jak na tom jsou.
René Louda: Bude letos Bambiriáda také v zahraničí? Pokud ano tak kde a kdy?
Martin Bělohlávek: V zahraničí již Bambiráda byla - v Polsku a na Slovensku, minulý víkend. V Polsku byla v Bielsku-Bialei, na Slovensku v Žilině, Námestove a Martine. A moc se jim povedla.
Honza : Dobrý den,
rád bych se dozvěděl něco víc o koncertě na Střeleckém ostrově.
Martin Bělohlávek: Koncert se koná v pátek 25.5. v podvečer, vystopí na něm představitelé různých žánrů, např. Dan Bárta, 100 oC, Dukla Vozovna, Ivan Hlas, NightWork. Mys,lím, že půjde o zajímavé porovnání - vždyť Každý jsme jiní a všichni rovnoprávní - abych použil motto letošního ročníku akce.
Drahoslava: můžu sebou vzít malé štěni když bude mít náhubek?! nesmí bít doma samo....
Martin Bělohlávek: Bambiriáda je místem nabitým kladným nábojem, přesto zde platí několik důrazně dodržovaných zákazů. Mezi nimi je i zákaz vstupu pejskům. Není však míněn jako jejich šikana, ale směřuje k jejich ochraně. Na akci je vážně velké množství lidí a dětí, na pejska pak není čas... a může se leccos přihodit. I když mu doma může po dobu vaší nepřítomnosti být smutno, neberte ho s sebou – pro bezpečnost jeho, dětí a pohodu všech.
lenka: Co dělá pro Bambiriádu Arcadia?
Martin Bělohlávek: Mnoho práce při přípravě a produkčním zajištění akce. Její lidé už Bambiriádu berou jako "svoji", ostatně někteří stáli i u její "kolébky". Dobře se s nimi spolupracuje.
A to nepíši jako pochlebování. Je to vyzkoušené!
ano: Dobrý den, kolikátým rokem bude letošní Bambiriada?
Martin Bělohlávek: V podobě BAMBIRIÁDY - 9. ročník. Tomu však předcházel např. Hrad patří dětem (1998) či ještě dřívější Festivaly v Křižíkových pavilonech pražského Výstaviště. Ale model Bambiriády jako kontaktní nabídky, ne jen výstavy, se konal poprvé v r. 1999.
Juklík: Jsi chudák bez titulu, prezentující cosi, co nestojí za pozornost, kde tohle televize vyhrabala...poídvej se na toho chlapíka, co přijde po tobě
Martin Bělohlávek: Vida, skutečnost, že nemám před jménem a za jménem tituly by ze mne měla činit bezcenného člověka? Asi budete další přispěvatel, se kterým zásadně nebudu souhlasit, patrně posuzujeme lidi a jejich činy podle zcela odlišných měřítek.
Pokud vám Bambiriáda a na ní prezentovaná činnost tisíců dobrovolníků pro děti nestojí za pozornost, cítím to především jako váš deficit soudnosti.
ČT „to“, myslíte patrně akci ve 27 městech po celé ČR s návštěvností přes dvěstě tisíc účastníků, kterou zajišťují tisíce dobrovolníků, vybrala na základě zpracovaného a řádně předloženého projektu.
Mimochodem jsem absolventem vysoké školy a rektorem mi byl přiznán i akademický titul, na což mám nezfalšovaný doklad. Ale zvyk tituly uvádět např. na vizitkách shledávám spíše jako formálnost, zde mi to nepřišlo podstatné.
Simona : otázku nemám, jen chci popřát Bambiriádě krásné počasí a hodně štěstí v životě Martine
Martin Bělohlávek: Děkuji, vlastně děkujeme za přání, protože krásné počasí budou potřebovat všichni organizátoři a návštěvníci.
Dáša: Děkuji za odpověď, podívám se tam. Jen bych chtěla reagovat na tu "komunistickou chamraď" - můj syn chodí do Pionýra už od první třídy a nikdy jsem se nesetkala s tím, že by mu tam někdo "lil do hlavy" nějakou politiku. Je nadšený ze schůzek i z táborů ... myslím, že je tam o něj dobře postaráno. Vřele doporučuji aspoň vyzkoušet.
Martin Bělohlávek: Mám stejný názor. A děkuji za jeho vyslovení.
Pionýr je dnes, myslím, moderní organizací se zajímavou nabídkou činností. Kdo to nechce vidět, ten to neuvidí... A přežívá-li v někom třeba "vzpomínka" na stranickou propojenost, dnes je vše zcela jinak. Pionýr je samostatný se vším všudy.
Darina: Součástí Bambiriád má být letos Bambibod. Co je to a jaký má význam?
Martin Bělohlávek: Vida, asi sledujete dění. Zase nejlépe doporučím adresu www.bambibod.cz, i když dnes se ještě doplňuje informacemi. Jeho podstatou je možnost najít prostřednictvím internetu v nabídce pro volný čas od DDM a sdružení dětí a mládeže to pravé pro co nejvíce dětí. Věříme, že se letošní novinka ujme a pomůže.
ješterka: co se bude na te bambiriade odehravat?
Martin Bělohlávek: Těžko z celé nabídky vybrat, Ještěrko. Nahlédni na www.bambiriada.cz, myslím, že si určitě vybrat lze.
V. Formánek - vfor@c-box.cz: Proč se ta akce jmenuje takhle zvláštně, Bambiriáda? A proč se nekonání o týden později na MDD?
Martin Bělohlávek: Dotazů k "podivnému" názvu přišlo hodně. Už jsem vysvětloval, že BAMBIRIÁDA je "pouze" zvukomalebné slovo, ktreré jsme vybrali či spíše vymysleli, jako cosi neotřelého. A mám za to, že zdomácnělo.
Úmyslně se nekoná na MDD. To je krásný svátek, ale kolem 1. června se najednou vyrojí neuvěřitelné množství organizátorů akcí pro děti, kteří po nich během roku už ovšem ani nevzdechnou.
Bambiriáda není a nemá být jednorázovou zábavou - jde nám o náměty pro děti a jejich volný čas na celý rok. Ne o jedno zábavné odpoledne u příležitosti mezinárodně uznaného dne.
Filip: Dlouho jste po revoluci vedl Pionýry. Mají pionýři letos svoji expozici na Bambiriádě?
Martin Bělohlávek: Ano, a jsem stále členem. Expozice na mnoha místech pionýři mít budou. Přijďte se podívat; a nejen na ně - pozornost zaslouží i mnohé další oranizace.
Lenka: Ještě jednou dobrý den, na vás jako na profesora vzpomínám velmi ráda, dost jste mě naučil a já vám za to děkuji. Jinak přeji hodně štěstí
Martin Bělohlávek: I vám ještě jednou dobrý den, Lenko. A děkuji za vlídné vzpomenutí. A samozřejmě i Vám hodně štěstí!
Šedý vlk, co už něco pamatuje: Váš názor na to, proč se sdělovací prostředky tak málo zajímají o tuto problematiku, a když už tak jen případech průšvihů, trestných činů, podezření z nich, úmrtí. Nepolatí už, že "příklady táhnou", a že by měly být představovány hlavně kladné příklady?
Martin Bělohlávek: Kladete mi sice zajímavou otázku, ale mně nepřísluší... Nejsem editor, nijak neovlivňuji výběr zpráv, třebaže s vámi souhlasím, že na množství špatných a neveselých je jen málo kladných, příznivých. Leč to je širší společenský jev, který zde rozhodně ani nevysvětlíme, tím méně vyřešíme. Za sebe říkám, že nechápu touhu lidí po brutalitě či laciných senzacích – přesto to funguje a mediální mágové s tím dovedně pracují. Přimluvil bych se za prezentaci většího množství pozitivních zpráv, ale mám obavu, že by to záporně ovlivnilo sledovanost, náklad či poslechovost...
O tom, že příklady táhnou nehodlám polemizovat, to je léty prověřená pravda. Vedoucí v našich oddílech jsou jedinečnými příklady. Díky tomu funguje přirozené obnovování činnosti sdružení dětí a mládeže, kdy si vedoucí vychovají své nástupce, a kladně je ovlivněna nepřehlédnutelná část populace.
Karel Petrýsek: Hledám pro svého syna letní tábor - bude v programu Bambiriády i nějaká možnost výběru letního tábora? Děkuji Vám.
Martin Bělohlávek: V Praze to mohu zaručit, nabídka táborů tam bude pestrá. Ve většině ostatních míst také, jinak znovu doporučím např. www.borovice.cz.
Irena: Dnešní Pionýr je něco úplně jiného než to co si možná někteří pamatují ze svého dětství. A Pionýři objeví na obrazovkách ještě tak jako kulisa v některém dokumentárním pořadu o totalitních dobách v oblečení a se symboly, které k němu už dávno nepatří. Proč?
Martin Bělohlávek: Mám dojem, že tahle otázka nepatří mně. Ujišťuji vás, že pokud bych měl příležitost, ukázal bych i z minulosti příklady, kdy pionýři byli vším jiným jen ne kulisami. Ale mám pocit, že o tuto pravdu téměř nikdo nestojí.
Dnešní Pionýr je odlišný od minulosti, podobně jako se proměnila celá společnost. Jenže ona ani v historii nebyla ta kritizovaná formálnost a údajná přepolitizovanost absolutní, jak se dnes nezřídka uvádí.
Ostatně život není nikdy černobílý, takový obrázek je nám jen lekcdy, pro údajné zpřehlednění a zjednodušení, předkládán.
michaall@centrum.cz: Akce takových rozměrů, jako je Babiriáda, je určitě spojena s možností úrazů, případně jiných škod - jejich vznik prostě k takové věci patří a nedám se mu zabránit ani při veškerém myslitelném úsilí. Zajímalo by mne proto, jestli jste pro takový případ pojištěni a kam se případně obrátit když už se něco stane ?
Martin Bělohlávek: Přijďte a neobávejte se. Bambiriáda, podobně jako všechny akce ČRDM i aktivity jednotlivých sdružení dětí a mládeže, zejména členů ČRDM, jsou kryté úrazovou pojistkou. Dnes je obecný tlak na individuální zajištění každého jedince, ať se postará sám o sebe... Organizátoři akce i vedoucích oddílů ve sdruženích či kroužků v DDM, kde je kladen důraz na přípravu a na snahu po zajištění maximální bezpečnosti, uzavřením zvláštní rámcové pojistné smlouvy aktivit sdružení dětí a mládeže, podporovanou MŠMT, ovšem vyjadřují solidaritu a potřebnou odpovědnost.
Přeji vám však návštěvu bez karambolů, abyste toto nemuseli využít. Ale přihodí-li se už, pak se obraťe na organizátory, ti už vědí, co a jak.
???: Proč se už nevysílá seriál Horákovi?
Martin Bělohlávek: Jo, to se budete muset zeptat programových šéfů ČT, tohle vážně nevím.
Tomáš Vomáčka, Praha: Jak jste se, pane Bělohlávku, k Bambiriádě dostal?
Martin Bělohlávek: V roce 1999 jsem pracoval jako ředitel Kanceláře České rady dětí a mládeže. Tehdy to byl pracovní úkol, o němž jsem i trochu pochyboval. A ejhle, dnes po tolika letch už je to pouto, i když musím upřesnit, že jsem nestál v čele Bambi-štábu všech děvět ročníků. Štafetu v mezičase poponesli i kolegové J. Zajíc a P. Hofrichter. Vrátil jsem se k něčemu, co mi přirostlo k srdci (i když už dávno nejsem ředitelem Kancekláře ČRDM).
scifiveta@quick.cz: Kterým aktivitám dává Pionýr přednost při rozvíjení své činnosti? Vadí Vám, že dnes vlastně neexistuje žádný časopis pro děti, který by byl ryze český a přesto moderní, tedy v tradicích našich bývalých časopisů?
Martin Bělohlávek: Nechci se soustředit jen na odpovědi kolem Pionýra, i když za zájem děkuji. A k časopisům pro děti - je jich dnes mnoho, jen nevím, jestli v té potřebné kvalitě.
cocci: Dobrý den, Bambiriáda se podle všeho vrátila opět na Střelecký ostrov, bude tedy zase možnost plavby parníkem mezi jednotlivými ostrovy? Jaké pilotní téma letošní ročník nese a kolik návštěvníků očekáváte? Děkuji za odpověď a přeji hezký den
Martin Bělohlávek: Ano, v Praze jsme se vrátili na Střelecký ostrov, i na Dětský ostrov. A bude i parník! Ale jsme navíc také na Můstku a tak bude i vláček.
Motto je: Každý jsme jiný, všichni rovnoprávní, což má přesah k celoevropské kampani podobného názvu. Bude-li dobré počasí věřím, že přijde přes třicet tisíc návštěvníků. Přijďte také!
Lenka: Kde mohu zjistit informace o možnostech zapojení dítěte do některé z volnočasových aktivit?
Martin Bělohlávek: Právě na Bambiriádě a také v novém projektu, který s Bambiriádou startuje, viz www.bambibod.cz. Ve většině škol a jistě v Domech dětí a mládeže.
Bóďa: Bambiriáda ukazuje co všechno umí a dovedou občanská sdružení dělat s dětmi. Á to i na poli tělesné výchovy. Přesto jsou stále protěžovány čistě tělovýchovné organizace, které upřednostňují jen sportovní výkon a o vlastní výchovu se nestarají a každého, kdo nepřináší výkon, nebo peníze většinou "odkopnou" a to i na vesnicích. Ptám se i jménem dalších rodičů - co s tím udělat a zda nám stát pomůže.
Martin Bělohlávek: Nu, ale to se musíte ptát "státu", patřím mezi zástupce nestátních neziskových organuizací a ptám se stejně. I když musím říci, že spolupráce s MŠMT je tradičně dobrá. Ale ministerstvo o podpoře jako takové (samo) nerozhoduje.
Tlak na výkon je výchovný problém, a vy ho zde navíc zmiňujete v širších souvislostech. Chápu Vás, ale to je debata pro konferenci, nikoli na chat, kde čas běží...
Rampušák: Myslíte si, že nedostatek informací o životě sdružení dětí a mládeže je způsoben i jejich neochotou dát o sobě vědět ba až úmyslnou uzavřeností? Nemůže za tím být i snaha o utajení, aby jim do toho nikdo nemluvil?
Martin Bělohlávek: Doufám, že nenarážíte na touhu po téměř ilegalitě, aby nebyla odhalena nějaká nekalá činnost s dětmi. Takové případy bohužel existují... Naprostá většina dobrovolníků-vedoucích však s dětmi pracuje pro jejich rozvoj. A také se na to soustředí. Ona malá snaha o prezentaci je podmíněna tím, že se vedoucí poctivě věnuje přípravě na dění a aktivitám s dětmi. Na velkou prezentaci v oddílech nezbývá už tolik sil. A i proto je zde Bambiriáda.
kája: ACHOJKY CHCI SE JEŠTĚ ZEPTAT BUDOU BAMBIRIÁDY NĚKDY V OSTRAVĚ NEBO OPAVĚ A MAJÍ DĚTI ZAJIŠTĚNÝ NĚJÁKÝ PROGRAM NA PRÁZDNINY DĚKUJU
Martin Bělohlávek: V Ostravě je i letos. V Opavě nikoli. Nabídka pro volný čas dětí o prázdninách je velká, prostřednictvím sdružení i středisek volného času. Myslím, že si lze vybrat.
Jana: Budete se Bambiriády účastnit vy osobně a kde?
Martin Bělohlávek: Budu. Určitě třeba zítra na zahájení v Praze.
Jana Horáková, Praha: Dobrý den,
je super, že něco takového jako Bambiriáda existuje. Nevynechala jsem s dětmi ani jeden ročník - a vždy si domů odnášíme spoustu nových nápadů, kontaktů, letáků a hlavně pocit z nádherně prožitého dne. Loni sice akci počasí moc nepřálo, ale i tak to bylo prima. Dětmi zvláště oblíbené jsou akce Pionýra, Skauta a sdružení Tom, ale i stánky domů dětí a mládeže. Kde vlastně myšlenka Bambiriády vznikla - inspirovali se organizátoři v zahraničí nebo je tato akce náš český unikát? Přeji Vám hodně dobrých nápadů a nadšených spolupracovníků i pro další roky - ať se máme na co těšit.
Martin Bělohlávek: Děkuji za vlídná slova. A rád se pochlubím: je to český "vynález"a hosté ze zahraničí akci velmi obdivují. Někteří ji už přavzali a zkoušejí u nich (Slovensko, Polsko), další (v Německu, Rakousku, Chorvatsku) o tom uvažují.
Marketa: Dobry den pane Belohlavku, rada bych sla se svoji dcerou (3 roky) na Bambiriadu v Praze. Muzete mi prosim doporucit, co je pro tak male dite na akci k videni a "vyzkouseni"? :-) Dekuji
Martin Bělohlávek: Rád se "chlubím" tím, že se na Bambirádě najde opravdu něco pro každého. Většina sdružení je už připravena i na předškoláčky. Ale, co Vám budu povídat, přijďte se podívat, věřím, že se Vy ani dcera nebudete nudit. A třeba Vám ta nenuda vydrží s nějakou aktivitou pro rodiče a předškoláky po celý další rok či i více.
D.a.w.y: Vážený pane,
v čem vidíte význam takové akce..jistě nejde o levnou záležitost. Čím vlastně občanská sdružení přispívají? Děkuji...
Martin Bělohlávek: Nu, úplně levné a zadarmo to samozřejmě není. Sdružení nejvíce přispívají tím, že dají k dispozici pro přípravu akce i její průběh dobrovolníky a zázemí. Vedle sanotné práce s dětmi je to obrovský vklad. A pak nám pomohou partneři, díky jim, osvíceným, za to!
Krakonoš: Dobrý pane Bělohlávku, bydlím v malé vesničce podkrkonoší a o projektu Bambiriada letos slyším poprvé. Na stránkách Bambirády jsem se dozvědel, že se letos koná v Jaroměři a v Náchodě. Můj dotaz: Proč tato akce mená větší mediální podporu. Neslyšel jsem a ani neviděl žádnou upoutávku ani letaček. Možná je něco ve městech, ale lidé a děti žijou i na vesnicích. Myslím, že letáček do každě školy nebo školky by nebyl k zahození.
Martin Bělohlávek: Nu, tak alespoň že ten webík zafungoval, i když ČT nám pomáhá, Český rozhlas (Praha i Radiožuirnál), asi se nějak míjíte s našimi upoutávkami. Letáček ve škole měl být!
Nevadí, nakonec o akci víte, tak přijďte, věřím, že nebudete litovat.
Tomáš Gregor: Když se volá po smysluplném naplnění volného času dětí, co smysluplného děti získají díky aktivitám občanských sdružení.
Martin Bělohlávek: Nechci se zde pouštět do obsáhlého pedagogického výkladu, na to vás mohu odkázat třeba opět na www.bambiriada.cz, záložku "Víte to?" Zde jen připomenu, že partu, tým, který najde dítě v občanském sdružení mu jiný (formální) kolektiv nenabídne. To není nic proti nim, ale prožít několik roků s oddílem dobrých kamarádů a kamarádek, prožít společné akce či se na nich sám spolupodílet - to je k nezaplacení.
Helča: ja by sem se chcela zeptat co se tam dela na te bambiriade??
Martin Bělohlávek: Helčo, přijď se podívat, To by bylo na dlouhatáááánskééé vypisování.
Jan Janeček, MB: Máte nějaké informace nebo studie, zda přináší Bambiriáda dětem potažmo rodičům ještě něco jiného, než jednorázové vyžití během květnového víkendu?
Martin Bělohlávek: Určitě, na Bambiriádě probáhaly i výzkumy, které prováděli pracovníci Národního institutu dětí a mládeže. Výsledky byly i publikovány.
Je neuvěřitelné, jak běží čas, a otázek neubývá, tak ještě nějakou ...
pedro: Hezký den, bude v letošním roce na Bambiriádě zastoupena armáda, Policie, záchranné složky a budou úkázky z jejich práce ?
Martin Bělohlávek: Určitě, na naprosté většině míst budou i tyto instituce, vykonávající řadu preventivních aktivit, zastoupeny. A do programu přispějí i ukázkami.
Blažena Pavlíková: Nechcete se s Bambiriádou vrátit na Letnou, tam byla nejlepší !
Martin Bělohlávek: Myslíte? Zkuste to přijít i na ostrovy, uvídíte, že tam nebude takové vedro.
Stanislav Čeleda: Nebylo by možné v rámci Bambiriády spolupracovat i se stanicemi ochrany přírody, aby na Bambiriádě byla i zvířata ?
Martin Bělohlávek: Ono s těmi zvířátky je to složité. Když nic více, alespoň se na akci můžete dozvědět, kde lze koutky či stanice přírodověců nalézt a přihlásit se.

Velice děkuji za Vaše otázky a už se loučím.
Přijďte se podívat na Bambiriádu, myslím, že nebudete litovat. A snad se i přesvědčíte, že to "není jen akce na jedno odpoledne", ale že na ní lze nalézt mnohem více.
Přeji hezký a příjemný zbytek dne.
Martin Bělohlávek
Hledej pořad:
...více
FOTKY Z CHATU
Martin Bělohlávek