Chat s osobností

Milan Fridrich
Milan Fridrich ředitel programu ČT

Česká televize přinese během léta program plný pořadů a seriálů pro celou rodinu. Na své si přijdou i sportovní fanoušci, a to hlavně v období Letních olympijských her v Londýně. Nejen na téma letního schématu ČT bude chatovat ředitel programu Milan Fridrich.

Záznam chatu z pátku 8. června 2012 od 14:00
den: Jaké seriály budou během léta na ČT?
Milan Fridrich: Dobrý den všem a díky za vaše dotazy.

Letos bude na ČT1 seriálové léto.

V létě bude CT1 vysílat v pondělí Panoptikum města pražského a Zdivočelou zemi III ( po ní Vlak dětství a naděje). V úterý a ve čtvrtek seriál Hraběnky a ve středu Proč bychom se netopili. V neděli poběží Chalupáři. Za "seriál" lze pokládat v pátek od 20:0 tři měsíce filmových a televizních pohádek anebo sobotní původní zábavu včetně velkých koncertů Karla Gotta, Valdemara Matušky aj. k jejich kulatinám.
den: Co všechno z LOH London budě na ČT vysíláno?
Milan Fridrich: česká televize bude vysílat Olympijské hry z Londýna 24 hodin denně na dvou programech - ČT4 a ČT2. Odvysíláme prakticky vše, co bude reálné, rozhodně veškeré disciplíny s českými sportovci a klíčová klání. To,co se přece jen nevejde navzdory tomu masivnímu televiznímu záběru, na obrazovky tv, najdete na webu ČT.
Martin: Dříve někdo odpovídal každý týden na dění v České televizi, dnes už je to pouze výjmečně jako třeba vy dnes, proč tomu tak je?
Milan Fridrich: Určitě to není tím, že by ČT chtěla méně komunikovat. Na tuhle otázku, ale omlouvám se, neumím reagovat.
EDUARD: Dobrý den. Proč většina vašich moderátorů a reportérů používá názvu Wroclav, místo Vratislav? Nebylo by dobré jim to připomenout. Za čas by mohli hlásit, že jsou v Leipzigu, nebo v Dresdenu, Munchenu, Zittau, v Beogradu atd. Jsou v ČT, tak by měli hlásit česky!!!

Děkuji za odpověď.
Milan Fridrich: Máte pravdu, že názvy měst, kde existuje český historický název se má používat ve správném českém tvaru. Upozorním kolegy ze sportovní redakce.
Tomáš Keller: V8žený pane řediteli,Česká Televize má bohatý fond zábavní tvorby,bude se taky v normální čas,třeba večer po 20 hod taky opakovat zábavný pořady jako Televarieté,Dva z jednoho města či třeba koncerty skupin,jako je Olympic k 25 letům a td??
Milan Fridrich: V létě bude opakovat koncerty ke kulatinám Karla Gotta, Valdemara Matušky a pak setkání umělců ke kulatinám Stelly Zázvorkové. pořady, které zmiňujete chceme vytěžit. Ale nikoliv pouhým vysíláním jejich reprízy, ale pracovat s nimi a dělat z nich pořady nové, tak jak je můžete vidět každý pátek po Všechnopárty ve 22:05. Uvědomujeme si, že v těchto pořadech je humor a herecké etudy, které jsou neopakovatelné.
Petr Duda: dobri den prosim vas chtěl jsem se jenom septat ČT bude mět nějakou novou grafiku????
Milan Fridrich: na novém vizuálu se průběžně pracuje. Brzy jej uvidíte.
Tomáš Sosna: Dobrý den, jako předplatitel s obavami sleduji směřování ČT, najmě pak programového schématu, resp. se změnami vysílání konkrétních pořadů. Chtěl bych se zeptat, zda bude standardem u ČT podobný styl zacházení s konkrétními pořady, jako např. se seriálem Bratři a sestry: v měsících říjen až prosinec běžela v sobotu podvečer bez posledního dílu (!!!) první série. Ta se ihned po Vánocích přestěhovala na páteční večer (na 22. hodinu), ovšem znovu od prvního dílu(!!!). Zde vydržel seriál jen několik týdnu a byl zcela stažen a nahrazen střihovými "zábavnými" provařenými pořady (kdyby jste alespoň odvysílali původní KOMPLETNÍ zábavné formáty typu Ring volný, Šestý den je sobota, Kabaret U dobré pohody..., ale vy jen neustále setříháváte a prostřiháváte několik provařených scének). Následně se po dvou měsících seriál objevil ve středu po 22. hodině, za dva týdny po 23. hodině a za další 4 týdny až po půlnoci. Nyní zbývají 4 díly, jen doufám, že např. poslední dva nebudou odvysílány po prázdninách v pondělí v 11:05 na ČT2. Vzhledem k tomuto přístupu k programu mi několik dílů uniklo. Bohužel seriál ani nereprízujete (jako vše ostatní). Proto opakuji otázku a prosím o KONKRÉTNÍ odpověď bez manažerských formulací a keců: Tento směr bude nyní u ČT standardem?
Milan Fridrich: Směr je následovný a bez vytáček: seriálu může zůstat jeho vysílací čas, pokud jde o akvizici zahraniční, pokud v ní uspěje. Seriál Bratři a sestry v sobotu v podvečer ani v pátek, ani ve středu ve 22:00 neudělal ani průměrná čísla. Zatímco Vámi kritizované scénky trhají divácké rekordy a průměrně se na ně dívá cca 30% diváků u tv obrazovek, seriál Bratři a sestry zaujal cca 6% diváků obrazovek. To je na ČT1 v dabnou dobu málo a to ze dvou důvodů. V sobotu v podvečer to byla pouhá 4%. ČT1 vysílá prto rodinu, většinového diváka a nemůže pak pořady s takovým výkonem držet v prestižním čase. Hledali jsme usilovně v programu lepší místo, zda nějak diváky nezaujme ale marně.
Glass Inferno: Splnila očekávání nová podoba hlavních Událostí? Jaké jsou ohlasy?
Milan Fridrich: K Událostem se nebudu vyjadřovat. Jsem ředitel programu a nepodléhají mému vedení. děkuji za pochopení
bob: Dobrý den,
proč pak nebyl k viděním,
žadný televizní pořad s Josefem Zímou
k životnímu Jubileum.
Děkuji
Milan Fridrich: Česká televize nechala natočit koncert k jubileu J. Zímy a brzy jej zařadí do programu. Nezapomněli jsme na tohoto významného umělce.
Tomáš Sosna: Dobrý den. Je posláním České televize sledovanost? V zákonu o ČT jsem takovou klauzuli nenalezl.
Milan Fridrich: Posláním veřejné služby všude na světě je dělat takové pořady, které by byly veřejnou službou a dokázaly oslovit nejširší veřejnost ve svém žánru nebo programovém typu. Nečekáme u operního představení milion diváků, ale pokud by jich bylo zase 500, musíme si klást otázku, zda náklady na pořad nejsou v nepoměru s jeho odezvou. Do hlavního vysílacího času každé televize, jedno zda komerční nebo veřejnoprávní, dává to nejlepší co má a očekává zájem veřejnosti. Každá ale z jiných důvodů a každá také předkládá jiný typ pořadů. Sledovanlost je jedním z důležitých kritérií, kterými se měří smysl a relevance veřejné služby. Zákon určije cíle ČT ale neříká, jaké nástroje k tomu má použít. A o tom je právě profesionalita. profesonalita znamená, že dokážete najít nástroje a typy pořadů, ktermi důležitá společenská témata budete schopen vysílat tak, aby zaujaly co nejvíce možných diváků. niž byste snížil kvalitu, podbízel se anebo dělal málo hodnotné věci. Sledovanost, spokojenost, zásah publika tzv. REACH a tzv. veřejná hodnota jsou klíčová kritéria úspěšné veřejné služby.
Hanka: Budou během léta nějaké novinky nebo budete dávat jen to, co už jsme viděli?
Milan Fridrich: Budou i novinky: Toulavá kamera ochutnává Česko, Na cestě po Česku atd. Ale hlavní událostí ČT je v létě Olympiáda. Uvidíte i premiérové Velikány filmu, Americké nezávislé léto, dokumenty atd na Č2. Olympiáda je velmi finančně nákladná a proto je logické, že ČT staví program optimálně z hlediska financí. Není jich nekonečně.
Petr Lesák: Dobrý den. Velmi se mi líbí večerní programové schéma Jedničky o sobotních večerech. Hlavně horory, thrillery apod. Budete v tomto duchu pokračovat? A další otázka je na soutěže,kvízy apod. Uvažujete o nějakých? Děkuji
Milan Fridrich: Horrory a thrillery v sobotu večer ČT moc nevysílá. Na ČT1 spíše oceňované filmy, na ČT2 světovou animaci nebo koncerty, operu, filmový klub.
Vedle AZ kvízu a Taxíku by ČT mohla mít na podzim ještě jednu zajímavou soutěž. Ale to se včas dozvíte. Nyní je ještě brzy
verny divak: nevim jestli jste muj dotaz obdrzel nebo byl nekym cenzurovan.myslim ,ze nebyl nijak hanlivy ,abych nedostal na nej odpoved.mozna je ten redaktor jinak sikovny,ale na obrazovce pusobi velmi zivelne(jiri zita).
Milan Fridrich: Jiří Zíta má osobitý styl a myslím, že tak silné osobnosti na ČT24 patří, pokud profesionálně odvádějí svou práci.
cof: Jak dlouho se připravuje letní program ČT?
Milan Fridrich: Letní schéma se začalo tvořit v březnu a bylo mnoho variant. koncem května se schválila konečná verze, která zohledňuje poslání ČT1, ČT2 a ČT4 během specifického olympijského léta a měla by poskytovat různé pořady pro různé cílové skupiny diváků.
Š.S.: Dobrý den, budete vysílat přes prázdniny pořady Medúza a Musicblok?
Milan Fridrich: Přes léto neběží.
Hanka: Minulé léto byl pořad se "sporťáky" Vojtou a jeho kolegou, počítáte s pokračováním?
Milan Fridrich: Pořad Výletníci letos nebude. Bude Toulavá kamera ochutnává Česko a na cestě po česku.
Divačka 1: Proč letí Jakub železný do polska? Na to jsou peníze? Je tam snad Karas plus sportovní redaktoři, ne? Není to zbytečné??
Milan Fridrich: Do Vratislavi se určitě neletělo. Je to běžný postup. S EUREM je opravdu hodně práce, i Karas má své úkoly. EURO je v Polsku a na Ukrajině, je to ohromný podnik a podílí se na něm hodně lidí... Hlavně kvůli tmu, že ČT jej vysílá a tak mu věnuje maximální pozornost protože je to u sousedů na severu a v zemi, z níž hodně lidí v ČR žije...
verny divak: kdo ved v soucasne dobe program ct24 z pozice reditele programu?dekuji za odpoved
Milan Fridrich: ČT24 řídí ředitel zpravodajsví Zdeněk Šámal.
DAVID: BUDETE DAVAT BEVERLY HILLES DEKUJi za odpoved
Milan Fridrich: v současnosti nebudeme.
P.B.: Dobry den, vsimla jsem si, ze se zacina menit i ranni Studio 6, namisto moderatorske dvojice, jen jeden a k nemu zpravar. Nektere dvojice byly oblibene, napr. Daniela s Davidem. Dnes rano vysilala Jolka a velmi ji to samotne svedcilo. Muzete nam neco rict i temto zmenam, i kdyz to patri do zpravodajstvi? Dekuji.
Milan Fridrich: Kolegové ve zpravodajství chystají určité změny, ale až nastanou, včas vám je Studio 6 už je zavedený formát a jsme rádi, že jeho obliba a sledovanost roste..
Pavel Srnec: Hezký den,
chtěl jsem se zeptat jestli chystáte pořad k 70. narozeninám paní Marty Kubišové?
Milan Fridrich: Této události se určitě budeme ve vysílání věnovat na patřičné ploše.
verny divak: vidim ,ze se odpovedi od vas nedockam.trochu me to zklamalo.muj nazor je takovy ,ze kdyz jste na ct24 byl ve vedeni vy a pavlina kvapilova tak to melo lepsi uroven.ted ct24 stagnuje nebo jde urovni i nize.ruzne vymeny moderatoru jsou spise na skodu programu(treba klepetko za zelezneho a toho je skoda v udalostech-tam muze rikat ze zpravy jsou jasne a spolehlive kdokoliv kdo ma "americky" usmev.nezlobte se a preji hodne zdaru v dalsi praci.
Milan Fridrich: děkuji. Č24 si stále drží vysoký standard a sledovanost tomu odpovídá, věřím, že tak bude i pokračovat.
Kelen: Kdy se vrátí Nora Fridrichová z mateřské? Promiňte, že se ptám Vás, aby se Vás to nedotklo...
Milan Fridrich: pokud vím, chtěla se vrátit na začátku září. :-)
hynek: Jak sjte pokročili s projektem StarDance?
Milan Fridrich: Připravuje se. :-)
Jaroslav Vojtěch: Dobrý den pane řediteli,
Otázku Vám žádnou dávat nechci, pouze bych rád poděkoval za práci, kterou pro nás diváky děláte.
Patřím mezi spokojené s nadsázkou profesionální diváky, kteří znají co za vším stojí. Pro mne, jde o koncert šikovných skutečných profiků, ke kterým
je třeba pohlížet s obdivem. Ještě jednou všem velké dík.
Milan Fridrich: děkuji za všechny, kteří se té práci věnují.
Pavel Prouza: Z jakého důvodu ruší ČT mj. pořad, který má 13 let trvající tradici a 90 tisíc fanoušků na Facebooku, tedy s obrovským náskokem nejvíce z pořadů ČT? A z jakého důvodu nejsou o zdůvodnění tohoto zrušení informováni autoři pořadu?
Milan Fridrich: A to je který pořad? Nejmenoval jste..
Lenka Sixtová: Dobrý den. Moc by mě zajímalo, z jakého důvodu jste zrušil pořad Máte mě. Je to jediný pořad o zvířatech, který vysíláte a vy ho zrušíte? Už takhle byl v mizerném čase a nesmyslně krátký, ale aspoň něco. Předtím bylo Mezi námi zvířaty - bezva pořad, ale to samé, zrušeno. Tomu říkáte program pro všechny? Co zbyde pro lidi, které zajímají zvířata? Asi nekoukat na ČT, že.....
Milan Fridrich: ČT neopouští téma zvířat atd ve vysílání, jen chce celkově jinak přistoupit k vysílání o této problematice a spojit ji s tématy ekologie atd. ČT2 je složena z desítek krátkých magazínů, které svojí finanční náročností neodpovídají poté počtu diváků a často ani profilu stanice. tyto věc chceme uvést do harmonie tak, aby se tematika neztratila, ale odpovídala měnící se dramaturgii a profilu CT2. O zvířatech je ve vysílání ČT2 hodně pořadů, včetně velkých dokumentů atd. Ubývat nebudou
Hana Baňouchová: Chci poděkovat za obačasné vysílání oper ze světových scén na ČT2.
Program Živě na jedničce bude pokračovat i v letních měsících?
Milan Fridrich: Tento program se od 18.6 přesouvá na ráno od 6:00 na CT2 a bude svou formou vzdělávacím a kulturním pásmem. 2,5 hodiny vysílání.
Petr: Dobrý den, měl bych tuto trojici otázek:

1) Je pravda, že přes celé prázdniny bude vysílána na pozici programu ČT1 HD, program ČT2 HD? Chápu, že během LOH v Londýně bude toto řešení dávat smysl, ale LOH jsou záležitostí dvou týdnů a nějak nevidím důvod, proč by nemělo být "přepnuto" na ČT2 HD pouze během doby konání LOH.

2) V programu na webu ČT ( www.ceskatelevize.cz/tv-program/hd/ ) chybí avizování HD pořadů na ČT4 HD. Což si myslím, že je škoda, když např. v HD rozlišení vysíláte French Open a divák prakticky nemá šanci se to dozvědět. Podobně to je (resp. bylo) i třeba s finálovým zápasem Ligy Mistrů nebo atletickou Diamantovou ligou.

3) EURO s konečnou platností bude pouze v SD rozlišení? Nějaké přikoupení práv na HD vysílání "last minute" nepřipadá do úvahy? Pokud si vzpomínám, tak třeba před dvěma lety se rovněž s HD vysíláním MS ve fotbale původně nepočítalo, ovšem došlo ke změně a v HD bylo (a pokud se nemýlím i již zmiňované French Open 2012 bylo také "mimo pořadí"). Navíc, nyní jsme o dva roky dál, počet domácností vybavených HDTV určitě od r. 2010 citelně stoupl, címž situaci v této záležitosti považuji za dosti tristní. Samozřejmě i z toho důvodu, že narozdíl od MS 2010 se Eura 2012 účastní k naší velké radosti i čeští fotbalisté a tak lze očekávat o tuto událost ještě větší zájem.

Děkuji za odpovědi.
Milan Fridrich: 1) informace je mylná. ČT2 bude HD jen na dobu Olympiády.

2) ČT4 vysílá v HD už stále.

3) nemám dost informací. ale rozdíl v ceně SD a HD by vysoký a ČT na vyšší cenu nemohla přistoupit
Marek: Dobrý den pane Fridrichu, rád bych se zeptal, jestli plánuje ČT vysílat více pořadů od BBC jako například Downton Abbey. Britská scéna přece nabízí množství úspěšných seriálů a filmů. Myslíte, že jejich uvedení by se dalo urychlit a zlevnit vysíláním v původním znění?
Milan Fridrich: Plánujeme. Plánujeme koupit pokračování až bude ke koupi a máme i množství nových seriálů, které bude ČT1 a ČT2 vysílat od září a myslím, že hodně diváků bude příjemně překvapeno jejich kvalitou i zaměřením
cof: Co odvysíláte v létě, co třeba nebylo ještě nikdy odvysíláno, nebo již dlouho nebylo odvysíláno?
Milan Fridrich: podívejte se na filmy na www.velikaniflmu.cz myslím že hodně věcí dlouho český divák nemohl vidět nebo neviděl a nyní bude možnost tento zlatý fond objevit
cof: Budou se vysílát 168, Události kom., Hydepark, Interwiev, Před půnocí a Historie.cs a Pol. spektrum i o letních prázdninách?
Milan Fridrich: 168 hodin, zpravodajské pořady ano. Ale to je ČT24
Iva: Budou i premiery serialu,filmu???
Milan Fridrich: Filmy v létě budou - Americké nezávislé léto, 8 filmů Clauda Chabrola, Velikáni filmu, Letní kino s českými filmy na ČT1 i ČT2 atd. Nové seriály uvidíte od září. V létě budou reprízy úspěšných cyklů
babel: Co chybí podle Vás souč. programu ČT a co naopak je ok?
Milan Fridrich: Současnému programu chybí více originálních nových cyklů, pořadů, seriálů a zábavy. Věřím, že to se změní už v září, s novým podzimním schématem, kdy jak ČT1 a ČRT2 doznají po mnoha letech zásadnější změny, aniž by se opustila ta dobrá veřejnoprávní tradice. Myslím, že ok jsou zavedené pořady typu Vyprávěj, Všechnopárty, 13. komnata, 168 hodin, Reportéři ČT, Komici na Jedničku atd, které tvoří pilíř programu a jsou dobrou veřejnou službou
Hanka: Jsou pořady, které bychom určitě neměli minout? Něco, co tu ještě nebylo a bude to stát za to? Nejen olympiáda..
Milan Fridrich: Myslím, že schéma ČT1 je nastaveno na rodinnou pohodu i s dětmi, zatímco ČT2 má dos premiérových vysoce kvalitních dokumentů, filmů, divadelních představení nebo hudby. Budu rád, kdy si na každém programu najdete něco, bude toho opravdu hodně. 6 serálů na ČT1, každý den pohádka odpoledne a velká filmová po 14 týdnů každý pátek. v sobotu velká zábava a pak romantika, odpoledne v sobotu Léto s Belmondem atd...
babel: Co takhle reprízu Komik a jeho svět?
Milan Fridrich: na podzim něco ke komikům uvidíte. :-)
babel: Budete hubnout?
Milan Fridrich: zamyslím se nad tím. :-)

děkuji všem za dotazy, dnes už více neodpovím, ale slibuji, že před novým podzimním schématem rád znovu na vaše dotazy odpovím.

hezký pátek, krásné léto s Českou televizí a doufejme, že dnes na EURU čeští fotbalisté vyhrají a někam postoupíme.. Koukejte na ČT4. :-)

zdravím všechny milan
Hledej pořad:
...více