Chat s osobností

Jindřich Racek
Jindřich Racek předseda České asociace streetwork

Jindřich Racek je koordinátorem informační kampaně Nízkoprahových klubů pro děti a mládež, jíž je Česká televize mediálním partnerem.

Záznam chatu z pátku 20. října 2006 od 13:00
Jarmil: Není dneska od vás ze štrýtu někdo v Noci s Andělem? Nejste to vy? Hrajete na něco?
Jindřich Racek: Dobrý den zdravím všechny čtenáře a fanoušky Nízkoprahových klubů a streetworku.

Na tuto otázku je snadná odpověď! Tak zaprvé "Noc s Andělem" je v sobotu od 23,00 hod a je pravda že hosty jsou lidé, kteří se točí kolem
České asociace streetwork.Konkrétně je to Petr Klíma (nestor oboru) a Martin Holiš streetworker a pracovník nízkoprahového klubu Likusák v Brně.
Ještě bych rád upozornil na pořad Pomeranč ČT 2 12,45 , který se celý natáčel v nízkoprahovém klubu Vrakbar v Jihlavě.

A jestli na něco hraju no v poslední době asi na nervy svým kolegům.
Kamila: prominte, ale vase stranky mi prijdou hrozne neprehledne! mozna nejsou urceny pro mne, ale mela jsem pocit, jako by se na mne vysypal sesit s pismenky pro prvni tridu!
Jindřich Racek: Naše stránky www.streetwork.cz jsou v provozu necelý měsíc a snažíme se je stále vylepšovat. Tu nepřehlednost musím potvrdit, chce to trochu cviku, ale připravujeme nějaké úpravy aby vše bylo přehlednější.
Roman Beneš: Četl jsem váš autorozhovor na vašich stránkách. Zdá se, že jste veselá kopa. Je vidět, že co si ve vaší branži neudělá člověk sám, to nemá. Proto bych vás prosil, abyste si za mě položil jakoukoliv otázku a hleděl ji upřímně zodpovědět.
Jindřich Racek: Romane!
Pokládám si tedy otázku!
Kde jste přišel na formu autorozhovoru Jindřichu ?
Musím přiznat, že autorozhovor není z mojí hlavy. Inspiroval jsem se zejména u Ester Kočičkové (rád bych jí poděkoval!), když jsem četl jení autorozhovor na festivalu V Boskovicích.
Forma se mi líbila a tak jsem ji trochu napodobil. Myslím si, že sociálním službám a zvláště těm Nízkoprahovým neuškodí, když atmosféru troch provětráme legrací.
Tom: Máte moc pěkné weby (www.streetwork.cz). Kdo za to "může"?
Jindřich Racek: Tak za to múže opět spolupráce s Nadací Vodafon ČR. A konkrétně pak s firmou ...... a teď nevím jestli to není skrytá reklama. Ale Moc děkujeme§! Reklama rozhodně není to, že poděkuji Jiřímu, který tam dostal všechny ty texty.
BOROMIRKA: DOBRÉ ODPOLEDNE.
EXISTUJE NĚCO,CO VÁS DOKÁŽE SPOLEHLIVĚ NAŠTVAT A TO OKAMŽITĚ,DĚKUJI ZA ODPOVĚĎ
Jindřich Racek: Milá Boromirko!
Spíš to záleží na mém momentálním rozpoložení, pak mne naštve opravdu skoro všechno. V poslední době mě štve když nezastaví řidiči v druhém pruhu u přechodu, v okamžiku kdy dávám chodcům přednost. Je to opravdu nebezpečné!!

Tom: Nejsou ty kluby něco jako pasťák? Pro ty co fetujou a tak? Něco jako za trest?
Jindřich Racek: Nízkoprahové kluby chápu jako prostor kam může mladý člověk přijít, cítit se tam jako doma, realizovat svoje nápady a hlavně se ptát na věci na které se neradi ptáme rodičů, učitelů a dalších autorit.
Pasťák to rozhodně není, můžeš kdykoliv přijít a zase odejít, můžeš se představit přezdívkou a nikdo ti neutrhne uši. pro ty co fetujou jsou jiná zařízení a jiné programy , například Kontaktní centra pro uživatele drog. Doufám, že jsem to trochu srozumitelně objasnil.
petra.sychrova@centrum.cz: Dobrý den, prosím o informaci, kde a kdo se dá v Královéhradeckém kraji (nejlépe okr. Trutnov)kontaktovat při zájmu o zřízení takovéhoto klubu. Jsem laik, a bydlím v menším městě (3500 obyvatel). Vzhledem k věku mých dětí vidím jaký je problém, pokud náctileté děti nemají kde společně rozumně trávit svůj volný čas. Ráda bych pomohla u zrodu takového, či podobného klubu ve svém městě . Děkuji za radu a odpověď
Jindřich Racek: Na WWW.streetwork.cz je odkaz na kluby. Když to prokliknete, dostanete se na mapičku, a pak už je cesta na Hradecko volná. Můžete si v seznamu najít zařízení, které je Vám nejblíž. No a jestli nic nenajdete tak vzneste dotaz u Vás ve městě na radnici (dnes máme Volby) a třeba vznikne iniciativa tento problém řešit.
Tomáš: Dneska jsou volby. Jáká politická strana by vám nejvíce seděla v čele magistrátu? Jde vám spíš o politické strany nebo osobnosti? Nezdá se vám, že rozdíl mezi levicí a pravicí se v poslední době stírá?
Jindřich Racek: Tak volby. Musím přiznat, že jsem tuto otázku čekal! Dnešní den k tomu svádí! Mám svého favorita! Domnívám se že zveřejnění jména této strany by naprosto zamotalo hlavu všem prognostikům a agentůrám, které dělají výzkumy.
Také si myslím, že by zveřejnění mého kandidáta na vítěze zamíchalo pěkně kartami na politické scéně a veškerá nákladná PR kampaň by šla vniveč. Ale abych jen tak nemlžil tak volím LOSNU a v krajním případě MAŽŇÁKA.
A trochu to pravolevé rozdělení v naší politické scéně vidím.
Jerry: Kdo tu kampaň platí?
Jindřich Racek: Na přípravě celé kanpaně se podílí spousty lidí a organizací.Vyjmenuji ty hlavní a to jsou Nadace VODAFONE Česká republika, která v rámci svého programu Vpoho podporuje nízkoprahové kluby a s kterou jsme hlavně kampaň připravovali. Pak Nadace rozvoje občanské společnosti, která pomáhá s řízením programu VPOHO.
Dále pak Nadace Via s kterou jsme připravovali spoty pro ČT,Óčko,Pražské metro a multikina. Svůj díl na kampani také odpracoval Jakub Kohák, který spoty režíroval . Ještě musím zmínit Krokonošovo s.r.o to realizuje s "Turné pro nízkoprahy" kde zahrají Tři sestry, Vypsaná fixa, Vohnout a Jaroslav Uhlíř.
To vše se koná 27.10. Pardubice, 28.10. Havlíčkův Brod a 3.11. v OPAVĚ. Rozhodně jsem nevyjmenoval všechny, komu bych měl poděkoval.
lk: Máte mail?
Jindřich Racek: MÁM!!!!!!!
Jerry: Proč bych měl zajít do nízkopraháče?
Jindřich Racek: Proč zajít do nízkoprahového klubu??
Tak důvodů může být spousty. Například venku je zima a nemáte si kam s kámošema sednou! Nebo se strašně nudíte a chcete zkusit něco nového. Pak je to také místo, kde můžete dostat odpověď a radu na otázky, s kterými si nevíte úplně rady. Důležité je, že nikdo na Vás nepůjde žalovat do školy nebo rodičům nebo dokonce na policii. Nebo jte parta lidí, která chce hrát muziku ,divadlo a hledá místo pro zkoušky.
V Nízkopraháči Vám hlavu neutrhnou a budou se snažit hledat řešení, jak třeba najít ty prostory na zkoušení nebo najít odvahu přiznat doma špatné vysvědčení.
pianista: V klubu může pracovat kdo chce nebo mají ti lidé nějaké speciální vzdělání?
Jindřich Racek: V nízkoprahových klubech pracují vesměs lidí, kteří mají vzdělání v sociálním nebo pedagogickém oboru. Jinak Česká asociace streetwork realizuje kurzy v rozsahu 200 hodin a ty jsou zaměřeny přímo na vzdělávání pracovníků v Nízkoprahových klubech, nebo streetworkerů. Zde se musím zmínit, že celé vzdělávání je podpořeno z Evropského sociálního fondu a bude probíhat až do roku 2007. V případě zájmu hledej Pianisto v sekci Asociace/vzdělávání na www.streetwork.cz
Enter: Proč děláte to co děléte právě Vy osobně? Máte děti?
Jindřich Racek: Děti mám. Musím přiznat, že když mě někde slyší mluvit, jak jsem expert na pubertu atd., tak mi to pak dávají doma pěkně "sežrat"!!!
A proč to dělám! Vystudoval jsem pedagogickou fakultu, a vždy mě bavilo pracovat s lidmi. Mám pocit, že v mládeži vidíme často jen zlobivce, kteří nic nedělají a nebo naopak dělají věci které se nám nelíbí a které nás zlobí.
Chtěl bych ukázat, že mladí mají v sobě spoustu kreativity, jen často nemají dostatek prostoru a možností se realizovat. Chceme aby měli skvělé známky ve škole, aby vynesli odpadky a umyli nádobí, ale mnohdy nemáme čas zeptat se co dělali celou tu dobu od oběda do večeře. Nízkoprahové kluby vytvářejí prostor a podmínky pro to, aby právě to odpoledne strávili aktivně a v "jejich" prostředí.
JS: Můžete mi zaručit, že se mé děti nenaučí v klubu něco špatného? Třeba brát drogy? Jsou pracovníci vždy dobrým vzorem nebo jsou často sami uživatelé! Zajišťuje asociace nějaké kontroly nebo něco podobného?
Jindřich Racek: Česká asociace streetwork se snaží zajistit, aby zařízení dodržovala základní etické principy v oboru.
Pro sociální služby existují tzv. standardy sociálních služeb (vydalo je Ministerstvo práce a sociálních věcí) , které by každé zařízení mělo splňovat. ČAS realizuje proces Hodnocení kvality, jedná se v podstatě o audit - místní šetření.
V oboru nízkoprahových služeb neustále roste vzdělanost pracovníků. Snažíme se tuto stránku ještě posilovat organizací seminářů a kurzů! Co se týče faktu, zda jsou pracovníci dobrým vzorem považuji riziko průšvihi asi tak na stejno, jako když děti chodí do skautu,na fotbal nebo i do školy.
Jako rodič doporučuji dohodnou se se svým potomkem a do klubu kam chodí se klidně zajít podívat a s pracovníky si promluvit.
Co se týče drog a alkoholu tak v klubech je jakákoliv manipulace s nimi zakázána. Nedělejme si iluze, že s nimi děti a mládež nepřicházejí do styku v podstatě 80% mladých nad 15 let má zkušenost s nějakou drogou. Důležité je bavit se s nimi o tom a měnit jejich postoje názory a mýty.
elizabeth: je to hloupa otazka ale kolik vam je
Jindřich Racek: 40 let je to moc nebo málo?
Ládík: co to presne znamená nízkoprahový? je to pro vozíčkáře nebo je to v prenesenem vyznamu?
Jindřich Racek: Pozor neplést pojem nízkoprahový s pojmem bezbariérový. Nízkoprahový znamená - minimální podmínky pro vstup.
Můžeš přijít, odejít, můžeš se představit jen přezdívkou, můžeš jen sedět a třeba si číst, nebo poslouchat hudbu, nemusíš za vstup platit, nebo se registrovat. to je nízkoprahový.
Dana Krausová: Dobrý den pane Racek. Chci se zeptat jestli připravujete nějaké změny ohledně dětí?
Jindřich Racek: Nevím jaké změny ohledně dětí! Rozhodně další potomky v tuto chvíli neplánuji!
Majka: Dobrý den, tyhle kluby - to je setsakra zajímavá a užitečná věc!!! Může být taková ženská jako já, čtyřicítka pryč, dětičky odrostlé, nějak užitečná a prospěšná, nějak vám pomoct... ?
Jindřich Racek: Jistě najděte si nějaký v vaší lokalitě a určitě najdou způsob, jak jim můžete pomoci!
Barbucha: Dobrý den!!!Jakého herce a herečku máte rád a proč???
Jindřich Racek: Barbucho to je ale zapeklitá otázka!!!
Hodně mám rád Krtečka, ale to není moc herec.
domics: jaké jsou vaše záliby?
Jindřich Racek: Krátce horolezení, hokej a motocikl Jawa 250!
Hodně času mi ale zabere rodina!!!!!
Kluk: Mohl bych se na něco zeptat??
Jindřich Racek: Ptej se!!
tom64: vy jste racek
Jindřich Racek: Já jsem Racek s velkym R.
Halka: Ahoj Jindrichu, koukala jsem na web a na chat, opravdu se ti povedlo dat veci do pohybu. Vypada to bajecne. Preju hodne uspechu v dalsi praci. Zdravi Halka
Jindřich Racek: Děkuji Hanko!!! Vám také zdar v práci.
typek: zdr jak je???????????
Jindřich Racek: No bolej mě prsty od datlování na klávesnici. Ukazováčky.
Sadman: Je to těžký dělat streetworkera? Jak dlouho se dá tahle práce vydržet?
Jindřich Racek: Náročné je to dost! Myslím si, že když máš dobrého zaměstnavatele, dobré osobní zázemí, jsi v oboru vzdělán a pravidelně se dále učíš tak to jde dělat docela dlouho. Třeba v Německu jsem potkal týpky, kteří pracovali jako streeti 15 let.
Linda: Co Vás na Vaší práci baví nejvíc? Nechybí Vám přímý kontakt s klienty? Co Vás nejvíc motivuje k tomu, že se věnujete právě oblasti nízkoprahových klubů?
Jindřich Racek: Já jsem nyní jen takový úředníček pro streetworkry. Ale stále mě baví být v kontaktu s mladými lidmi,(kolegové jsou vesměs mladší) pak mne baví fakt, že se obor nízkoprahových služeb hýbe a rozvíjí a dostávám se tak do situací v kterých jsem poprvé. Třeba dnes poprvé v životě chatuji. (jinak jsem spíš chalupář)
katka: máte email? napište ho prosím!
Jindřich Racek: Katko buď kreativní! Koukni na WWW.streetwork.cz a chvilku hledej!
osoba: Kolik je klubů u nás a kolik do nich chodí mlaďochů? Jak zjistím, jestli je nějaký u nás?
Jindřich Racek: Klubů je tak kolem 120 v celé ČR. Na WWW.streetwork je seznam (mapička ČR)tam hledej.
http://streetwork.cz/index.php?option=com_content&task=category&id=16
Zvědavka: Dobré podolende. Máte hezké příjmení. Čemu jste se naposledy pořádně zachechtal?:-))
Jindřich Racek: Chechtal jsem se některým otázkám z chatu. Třeba koho volím!
Sadman: Dělat streetworkera je tedy náročný dost, ale kdo to ocení? Jsou mzdy v téhle oblasti pod průměrem nebo nad nebo kde?
Jindřich Racek: Tak v zásadě jsou velice průměrné! Ale musím říct, že se to zlepšuje.
přirovnal bych to ke školství.
Renatka: Jste ženatý?
Jindřich Racek: Jsem ženatý mám dvě děti, kocoura Melichara, papouška Hokinse a Jawu 250.
domics: co je správně? racci nebo rackové?
Jindřich Racek: Tak to jsi mě zaskočil běžím se podívat do slovníku!
....................................
Je to jedno to praví slovník.
117: kde koupim mezinarodni navratku
Jindřich Racek: Nevím , kde návratku koupíte, protože nevím jakou návratku chcete.
Přeji Vám ať ji seženete.
rino: chcete mobilní číslo na Vojtka Kotka?
Jindřich Racek: Snad se Vojta neurazí ale já fandím Krtečkovi.
Luboš: Dobré odpoledne Jindro,zajímalo by mne,co byste pokládal za svůj velký úspěch v osobním životě a pak ve své profesi.Díky a přeji vše dobré.Luboš
Jindřich Racek: Velký úspěch je třeba ta kanpaň, myslím že se povedla, alenení to úspěch můj ale Všech lidí, kteří s ní pomáhali.
jnak v osobním životě jsem dost spokojený.
90-60-90: co říkáte na vyhublé modelky?kdybyste byl návrhář co byste udělal?
Jindřich Racek: Zapeklitá otázka!
Já s modelkama moc nepřijdu do kontaktu. ALE VYUŽIJU OTÁZKU K POZVÁNCE!!!!

Doufám že modelky potkám na koncertech pro Nízkopraháče a tam jim domluvím!!!!
Uvidíme se!!!!!
Pardubice - 27.10.2006
Havlíčkův Brod - 28.10.2006
Opava - 3.11.2006
Tři sestry, Vypsaná fixa, Wohnout, Jaroslav Uhlíř a JÁ
Tímto se loučíím a děkuji za otázky Nashledanou.
Jindřich Racek
Hledej pořad:
...více