Chat s osobností

Marcela Augustová
Marcela Augustová

Marcela Augustová – pořady ČT provází diváky už 25 let. Česká televize byla její prvním zaměstnavatelem – začala už při studiích a zůstala dodnes. Její začátky jsou spjaty s pořady Magion, Vlaštovka, TKM a Studio Kontakt. Roku 1993 začala uvádět soutěžní pořad Hry bez hranic. V roce 1994 se stala libereckou zpravodajkou České televize a od roku 1998 moderuje hlavní zpravodajskou relaci Události.

Její tvář je spjatá i charitativním projektem Pomozte dětem, kde spolupracuje s Tomášem Hanákem. I když musí za prací do Prahy, nikdy se do hlavního města nepřestěhovala a zůstala věrná svému rodnému Liberecku. Možná i proto, že miluje sport, hlavně lyžování, v zimě ji určitě můžete potkat na svazích Jizerek. Ráno si aspoň hodinu zalyžovat ještě než nasedne do auta a jede do práce – to je Marcela Augustová. Ptejte se jí na její práci, záliby i rodinu. V anketě Týtý pro ni můžete hlasovat zde.

Záznam chatu ze středy 24. dubna 2013 od 12:00
Dagmar: Dobrý den Marcelo,
moc Vás srdečně zdravím ! Jste jedna z nejlepších a jedna z mála moderátorek, které se objevují na televezní obrazovce tolik let. Liberec a Praha jsou docela daleko od sebe a proto obdivuji, že vše stíháte a za prací jezdíte takovou dálku. Nastala někdy situace, kdy jste si myslela, že už se to nedá dále zvládat ? Já jsem slečna z Hradce Králové a moc ráda bych Vás poznala i třeba osobně. Nebyl pro mě problém přijet i třeba do Liberce. Pokud budete chtít ráda Vás poznám osobně a posílám kontakt. Děkuje a přeji hodně zdravíčka a vše ať se daří a sluníčko v duši ! Dagmar Hudečková ! Mail: hudeckova.dasa@seznam.cz, Mobil: 737 029 823.
Marcela Augustová: Dobrý den nejen Vám Dagmar, ale i všem ostatním. Zrovna dneska jsem měla trochu obavu, že k chatu přijdu pozdě, zdržela mě kolona. Ale na události jezdím s takovým předstihem, aby se to stát nemohlo. A zrdavím do Hradce - pocházím z nedalekých Hořic v Podkrkonoší.
Ondra: Dobré dopoledne Marcelo, pamatujete si nejkurióznější přebrept který se Vám kdy povedl? P.S. jak moc se Vám stýská po moderování ve dvojici?
Marcela Augustová: Zřejmě to byl "tabák deklarovaný k vykuřování celníků ". Měly tam být skleníky.
Milan: V roce 2000/2001 byla v televizi vyhlášená stávka. Myslíte, že se někdy může opakovat? O co konkrétně šlo? Ptám se z toho důvodu, že jste byla tváří zpravodajství, které nerespektovalo ředitele Hodače. Z jakého důvodu, kde byl problém?
Marcela Augustová: Jiří Hodač příliš neuspěl jako ředitel zpravodajství a náhle měl řídit celou televizi. Působilo to dojmem účelové volby, aby se skrze slabého šéfa dostali ke vlivu lidé, kteří do toho nemají co mluvit. Stávka byl krajní prostředek použitý v krajní situaci a osobně si myslím, že ji nelze už nikdy opakovat.
Luděk: Jak vzpomínáte na povodně 2002? Byl problém se tehdy dostat do práce, když část území byla zalitá vodou? Jaké to na vás zanechalo vzpomínky?
Marcela Augustová: V roce 2002 o povodních jsme poprvé vysílali kontinuálně. Zavolal mi tehdejší šéf Karel novák a zeptal se, za jak dlouho jsem schopná být ve studiu. Řekla jsem si o 2 hodiny - zatím vysílal Jan Němec. Postupně se zapojili další moderátoři. Byla to silná zkušenost a zážitek - pro mnoho odříznutých míst a lidí byla televize jediným zdrojem informací, co se děje v jejich okolí, jak se hýbou hladiny, kdo se jim pokouší pomoct.
com: Jakými jazyky se domluvíte? Jsou potřeba spíše pro reportéry nebo i moderátor potřebuje znát cizí jazyk?
Marcela Augustová: Mluvím anglicky a francouzsky na bežné úrovni. Ze školy si trochu pamatuju ruštinu. Kolegové zahraničáři jsou pochopitelně vybaveni mnohem líp. Řekla bych, že jazyky se hodí úplně každému, nejen moderátorům a reportérům.
Simona: Zdravím, je pravda, že jste z Liberce? Kolik času zabere cestování? Nikdy nebyl požadavek televize, aby jste přesídlila do Prahy?
Marcela Augustová: Dnes bydlím kousek od Liberce, na vsi. Cesta do rpáce mi trvá hodinu a čtvrt - pokud nečeká v Praze nějaká past. Ale obvykle nejezdím v době špičky, takže kolonám se poměrně úspěšně vyhýbám. V Praze jsem pár let bydlela a upřímně, nevím, jestli bych to ještě chtěla opakovat. Daní za louku za barákem je to věčné ježdění. A šéfům je jedno, kde kdo bydlí a jak daleko to má.
Honza: Vážená Marcelo, přejí hezký den a chtěl bych se zeptat, jak dlouho chcete tuto práci ještě dělat? Máte nějaký cíl, co by Vás kromě moderování táhlo?
Děkuji a ať se daří.
Marcela Augustová: Nikdy jsem cíleně neplánovala své životní etapy a cíle. Stavím se k věcem tak, jak přicházejí. Jasně, že moderátorkou Událostí nebudu do smrti, ale ČT 24 nabízí nepřeberně možností, jak se uplatnit. Vezměte si Zdeňka Velíška - je mu 80 a pořád je platný.Radost s ním pracovat.
luděk: vypadáte na svůj věk mladě jak to děláte ?
Marcela Augustová: Děkuju, ale nic třeskutého pro to nedělám. Vesnický život nese jisté povinnosti jako rytí zahrady, sekání křovinořezem. Doma chodím pěšky nebo jezdím na kole a baví mě sport.
Karel: Dobrý den, jak se dnes máte?
Marcela Augustová: Zatím skvěle, co vy ?
Sára Polanská: Dpbrý den pani Augustová. Znáte někoho z politiků osobně?
Marcela Augustová: Záleží, co myslíte slovem osobně. S mnoha jsem se viděla, setkala ve studiu, dělala živé rozhovory, ale troufám si říct, že osobně znám jen místopředsedu Senátu Přemysla Sobotku. Je Liberečák.
loorinka: Dobrý den. Zdání někdy klame, mám pravdu nebo to je pouhé zdání? Události o víkendech nejsou tak nabité jako ve všední dny.
Marcela Augustová: Někdy ano - někdy ne. Záleží, co se ten den uděje. Obecně je samozřejmě ve volných dnech agenda chudší - i politici a úřady odpočívají. Ale pamatuju si jeden Štědrý den, kdy spadlo afghánské letadlo a měli jsme do poslední chvíle před vysíláním velkou honičku.
Adéla Smutková?: V kolik hod se začíná moderátor Událostí připravovat na vysílání? Máte někdy pocit, že nestihnete vysílat? A může se tohle stát nebo nikdy se to nestane?
Marcela Augustová: Osobně přijíždím do ČT lehce po poledni, už cestou poslouchám Radiožurnál, abych byla v obraze, co se děje. V kanceláři vyřídím poštu a takové ty věci. Ve dvě se scházíme na poradě nad bodovým scénářem Událostí,pak následuje maskérna a zhruba od čtyř už sedím na velíně a postupně upravuju jednotlivé texty. Nejvíc práce je samozřejmě na poslední chvíli - mezi 17:30- 18:30. Pak už odcházím do studia, kde si s režisérem projdeme scénář a upřesníme pozice. Pak vysíláme. Takhle to běží v optimálním případě. Mnohdy se věci mění i během vysílání. Zprávy jsou živý organismus.
Pavel Mandík: Dobrý den, rád bych znal Váš názor na současnou politickou, ale nejen politickou, situaci v naší krásné zemičce, co se Vám líbí a co naopak nelíbí, jak byste si představovala život v České republice, který by byl přijatelný pro většinu obyvatel. Budu rád za Váš názor, ať je jakýkoli. Děkuji.
Marcela Augustová: Zdá se mi, že politice schází cíl a vize, že ji řada zúčastněných bere jako dobrou obživu a ne službu, že se mnohdy dělají změny, které nevedou k lepšímu a často se vymýšlí už vymyšlené. To všechno se ale ví, jen s tím jaksi nikdo nic nedělá. Ale aby skepse nebylo až příliš - před pár týdny jsem se bavila s Češkou, která už léta žije v Jižním Tyrolsku a stesky zněly podobně. Každý u sebe ať začne stavět přívětivý svět.
IS: Jste někdy augustem, tedy klaunem?
Marcela Augustová: Pokud to budeme brát ve Werichově pojetí ( klaunů je málo, ale šašků, těch je...), tak to bych si pokládala za čest.
Dotaz: Ve výčtu pořadů v nichž jste pracovala je zde nepřesně Vlaštovka - má být Pionýrská vlaštovka...
Marcela Augustová: Něvím už přesně ve kterém roce - jestli 87 nebo 88 - se povedlo Pinýrskou vymýtit. Pak už to byla jen Vlaštovka
Katka: Dobrý deň p. Augustová,
pochádzam zo SR, ale milujem českú kultúru, filmy a samozrejme ČT ! Vy spolu s pani Voldánovou patríte medzi moje najoblúbenejšie moderátorky ČT, pamatám si Vás ešte z čias Vlaštovky. Veľmi sa mi páči program, ktorý zisťuje korene známych českých osobností. Naposledy ma potešil práve ten s pani Voldánovou. Vy náhodou neplánujete takýmto spôsobom hľadať svojich najstarších predkov ? Ďakujem a pozdravujem Vás aj pani Jolanu + veľmi držím palce pri projekte "pomozte dětem".
Marcela Augustová: Díky za podzrav, Jolaně ho odpoledne vyřídím. Z rodokmenu vím jedinou pikantnost - pradědeček z tátovy strany byl potulný harfeník. Jednou, dvakrát do roka přišel do Čech, nechal rodině nějaké peníze, většinou zplodil dalšího potomka a zase odvandroval. Babička mi to dlouho tajila, ale soudím, že nebyl důvod se za něj stydět. Prostě bohém.
Wolfms: Dobrý denn. V pátek v Hydeparku Kamila Moučková řekla, že má dva koně a to Marcelu Augustovou a Martina Veselovského. Co na tuhle poctu říkáte? Zároveň dodala, že Aneta Savarová je dobrá, ale moc mladá a lidé to nemusejí věřit, protože toho tolik nezažila jako starší ročníky. Jaký mátena tohle názor?
Marcela Augustová: Kamila Moučková mi to několikrát řekla i osobně a já si toho zrovna od ní vážím, jako máločeho jiného. A k tomu věku - říká se, že moderátor ( ve zpravodajství obzvlášť ) má mít odžito. Ale mě osobně omlazení nevadí. Jistě, že Události nejsou pro dvacetileté moderátory - já osobně jsem v nich začala jako krajánek v devětadvaceti a jako moderátorka ve čtyřiatřiceti. Ale důvěryhodnost na člověka s věkem z nebe nespadne.
Tomáš: Dobrý den. Kdo rozhoduje o oblečení moderátorů Událostí? Proč nenosíte občas i kalhoty, ale především šaty? Mě se líbíte více v kalhotách.
Můžete oblečení donést do práce i z domů nebo výhradně služební? Třeba, když něco vidíte v obchodě, můžete si říct, to je pěkné a koupit si to do televize? Jak často se děv z vysílání pere? Po každém vysílání nebo jen občas?
Marcela Augustová: Oblečení je věcí týmu stylistek, které musí sladit počasáře, dva moderátory a sporťáka, což není vždycky úplně jednoduché. Nosíme v drtivé většině na míru šité kostýmy nebo šaty ( mluvím o ženách ) a své věci v žádném případě nepoužíváme. O údržbě toho, přiznávám, moc nevím. Kalhoty bych taky brala, ale vyzkoušely jsme to a kostýmní výtvarnice nebyla úplně spokojená. Jinak v civilu nosím džíny a třičko.
Milan: Jste čtyři moderátoři v Událostech. Podle čeho se střídáte? Můžou diváci nějak vědět na koho se kdy v měsíci těšit?
Marcela Augustová: Střídáme se ve čtyř a pětidenních cyklech. Jeden týden po - čt, druhý st - ne. Občas to naruší něčí dovolená nebo třeba volby, kdy se rozložení sil mění. Takže to asi zůstane překvapením, koho zrovna uvidíte.
Petr Nagy: Kde ČT shání obrázky ze zahraničí k odvysílání? Myslím zejména případ bombového útoku v Bostnu? Pokud se něco takového stane, za jak dlouho o tomhle informuje ČT? Přece jen tam je prodleva, za jak dlouho to zařadí do vysílání, respektive za jak dlouho tuhle informaci dostane?
Marcela Augustová: Jde to velmi rychle díky agenturnímu zpravodajství, CNN a dalším zdrojům a taky díky faktu, že máme ve světě své zpravodaje. Obrázky a informace získáváme agenturní výměnou, od našich štábů i nejrůznějších spolupracovníků.
Táňa: Dobrý den. Občas bývá živý vstup ze zahraničí s reportérem, Kdo připravuje otázky? Reportér na místě ví naco bude tázán? Otázky chystáte vy nebo vám někdo řekne naco se máte ptát?
Marcela Augustová: Otázky chystáme společně se zahraničním reportérem a editorem, voláme si,upřesňujeme. U domácích reprotáží to funguje stejně - vždycky jde o týmovou činnost.
Jan: Milá paní Marcelko, děkuji že jste! Jste velice milá a sympatická a moc pěkně moderujete!
Máte nějaký druh zpráv, které ráda říkáte a naopak?
Ať se Vám daří!
Marcela Augustová: Každého baví dobré zprávy, ale těch je obecně míň. A radši mám živé rozhovory třeba s vědci nebo umělci než s většinou politiků. Ti se naučili odpovídat nikoli na položenou otázku, ale to, co sami chtějí říct. Až na výjimky.
Pavel: Marcelo, dobrý den, myslíte si, že člověk, který ještě nedosáhl plnoletosti (17), může být moderátorem či reportérem? Nemyslím samozřejmě v Událostech, ale v nějakých ne tolik sledovaných programech. Děkuji za odpověď a přeji ještě mnoho úspěšných let na v ČT.
Marcela Augustová: Proč by nemohl - třeba v pořadech pro své vrstevníky. A klidně můžou být i hodně sledované. Takže, jestli to chcete zkusit, do toho. Jinak děkuju všem, otázek je tu ještě spousta,někdy můžeme pokračovat. Za pár minut odjíždím točit do terénu. Přeju vám všem fajn jaro a taky abyste si nenechali kazit náladu malichernostmi. Marcela
Hledej pořad:
...více