Chat s osobností

Petra Procházková
Petra Procházková neohrožená reportérka, režisérka a originální novinářka

Petra Procházková, zakladatelka agentury Epicentrum a od 94. roku její ředitelka, neohrožená reportérka, režisérka a originální novinářka, jejíž reportáže znají např. diváci ČT i čtenáři Lidových novin. V roce 1998 získala novinářskou Cenu Ferdinanda Peroutky, pro svou "nepohodlnost" byla vypovězena z Ruska. Po roce, stráveném v Afgánistánu, je na pár měsíců doma a v sobotu 7.12. po skončení pořadu Noc s Andělem bude odpovídat na vaše otázky.

Záznam chatu ze soboty 7. prosince 2002 v Noci s Andělem
Max-Wesslo: asi ne........
Petra Procházková: chatař:Maxi nezoufej, kolega četař o Tobě mluvil, zdravíme a až nás v hospodě na rohu uvidíš tak nám zamávej.
Samboush: jo muj email je sam@mail.mental-collapse.cz
Petra Procházková: chatař: Zaregistrováno. Náš systém spočívá v tom, že během přímého přenosu zodpovídám obecné dotazy kolem programu Noc s Andělem, pak, kolem půl jedné odpovídá host - dne pí Procházková - přímo na otázky které ji zaujmou.
Pavlíková Nikola: Prosím mohli byste zdělit ještě další místa a termíny koncertů syrské skupiny Ziriap.Děkuji
Petra Procházková: chatař: Ziriap hraje ve čtvrtek 12.12.02 v čajovně Šiva v Masné ulici od 19.00.
verca: dneska je tu nejak mrtvo cococo???
Petra Procházková: chatař: Nesvítí každý den sluníčko na ty naše krásný středoevropský vinohrady. Za týden už zase bude o něčem jiném. A nebuďte smutná tak pozdě v noci.
Maria Rilke: Jak si připadáte v čechách po všech Vašich zahraničních zkušenostech? Co ti místní stále stejní lidé?
Petra Procházková: chatař: Pane Reinere - nechte i ostatních maličkých přijíti k ní.
Pavel: Chataři,pozdrž i paní Petrušku.Dík.
Petra Procházková: chatař: Zkusím to. Ale paní Procházkovou už čeká tolik otázek, že se to protáhne do opravdové noci a přece jen je na pí Petrušku otázek jen pár.
Jitka: Jaký byl váš největší zážitek spojený s vaší prací?
Petra Procházková: Všechny moje zážitky jsou spojené s mojí prací, protože nic jiného nedělám. Poslední největší zážitek pro mě byl, když jsem byla v Kábulu a musela jsem tam chodit nakupovat v burce.
Vojtíková: Která země vás, jako reportérku, láká nejvíc?
Petra Procházková: Nemůžu říct, která země, ale nejvíc mě láká Asie.
Karel Ryba: Viděl jsem na ČT video údajně natočené Čečenci, kde byly dětem uřezávány ruce apodobně. Prý se jednalo o údajně unesené lidi Čečenci a takto se chtěli domoci peněz za unesené. Co si o těchto lžích myslíte, a jak to že to vysílala ČT? Odpovězte prosím.
Petra Procházková: Já bych to neoznačila úplně za lži, protože v extrémních situacích, jako je situace válečná, k podobným, velmi drastickým situacím dochází, ale problém je, když se ta situace vytrhne z kontextu a jedna ze stran jí použije k vlastní propagandě. Někdy jsou pololži vlastně horší než úplný výmysl, protože ten odhalíte snadno, ale tu pololež může méně informovaný divák pokládat za pravdu. Česká televize naštěstí občas vysílá i programy, kde ukazuje, jak se podobným způsobem chovala i ruská armáda na čečenském území, takže by český divák měl mít víceméně objektivní pohled.
Samboush: Jo jeste dotaz, kdyz zazivate takovyhle veci jak se ventilujete , alkohol , drogy nebo jak to ze sebe dostavate?
Petra Procházková: Alkohol nepiju, drogy neberu a odpočívám při domácích pracích. Odreagovávám se například tím, že se snažím udělat něco málo proto, aby těch hrozných věcí bylo míň.
Josef Nygrin: Nedávno (na Mikuláše) jsem jel autobusem a nastoupila maminka s malým synkem (asi 4 roky) a řekla mu, aby se držel a vyhlížel z okna Mikuláše nebo čerta. Po asi 10 vteřinách říká chlapeček: "žádný čert, žádný Mikuláš, s tím světem to jde do ...". Jaký je vůbec Váš názor? Když zapnu BBC World nebo CNN, mám pocit, že už neexistují dobré zprávy, nebo že pro "nezešílení" už děláme z malých vítězství výhry ve "válce".
Petra Procházková: Problém je, že novináři nepíší o tom, že děti chodí do školy, ale o tom, že nechodí, protože jim tu školu třeba někdo rozbombardoval. Média obecně informují spíš o věcech negativních a ty pozitivní si vlastně musíte domyslet. Já nevím, jestli je to dobře nebo špatně a taky se mi zdá, jako tomu chlapečkovi, že s tím naším světem není všechno v pořádku, ale stále jsem optimista. Může být ještě hůř.
Maria Rilke: Jaké je podle Vás ideální politické zřízení a uspořádání pro Čečensko? díky.
Petra Procházková: O ideálním politickém zřízení si musejí obyvatelé Čečenska rozhodnout sami a je to trochu předčasné o tom teď meditovat. Nejdřív je třeba dosáhnout alespoň zastavení palby a poté svobodných voleb. Předpokládám, že by si Čečenci zvolili někoho, kdo by prosazoval nezávislost na Rusku a umírněný islámský stát, v jehož čele by stál prezident, který by byl kontrolován parlamentem. O něco podobného se již pokusili, nedopadlo to moc dobře, ale ta idea byla alespoň na papíře dobrá. Určitě by pro Čečensko bylo velkou úlevou, kdyby se zbavilo kontroly Moskvy a zařadilo se do mezinárodního společenství jako samostatný stát.
Ales Stransky: Zucastnila jste se nekdy modliteb v mesite?
Petra Procházková: Ženy do mešity smějí, i když se obecně soudí, že nesmějí, mají pouze vyhrazené místo, aby na ně muži nekoukali a nerozptylovali se hříšnými myšlenkami, takže jsem v mešitě byla, ale nikdy mě nepustili do té mužské části.
MUDr.Holub: Souhlasíte s tím, aby na úřad prezidenta kandidoval bývalý člen KSČ???
Petra Procházková: To je příliš obecně položená otázka, protože by musela vědět, co to je za člověka a v kterém období členem KSČ byl. Ono je hodně jednoduché dneska kritizovat všechny, kteří kdy byli členy KSČ a mě to členství taky moc sympatické není, ale nemůžu říct, že by to byla zásadní překážka. Zásadní překážka pro mne například je, že je někdo zloděj. Na druhou stranu ale členství v KSČ určitě pro mne nikomu body nepřidá.
Veronika: Pani Procházková, jaké to je být reportérkou, novinářkou a zároveň režisérkou.Stačíte vnímat i život okolo sebe, pokud nepracujete.
Petra Procházková: Ono to není úplně pravda, že najednou režíruju, točím, píšu a ještě hlásám do rozhlasu. Většinou na filmu se mnou pracuje víc lidí a asi pouze dvakrát se mi stalo, že jsem skutečně Vámi vyjmenované profese zvládnout sama. Je to vlastně až neprofesionální a dá se to takhle dělat, jen když opravdu není jiného zbytí.
Marek: Kdy se Vrátíte do Kábulu?
Petra Procházková: Do Kábulu se vrátím, až na tu cestu seženu peníze, protože výlet do Afghánistánu je drahá legrace. Plánuju tam ale odjet asi v březnu, to už je tam lepší počasí. Děkuji všem za otázky, bohužel jsem na všechny neodpověděla. Přeji vám dobrou noc. Petra Procházková
Hledej pořad:
...více