Chat s osobností

 Kateřina Maďarková, Petr Srna a Petr Kopecký
Kateřina Maďarková, Petr Srna a Petr Kopecký moderátoři a dramaturg Zpráviček

Nová dětská televize ČT :D přichystala pro děti nejen pohádky, seriály a magazíny všeho druhu, ale také dětské zprávy. Vůbec první televizní zpravodajský pořad pro děti se jmenuje Zprávičky a Déčko jej vysílá každý den pět minut před Večerníčkem. Jak se připravují dětské zprávy a jaké jsou zkušenosti s jejich výrobou po téměř dvou týdnech vysílání, prozradí dramaturg pořadu Petr Kopecký a jeho dva moderátoři Kateřina Maďarková a Petr Srna. Zajímavostí je, že moderátoři vzešli z konkurzu, do kterého se přihlásilo tisíc uchazečů.

Záznam chatu ze čtvrtka 12. září 2013 od 16:00
Dotaz: Zprávičky (dětské zprávy) už kdysi byli na ČT, ne?
Kateřina Maďarková, Petr Srna a Petr Kopecký: Dobrý den, vítáme vás na chatu s tvůrci pořadu Zprávičky. V Čt se skutečně Zprávičky už vysílaly, před 15 lety vznikly jako Zprávičky ze světa. Před 4 roky pak začal týdeník Zprávičky, který skončil letos v červnu. Jeho součástí byl zpravodjský přehled týdne, oblíbená dětská diskuse Miniparlament i řada seriálů jako např. Splněné přání. Od 31.8. se Zprávičky vysílají na ČT :D v 18:40 každý den.
Michal: Kateřina Maďarková:Umíte plavat ve vodě (např. plavecký bazén, moře, jezero, rybník, přehrada, zatopený lom)?

Jak moc dobře umíte plavat ve vodě ? Jaké např. děláte plavecké chyby (např. nesprávné držení těla při plaveckém způsobu)?

Kolikrát přeplavete 50m bazén? Jakým plaveckým způsobem nejčastěji plavete? Jakou nejčastěji plavete rychlostí?

Umíte plavat pod vodou bez zacpaného nosu a s otevřenýma očima bez pomůcek (plavecké brýle, potápěčská maska, kolíček pro akvabely)?
Kolik metrů uplavete pod vodou? Dokážete uplavat pod vodou celý 50m bazén ?

Jak jste se plavat naučila? Kdo Vás plavat naučil (rodiče, na plaveckém kurzu ve školce, na základní škole, ...) ? Kolik Vám bylo let, když jste se naučila plavat ?

Už jste někdy někoho učila plavat ? Jakou jste zvolila metodu (hození do vody, pak koukat na samovýuku dotyčné/dotyčného a skočit tam v nejhorším) ? Koho jste učila plavat ?

Jak v životě využíváte této "zvláštní" dovednosti, že plavat umíte ? Měla jste někde kvůli této zvláštní dovednosti, že umíte plavat nějaké výhody proti ostatním ? Závidí Vám někdo že dokážete ve vodě plavat nebo to dokonce někomu vadí, že plavat umíte ?
Kateřina Maďarková, Petr Srna a Petr Kopecký: Milý Michale,
moc Vám děkuji za tento dotaz, který jsem zaznamenala už v několika chatech a vždy mě velmi pobavil. Teď mě donutil se vážně zamyslet nad mým plaveckým stylem a kondičkou celkově a musím sobě i Vám přiznat, že mám co dohánět.

Plavat umím. V zatopeném lomu jsem tedy ještě neplavala, ale platí-li tam stejné fyzikální zákony, předpokládám, že to dokážu také. :)
Plavu průměrně. O chybách nevím, ale uvidíte-li mě někdy na plovárně, klidně mě na ně upozorněte, ráda se poučím.
50 metrový bazén bych přeplavala dvakrát, a pak bych si šla dát koktejl na bar a číst si na lehátko. :) Plavu prsa a rychlost jsem si, kupodivu, ještě neměřila.
Plavat jsem se naučila v Hotelu Dvořák v Karlových Varech v asi 5ti letech.
Letos v létě se pod mým dohledem naučila plavat čtyřletá dcera, ale moji asistenci prakticky nepotřebovala a stačilo dozorovat jeji snahu.
V životě tuto zvláštní dovednost využívám prakticky denně, kdy radostně proplouvám životem. Raději se o tom, že umím plavat, nikomu nezmiňuji- závist je hrozná věc a obávám se, že bych mohla být neplavci vyčleněná z kolektivu. :))
Snad jsem Vám, Michale odpověděla dostatečně obsáhle a obohatím Váš průzkum. Mimochodem- ozvěte se, ve Zprávičkách rádi odvysíláme reportáž o výuce plavání. :) Katka
Mirek: Pro Katku: Jak bylo těžké se dostat na místo moderátorky Zpráviček na Déčku?
Kateřina Maďarková, Petr Srna a Petr Kopecký: Dobrý den, Mirku.
Celý proces od odeslání mého CV do ČT po "plácnutí si" s Petrem Kopeckým trval od dubna do konce července. Těžké to bylo především proto, že nejsem moc trpělivá. :) První kolo byl videopohovor, potom následovaly dvě kamerové zkoušky. Pro mě naprosto nové zkušenosti a moc zajímavá cesta. No a dopadlo to dobře, čemuž doteď nemůžu uvěřit a mám radost. Až později jsem se dozvěděla, že se nás přihlásilo víc než tisíc. Je dobře, že jsem to nevěděla už v průběhu konkurzu, protože by mi to bylo bývalo moc nepřidalo na klidu….Mějte se hezky, Katka
Roman švarc : Ahoj Kateřino jak se mas nemas kluka jestli ne tak chci se s tebou osobně seznamit zvu tě na rande 22.9.2013 Jaroměřice nad/Rokytnou u kasny ve 16:00 nebo zavolej 737443249
Kateřina Maďarková, Petr Srna a Petr Kopecký: Milý Romane Švarci,
Moc děkuji za pozvání, ale kluka (dokonce manžela) už mám. 22.9. v 16 hodin navíc budu natáčet Zprávičky, tak zbytečně nemrzni u kašny a radši se doma koukni v 18:40 na Déčko. :-) Katka
Pavel : Ahoj Katko, kolik ti je? Máš kluka? Jaký kluci setobě líbí, šla bys na rande na slepo a jaký máš email. Si moc krásná.
Kateřina Maďarková, Petr Srna a Petr Kopecký: Ahoj Pavle,moc Ti děkuji za pochvalu. Je mi 24 a kluka mám, dokonce to budou tři roky, co je to i můj manžel. Na rande naslepo bych tudíž nešla. Nemůžeme být kamarádi? :-) A e-mail je zpravicky@ceskatelevize.cz Měj se hezky, Katka
Honza: Dobrý den, zprávičky jsou super. Jak probíhal konkurz a jaké mají moderátoři zkušenosti, podílí se na vytváření obsahu?
Kateřina Maďarková, Petr Srna a Petr Kopecký: Jsme moc rádi, že Zprávičky se líbí!
Ani Káťa a ani já nejsme bez zkušeností. Dříve jsme dělali v médiích a tak Zprávičky pro nás jsou dalším krokem vpřed.
Konkurz do Zpráviček byl celkem náročnou zkušeností. Do Zpráviček se přihlásilo přes 1000 žadatelů o tuto pozici. Já z pozice moderátora mohu prozradit, že byl rozdělen na 5 kol. Celkem to trvalo od dubna do srpna.V každém kole nás zůstávalo méně a méně. Nakonec to dopadlo takto. Snad jsme měli štěstí, nebo jsme se k sobě prostě hodili. Každopádně teď jsme tu rádi a každý den se na Vás těšíme.
Martin Andrle: Kačko, jaký kluci se Ti líbí ?
Kateřina Maďarková, Petr Srna a Petr Kopecký: Ahoj Martine,
představ si, za svobodna jsem byla Andrlová, nejsme příbuzní? :-) Líbí se mi chytří, zábavní a okatí kluci a mám to štěstí, že už jsem dokonce máma jednoho takového. :-) Měj se hezky, Katka
Dotaz: Pane Kopecký, byl jste reportérem ČT, teď už nevím - snad z Ruska?
Kateřina Maďarková, Petr Srna a Petr Kopecký: Máte pravdu, jsem dlouholetým zpravodajem ČT (už od roku 89:). Byl jsem taky zahraničním zpravodajem v letech 95-02, jen ne v Rusku, ale na Slovensku. Měli jsme na starost taky Rakousko, Maďarsko a Polsko. Občas jsme vyrazili i dál, např. do Slovinska nebo na Ukrajinu. Byly to sice těžké roky, ale moc rád na ně vzpomínám a mám tam stále plno přátel. PK
mikelhias: Baví vás to???
Kateřina Maďarková, Petr Srna a Petr Kopecký: Nás moc a vás? :-) Katka
honza: Dobrý den, kdy točíte zprávičky? Předem díky za odpověď
Kateřina Maďarková, Petr Srna a Petr Kopecký: Dobrý den, Honzo. Zprávičky točíme každý den odpoledne ve studiu večerních Událostí. Od října už budeme mít studio vlastní a budeme točit později odpoledne, aby byly Zprávičky co nejčerstvější. Katka
Josef Grohman: dobrý den jké je to uvádět zprávičky
Kateřina Maďarková, Petr Srna a Petr Kopecký: Je to přece super. Zprávičky se předtáčejí tzn. nejsou vysílány živě. A tak je to o dost větší pohodička. Mohu říci, že jsme skvělý team, který se snaží udělat Zprávičky co nejpestřejší. Snad se nám to daří..
Také je fakt super, že nám i Vy (diváci) můžete posílat nápady, nebo dotazy , které se pak snažíme zodpovědět a odvysílat. Pokud byste i Vy měli zájem tel.: 261 01 77 01. Těšíme se! PS
Réza: Co vam na moderovani zpravicek prijde nejzajimavejsi?
Kateřina Maďarková, Petr Srna a Petr Kopecký: Dobrý den, Rézo. Protože je to pro nás oba úplně nová zkušenost a jedeme teprve dva týdny, takže jsme ještě rozhodně nezapadli do nějakého stereotypu, dá se říct, že je zajímavé úplně všechno. Příjemnou změnou bývá host, se kterým si můžeme popovídat přímo u nás ve studiu. Katka
Petr Vostrejž: Zdravím, mám dva dotazy. První k délce pořadu. 5 minut se zdá jako poměrně krátká doba. To řeknete 3-4 zprávy a je konec. Nestálo by za to využít drahý vysílací čas smyslupněji, efektivněji a neplýtvat, ale naopak ušetřit tím, že se pořad protáhne na 15-20 minut? Tvůrčí tým musíte zaplatit tak jako tak. A proč nemít za stejné peníze víc muziky? I menší děti udrží pozornost déle, když uděláte pořad koukatelný. Zároveň byste mohli rozšířit obsah, třeba o pozvánky na regionální akce pro děti atd. Každý den je jich po republice několik, viz. Kudy z nudy. Druhý dotaz: Rozjezd Déčka negativně ovlivnil nefunkční signál. Taky se vám zdá mnohaměsíční reklama na novou stanici zbytečně přehnaná a nafouklá? Takové "generálně-ředitelské Dvořákovy nové šaty". Každý o nich mluví, ale nikdo je neviděl. Divácká vlna nespokojenosti, která se zdvihla po NE-zahájení vysílání je pochopitelná. Jde sice o technickou záležitost, ale netvrďte nám, že byste nechtěli mnohem vyšší sledovanost díky dobrému pokrytí signálem.
Kateřina Maďarková, Petr Srna a Petr Kopecký: Máte pravdu, že 5 minut je krátká doba. Na druhou stranu někomu to přijde až až... Zprávy jsou na Déčku zvláštní žánr, který z principu není žádná velká zábava. A pro děti navíc suché informace nejsou záživné. Takže z hlediska dětských diváků se zdá, že 5 minut stačí. Jinde ve světě (Británie, Německo) po několika letech zkušeností taky mají jen 8-10 minut. Samozřejmě bychom zvládli víc, ale v nabitém programu Déčka to zatím je dost. Slabý příjem signálu nás samozřejmě mrzí, ale aspoň si můžete Zprávičky už pouštět on-line na webu: www.ceskatelevize.cz/ivysilani/10265744641-zpravicky.
Kuba: Dobrý den, chtěl bych se zeptat jestli nehledáte nové moderátory pro Déčko. Je mi 17 let a rád bych to alespon zkusil.
Kateřina Maďarková, Petr Srna a Petr Kopecký: Moc nás těší Váš zájem. O moderátorech na ČT :D bohužel nerozhodujeme. Budeme však rádi, pokud natočíte nějakou reportáž (na kameru, foťák, mobil ) z Vašeho okolí a dáte nám vědět na zpravicky@ceskatelevize.cz Podíváme se na ní a rádi jí použije ve vysílání Zpráviček. :)PS
sss: sss
Kateřina Maďarková, Petr Srna a Petr Kopecký: zzz :D
Kuba: Co vás přivedlo k moderování zpráviček ? V čem vás baví moderování zpráviček ? Proč jsou jenom 5.minut?
Kateřina Maďarková, Petr Srna a Petr Kopecký: Dobrý den, Kubo. S Petrem jsme oba prošli poměrně náročným konkurzem, který jsme tu už popisovali. Petr má hereckou školu a moderování už se věnuje nějaký ten pátek, já jsem pracovala zatím jen v rádiu a před kamerou jsem nováček. Katka
Horáková: Dobrý den,
ráda bych se zeptala, proč děti ve zprávičkách ovlivňujete lživými politickými informacemi? není už to trochu moc?
Kateřina Maďarková, Petr Srna a Petr Kopecký: Jestli se nepletu, zatím jsme žádnou politiku ve Zprávičkách neměli. Nebráníme se tomuhle tématu úplně, ale jen na úrovni celé společnosti, jako je vláda, prezident, parlament. Jediné, co souviselo se zahraniční politikou, byla zpráva o Sýri. I ta byla jen příběhem malé holčičky, která utekla s rodičí před válkou. PK
Dotaz: Jak se podařilo dvou moderátorům KM a PS vyhrát konkurz?
Kateřina Maďarková, Petr Srna a Petr Kopecký: Dobrý den,
možná to bylo štěstí, možná náhoda nebo jsme prostě byli nejlepší. :) Co je nejpravděpodobnější můžete posoudit každý den v 18:40 na Déčku. :-) Katka
Ondra Černý: Zdravím celý tým zpráviček a chci se zeptat, zda náhodou někdo z rodiny Petra Srny nepracuje v konkurenční TV?
Kateřina Maďarková, Petr Srna a Petr Kopecký: Také Zdravím. Ano, před ČT jsem pracoval v jiném médiu. PS
cactus: tak at se ti daří kolego a jsou tam na tebe hodní..p.s.nějak doomluvíme to kafe.a ted jsem zvědav,jestli poznáš kdo píše:-)
Kateřina Maďarková, Petr Srna a Petr Kopecký: Kafe beru kolego. A kdo mi píše si pouze domýšlím. :D
PS: Hodní na mě jsou. :D PS
Vali: Otázka pro Petra Srnu. Máš teď určitě hodně nabitý program. Máš i volné dny? :D
Kateřina Maďarková, Petr Srna a Petr Kopecký: Odpověď na tuto otázku. :)
Ano, mám občas volná den, který využím k meditaci nad čajem. :D PS
Divák: Dobrý den, na co se můžeme těšit nejvíce? Děkuji
Kateřina Maďarková, Petr Srna a Petr Kopecký: Tak určitě na Zprávičky a oba moderátory:o) Ale v obsahu asi nejvíc na příspěvky od vás diváků. Můžete nám kdykoli telefonovat a ptát se na to, co vás zajímá. Nebo posílat vaše tipy a dokonce i vlastní reportáže. Tuto sobotu taky uvidíte ve studiu prvního diváka, který se nám ozval a zajímal se o zpravodajství. Tel. : 261 01 77 01, email : zpravicky@ceskatelevize.cz PK
Džambulka z Palačáku: Kačí, co na Tvé působení ve zprávičkách říkají Tví přátelé, rodina a známí?
Kateřina Maďarková, Petr Srna a Petr Kopecký: Milá Džambulko,
mí přátelé a známí jsou nadšení. Projevuje se to i tím, že mi pod hloupými přezdívkami píšou různé dotazy do tohoto seriózního chatu. :-) Katka
Džambulka z Palačáku: Katko, manžel mi nevadí, šla bys na rande s holkou?
Kateřina Maďarková, Petr Srna a Petr Kopecký: Milá Džambulko,
uděláš-li si na mě ve svém nabitém programu čas, ráda s Tebou na rande půjdu. Obávám se ale, že už teď sotva stíháš. :)
Katka
Vojta: Zdravím vás, chtěl jsem se vás zeptat, jestli vám třeba chodí ohlasy malých diváků, jak jsou spokojeni s vašimi zprávičkami a jaká je jejich sledovanost. Děkuji za odpověď a až budete uvádět události, tak vám zase napíšu :)
Kateřina Maďarková, Petr Srna a Petr Kopecký: Vzhledem k tomu, že vysíláme teprve necelé dva týdny, tak ohlasů zatím moc není. Nejvíc diváků zareagovalo na facebooku (www.facebook.com/zpravicky) na soutěž, když měl Petr ve studiu na hlavě tykadla nadace Světluška. Sledovanost je v rámci prvních průzkumů slušná, mezi dětskými diváky Déčka jsou Zprávičky 4-6. nejsledovanější. Tak se můžete přidat:o) PK
Martina: Dobrý den
chci se zeptat stále nechytám ČT déčka nejde ani naladit nevít e proč díky
Kateřina Maďarková, Petr Srna a Petr Kopecký: http://decko.ceskatelevize.cz/jak-naladit-decko
Hanka: Pro jakou vekovou kategorii jsou zpravycky urcene? Slibovali jste, ze detem budete vysvetlovat ruzne pojmy z dospelackych zprav a to se zatim nedeje. Kdy tedy zacnete?
Kateřina Maďarková, Petr Srna a Petr Kopecký: Zprávičky děláme pro všechny děti:o) Hlavně se ale zaměřujeme na mladší školáky, které už zajímá, co se děje kolem nich. Vysvětlovat pojmy z dopělých zpráv budeme dělat, jakmile se nás někdo zeptá. Stačí zavolat na záznamník: 261017701, my otázku odvysíláme a pokusíme se ji zodpovědět:o) PK
anežka: cojeto šikaná
Kateřina Maďarková, Petr Srna a Petr Kopecký: Á to zní jako první pojem do Zpráviček na vysvětlení. Slibujeme, že v jednom z příštích dílů se mu budeme věnovat. Díky ! PS
anežka: dnes mě sklamala kamarádka ve škole jmenuje se tereza a já neí


co mám udělat kdiž mě sklamala kamarádka ve škole
Kateřina Maďarková, Petr Srna a Petr Kopecký: Anežko, to je smutné. Ovšem kamarády si musíme vybírat pečlivě. I přesto jí dej šanci. Pokud umíš odpouštět - jsi správná holka. :o) PS
DAYD: O čem budou dětské zprávy - školství, počítačové hry, strava?
Kateřina Maďarková, Petr Srna a Petr Kopecký: Dobrý den, DAYD.
Zprávičky už běží (denně v 18:40) a tak si o jejich podobě už můžete udělat poměrně slušný obrázek. Zprávičky jsou o všem důležitém, co se děje u nás, ve světě i ve sportu. Součástí je zjednodušená předpověď počasí. Všechna Vámi zmíněná témata se v nich mohou objevit. :) Katka
Kateřina R.: Proč jsou zprávičky ta krátké ?
Kateřina Maďarková, Petr Srna a Petr Kopecký: Zprávičky mají sice jen 5 minut, ale zato budou oproti dřívějšku každý den, včetně víkendů, svátků i prázdnin. Takže když je budete sledovat pravidelně, dozvíte se toho spoustu. A pro nás je každodenní rytmus taky dost náročný, je nás na to jen pár:kromě Katky s Petrem ještě 2 editoři Sabina Janovicová a David Bernardy a dramaturg Petr Kopecký. Tak nám držte palce, ať to zvládneme! Ahoj v 18:40 u Zpráviček na Déčku:o)
Vladka: Ahoj Kacko, jsi rada, ze chat za chvilku konci?
Kateřina Maďarková, Petr Srna a Petr Kopecký: Ano, mami, už mi můžeš zavolat. :-) Kačka
Hledej pořad:
...více