Chat

zástupce partnera projektu Bezpečný internet

Martina Poláková

Děti a bezpečný internet

Záznam chatu z pátku 29. května 2015

SK: „Jak dlouho funguje projekt Bezpečný internet a jaké má na kontě úspěchy?“

Martina Poláková: „Dobrý den, projekt vznikl před 4 lety s cílem informovat nejvýznamnější cílové skupiny - děti, učitele, sociální pracovníky a rodiče. Shrnuje hlavní hrozby, které na nás na internetu číhají a přináší rady, jak jim předcházet. Našel si své publikum, je využíván řadou neziskových organizací k dalším školením apod. Pro přímé zacílení na učitele, děti atd. organizujeme a jsme partnerem řady dalších projektů jako například Kraje pro bezpečný internet.“

SK: „Projekt Bezp.internet spolupracuje i s kriminalisty?“

Martina Poláková: „Dobrý den, vybarné otázky zaslané do poradny jsou předávány přímo příslušnému orgánu Policie ČR.“

SK: „Co nejvíce ohrožuje děti na internetu?“

Martina Poláková: „Rizik, která děti ohrožují na internetu, je celá řada. Patří sem rostoucí závislost na informačních technologií (tzv. netolismus), rizika spojená se ztrátou osobních údajů, ale i kyberšikana, kybergrooming, kyberstalking a další.“

Smrkoslava: „Kolik času je podle vašeho názoru pro děti přiměřená doba strávená na počítači / na Internetu? Co Internet dětem přináší a co byste doporučila jako vhodnou aktivitu pro rozvoj dětí na Internetu?“

Martina Poláková: „Dobrý den, délka pobytu na internetu je opravdu relativní. Záleží na tom, jakým způsobem děti internet používají. Zda jej používají na chat, či k pobytu na sociálních sitich, nebo technologie využívájí například k hledání zajímavých informací. Zajímavým formátem může být i moderní telefonování přes internet se školami či osobnostmi z jiných zemích. Co se týče konkrétní aktivity, vyzkoušejte e-learning na www.kpbi.cz, který je letos připraven velmi zajímavou formou a bude děti určitě bavit. Startuje již příští týden.“

Michal: „Jak se mohu bránit odcizení nebo zneužití svých údajů na interentu? Je pravda, že různé organizace nebo bezpečnostní služby mají přístup k soukromým zprávám na sociálních sítích nebo IM komunikátorech?“

Martina Poláková: „Dobrý den, první důležitým krokem je výběr těch správných technologií, certifikovaných služeb, které vám zaručují, že Vaše data nikdo nezneužívá ke komerčním účelům. Krokem číslo dva je úvaha nad tím, jaká data na iternetu sdílíme. Nikdy neříkejme a nesdílejme nic, co bychom neukázali / neřekli své babičce (takzvané babičino pravidlo), nikdy nesdílejme osobní informace jako datumy narození, čísla kreditních karet, adresu, termíny dovolených apod. Nikdy nesdílejte obrázky, které vám aktuálně mohou připadat zajímavé, atraktivní, ale za pár let vám mohou znemožnit přijetí do nového zaměstnání nebo zkazit partnerský vtah - internet je ten největší archiv a nad obsahem, který tam vložíte, ztrácíte dlouhodobě kontrolu.“

Martin Vojtěch: „Mám na svém notebooku stále operační systém Windows XP, jsem v bezpečí?“

Martina Poláková: „Určitě doporučuji upgradovat na vyšší verze operačního systému, jež Vám zajistí ochranu před nejaktuálnějšími hrozbami a útoky.“

Hana: „Měla bych synovi čas od času zkontrolovat historii stránek,kam na internetu chodí? Nebo je lepší dát dětem svobodu?“

Martina Poláková: „Dobrý den, zajímavou formou je nastavení rodičovské kontroly, která je součástí moderních operačních systémů - umožní vám nastavit, jaké stránky Váš syn může navštěvovat, u jakých potřebuje Váš souhlas a které jsou úplně zakázány. Součástí tohoto nástroje je i monitoring toho, jak vaše děti čas na internetu tráví. Nicméně i zde je nejlepší cestou otevřený a upřímný vztah mezi Vámi a Vaším synem a diskuze nad aktivitami, které na internetu podniká. A poslední rada - staňte se "kamarádem" Vašeho syna na sociálních sítích a budete mít přehled o všem důležitém :)“