Chat

Nedostatky ve stravě dospělých a jejich dopad na zdraví

Eva Cikrytová a Helena Jirsová

Záznam chatu z úterý 21. října 2014

dm: „Zlepšilo se stravování dospělých po r.89?“

Eva Cikrytová a Helena Jirsová: „Zlepšily se možnosti, je tu mnohem více zeleniny, obilovin, luštěnin a vůbec zdravých potravin, které tu dříve nebyly. A také je tu více výživových směrů, které nás matou a vytváří chaos. Záleží na jednotlivcích. Ti, kteří vzali své zdraví do vlastních rukou, tak se zlepšili, ti kteří podléhají různým trendům a jedí čím dál více průmyslově zpracovaných potravin, tak jejich zdraví se zhoršuje.“

Lenka: „Dobrý den, chtěla bych se zeptat zda je možné místo ryb, které nemám ráda užívat rybí tuk v tabletách. Děkuji“

Eva Cikrytová a Helena Jirsová: „Je otázka, co je lepší. O rybách se říká, že obsahují mnoho špatných látek, ale není jisté, zda tabletka z takové ryby vyrobená je lepší. Čistě teoreticky je lepší prvotní zdroj, ale v tomto případě bych se nebála doplnit tabletky.“

Jana: „Dobrý den,chtěla bych se Vás zeptat co mohu očekávat, když jím velmi málo masa a moc si nehlídám bílkoviny z ostatních zdrojů.Masa jím málo proto,že vlastně necítím potřebu ho jíst,nemám na to chuť.Děkuji a přeji hezký den.“

Eva Cikrytová a Helena Jirsová: „Nejíst maso není problém, pokud zařadíte dostatek kvalitních rostlinných zdrojů a dobře poskládáte jídelníček. Mrkněte k nám na web na článek "Je vegetarianství zdravé?" na www.jimejinak.cz.“

Zuzana: „Dobrý den, ráda bych se zeptala, jakou stravou je možné ovlivnit výskyt bradavic (jím makrobioticky 3 roky)? Jakými potravinami je možné podpořit jejich zmizení? Děkuji za odpověď Zuzana“

Eva Cikrytová a Helena Jirsová: „Obecně se doporučuje dát si očistný půst, který zlikviduje virus, který by měl bradavice způsobovat. Strava se na cca 20 dní omezí na obiloviny a zeleninu (vařenou, napařenou, kvašenou), vynechá nebo velmi se omezí luštěniny, sníží olej, omezí ovoce a další běžné potraviny. Většinou si tělo samo poradí. Pokud ne, je potřeba vyhledat odborníka, který prověří další případné zdravotní problémy a dietu upraví.“

dm: „Nestačí nepít, nekouřít a nebrat drogy?“

Eva Cikrytová a Helena Jirsová: „Jak komu :-)“

dm: „Jaké hlavní nedostatky ve stravě dospělých jsou v ČR?“

Eva Cikrytová a Helena Jirsová: „To je námět na knihu :-) Málo kvalitních živin, špatné stravovací návyky. Budeme o tom mluvit za chvíli.“

Petra: „Mě by zajímalo, kdo určuje, co je jin a co je jang... Nezlobte se na mě, ale mě to přijde trošku abstraktní a uhozené, když někdo celou dobu říká, že kakao je jang (teď možná plácám), ale že ted se vlastně zjistilo, že karob je mnohem více jang než kakao... Nevím, přijde mi to celé takové zvláštní. A druhá věc, jak se díváte na to, že dva z největších propagátorů MB (Michio Kushi a George Ohsawa) jsou silní kuřáci? To je také moc jang, ne? Sama se stravuji zdravě, uznávám z MB spoustu věcí (ranní polévka, kaše, kombinace surovin), ale něco mi přijde prostě přehnané...“

Eva Cikrytová a Helena Jirsová: „My se o zařazení potravin do škatulky jing a jang moc nestaráme, zajímá nás hlavně, jak na nás energie potravin působí, než jak se tomu říká. Navíc třeba makrobiotičtí lektoři používají tyto termíny obráceně než čínská medicína. Jsou to pojmy, které jen určují směr. Nic není jen jin nebo jen jang. Je to vždy srovnání s něčím. Ta stejná potravina může být ve srovnání s jednou jin a ve srovnání s jinou jang. Nicméně asi vám rozumíme a proto říkáme, že Jíme Jinak ne vegetariánsky, vegansky nebo jinak :-)“

Petra: „Dobrý den, nevím zda ma otázka bude zcela k tématu,ale zeptám se :) léčím se asi 10let na zvýšenou funkci stitne žlázy. lze i konkrétními potravinami zlepšit tento můj stav?nebo jak bych se měla stravovat? Vaše stránky znám a tak trochu i makrobiotickou stravu.... Proto mě spis zajímá které potraviny konkrétně ANO a které NE. Děkuji moc“

Eva Cikrytová a Helena Jirsová: „Problémy se štítnou žlázou se dají jídlem upravit velmi dobře a překvapivě dokonce při spořádané stravě a životosprávě někdy i bez léků. Konkrétně vám na míru by měl jídelníček udělat celostní lékař. Ale máme hezké zkušenosti se ženami, které prostě začaly jíst s námi podle receptů na webu a výsledky se zlepšovaly a zlepšovaly, někdy do úplného vymizení. My bychom vám nic jiného než co najdete u nás na stránkách neuměly poradit. Pokud nevíte, jak na to (ale zřejmě základy už znáte), tak se můžete přidat k nám do online kurzu Vánoce jinak, kde se jídelníček bude postupně upravovat k lepšímu. Navíc si užijeme advent v pohodě :-)“

Blanka: „Dobrý den, moc vám to sluší. A gratuluji. jsem těhotná a piju jednu kávu denně, je to v pořádku?“

Eva Cikrytová a Helena Jirsová: „Moc děkujeme :-) A gratulujeme my vám k těhotenství, to je dnes skoro zázrak. Říká se, že jedna káva denně nevadí, ale pokud si ji dokážete odepřít a bez stresu nahradit třeba meltou, carem, špaldovou kávou, uděláte pro svoje tělo (které ještě dostane "záhul") a pro své dítě víc. Někdy pomůže dát si něco jiného na uvolnění - zkuste třeba čaj bancha, případně doplnit citron, jablečný koncentrát, jablečný mošt s horkou vodou apod. Kofein pro vyvíjející se plod není ideální. Mohl by teoreticky způsobit nespící miminko apod.“

Eva: „Dobrý den. Mám jeden dotaz, nevím, jestli se přímo týká tohoto tématu. Ale zajímalo by mě, jak se mám stravovat, když chodím na noční směny.Dělám krátké a dlouhé týdny-12ti hodinové směny. Střídá se noční s denní směnou.Nemám žádný režim. Děkuji“

Eva Cikrytová a Helena Jirsová: „Na webu www.jimejinak.cz v poradně jsme toto téma zpracovaly, je to na delší povídání. Ve zkratce, zkuste respektovat v rámci možností, denní rytmus - to znamená najíst se večeře v době kolem 18:00 a na noční směně nejíst. Ráno pak pokračovat snídaní.“

Julie: „Dobrý den, prosím o radu :-) Jsem maminka 32 let, jedno dítě (16m, kojím dvakrát denně). Co se týče stravy, snažím se pro sebe i maličkou vařit a připravovat zdravě a pestře- luštěniny, zelenina, ovoce- na podzim vařené, maličké dávám kaši ráno a večer (melu si na mlýnku obiloviny, pokaždé jinak), semínka, apod. Maličká myslím prospívá pěkně, je zdravá, čilá. Problém je u mne- stále se cítím unavená, i když už dost spím a nemusím v noci stávám. Nemám na nic energii, cítím se vyšťavěná, věčně ospalá, přitom objektivně nemám zase tolik práce a maličká v noci celkem hezky spí. Mléčné výrobky jíme občas jen ve formě jogurtů. Prosím pomoc :-) Děkuji.“

Eva Cikrytová a Helena Jirsová: „To je ten věk...známe to. Zkuste zaměřit pozornost na sebe. Nevíme, jak přesně vypadá váš jídelníček, možná není dost pestrý. Možná máte rezervy v kousání, pak se nedostanou živiny kam mají atd. Klidně si dopřejte i zdravý dezert z obilí nebo ovoce. Pokud kojíte, možná ztrácíte živiny, které byste mohla snadno doplnit. Zkuste zařadit více mandlí, sezamová a jiná semínka, více tuku, více luštěnin. A taky není marné zapojit rodinu! Bereme si toho na sebe moc, pak ani dobrý jídelníček nestačí. Pokud toto všechno nezabere, nechte si udělat odběry krve nebo se stavte u celostního lékaře, aby se vyloučila chudokrevnost, nedostatek B12 apod. Kojícím maminkám proti únavě, vyčerpání a posílení krve pomáhá také vývar z kapra a zeleniny připravovaný 4 hodiny v papiňáku.“

Vanda: „Dobrý den skvělé dámy, moc děkuji jak pomáháte....s Vašimi stránkami a pomocí jsme zvládli manželovu ulcerozni kolitidu a další nemoci bez léků, změnou všeho :) A dotaz zní, nemáte možnost poradit, kde najdeme nějaké celostní lékaře, kteří mají jiný náhled než jen klasickou medicínu a předpis chemických léků - neustále pátráme, ale nenacházíme, lékaře rodinného, který přijímá pacienty....děkuji a krásný den Vám všem.“

Eva Cikrytová a Helena Jirsová: „Zkuste se obrátit na MUdr. Strnadelovou, máme s ní dobré zkušenosti.“

Ilona: „dobrý den, mám dvouměsíční plně kojenou dcerku, začíná mě bolet pravé koleno, neberu žádný doplněk stravy, mám jej začít využívat, nebo stačí vypít denně 0,5 l mléka a jogurt? Děkuji.“

Eva Cikrytová a Helena Jirsová: „úplně jsme nepochopily otázku, ale mléko nebo jogurt vám na potíže s kolenem určitě nedoporučujeme. Na bolesti kolen, kloubů a zad často pomůže jen úprava jídelníčku k lepšímu. Aktuálně je dobré se přizpůsobit podzimu, aby právě tyto bolesti nebyly. U nás na stránkách zrovna máme článek "Jak na podzim jíst, aby nás záda nebolela."“

Klára: „přeji krásný den,chtěla bych se zeptat objevily se mi na nehtech takové vodorovné čárky a spíše na palcích ruk vím že na nehtech se odrazují nedostatky nevíte čím to je? děkuji za opodvěď :)“

Eva Cikrytová a Helena Jirsová: „Dobrý den, i nehty vypovídají právě o našem zdravotním stavu a čínský lékař by se určitě díval, jak rýhy vypadají, na kterém jsou prstu atd. Takto na dálku se diagnóza udělat nedá, ale dal by se odhadovat nedostatek železa a vitamínu A. Nehty také často mívají rýhy po prodělané infekci.“

Lenka: „Mohu dávat své roční dcerce semínka? Dýně, sezam (i tahini),slunečnici... A máme nějaký tip, kde získat relevantní informace k výživě dětí tohoto věku? Děkuji moc za odpověď“

Eva Cikrytová a Helena Jirsová: „Tepelně upravená semínka klidně můžete. Dejte je do obilí či zeleniny uvařit. Aby z nich dítě mělo užitek, je vhodné je rozmělnit ve hmoždíři. Semínka se přidávají i do obilných mlék u mnohem menších dětí, které třeba nejsou kojené, takže není důvod se obávat. Informace o stravě pro takto malé děti můžete čerpat přímo na našem webu www.jimejinak.cz, my jsme takto naše děti od malička krmily. Je těžké dnes najít nějaké, jak říkáte, relevantní informace. Pro nás už to nebyl ani pediatr a našly jsme si informace třeba v knihách MUDR. Strnadelové nebo Ing. Lužné. Ty nám přijdou komplexní.“

iva: „Dobrý den , ale jak začít s tím hubnutím ?“

Eva Cikrytová a Helena Jirsová: „Právě jsme spustily vánoční program na toto téma :-) Mrkněte na www.jimejinak.cz, najdete tam online kurz Vánoce jinak, jehož cílem je do Vánoc pěkně zhubnout a ještě si u toho udělat hezký Advent a pohodové Vánoce v partě nadšenců.“

Renata: „Dobry den,obe vypadate krasne,prosim můžete napsat vas denní jídelníček.Dekuji.“

Eva Cikrytová a Helena Jirsová: „Tak to moc děkujeme :-) Jíme přesně to, co najdete u nás na webu, to jsou naše recepty a fotky našich snídaní, obědů a večeří.“

Sandra: „Dobrý den, jaké doporučujete oleje k přípravě pokrmů. Doma používáme "kostkové" klasické máslo a olivový olej na studenou i teplou kuchyni. Snažíme se vyhýbat také bílé mouce a používáme kukuřičnou mouku. Je toto dostačující? Děkuji“

Eva Cikrytová a Helena Jirsová: „Není. Chce to zařadit kvalitní za studena lisované panenské oleje a střídat je: sezamový,slunečnicový, světlicový, řepkový, dýňový. lněný...“

Silvia: „Dobrý den, prosím Vás potřebovala bych poradit co dělat s obrovskou chutí na nezdravé sladké? Miluji koláče. Už skoro rok držím makrobiotickou dietu, ale tuto chuť nemůžu potlačit, zdravé koláče mě neuspokojují. Jak je ochutnám vyvolá to ve mně chuť na nezdravé sladké. Makrobiotiku držím ze zdravotního důvodu, mám ženské problémy, trpím na plísně a výtoky. Děkuji předem za radu.“

Eva Cikrytová a Helena Jirsová: „Nevím, jak přesně vypadá váš jídelníček, ale určitě doporučujeme ho "uvolnit" dostatkem tekutin, lehkými úpravami zeleniny (napařená, kvašená, blanšírovaná, krátce vařená, do sladka vařená), zdravými dezerty. Příšernou chuť na nezdravé sladké známe a víme, jak dlouho to trvá, než se tělo uzdraví (obvykle bývá slabá slinivka slezina, která nás honí za cukrem) a než se zbavíme závislosti. Bylo to i naše velké téma, proto máme na webu hodně receptů na zdravé dererty a články na toto téma. Zkuste Helčiny Hrběnčiny řezy, to je prostě lepší než kupované koláče! :-) Vaše gynekologické problémy jsou jasné, znám to. S cukrem se jich těžko zbavíte.“

Iva: „Dobry den, jak jste dosahla na materske zhubnout? Cvicim 2-3x denne, rano jim lupinky Fittnes s mlekem a ovocem, k obedu maso, zelenina a priloha, pote svacina bud ovoce nebo jogurt a k veceri zelen. salat... Prosim, reknete mi, co delam spatne. Jak jste to dokazala vy?😄“

Eva Cikrytová a Helena Jirsová: „Nejdřív jsem jedla jako vy a cvičila 5x týdně....to nefungovalo :-) Chce to teplé vařené jídlo z obilí, luštěnin a zeleniny. A úplně vyloučit rafinované potraviny jako ty lupínky a mléčné výrobky. Abych zhubla, musela jsem vyloučit i to mléko v kávě :-)“

Kristýna: „Jak má člověk jíst zdravě a pětkrát denne když na to není čas? Já jako student bych ráda jedla zdravě a pravidelne jenomže na to není čas ani peníze... to pak z těla bohužel vzniká popelnice.“

Eva Cikrytová a Helena Jirsová: „Neznáme vaše trávení, ale obvykle je vhodnější jíst 3x denně a v klidu.“

Kateřina Richterová: „Dobrý den, jsem na konci těhotenství, termín porodu dnes :) Během těhotenství jsem nakupovala plnotučné mléko z farmy, která chová tzv. žerzejky. Ty mají velmi tučné mléko. Denně vypiju i litr tohoto mléka a je pravda, plavou v něm obrovské kusy smetany. Nyní na předporodní prohlídce nám bylo řečeno, že naše malá váží cca 4 kila. Podotýkám, že já měřím 166 cm a vážila jsem před těhotenstvím 53 kilo. Chci se zeptat, zda je to podle vás vlivem tohoto mléka. Moc děkuji.“

Eva Cikrytová a Helena Jirsová: „Myslíme si, že jste si v podstatě odpověděla sama. Ano, je to vysoké množství mléka od krávy. Jenže vy živíte v těle miminko a ne telátko.“

Lenka: „Dobrý den, MB stravování je mi sympatické, některými zásadami se řídím. Nicméně se chci zeptat na dvě věci: 1. slyšela jsem, že mnoho vlákniny zabraňuje vstřebávání železa. V MB stravě je vlákniny hodně, jak jsou na tom děti stravující se dle MB se železem? 2. celozrnné obiloviny, říká se, nejsou vhodné pro děti. Všimla jsem si u syna (3 roky), že není schopný strávit např. rýži natural či další obiloviny (celá semínka ve stolici). Navíc obsahují hodně vlákniny. Není to pro některé děti náročné na trávení? Po prostudování různých materiálů jsem dospěla k názoru, že každému člověku prospívá něco jiného. Někomu maso a mléčné výrobky, jinému strava založená na zelenině/ovoci/obilovinách. Pokud k tomu není důvod, nevylučovala bych např. kysané ml. výrobky nebo právě kvalitní (bio) maso a ryby. Co si myslíte vy?“

Eva Cikrytová a Helena Jirsová: „Máme naopak dobrou zkušenost s chudokrevnými, kterým tento jídelníček železo doplnil. Není třeba chodit daleko, Helča a její syn jsou zrovna ukázkou. Co se týče celozrnných obilovin, tak děti by neměly dostávat celozrnné pečivo. Správně uvařené celozrnné obiloviny nejsou problém, ale naopak vhodným základem jídelníčku. Co se týče vylučování mléčných výrobků, každý jsme jiný, vyzkoušejte si, co vám sedí. My je nedoporučujeme, alespoň ne denně.“

Ivana: „Dobrý den, je mi 47 let a poslední dva roky mám problémy se zdravím.Nebudu zde vše vypisovat , je toho dost a ordinace lékařů střídám jako na běžícím pásu a účinek žádný. Velice mě vaše vystoupení zajímá a mám dotaz , zda neplánujete vydání knihy na toto téma . Na PC je toho sice dost , ale kniha je kniha a lépe se mi s ní pracuje , nehledě k tomu , že PC mám už tak dost a dost a myslím že i to je jeden z mých zdravotních problémů :-) . Přeji moc úspěchů a držím palce v životě.“

Eva Cikrytová a Helena Jirsová: „Moc děkujeme. Kniha by byla fajn, ale jsme maminky malých dětí a čas zatím není. Když děti spinkají, dáváme recepty a články na web. Možná někdy později :-)“

Dana: „Dobrý den.Obdivuji Vás, že jste dokázala zhubnout, moc Vám to sluší!Chtěla bych se tímto zeptat:každé ráno snídám celozr.housku s obyč.máslem se šunkou nebo se sýrem eidam(+rajče nebo okurka), káva s mlékem.Jsem po snídani vždy unavená a přibírám. Co dělám špatně?Děkuji.“

Eva Cikrytová a Helena Jirsová: „Děkujeme :-) No, snídaně zatím vypadá, že je úplně špatně. Zkuste začít polévkou nebo obilnou kaší se zeleninou. To pak půjdou kila dolů jako po másle.“

Kristýna: „Dobrý den. Můžete mi poslat odkaz na Váš web. Moc děkuji :-) Jinak moc Vám fandím a přeji hodně úspěchů.“

Eva Cikrytová a Helena Jirsová: „Také děkujeme. Náš web je www.jimejinak.cz“

Ester: „Dobrý den, chtěla bych se zeptat jak připravit mléko z obilnin? Ráda si dávám smetanu do kávu a chci vyloučit postupně i kávu i smetanu. Mléko je v kuchyni navíc stále potřeba, alespoň v mini množství, tak bych jej určitě ještě dále využila a nahradila ho kravským. Děkuji za odpověď.“

Eva Cikrytová a Helena Jirsová: „Mléko z obilovin vám do kávy asi moc chutnat nebude. Na odnaučení mléka je možné zařadit dočasně rostlinnou smetanu ze zdravé výživy. Není to sice nic extra zdravého, ale je to dobrý předěl. Mě to nechutnalo tak ani tak, takže jsem přestala pít kávu úplně a dnes už mi chutná i samotná melta nebo špaldová káva. Mléko v kuchyni jsem zcela odbourala, vůbec na nic ho nepotřebuji. Když si chceme zamlsat a udělat "smetanovou" omáčku, přidám kupovanou rostlinnou smetanu (sojovou, mandlovou nebo ovesnou)nebo obilné mléko podle receptů u nás na stránkách, když mi děti trochu nechají :-)“

Andulka: „Dobrý den, jakou obilnou kaši mám snídat? děkuji“

Eva Cikrytová a Helena Jirsová: „Nejlépe kaši připravenou z celých zrn rýže, ovsa, ječmene, špaldy. Výborné jsou jáhly, quinoa, amarant a při spěchu i ovesné vločky. Střídejte různé obiloviny, klidně je kombinujte mezi s sebou nebo se semínky, mandlemi a oříšky.“

Iveta: „Dobrý den, mám 8měsíční dceru, která má diagnostikovanou alergii na BKM a ještě ke všemu má operovaný zdvojený močovod. Od narození bere každý den antibiotika a samozřejmě probiotika, ale stejně by mě zajímalo jak ji stravovat. Příkrmy dělám zatím zeleninové doma, ale co se týče kaší a dalších jídel tak jsem trochu zmatená. Co jí dávat abych jí pomohla a naučila ji stravovat správně a hlavně udržitelně i do budoucna? Díky za odpověď. Iveta“

Eva Cikrytová a Helena Jirsová: „Sama mám odoperované oba zdvojené močovody a zdvojené ledviny, léta jsem se trápila a právě vynechání mléka mi pomohlo zbavit se chronických zánětů. Zkuste ji stravovat podle našich stránek. Mě to po 30 letech trápení pomohlo zbavit se konečně potíží.“

Petra: „Dobry den, rada bych se zeptala , co si myslite o pohance . Pokud jiz nebylo receno. Dekuji“

Eva Cikrytová a Helena Jirsová: „Pohanka je výborná právě na zimu. Rychle se uvaří a obsahuje cenné látky jako rutin. Rády ji používáme na sladko i na slano, do polévek, jako přílohu i jako zahuštění do polévky apod.“

Petra: „Dobry den, tinnitus jste take vyresila jidlem? Opravdu se toho lze zbavit?“

Eva Cikrytová a Helena Jirsová: „říkali že nejde - dva ušaři :-) Ale už mi píská jen když se nevyspím. Změna jídelníčku mi to vyléčila sama. Všimla jsem si až časem, že vlastně dobře usínám, protože mě neruší pískání :-) Mrkněte na našem webu na článek http://www.jimejinak.cz/2013/08/konecne-spim-jinak-anebo-ze-sovy-skrivanem/“

Petra: „Dobrý den, ráda bych se zeptala, zda se i Vám ještě někdy stane, že "ulítnete" na něčem úplně nezdravém? Nebo už jste tak daleko, že se Vám chutě na nezdravé věci už vůbec neobjevují?“

Eva Cikrytová a Helena Jirsová: „To víte, že někdy ulítneme. Je to letitý vývoj. Třeba dobře rok trvalo než jsme se zbavily závislosti na cukru a jen jsme to dokázaly, přišlo těhotenství a chutě byly zase :-) Čím lepší život, čím lepší jídelníček, tím méně chutí.“

Eva Průchová: „Dobrý den, milé dámy, vypadáte skutečně báječně - upřímně gratuluji ! Bohužel se opakovaně nemohu s Vaším webem spojit; píše mi to "existuje problém s certifikátem zabezpečení tohoto webu". Bylo by možné spojit se s Vámi jinak ? Vzhledem k tomu, že máme v rodině diabetika a celiaka, se zdravou stravou žijeme již mnoho let, nicméně výsledky mě neuspokojují, takže určitě dělám něco špatně a ráda bych se polepšila. Můžete mi pomoci ?“

Eva Cikrytová a Helena Jirsová: „Asi tam teď přišlo víc lidí a server nestíhá, zkuste odpoledne nebo zítra :-)“

Katka: „Dobrý den, zní to velmi zajímavě. Určitě bych stravování podle vás zkusila. Jsem nešťastná ze svého zdravotního stavu. Neustálé bolesti břicha, které začínají vlevo od pupku a pokračují pod levé prso. Stále nafouklé břicho a nepohodlí. Špatná regulace těla a zhoršená štítná žáza. Už nevím jak z toho ven. A každopádně tak 5 kg dolů by se také hodilo:-) Víte jak na to? Děkuji moc za odpověď.“

Eva Cikrytová a Helena Jirsová: „Zkuste prostě jíst podle receptů u nás na webu :-)“

Radka: „Dobrý den, jaké potraviny bych měla jíst, pokud mě také trápí akné především na zádech a čemu se naopak vyhnut. Děkuji.“

Eva Cikrytová a Helena Jirsová: „Určitě vynechte v první řadě mléko a všechny mléčné výrobky, cukr, bílou mouku a vše z ní. Zařadit kvalitní celozrnné obilí, luštěniny a ke každému jídlu vařenou zeleninu.“

Jana: „Dobrý den, co byste doporučily na zvýšení kvality mateřského mléka? plně kojím, bohužel mi přijde, že to miminku - 1 měsíc-nestačí - hlavně na noc. děkuji.“

Eva Cikrytová a Helena Jirsová: „Pokud jíte jako my, doplňte víc mandlí, olejnatých semen, více oleje do vaření, více lehce upravené zeleniny a zdravých dezertů a dostatečně pijte, resp. popíjejte. Pokud jako my nejíte, začněte zařazovat obilí, luštěninu a zeleninu.“

Zdenka Petoczová: „trápí mě pískání v uchu je mi 60let pomohla by uprava jídelníčku?“

Eva Cikrytová a Helena Jirsová: „Nevím, jestli vám, mě překvapivě pomohla. Já to ani nečekala, když říkali dva lékaři, že to nejde. A pak nejednou - ticho!“

Jana: „Dobrý den, chtěla bych se zeptat na atopický ekzém. Pokud s ním máte zkušenosti, poraďte prosím, jaké potraviny jsou vhodné, nevhodné.“

Eva Cikrytová a Helena Jirsová: „Ekzém je tak strašně běžný problém a tak dobře se dá řešit stravou (samozřejmě psychika taky hraje svoji roli!), že když zabrousíte na náš web, najdete mraky příběhů a odpovědí v poradně.“

Dana: „Dámy, vypadáte opravdu skvostně :-)). Bohužel jsem neviděla celou diskusi a chtěla bych několik rad, což teď asi už nestihneme, můžete mi prosím poslat odkaz na váš web? Moc děkuji a přeji krásný den..“

Eva Cikrytová a Helena Jirsová: „Díky za poklonu :-) Najdete nás na www.jimejinak.cz“

Naďa: „Dobrý den, je mi 47 let, pracuji jako obchodní zástupce . Prosím o radu, jak dodržovat zdravé stravování v případě, že si nemůžu připravit sama přes týden vámi doporučované zdravé jídlo. Celý život , hlavně teď se trápím s nadváhou a moc bych si přála shodit alespoň 5 kg. Zatím se mi to nedaří. Děkuji za odpověď.“

Eva Cikrytová a Helena Jirsová: „Všechno se dá vyřešit - přísný lektor by vám doporučil změnit práci :-) ale my to řešily termoskami s jídlem na celý den. Ráno uvařit, jedno teplé jídlo na oběd a třeba obilné placky s luštěninovou pomazánkou na svačinu či večeři. Všude s sebou kvašenou zeleninu.“

Andrej: „Jak na nachlazení formou stravy? Prosim poradte😉“

Eva Cikrytová a Helena Jirsová: „Na webu máme podzimní článek, kde strava právě nachlazení a typické podzimní nemoci řeší. V kostce - vynechat mléko a mléčné výrobky, cukr, mouku. Popíjet čaj z lotosu, případně zázvorový. A klid! Zalézt do postele :-)“

Nela: „Proč ne CUKR?“

Eva Cikrytová a Helena Jirsová: „Není cukr jako cukr. Cukry potřebujeme. Ale ne umělé, průmyslové. Dáváme přednost složitým cukrům v obilovinách, obilných sladech, sirupech a ovoci.“

Lenka: „Dobrý den, máte vydanou knížku s recepty? Měla bych zájem o tuto stravu, ale nevím jak uvařit, aby to doma jedli. S pozdravem“

Eva Cikrytová a Helena Jirsová: „Knižku nemáme, po večerech ale dáváme recepty na web, něco jsme i natočily na video, aby to bylo názorné. www.jimejinak.cz“

Petra: „Reknete mi, prosim, jakou potravinou mam vyvazit bilkoviny v jidelnicku?“

Eva Cikrytová a Helena Jirsová: „Bílkoviny se dobře skládají z luštěnin, obilí a zeleniny na jednom talíři.“

Martina: „Děvčata, neplánujete šířit osvětu i u nás ve Františkových Lázních?“

Eva Cikrytová a Helena Jirsová: „Za měsíc tam budeme mít kurz :-)“

Romča: „Dobrý den, slyšela jsem, že máte váš web zamčen jen pro registrované. Kolik stojí registrace a jak je to dnes s přístupností?“

Eva Cikrytová a Helena Jirsová: „Registrace je zdarma! A není nutná, můžete ji zavřít a jít si číst.“

Vlaďka: „Dobrý, den neumím si představit, že jím ráno polévku a obilné kaše ani sladké vločkové a ještě ke všemu teplé nemůžu prostě pozřít, čím to mám nahradit jakou snídani tedy zvolit ? Děkuji“

Eva Cikrytová a Helena Jirsová: „TAky jsme si to neuměly představit, dokud jsme to nezkusily :-)“

simona Škrabanová: „Dobrý den, chtěla jsem se zeptat , které potraviny lehce stravitelné a nenadýmavé mohu při kojení. Po porodu mi zjistlili 4 žluč.kameny a na operaci se rozhodně nechystám. Luštěniny které jsem měla tak ráda asi zrovna nemohu, aby neudělali neplechu . Předem děkuji.“

Eva Cikrytová a Helena Jirsová: „My jíme při kojení stejně jako mimo kojení dětí, jen zvyšujeme podíl oleje, semínek, mandlí, luštěnin. Obvykle vůbec nejsou problém, ale je potřeba zkoušet, co vaše zažívání zvládá a jaké střevo získalo v těhotenství vaše miminko. Kdyby to nešlo teď, zkuste za čas znovu. Začněte červenou čočkou, tofu, cizrnu a pak dejte fazole adzuki, další čočky a další fazole.“

HB: „Dobry den, holky. Chtela bych VAM podekovat za Vase stranky a napsat i pro vsechny ostatni, ze v kurzu Vanoce jinak jedu s Vami a ze vse funguje, jak ma a uz mam 2 kg dole, presto ze je to teprve zacatek. Diky moc. :)“

Eva Cikrytová a Helena Jirsová: „Už 2 kila dole?? To jsme sotva začaly! Díky za zpětnou vazbu!“