Chat

Neplodnost

Hana Višňová

Záznam chatu ze čtvrtka 2. října 2014

Dominika: „Dobrý den, ve kterém věku je nejlepší snažit se o miminko?“

Hana Višňová: „Ideální doba na početí je kolem 20-25 let věku ženy. Doporučujeme neodkládat otěhotnění na dobu po čtyřicítce.“

dm: „Je více neplodných žen nebo mužů v ČR?“

Hana Višňová: „U dvojic, které se léči pro neplodnost, je problém asi ve 40 % na straně ženy, asi u 30 % na straně muže a u řady dvojic se problémy kombinují.“

dm: „Je neplodnost dědičná?“

Hana Višňová: „Jen některé typy neplodnosti jsou dědičné, např. poruchy v počtech a struktuře chromozomů.“

Andrea: „Dobrý den, snažíme se o miminko půl roku a zatím se stále nedaří. Nikdy jsem nebrala antikoncepci, ani jsem neměla jiné zdravotní problémy. Kde by mohla být chyba, případně je možné požádat o vyšetření, kde by případně zjistila, co nám brání v přirozeném početí? děkuji“

Hana Višňová: „Dobrý den, pokud se snažíte pouze půl roku, tak zatím neztrácejte naději. Pokud by však ani po roce intenzivní snahy nedošlo k otěhotnění, nebo pokud je Vám přes 35 let, potom bych doporučovala vyšetření plodnosti na některém centru zabývajícím se léčbou neplodnosti - u muže spermiogram, u žen ultrazvuk a hormonální vyšetření.“

Lenka: „Dobrý den, Jak nejlépe vypočítat plodné dny, když mám nepravidelnou menstruaci. Jeden měsíc 18tého druhý až 22tého třetí 17tého? Jinak to trvá vždy sedm dní. Děkuji za radu“

Hana Višňová: „Dobrý den, u většiny žen dochází k ovulaci uprostřed cyklu a přibližně po 14 dnech se dostaví menstruace. Pokud máte tedy delší cyklus, spíše předpokládejte, že k ovulaci dochází později. Můžete si také obstarat ovulační močové testy, které by měly ovulaci detekovat. Nejlépe se samozřejmě zjistí ovulace pomocí ultrazvuku.“

Adela: „Dobry den, je mi 22 let s nazim se s manzelem uz pul roku otehotnet. Problem u me je, ze nemam pravidelnou menstruaci. Kazdy mesic chodim k doktorovi na kontrolu a injekci, ktera ji vyvola. Nepomohl mi ani utrogestan. Muzete mi prosim poradit co by mi mohlo pomoct abych mela pravidelnou menstruaci a po te snad i otehotnet? (Mam 50 - 52kg)“

Hana Višňová: „Dobrý den, pokud máte nepravidelnou mentruaci, potom pravděpodobně nedochází k ovulaci a proto se nedaří otěhotnět. Jak sama upozorňujete, máte poměrně nízkou hmotnost, pro pravidelný menstruační cyklus je ideální mít normální váhu. Jinak by bylo vhodné provedení hormonálního a ultrazvukového vyšetření k upřesnění diagnozy.“

Nunka: „Paní doktorko, nevím, kdy naposledy jste studovala statistiku o neplodnosti, ale troufám si tvrdit, že nemáte aktuální informace. Miska vah se obrátila a procento neplodných mužů je již vyšší než u neplodných žen...Již každý 4. pár je neplodný..nechci Vás rozhněvat, jen Vás vyzývám k nastudování aktuálnějších dat...“

Hana Višňová: „Dobrý den, záleží samozřejmě z jaké literatury čerpáte. A jak je neplodnost definována.“

vera: „Jak zlepšit kvalitu vajíček?Při IVF byla špatná dělitelnost buněk.“

Hana Višňová: „Kvalita vajíček souvisí s věkem ženy, pokud nebyla kvalita embryí při IVF optimální nelze ještě automaticky vyvozovat, že máte špatnou kvalitu všech vajíček.“

Jana Filípková: „Krásný den paní doktorko, s manželem 37 (já 38) máme desetiletého syna, který byl neplánovaný. Jelikož se nám doposud nepodařilo počít druhé dítě, uvažujeme o absolvování umělého oplodnění. Před 5 lety jsme podstoupili veškerá vyšetření, podle kterých jsme s manželem naprosto v pořádku. Podstoupili jsme inseminaci, bohužel neúspěšně. Jelikož nesnáším jakoukoliv hormonální léčbu, chtěla jsem se zeptat zda je absolvovat s co nejmenším množstvím hormonálním léčby. Děkuji a krásný den“

Hana Višňová: „Dobrý den, existuje možnost minimální stimulace nebo tzv. nativních cyklů, bohužel úspěšnost těchto typů terapií není tak vysoká, jako u klasického umělého oplození.“

Eva Řeháková: „Dobrý den, paní doktorko, myslím si, že na neplodnost má obrovský vliv onemocnění chlamydiemi, jejichž léčba je podle mého názoru často uplně nedostatečná nebo opomíjená. Někdy se dokonce mluví i o "módě" shazovat "vše" na chlamýdie. Ze své zkušenosti vím, jak je jejich léčba svízelné a mnohdy je to boj s větrnými mlýny. Co si o této infekci myslíte vy? Probíhají nějaké výzkumy na toto téma? Myslíte, že se ženy v budoucnosti dočkají očkování proti této hrůze? Děkuji, pěkný den.“

Hana Višňová: „Dobrý den, máte pravdu, že počet chlamydiových infekcí narůstá. Bohužel chlamydie mohou nevratně poškodit průchodnost vejcovodů. O vývoji očkování proti chlamydiim nejsem bohužel informována.“

Bára: „Dobrý den, mám jedno dítě, ale počít trvalo 13 měsíců. Ke druhým narozeninám jsme jí plánovali sourozence, ale během posledních 12ti měsíců jsem skončila 2x na revizi pro diagnozu afetální vejce. Jakou šanci mám nyní na těhotenství? Cykly jsou kratší 26 dní pravidelně. Mám nárok na nějaké speciální genetické vyšetření? Děkuji“

Hana Višňová: „V případě opakovaných zmlklých těhotenství by bylo vhodné absolvovat podrobné vyšetření - hormonální profil, ultrazvuk dělohy a vaječníků, vyšetření manžela a případně genetické testy u Vás obou.“

Katka Musilová: „Jo a brala sem i antikoncepci kterou sem brala pro pravidelnou menstruaci a brala sem ji rok a půl a přítel měl varikokelu tak doufám že to mimi mít budeme. A snažíme se o něj už rok“

Hana Višňová: „pokud se snažíte o početí už déle než rok a přítel má varikokelu, potom bych Vám doporučovala navštívit lékaře a podstoupit základní vyšetření - spermiogram, hormonální profil, ultrazvuk.“

markéta: „Dobrý den paní doktorko je mi té měř 25 let když to bylo přes rok co se nám nepodařilo počít miminko navštívili jsme kliniku pro léčbu neplodnosti. Manžel je v naprostém pořádku ale u mě už téměř víc jak rok bojujeme v vysokým prolaktinem po několika kolech léčbách Dostinexem a pokusech IUI stále nic. Chtěla bych se Vás zeptat s čím souvisí právě ta vyšší hladina prolaktinu a jeli možné jeho hladinu ovlivnit jinak něž jen léky. Děkuji“

Hana Višňová: „Dobrý den, hladiny prolaktinu jsou u každého člověka zvýšené v noci, při pocitu hladu, při stresu, po pohlavním styku. Proto zkuste načasovat kontrolní vyšetření Prolaktinu, tak abyste nešla na krev brzy ráno a nalačno a ve stresu. Jinak při zvýšeném Prolaktinu se doporučuje vyšetření hypofýzy - podvěsku mozkového.“

Ivet: „Dobrý den, je mi 29 a mám 2 děti. Třetí dítě chceme mít po 30-tce. Jenže mám strach, protože moje maminka, která mě měla v 18-ti a bratra ve 23letech při pokusech o třetí dítě po 30-roku 5x potratila. Děkuji za odpověď“

Hana Višňová: „Dobrý den, nemějte strach, schopnost otěhotnění nebo sklon k potratům nemusí nijak souviset s problémy Vaší matky. Samozřejmě bych Vám doporučovala neodkládat otěhotnění na dobu až po 35 letech.“

Křičenská: „Hezký den, paní doktorko, docházím do vašecho centra IVF Cube, kde jsem moc spokojená. Měla bych začít stimulaci již za dva týdny, aktuálně bychom se snad měli brzo domlouvat. ps.: Velmi Vám to sluší. Hezký den.“

Hana Višňová: „Dobrý den, díky za pozdrav a brzy nashledanou :-)“

Lenka: „Dobrý den, po roce snažení o dítě zjistili manželovi malé množství spermií. Lze je nějak navýšit nebo je to již nevratný stav? Děkuji“

Hana Višňová: „Dobrý den, je vhodné zopakovat vyšetření spermiogramu s odstupem několika týdnů. Váš muž by se měl zamyslet nad úpravou životního stylu, negativní vliv na počet spermií má kouření, obezita, nedostatek spánku, přehřívání organizmu včetně saunování, nevhodný oděv.“

Illa: „Dobry den, minuly rok v dubnu jsem se dozvedela, ze mam posledni stadium pred rakovinou delozniho cipku. Pred rokem jsem byla na operaci a po te jsem ne ockovala silgardem. Rok po zaktroku mam uz vsechny teskty v poradku, ale ted zase cekam na dalsi testy. Doktorovi se nezdal vajecnik. Manzel pred 10 lety byl na operaci s varikokelou. Me je 21 a jemu 35. Myslite, ze kvuli tomu mame mensi sanci o poceti?“

Hana Višňová: „Dobrý den, potřebovala bych více konkrétních informaci o Vašem případu, bylo by vhodné kontrolní vyšetření spermiogramu u Vašeho partnera, pokud je po operaci varikokély.“

Barbora Benešová: „Dobrý den, paní doktorko, chtěla jsem se zeptat jestli jsem neplodná pokud nedostávám menstruaci. Doktoři neví co semnou a já bych jednoho dne chtěla mít miminko, tak jsem se chtěla zeptat zda s tím nebudu mít problemy a jestli to nemám začít řešit různými vyšetřeními :). Velice děkuji za odpověď“

Hana Višňová: „Dobrý den. Pokud vůbec nemenstruujete, potom bych určitě doporučila hormonální profil, ultrazvuk a dle výsledků navrhnout vhodnou léčbu na úpravu menstruačního cyklu.“

Vlasta Procházková: „Vážená paní doktorko, v roce 2011 jste nám pomohla k dcerce Elišce a letos se nám narodil chlapeček přirozenou cestou (hned napoprvé). Děkujeme ještě jednou a přejeme Vám, ať se daří !“

Hana Višňová: „Dobrý den, moc Vás zdravím a gratuluji! Mějte se hezky a hodně radosti s dětmi.“

klára: „dobrý den,měl by gynekolog vědět o tom,ze se s manželem snažíme o miminko?“

Hana Višňová: „Dobrý den, je dobré, abyste chodila ke gynekologovi, ke kterému máte důvěru a snahu o otěhotnění s ním probrat.“

H: „Dobry den, je mi 24.po vysazeni HA se mi nedostavila menzes,tehotna nejsem a Dr. my nasadila Estrofen a potom Utrogestan pak se mela dostavit menzes a zase nic na UT my bylo zjisteno ze mi prestal fungovat vajecnik...Znovu jsme skusily Estrofen.....muzu udelat neco proto abych znovu zacala mestruovat a mohla otehotnet? PS:jsem lecena na nefungcni stitnou zlazu muze to mit na to vliv? Diky moc za odpovet.“

Hana Višňová: „Dobrý den, pokud po vysazení antikoncepce nemenstruujete, potom by bylo potřeba znát přesně ultrazvukový nález a výsledky hormon. Je zvláštní, že ani po nasazení kombinace Estrofem + Utrogestan se menstruace nedostavila. Problémy se štítnou žlázou mohou mít souvislost se sníženou funkcí vaječníků, jedná se někdy o tzv. autoimunitní onemocnění.“

Lenka: „Dobrý den, dá se nějak ovlivnit růst děložní sliznice? Při posledním vyšetření jsem měla jen 4,6 a Dr. mi řekl, že je to mála.“

Hana Višňová: „Dobrý den, výšku sliznice můžeme ovlivnit podáváním estrogenů.“

Ivana81: „Dobrý den, máme doma 1,5letou holčičku, která se zadařila po roce, manžel měl tenkrát hodně špatný spermiogram (7mil, 20%). Přesto se povedlo přirozeně. Už přes rok se snažíme o druhé, manžel má spermiogram 15mil, 20%. Byli jsme v CARu. Já mám zatím výsledky v pořádku. Přesto se na úvodní schůzce pan doktor téměř nezabýval manželem, ale mnou. Nabídl mi laparoskopii. S manželem tento postup nechápeme, proč tedy nenabídli manželovi například nějaké medikamenty, ale zaměřují se "pouze" na mne? Děkuji.“

Hana Višňová: „Dobrý den, bohužel v případě snížených hodnot spermiogramu se většinou nepodaří zjistit příčinu snížené pohyblivosti spermií a jednoduchá léčba pomocí nějakých medikamentů bohužel není k dispozici. Je vhodné přehodnotit možnost zlepšení životního stylu, event.vitamínové doplňky. Laparoskopii bych nepovažovala za úplně nezbytnou, patrně chtěl pan doktor ověřit průchodnost vejcovodů, což se dá zjistit i pomocí speciálního ultrazvukového vyšetření.“

Dominika: „Dobrý den mám dotaz trpím trombofilií je to vážný problém kdybych chtěla mít dítě jaká jsou rizika.? děkuji“

Hana Višňová: „Dobrý den, pokud jste nosička trombofilie, potom budete v těhotenství sledována na hematologii a budete během těhotenství užívat léky na ředění krve.“

Petra: „Dobrý den, jaký názor máte na inseminaci? Lze ji podstoupit, když má partner málo spermií? Nechci se dopovat hormony a podstupovat IVF... Děkuji.“

Hana Višňová: „Dobrý den, záleží na přesných hodnotách spermií, pokud je spermiogram opravdu hodně špatný, potom má inseminace malou úspěšnost.“

Sona: „dobry den,pred 2lety jsem mela zamlkly potrat dvojcat a od te doby se mi nepovedlo otěhotnět,prosim poradte“

Hana Višňová: „Pokud se Vám již 2 roky nedaří otěhotnět, tak navštivte svého gynekologa nebo vyhledejte některé centrum pro léčbu neplodnosti, abyste mohla podstoupit vyšetření hormonů, ultrazvuk dělohy a vaječníků a partner spermiogram.“

kamca: „Dobrý den, po jak dlouhé době po styku se mi může na testu ukázat, že jsem těhotná?“

Hana Višňová: „Dobrý den, dobrý test by měl těhotenství potvrdit už 2 týdny po styku.“

Šárka: „Je darování vajíček bolestivé a nese nějaké riziko?“

Hana Višňová: „Ano stimulace vaječníků pro dárcovství vajíček je spojena s některými riziky, mezi hlavní patří riziko rozvoje hyperstimulačního syndromu.“