Chat s osobností

Petr Koliha
Petr Koliha ředitel ČT :D

Na konci prázdnin spustí Česká televize dětský kanál ČT :D, neboli Déčko. Nabídne zábavní a vzdělávací pořady, dětské filmy a pohádky, publicistiku, zahraniční dokumenty, sport a animaci – a vy se v našem chatu můžete na podrobnosti ptát přímo výkonného ředitele Petra Kolihy!

Záznam chatu z pondělí 17. června 2013 od 15:30
DAYD: Jak lze naladit Déčko?
Petr Koliha: Dobrý den, vítám Vás na chatu. Omlouvám se všem za stručnost. Otázek je hodně.
Jak lze naladit Déčko?
Nejlépe TV ovladačem spustit automatické vyhledávání. V kabelových televizích to za Vás vyřeší poskytovatelé služeb.
DAYD: Bude mít Déčko svůj web?
Petr Koliha: Ano. Web www.decko.cz bude spuštěn 31.8. 2013 a bude nedílnou součástí vysílání ČT :D. Už teď lze najít informace o Déčku na webu České televize.
DAYD: Pro jak velké děti je Déčko určeno?
Petr Koliha: Déčko bude vysílat pro děti od 4 do 8 a od 8 do 12 let. Budeme vysílat od 6:00 do 20:00 každý den.
DAYD: Který den přesně začne Déčko vysílat?
Petr Koliha: V sobotu 31. srpna 2013.
DAYD: Proč Déčko?
Petr Koliha: Název jsme vybrali spolu s dětmi a jim se písmeno D s dvojtečkou, jako smajlík, líbilo. Pod písmenem D si lze představit řadu slov: děti, domov, dobrý atd.
Dotaz: Budou na Déčku i reklamy, teleshopping?
Petr Koliha: Reklamy nebudou. Klasický teleshopping ne. Product Placement ne. Sponzoring v tuto chvíli ne. Budeme pouze propagovat produkty veřejnoprávní televize určené dětem, jako např. knihy z Edice ČT.
Vojta Chudlasky: Už se těším :-) rano pro mrnata a večer pro dorost ze je to tak :-) vrati se Game Page do :D
Petr Koliha: Ano, tak nějak to bude. Připravujeme nový zábavný pořad o hrách na všech platformách.
Martin: Dobrý den, odhaduju, že budete mít spoustu otázek a možná ani na všechny nebudete moci odpovědět. Ptám se: dříve každý týden na chatu ČT někdo odpovídal na dotazy diváků, proč tomu už tak není. Pak se ty otázky jen hrnou.
Petr Koliha: Vaši připomínku předáme organizátorům chatů.
Sonax: Jak dlouho se projekt dětského kanálu ČT připravoval? Kolik bude na tomto kanálu pracovat lidí a bude vysílat nonstop?
Petr Koliha: Konkrétně jsme začali nový okruh připravovat v září minulého roku. Základní tým má sedm lidí, ale spolupracujeme s řadou dalších útvarů napříč Českou televizí. Budeme vysílat od 6 do 20 hod.
dd: Co archivní věci pro děti, budou v D?
Petr Koliha: Ano, také. Počítáme s rozsahem asi 7% vysílání archivních pořadů. Chceme vybrat to nejlepší.
Petr: Dobrý den. ČT :D bude vysílat i sport. Můžete říct jaký sport to bude? Je tady program ČT sport a v čem se sportovní program bude lišit ve vysílání sportu od dětského? Jak často bude sport na ČT :D? Bude to často v podstatě každý týden i přímý přenos nebo co si pod tím mám představit?
Petr Koliha: Sport na Déčku určitě bude. Každý den máme sportovní okénko odpoledne od 15 hod. Vyvrcholením bude sobotní magazín o aktuálním dění ve sportu připravovaný exkluzivně pro Déčko kolegy z ČT sport. Přímé přenosy neplánujeme, ale plánujeme i nové zajímavé motivační pořady, např. Taneční hrátky s Honzou Onderem, Jóga pro děti, Hýbánky atd.
Aneta: Kdy jste dostal nabídku na tuto funkci?
Petr Koliha: Začátkem roku 2012.
Věra Šišková: 1.Program ČT :D bude vysílat společně s ČT art. Kdy dojde k osamostatnění obou programů?
2.Pokud se opravdu časem osamostatní oba programy, co bude Déčko vysílat pozdě večer a v noci? To už děti spí. Podle mě je zbytečné dělat samostatné programy, protože v noci nikdo koukat na TV z dětí nebude. Maximálně potajnu, když to rodiče nebudou vědět:-)
Petr Koliha: Zatím nevíme přesné datum. Ale odhadujeme, že to bude v horizontu několika málo let. ČT :D by pak vysílalo i večer pro teenagery a mladé studenty.
Alex: Každý program má svůj rozpočet. Kolik milionů nebo miliard má rozpočet DÉČKO? Je to nejvíce nákladný program ze všech šesti co bude ČT mít?
Petr Koliha: Rozhodně není nejnákladnějším kanálem ČT. Pro letošní rok, kdy budeme vysílat čtyři měsíce, máme k dispozici na vlastní tvorbu a nákup pořadů 118 mil. Kč.
karlucci: Nedávno jsem četl, že budou na dětské stanici i moderátoři a byl inzerát, aby se případní zájemci hlásili. Kolik lidí se přihlásilo? Našel se někdo méně známý? Kdo z moderátorů bude vystupovat? Kolik bylo přijato nových tváří? Jsou tam známá jména nebo spíše méně známá?
Petr Koliha: Asi hovoříte o moderátorech pro dětské zpravodajství. Tam se přihlásilo přes tisíc uchazečů. Nyní je ve finále asi deset kandidátů.
Wolfms: Dobrý den.
Předseda Rady ČT Milan Uhde před časem řekl, že pořad Kouzelná školka je pořad pro prababičky. Co si o tom myslíte? Bude se pořad nějak měnit? Podle mě to je silný argument a ještě ke všemu od předsedy Rady ČT.
Petr Koliha: Kouzelná školka patří mezi nejoblíbenější pořady pro menší děti a počítáme s ním i ve vysílání Déčka.
Lorinka: Večerníček na ČT 2 a na déčku se má vysílat souběžně. Jak dlouho? Budou nějaké pořady trvale vysílány souběžně na obou programch?
Petr Koliha: Ano, je tomu tak. Společné vysílání Večerníčku na ČT :D a ČT 2 bude po nezbytně nutnou dobu, než se podaří dokrýt signálem ČT :D celou ČR.
Jarek: Zdar a sílu!
Jak bude obtížné naplnit vysílání pro děti? Je těžké zaplnit program pořady? Podle mě mnoho pořadů není.
Petr Koliha: Vytvářet program pro děti určitě není snadné, ale spolupracuji s kolegy, kteří se do tohoto projektu pustili s vervou, radostí a chutí.
Daniel: Dobrý den pane Koliha.
Bude sport mít zastoupení i na samostatném dětském programu jak se mluví a píše? Jaké přenosy budou? Předpokládám, že výhradně sport o dětech, plánují se vysílat i přenosy ze školních akcí jako je dorostenecký turnaj atd.? Bude mít ČT D své lidi na pořady o sportu nebo se bude posílet i redakce sportu co se týče redaktorů?
Petr Koliha: Odpověď viz níže.
smokeu: Mám zapeklitou otázku. Kde bude ČT :D hledat finance na vysílání? ČT má stejný rozpočet a kde se najdou peníze na třeba za pět let? Neohrozí tenhle projekt výrobu a vysílání dalších pořadů na jiných programech? Může na dětském kanále se vysílat i reklama?
Napadá mě třeba pořady vyrobené Českou televizí např. Krkonošské pohádky, Králíci z klobouky, Maxipes Fík atd. Toto jsou pořady, které jsou jen na ČT. Může si tímto vydělat vysílání pro děti, že tohle prodá do zahraničí? Nebo peníze z toho nejdou České televizi?
Petr Koliha: V České televizi pod vedením generálního ředitele Petra Dvořáka v posledních dvou letech narostl objem vlastní tvorby včetně dvou nových okruhů. Vše se financuje z vnitřních úspor ČT. Reklamu vysílat nebudeme. O prodeje vlastních formátů do zahraničí se snažíme.
Miroslav: Dobrý den Petře.

Mám jednu otázku časově dopředu. Jak bude vypadat vysílání na Mikuláše? Bude stejné nebo nevšední? Za sebe bych poradil udělat speciální vysílání a přiblížit dětem atmosféru Mikuláše. Líbil by se mi pořad, kde by bylo studio, kde by chodil Mikuláš a bylo by třeba i přepojeno do různých měst na náměstí a živě se zprostředkovala atmosféra čerta, mikuláše a anděla. Myslím z velkých měst hlavně přiblížit situace. Děti by to určitě bavilo a byla by to jiná zábava než po celý rok.
Petr Koliha: Díky za nápad.
Milan: Dobré odpoledne, ČT :D bude nová stanice. Jak by jste ji divákům přiblížil, především co se týká obsahu. Jsem laik a neznalý vysílání, tak mi to nějak přibližte:-)
Pokud nebude mít ČT :D své diváky a bude to propadák (což si nikdo nepřeje) ale stát se to může. Jak se bude postupovat? Není to třeba projekt na dva nebo tři roky a v případě velmi nízké sledovanosti (pár tisíc maximálně pár desítek tisíc diváků) neskončí tato stanice? Může něco dětský program ohrozit nebo nízká sledovanost ne?
Petr Koliha: Věříme, že budeme sledovanou stanicí. Chceme být okruhem první volby a hrát výraznou roli na mediální scéně. Jsme televizí pro děti, plnoformátovou, s přidanou hodnotou populárního zábavného vzdělávání. Chceme být stanicí bezpečnou a motivační.
Arnošt Nečas: V minulosti byly všechny programy ČT pod číslovkou. Proč není i ČT :D pod číslovkou, to znamená buď ČT 3 nebo ČT 5? Podle mě by bylo ideální. Tohle mi přijde jako nepovedená recese. Také jste mluvil do názvu stanice nebo tohle rozhodl jeden člověk - generální ředitel?
Petr Koliha: Název rozhodly děti.
Broňa: Bude déčko vysílat i reprízy z předchozího dne? Buď ráno z večera nebo večer z rána? Nebo reprízy během následujího dne nebudou?
Budou v průběhu vysílání mezi pořady upoutávky během dětského programu i na kulturu? Nebo si navzájem v promo nepolezete do vysílání a nebude upoutávat i na jiné pořady?
Petr Koliha: V přiměřené míře budeme i reprízovat. Na dětském okruhu nebudeme promovat pořady pro dospělé.
Jaroslav Havela: Dobrý odpoledne Petře.
V čem máte největší otazníky v programu? Už je vše hotové?

Kolik procent bude mít ČT :D a ČT ART pokrytí? Budu moct v Kroměříži naladit tento program? Bude zařazen i na satelit v paketu Skylink k současným čtyřem programům?
Petr Koliha: Největším otazníkem je to, zda všechny naše plány dopadnou podle našich představ, ale tvrdě na tom pracujeme. V září budeme mít asi 85% pokrytí obyvatelstva pozemním vysíláním a když k tomu připočteme šíření ČT :D přes satelit a kabely, tak budeme na 90%. Naší cílem je dostat se na 95%.
kirin: Dobrý den. Dovolte mi i nepříjemnou otázku. Po zvolení Petra Dvořáka Milan Uhde se pozastavil jestli je správné zřizovat dětský program. Je to předseda Rady, má na svůj názor právo, ale co říkáte na jeho "starost" jestli to bude fungovat? Osobně by nerozjížděl podle slov další kanál, ale zaměřil se na zbylé čtyři, kde vidí potenciál. Podle něj je zde dost prostoru v TV pro děti a děti, když budou chtít, tak si své pořady najdou i v současnosti. Co si o tom myslíte? nebudou to jinými slovy zbytečně vyhozené peníze? Já s předsedou Rady ČT panem Uhde souhlasím.
Petr Koliha: Dětský okruh byl již v konceptu generálního ředitele Petra Dvořáka. Dětské televizní stanice jsou standardní výbavou těch největších evropských veřejnoprávních televizí. Osobně si myslím, že si děti takovouto službu zaslouží a rozhodně to nepovažuji za vyhozené peníze. Věřím, že nabídneme malým divákům něco navíc než, co mohou nalézt jinde.
jiři potucek: dobry den pane koliho budete na decku take o hydrologii a jak se tvoři vodni toky a mimochodem jasem nevetsi fanousek decka
Petr Koliha: V rámci zábavného vzdělávání se nebudeme vyhývat žádným otázkám.
Radek : Dobrý den pane řediteli,
dokážete si představit, že budete vysílat na Vašem kanálu už dlouho nevysílané české seriály z archivu ČST jako např. Dlouhá bílá stopa nebo Boříkovy lapálie?
Dále mě zajímá, jestli budete nakupovat také u slovenské veřejnoprávní televize-např. dětské seriály Léto s Katkou, Spadla z nebe, Safari a mnoho dalších?
Děkuji za odpověď
Petr Koliha: S archivními seriály počítáme.
mirek: Na začátku 70.let natáčela ČST pohádky černobíle, např. Mrtvý princ, Princ Chocholouš, O pomněnce, Drobínek a mnoho dalších. Tyto pohádky již dlouho nebyly vysílány. Uvažujete o jejich nasazení na novém kanálu nebo už je nikdy neuvidíme?
Petr Koliha: Archiv ČT je velmi bohatý a určitě z něj budeme postupně čerpat.
Alena Wachtlová: Dobrý den, zajímalo by mně, jestli některé dětské pořady budou v původním znění (angličtina) např. s titulky nebo i bez . Viděli jsme to běžně v nizozemské televizi v dětských programech. Děti se teď už v mateřské škole učí běžně anglicky, myslím že by to pro ně bylo přínosné. Mladá generace už by to přijala jako běžnou věc, s angličtinou vyrůstá . Děkuji a zdravím Českou televizi.
Petr Koliha: Zabýváme se i touto myšlenkou. Angličtina bude určitě naší první volbou. Ostatní jazyky bychom rádi postupně přidávali. V každém případě jazykovou vzdělávání bude hrát na Déčku důležitou roli.
David: Dobrý den budou na ČT :D i filmové pohádky jako například Škola ve mlejně,škola princů a tak dále děkuji předem za odpověď
Petr Koliha: Podívejte se na nás v pátek v 17:40, kdy pohádky na ČT :D jistě naleznete.
Daniel Zapletal: Bude ČT:D součástí všech kabelových a satelitních sítí jako povinně šířená stanice?, Můžete upřesnit jaké akvizice se objeví v programu na této stanici?
Petr Koliha: Ano. Budeme na kabelu i na satelitu. Akvizice bude všech žánrů, např. Děsivé dějiny (BBC), 60 zvířecích zabijáků (BBC) a další.
strejc josef: Vzhledem k tomu, že se při nedávné modlitbě za sdělovaci prostředky modlili pracovnící ČT mj. i za "Dětský kanál ČT", má to znamenat, že bude tento kanál také naplňovat představy katolické církve o působení sdělovacích prostředků?
Petr Koliha: Kodex ČT nám ukládá zabývat se i otázkami náboženství a určitě nechceme překročit ekumenický přístup k této otázce.
dick: Dobrý letní den:-)
Kolik pořadů bude možné přehrát na ivysílání? Bude to všechno nebo pouze něco? Jde to vyjádřit procenty?
Petr Koliha: iVysílání budeme postupně rozšiřovat. Procenty to momentálně vyjádřit neumím.
Alexander: Chystá se ČT opakovat i pořady Vega, Magion apod.? Jsou to sice staré pořady, ale rád bych si připomenul naco jsem před x lety koukal. Mnoho dnešních mladších dětí by se také podívalo. Z jakého důvodu už toto ČT vůbec neopakuje?
Petr Koliha: Chtěli bychom přijít s novými pořady, stejně atraktivními.
Alena: Zdravím do ČT. Kolik prostoru budou mít první dny pořady živě vysílané? Bude něco hned v prvním týdnu vysíláno v přímém přenosu nebo vše předtočené?
Petr Koliha: O živém vysílání uvažujeme až v další etapě.
Adam: Dětský program má vysílat pro děti. Jak jste natom vy osobně? Budete jako ředitel dětského programu sledovat především program o kterém rozhodujete nebo spíše jiné pořady na ČT? Přijde mi zvláštní, že se dospělý člověk dívá na pohádky, ale jako ředitel, by jste asi měl vědět co je na obrazovce. Jak tohle budtee řešit jako divák?
Petr Koliha: Určitě budu sledovat ČT :D, už proto, že mám devítiletého kluka Marka a zajímá mne, co našemu programu bude říkat.

Naše hodinka chatování bohužel rychle uplynula. Volají mě další povinnosti. Omlouvám se všem, kterým jsem nestačil odpovědět. A děkuji za velké množství zajímavých dotazů. Určitě se zde ještě časem potkáme.
Hezký den a nalaďte si nás 31.8.2013. Petr Koliha
Hledej pořad:
...více