Chat s osobností

Pavel Karas
Pavel Karas moderátor zpravodajské relace o počasí

Od roku 1993 se podílí na přípravě relací o počasí v ranním vysílání ČT a v relacích vysílaných na ČT v odpoledních a večerních hodinách.

Záznam chatu ze čtvrtka 8. září 2005 od 14:00
zuzi: Dobrý den, proč se nikdy zpravodajstvi o pocasi netrefi do skutečného počasí? Děkuji
Pavel Karas: Dobrý den, zdravím všechny......a hned první odpověď, nemyslím si, že by předpovědi nebyly úspěšné na druhý a třetí den se myslím trefujeme celkem dobře.
Stanley: Dobrý deň! Síce som zo Slovenska, velmi často sledujem vaše počasí a velmi sa mi lúbi, vždy sa riadim podla vás a som nadmieru spokojní lebo naši takéto počasie nedokážu spraviť a chcel by som sa vás opýtať čo si myslíte o globálnom oteplovaní, budeme mat každým rokom viac ničivých búrok alebo záplav? Dakujem za odpoved a nech vám dlho vydrží takéto uvádzanie počasia!
Pavel Karas: Počasí se každým rokem stává dynamičtější, jistou souvislot s globálním oteplováním v tom hledat sice můžeme, ale není to záležitost jednoznačná.
Vojta: Ahoj Pavle,nejste vy náhodou i fotograf?díky
Jste z Prahy?kde řpesně bydlíte?
Pavel Karas: Z Prahy jsem, foťák vlastním, ale fotkami plním jen svá domácí alba. Bydlím na západním okraji Prahy.
Beri: Ahoj Pavle Karasy jak se mate co pocasi ???? Jinak jak jede zivot ??
Pavel Karas: Koukám, že posloucháte i rádio a zejména pátky s Alešem Cibulkou. Jinak počasí myslím pěkné a život taky dobrý.
domics: Baví vás ještě toto povolání nebo byste už něco změnil? Děkuji za odpověď.
Pavel Karas: Baví, jinak bych to nedělal. Člověk v tomto oboru musí být fanda. Novým věcem se nebráním, ale počasí je koníček.
Ondřej Černý: Jak se liší příprava předpovědi počasí pro kanál ČT24,kde je počasí každou hodinu a pro ČT1.

P.S. nechystáte se mít vlastní pořad v rádiu jako Ján Zákopčaník.
Pavel Karas: Kanál ČT24 nám umožňuje prezentovat počasí v průběhu celého dne i noci, a tak můžeme zasahovat do předpovědi častěji, a tak předpovědi na nejbližší období jsou přesnější. Až mě nějaké rádio osloví, budu o tom přemýšlet.
Ota z Nýrska: Dobrý den,prosím vzpomínáte si na svoji první předpověď počasí a jaká byla?
Pavel Karas: Vzpomínám. Bylo to krátce po revoluci na programu OK3 a měl jsem děsnou trému.
sedmikraska123: Máte děti?
Pavel Karas: Mám syna, ale už dospělého. V prosinci mu bude 19.
sedmikraska123: Pane Karas, chodíte někdy na ryby? Já ne. :-)
Pavel Karas: Jednou jsem chytil načerno dva kapry a asi pět pstruhů, ale karásci se mi vyhýbají. A rybářský lístek si kvůli tomu dělat nebudu.
Lord of the Clitoris: Pane Karasi, je pravda, ze nemate zadne meteorologicke vzdelani, na rozdil od RNDr. T. Mikove, Mgr. A. Zarybnicke, Mgr. (a skoro Ph.D.) M.Zaka. Nepripada si vedle nich tak nejak "nedodelane"?
Pavel Karas: Nepřipadám si nedodělaně, studuji po nocích.
Lucka: Pane Karas, podle mě jste nejlepší moderátor relace počasí.Zajímalo by mě jaké máte záliby, koníčky, kde a jak nejraději trávíte volný čas.Děkuji.
Pavel Karas: Děkuji. Hraji na kytaru, zajímám se o počítače, provozuji všechny různé druhy sportu a v poslední době strašně rád chodím ke koním. Je to úžasný odpočinek.
Honza: Dobrý den! Dívám se na počasí na ČT, protože ho považuji za nejlepší mezi jednotlivými televizemi. Někdy jsou trochu problémy s tím, že co je v Čechách, to není na Moravě a ve Slezsku. Vaši moderátoři (zejména ten nový), by se kromě meteorologie měli naučit zeměpis a trochu nahlédnout do dějepisu. To kvůli tomu, aby věděli, že Česko nejsou jen Čechy, nebo že Morava nepatří do Čech. Místo sdělení "v tomto prostoru" by měli užívat např. v Jeseníkách, v Orlických horách, na Šumavě či na Hané a okolí, na Ostravsku apod. Myslím si, že to bude k divákům otevřenější.
Pavel Karas: Snažíme se dělat předpověď pro lidi co možná nejlépe a každou výtku konzultujeme, Vaši informaci si vezmu k srdci.
david: jak se vam dari a co prave delate nestyka se vam po studiu6
Pavel Karas: Právě odpovídám na vaše dotazy a po starém dobrém Studiu 6 se mi samozřejmě stýská. Byla tam totiž výborná parta lidí.
Mirka V.: Dobrý den,
co Vás přivedlo až do ČT 1.Je to nějaký konkurz nebo
jiný výbě?
Zdraví a přeje vše pěkné Mirka V.
Pavel Karas: S počasím jsem začínal na programu OK3 a v roce 1994 přišla nabídka z České televize. Jsem rád, že jsem tuto nabídku využil, protože práce je to velmi zajímavá.
Petr Schmid: Dobrý den,
... a najednou to jde, jedna výše střídá druhou, když slunce slábne. Chtěl bych se zeptat, jestli to nemá v posledních letech ve zdejších šířkách souvislost. Tlak od výše je zde v čechách jen kolem 1015 hPa, přesto je po celý den vymetená obloha, jakou od jara nepamatuji, je to suchým vzduchem od jihovýchodu? Myslím si,když se tak dívám na snímky z družice (7.9.05 12:00),že se nad atlantikem dělá další nová výše a ta 'vířivka' ve středomoří nás neovlivní. Takže by mohlo být možná ještě další týden pěkně. Co Vy na to?
Děkuji za odpovědi a přeji nám do budoucna v létě více těch 'pravotočivých'.
Pavel Karas: Než jsem šel odpovídat na vaše dotazy, koukal jsem samozřejmě na snímek z družice a vymetená střední Evropa se mi moc líbila. O víkendu se nám přeháňky a bouřky asi nevyhnou, ale příští týden by nemuselo být až tak špatně.
Tomáš z Jihlavy: Zajímalo by mě,zda jste ženatý a jestli by jste mohl uvést kolik je vám roků.Děkuji za odpověď
Pavel Karas: Jsem rozvedený a už mi bohužel bylo 40.
Petra: Dobry den, K vasi predpovedi pocasi mam vyhrady jedine, a to, ze strasne rychle mluvite a tudiz vam neni rozumet. Jiste to neni o tom, ze by vas tlacil cas, tan tam mate stejny vsichni...
Pavel Karas: Myslíte, že mluvím rychle jenom já? Času je opravdu málo a když chcete divákům sdělit maximum informací, rychlejší mluva je nutností.
janaZbrna: Milý pane Karasi,
ráda bych věděla, kdy vyjde Vaše básnická sbírka, s kterou Vám tak ochotně "pomáhá" Aleš Cibulka ve vysílání ČR. Abych pravdu řekla, když jste tam vy dva - předpověď počasí je mi úplně lhostejná:o) Přesto přeji přesné zásahy.
Pavel Karas: Moc děkuji za Vaši zprávu, je pravda, že s Alešem bývá počasí mnohdy záležitostí druhotnou. Na básničkách pracuji, kdo to ale vydá opravdu netuším.
Laraaa: Dobrý den, zajímalo by mě, co vás přivedlo k meteorologii. Sama jsem uvažovala o jejím studiu, ale přece jen asi zůstanu u chemie, přesto je meteorologie mym koníčkem
Pavel Karas: Pracoval jsem v Českém hydrometeorologickém ústavu od roku 1984 a shoda náhod a skvělí lidi můžou za to, že se můžu počasí věnovat i dnes.
Tomáš Danti: Hezký den,počasí je pro mě hodně důležité a je vždy na prvním místě! Chtěl jsem se zeptat,jestli se chystá nějaká nová grafika nebo tak něco! Myslím si,že by bylo skvělé,kdyby se udělalo něco podobného,jako v televizi ARD,kde se vždy objevují nějaké zajimavé věci(fotky počasí od lidí,které zasílají do redakce své fotografie,aktuální zajímavosti o srážkách,o sněhu o bouřkách atd! Není to prostě jen předpověď počasí,ale i tyto zajímavé věci! Mylsím si,že by to všichni ocenili! Děkuji
Pavel Karas: Máte pravdu. Novou grafiku to chce. Jestli vše dopadne dobře, tak příští rok se my i vy dočkáme nových obrázků v naší relaci.
motorová myš: Pavle, co Ti jde lépe a snáze. Brnkání na kytaru, či brnkání na nervy drahé a milované matky?
Ještě stále se kontrolně mrkneš z okna, než nás ohromíš předpovědí počasí na nejbližší dobu?
Pavel Karas: Moje maminka má ze mě nervy už pěkně vytahaný, takže v poslední době raději brnkám na tu kytaru. Pohled z okna při předpovídání počasí je velmi důležitý.
Petr Jakoubek: Proč brobíráte v počasí tolik nedůležitých věcí?? Je to hrozně nudné a zdlouhavé. Proč to nezkrátíte nebo aspoň neříkáte něco zajímavého?? Bylo by to super, snad jednou..
Pavel Karas: Nevím přesně, které informace Vám v relacích přebývají. Spíše se setkávám s lidmi, kterým v relaci o počasí na ČT1 ještě stále něco chybí.
zd.st: Ampér je stálý proud, jenž při průchodu dvěma přímými rovnoběžnými nekonečně dlouhými vodiči zanedbatelného průřezu umístěnými ve vakuu ve vzdálenosti 1 m od sebe vyvolá mezi vodiči sílu o velikosti 2.10-7 N na 1 m délky vodiče... Jistě víš o čem Pavle Karasi, mluvíme no teď si na tabuli nakresli Toroid , ...pospěš si.... jenž je uložen ve vakuu , permeabilitu vakua Ti Pospíšil najde v tabulkách, Pospíšile pooojď si
Pavel Karas: Zdravím jednoho ze svých bývalých spolužáků.
Ota: Se svými dvěma kolegyněmi jste fakt skvělí, držím palce a díky za skvělou relaci, jsem plachtař a mám meteorologii také za koníčka tak vás sleduji takřka denně! Jak se má Jan Zakopčánik, pracuje, jste v kontaktu? Mě chybí, vy 4 jste byli skvělý tým!
Pavel Karas: Děkuji za chválu. S kolegou Zákopčaníkem jsem se už dlouho neviděl, ale mám zprávu, že moderuje na jednom pražském rádiu.
Ota: Jo a co nový kolega, je v Počasí nastálo, nějak teď nebyl vidět?
Pavel Karas: Naši noví kolegové Michal s Bárou připravují počasí především pro Dobré ráno s Českou televizí, kde je můžete vidět velmi často.
Ondráčková Miloslava: Ovlivňuje Vaší náladu také počasí?
Pavel Karas: No jejda.
XRADIM J. STECHOVSKYX(t): Jaka je podle Vas uroven zprav o pocasi na Prime a Nove, konkurencnich TV? Vas nejzajimavejsi "prebrebt"? Mate vzdelani z meteorologie? Ktereho meteorologa si nejvice vazite?
Pavel Karas: Relace o počasí na komerčních televizích jsou úplně jiné, nerad bych je srovnával s relacemi na ČT. V meteorologii jsem věčný student a vážím si každého, kdo v tomto oboru pracuje.
Hypocrisy: Ma CT jeste rezervy ohledne zprav o pocasi?
Pavel Karas: Podle mě určitě ano, vzpomínáte-li na program OK3, Tam bylo počasí mnohem více.
Dismember: Jeden pedagog na OA v Hradci Kralove rikal jedne nepovedene pisemne praci, ze je to zmet cisel pripominajicich predpoved pocasi, neni to urazka?
Pavel Karas: Proč myslíte?
Grave: Je počasí skutečně vědou?
Pavel Karas: Samozřejmě.
Utumno: Jaka je uroven sdileni informaci o pocasi na internetu, v tisku a televizi?
Pavel Karas: Internet je úžasné médium a prostřednictvím něj se dopátráte informací o počasí z celého světa. Noviny plní pouze základní informační funkci a ČT se specializuje především na střední Evropu.
Excruciate: Proc uz se nepouzivaji milibary?
Pavel Karas: Protože někdo vymyslel hectopascaly.
Epitaph: Rekl byste mi neco o jednotce atmosferickeho tlaku torrech?
Pavel Karas: Torr je stará jednotka tlaku a je rovna 1 mm rtuťového sloupce za normálních podmínek. Od roku 1980 se používá jako základní jednotka pascal. 1 Torr = cca 133,3 Pa
Slávek Ch.: Vydrží počasí kolem 20 st. bez srážek ještě příští týden a hlavně víkend? Nebo už začne deštivý podzim? Potřebuji, aby bylo příští víkend na vinobraní v Mělníce hezky. Můžeš to zařídit? Jinak se těsím na tvoji účast na turnaji na Chrpě.
Pavel Karas: Ahoj Slávku, víno se dá pít i v dešti, ale jestli vše dopadne dobře, tak příští týden si sluníčka a skoro letních teplot ještě užijeme.
Karlos: Dobrý den, často jste na obrazovce, cítíte se jako známá osobnost? Poznávají vás lidi venku?
Pavel Karas: Naštěstí jen vyjímečně.
Daniel Havlín: Pane Karasi , byl jste na ještědu ?
Pavel Karas: Ano. Dokonce jsem tam lyžoval.
Lukáš: Dobrý den, pane Karasi, po odchodu Jána Zákopčaníka jste byl chvíli na ČT jediným "rosničkářem". Neměli Vás lide tendenci s ním srovnávat?
Pavel Karas: Nevím o tom. Ján Zákopčaník byl tak odlišný v moderování, že srovnání asi není možné.
Hanitko: Dobry den Pavle, kdyz studujete po nocich a pres den jste plne vytizen v televizi,mate jeste nekdy cas na sve pratele ??? :-p
Pavel Karas: Čas na přátele si musím najít vždycky.
Ivona: Dobré odpoledne, léto pomalu končí a mě už zajímá, jaká bude letošní zima, kdy už se začne lyžovat. Jak to vidíte Vy a předpověď ? Díky z aodpověď a hezký den.
Pavel Karas: Doufám, že letos bude hodně sněhu, protože mám ve sklepě krásný lyže. První pěkná lyžovačka by mohla být třeba už o Vánocích.
Klára: V kolik ráno musíte vstávat do práce?
Pavel Karas: Když vstávám na ranní vysílání, tak mi budík zvoní ve čtyři hodiny a obvykle se mi moc nechce.
Děkuji za všechny dotazy, přeji všem vše dobré hlavně počasí, které vám bude dělat radost.
Plech: To jsem rád, že jste Slávka i mě potěšil s tím víkendem. Můj dotaz je mimo počasí. Porážíte Slávka ve squashi a kdy jste naposledy spadl z koně?
Pavel Karas: Z koně jsem spadl dvakrát a ten druhý pád bych nikomu nepřál. Squash se Slávkem je daleko bezpečnější, akorát musím víc trénovat, protože se zlepšuje.
zd.st: díky a přeji příjemný den.
Pavel Karas: Děkuji i Vám.
Vencl Radim: Dobrý den Vám přeji. Chtěl jsem se Vás zeptat jako odborníka, co si myslíte o předpovědi počasí na komerčních TV.
Pavel Karas: Je to jiný druh předpovídání a protože nemám hezký nohy, mám družici a radar.
Hledej pořad:
...více