Chat s osobností

 televizní poplatky
televizní poplatky Martin Elger, Petr Javorský, Martin Gillar

Na otázky kolem televizních poplatků budou odpovídat právník České televize Martin Elger, vedoucí televizních poplatků Petr Javorský a zástupce společnosti BSP Lawyer Partners Martin Gillar.

Záznam chatu ze čtvrtka 16. června 2005 od 16:00
Věra Hrnčířová, Hronov: Dobrý den, podle infa ČT dlužíme poplatky za 12/02, 1-2/03. Dle našich dokladů ale poplatky máme zaplaceny, jen z jiného (nového) SIPA. Jak a komu mohu prokázat naší "nevinu"?? Děkuji
Petr Javorský: Protože domácnost platí jen jednou, stačí, když pošlete doklad o zaplacení z nového SIPA a bude vše v pořádku. Prosím ještě, abyste na poště odhlásili staré SIPO. Díky opomenutí odhlášení starého SIPA vznikla tato situace.
Martin: 1) Plošné stanovení poplatků=daň z vlastnictví přijímače způsobilého přijímat TV signál.

Zřejmě mi něco uniká, nechápu však proč by měl každý, kdo vlastní TV přijímač platit jen za to že jej vlastní, proč tato "daň"? Jasně, bylo by to opodstatněné, kdyby majitel přistroje jej použil ke sledování programu, jasně odebere službu(někdy i velmi kvalitní) tak nechť platí.
Copak je až tak velký problém např. vysílání např . šifrovat - když už teda topíte do světa broadcastem?
Snad nástup digitálu odstraní i tyto na první pohled možné překážky.

2) Metody zvolené k vymáhání dluhů hraničí s neetickým hazardem, který se může obrátit proti samotné ČT.

Nezdá se vám, že způsob, který jste zvolili k vymáhání nedoplatků (ukazuje se, že jde někdy i o "neoprávněné" vymáhání) je poněkud nevhodný místy až hraniční s etikou?
Argument, že to dělá jakási firma, a že vy ne, není
přijatelný - vy jste si tuto firmu zvolili!
Martin Elger: 1) Současná metoda výběru televizního poplatku vychází z historické tradice a odpovídá i zjištěním, že se na ČT alespoň někdy každý podívá. Jde o solidární financování veřejné služby. 2) ČT se snažila zvoleným postupem dosáhnou rovného přístupu k poplatníkům a zlepšit výběr poplatku při vynaložení minimálních nákladů. V daném čase nenašla lepší způsob, jak zajistit vymožení tak rozsáhlého množství nahromaděných pohledávek. V některých případech a vůči některým skupinám poplatníků působil postup ČT necitlivě, za což se již omluvila a v případech chybného označení za dlužníka, uhrazuje i vzniklé náklady.
Ondra: Jak dlouhé je období, za něž máte dle zákona nárok vymáhat zpětně poplatky? Od kdy tedy platí promlčecí lhůta?
Martin Elger: Podle více jak desetileté praxe soudů ve věci vymáhání televizních poplatků se uplatňuje tříletá promlčecí doba. Obecně platí, že věřitel má právo domáhat se uhrazení i promlčeného dluhu. Pokud však dlužník v soudním řízení oprávněně namítne promlčení, dojde k zamítnutí žaloby. ČT se nyní obrátila na všechny dlužníky bez rozdílu v zájmu zachování rovnosti mezi poplatníky.
dvorak.a@post.cz: Dobrý den. Posílal jsem společnosti BSP již nejméně 5 mejlů s žádostí o přešetření mého dluhu. Součástí pohledávky je totiž i částka 50 kč za rok 1995 (tj. 50+94 kč za penále!), a tento dluh už je podle mě dávno promlčený. Jak to tedy je s promlčecí lhůtou v tomto případě? Díky za odpověď. S pozdravem Dvořák
Martin Gillar: Dobrý den, na společnost BSP Lawyer Partners a.s. se obrátily tisíce dlužníků s žádostí o vyřízení svého dluhu, omluvte proto delší časovou lhůtu, kterou potřebuje k vyřízení všech žádostí. Co se týká promlčení odkazuji na odpověď pana Elgera.
vit-ass: bude se něco měnit na televizních poplatcích?
Martin Elger: Pravděpodobně ano, zítra Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR projednává ve druhém čtení nový zákon o rozhlasových a televizních poplatcích.
Vlasta: Prosím, jak je to s těmi, kteří nejsou ani přihlášení? Na ty se ještě metr nevytvořil, že?!
Petr Javorský: Především se nám v přímé souvislosti s touto akcí přihlásilo víc jak třicet tisíc nových poplatníků a další přibývají. Intenzivně připravujeme projekt vyhledávání neevidovaných poplatníků. Včas upozorňujeme, že jim hrozí ze zákona pokuta ve výši 10 tis. Kč.
Petra K.: Zdravim, jak je to s poplatky u lidi se ZTP/P? Na Vasem webu je pouze info, ze zlevy od plateb maji tito handicapovani lide pouze jako spatne vidici ci slysici.Ale napr.mi znami, co jsou "pouze" na voziku, jsou od toho osvobozeni take, tak jak to je? Ja sama mam take ZTP/P, platim, protoze chci, ale s tou Vasi kausou ohledne toho vymahani(ten zpusob), to jsem se teda pekne rozhodovala, ze bych prestala....
Petr Javorský: Nárok na osvobození má také domácnost, kde příjem na osobu nepřesahuje 1,4 násobek životního minima, což je nyní 6020 Kč na osobu a měsíc.
dvd: Jestliže ČT podala své pohledávky jisté ad-hoc vzniklé firmě, tak co se teď o ně stará? Je snad M.Krafl tiskovým mluvčím BSP Lawyer Parners?
Martin Gillar: Dobrý den, BSP Lawyer Partners a.s. (BSP LP)patří do skupiny společností BSP group, které na trzích střední Evropy působí již více než 10 let. Nová společnost byla založena, proto, aby nebyla z minulosti zatížena jínými závazky. Pan Krafl nikdy nehovořil za BSP LP, ale vždy pouze za ČT.
Bývalý divák ČT: Co dělá ČT pro to, aby poplatky nebyly vybírány tímto stupidním způsobem od občanů se všemi negativními důsledky (nutnost platit měsíčně další peníze poště nebo bance za zaslání televizního poplatku, náklady na správu databáze poplatníků, náklady na vymáhání atd.), ale aby nějakou částku, závislou na počtu obyvatel nebo jinak spočtenou dostávala přímo ze státního rozpočtu. Stejně to není poplatek za sledování televize, ale skrytá daň, když ji musí platit i ten, kdo televizi nesleduje. Odpověď, že je to tak podle zákona , mi nestačí. Co dělá ČT pro to, aby se to změnilo? Nebo ji teneto neprůhledný systém vyhovuje? Děkuji za odpověď.
Petr Javorský: Není to neprůhledný systém. Je běžný i v jiných evropských zemích. Přímé financování ze státního rozpočtu by vytvořilo nezdravou závislost televize veřejné služby na vládě.
Slavíková: Televizní poplatky vždy platíme v SIPO a tak mě upomínka velmi překvapila. Navíc, vzhledem k tomu, že podle dopisu dlužná částka byla 88,-Kč a nedostala jsem dříve upomínku, mi formulace dopisu připadala neadekvátní. TV se omluvila, to beru. Na informační telefonní lince jsem se dozvěděla, že dluh vznikl v září 2002. Hned mi bylo jasné, že "příčinou" dluhu je povodeň - bydlím v Karlíně. Zatímco jiné instituce jako ČEZ, plynárny, rozhlas, kabelovka atd. které platíme v rámci SIPO, po nás paušaly za toto období nepožadovaly, TV má zřejmě jiná pravidla. Dluh jsem zaplatila. Ale chci na dobu povodní odhlásit užívání TV přijímače a peníze vrátit. Jak to mám udělat?
Petr Javorský: V případě domácností postižených povodní jsme se rozhodli dluh odpustit a nebude vymáhán.
sylva: kolik se platí poplatek
Petr Javorský: U domácností 75 Kč měsíčně bez ohledu na počet televizí. Podnikatelé platí 75 Kč za každou televizi.
Grygar Jaroslav: Dobrý den,
v rámci "nátlakové a vyhrožovací kampaně" na poplatníky ČT, jsem byl vyzván k úhradě "údajného" dluhu včetně penále ve výši 98,- Kč. V dopise mi bylo v zastoupení Č všemožně vyhrožováno a tak jsem tuto částku obratem uhradil,přesto, že jsem přesvědčen, že , jelikož platím inkasem z účtu, jsem platbu provedl. Až po nátlaku veřejnosti jsem měl možnost, bez vyhazování mých dalších peněz źa jakousi ifolinku, za nehoráznou minutovou sazbu, se informovat, že se jedná o dluh za období 2001 - což je období dle zákona již promlčené, i kdybych něco dluižil, ale hlavně jsem konečně mohl zkontrolovat, že v tomto období mám platby inkasa, tj. i TV a rozhl. poplatků uhrazeny. CHci se zeptat jak lze a na jaké adrese získat od ČT rozpis mych plateb za celé období, po jednotlivých platbích a jakým z¨působem u těchto poškozených poplatníků bude ČT neoprávněně vymáhané poplatky vracet, aby mne to nestálo jen další a další peníze.
Jinak tato akce u mne moji jinak oblíbenou televizi ČT 1 a ČT 2 postavila do světla, že jsem se na Vaše vysílání naprosto přestal dívat a dle mych informací nejsem takto rozhořčen vůbez sám.
Petr Javorský: U poplatníků SIPO to není zatím možné, intenzivně připravujeme zprovoznění webového rozhraní pro Vámi požadované informace poplatníků. U přímých poplatníků je tato možnost již v provozu. Více na webových stránkách ČT.
f.svagr@c-box.cz: Pravidelně jsem v zahraničí v délce dvou až tří měsíců vcelku. Na uvedenou dobu chci odhlásit placení poplatků. Je toto realizovatelné ? TV přístroj mohu podobně jako SPZ od auta někam deponovat.
( Přišel mi výhružný dopis včetně penále za nezaplacenou za leden 2001 - proto ten dotaz. Když pečlivost ve vymáhání, tak proč platit když jsem mimo ČR !)
Martin Elger: Zákon hovoří o platbě z důvodů držby televize, nikoliv jejího užívání. Vzhledem k tomu, že i při pobytu v zahraničí zůstáváte vlastníkem přijímače, není Vámi zamýšlený postup možný.
Liběna Hasová, Kokory: Dobrý den. Proč musím firmě BSP Lawyer Partners posílat doklad o zaplacení koncesionářského poplatku z prosince 2004, když jsem tuto částku zaplatila ,sice se zpožděním, 26. 1. 2005? Proč mám vynakládat finanční prostředky na to, aby zmíněná firma věděla, že nemá smysl se se mnou soudit? Neměla by raději lépe spolupracovat s ČT a udělat si pořádek v evidenci? Mohu si sama odpovědět. Protože zmíněná firma chce minimalizovat náklady na svou podnikatelskou činnost. Ovšem nic se nemění na tom, že poctivý plátce je upomínán a nově přihlášení koncesionáři, kteří třeba léta neplatili, jsou veřejně vítáni, a tedy chváleni každý den na ČT.
Martin Gillar: Váš problém pramení zřejmě ze skutečnosti, že BSP LP odkoupila od ČT pohledávky do 31.12. 2004. Platby došlé po tomto datu průběžně vkládáme do systému. Aktuální stav konkrétně Vašeho dluhu (tedy nula) bude možno ověřit na www.bsp-dluhyct.cz v nejbližších hodinách.
Jirka P: Po prestehovani jsem zacal platit poplatky na nove adrese, ale na stare doslo ke zruseni az po nekolika mesicich. Mam zaplatit poplatky za obe adresy, tj. za jedno ucovaci obdobi dvakrat ?
Martin Elger: Ne, stačí platit jednou. Prosím odhlašte však z evidence poplatníků starou adresu. Bližší informace, jak v těchto případech postupovat, získáte na útvaru televizních poplatků.
Jiří Láně: Obdržel jsem složenku na zaplacení dluhu ČT 76Kč. Doložil jse, že poplatky 75Kč byly zaplaceny v následujícím měíci v upomínce na inkaso. Penále za zprodlení 1Kč vám pošlu převodem z účtu. Jak poznáte od koho je ta 1koruna?
Petr Javorský: Podle variabilního symbolu.
Technik: Co je předmětem televizního poplatku? Zákon mluví o televizním přijímači jako "technickém prostředku schopnému reprodukce vysílání", což je logické, ovšem následující věta protiřečí, neboť tvrdí že televizní přijímač zůstává přijímačem i poté, co je upraven k jinému účelu. Ze dřevěných skříněk starých přijímačů jsou po demontáži obrazovky a veškeré elektroniky docela pěkné stolky pro květináče.

Je tedy za televizní přijímač považováno i zařízení, které schopnost reprodukce televizního vysílání nevratně pozbylo?

Děkuji.
Martin Elger: V tomto případě nemusíte za "nábytek" platit.
Josef Marek: Do společnosti BSP jsem doporučeně posílal dopis s ofoceným dokladem o zaplacení údajně nezaplacené částky, tento dopis jsem odeslal 26.5. a doposud figuruji na seznamu neplatičů, proč? Jak postupovat v tomto případě, když poplatek je evidentně zaplacen.
Martin Gillar: Také Vás poprosím o trpělivost. Jsme zahlceni celou řadou písemných a elektronických žádostí o přešetření detailu dluhu. Pokud Váš požadavek vyhodnotíme jako oprávněný, očekávejte v nejbližších dnech změnu stavu Vašeho účtu na www.bsp-dluhyct.cz.
mirča: Mohu se zeptat na int. adresu, na které se mohu podívat, kybych měla nějaký dluh k české televizi?
Petr Javorský: V současné době se na internetové stránce www.bsp-dluhyct.cz mohou informovat pouze poplatníci, kterým jsme zaslali dopis. Podobou možnost pro ostatní připravujeme.
ales: Přišel mi dopis, ale pošta ho odmítla vydat, protože je tam drobná chyba ve jméně. Platím to takto už mnoho let. Zkoušel jsem internet, ale tam se musí vyplnit částka v dopise. Navíc platím poplatky řádně prostřednictvím SIPO mnoho let, a nemám jinde žádné nedoplatky, takže nevím, kde by se tam mohl nějaký nedoplatek vzít. Jak mám postupovat?
Petr Javorský: Dobrý den, doporučuji na místně příslušné provozovně České pošty, tedy na pobočce, kde jste se přihlásil, provést změnu ve Vašich kontaktních údajich.
Jiří: Je možné platit televizní poplatky složenkou mimo SIPO? A pokud ano, jake lze vyjmout ze SIPO a provést změnu plateb na účet Czech Tv?
Předem Děkuji
Ing. Sehnálek Jiří
Jsehnalek2@csob.cz
Petr Javorský: Nejlepší způsob je zaregistrovat se k přechodu ze SIPO na přímou platbu na internetovách stránkách České televize. Po vyplnění a odeslání příslušného formuláře dojde k automatickému zrušení výběru poplatků přes SIPO a k aktivaci přímé platby.
Pavel, Liberec: Český rozhlas údajně vyřadí sám z databáze uživatele, kteří změnili bydliště a jsou na původní adrese nedohledatelní. Jaký postup má v tomto případě Česká televize?
Petr Javorský: Pokud poplatník starou adresu neodhlásí na České poště, Česká televize se o tom nedozví.
Marcela N.: Letos jsme se z manželem vzali a nastěhovali se k jeho rodičům, kteří mají dvojpatrový dům. Rodiče bydlí dole my nahoře. Zajímalo by mě jesli máme platit taky televizní poplatek, nebo stačí, když platí poplatek rodiče. Jak to je, když bydlíme s rodiči a máme, každý svojí televizi? Děkuji za odpověď
Petr Javorský: Pokud každá rodina hospodaří samostatně a nejde o společnou domácnost dle § 115 občanského zákoníku, jste povinni platit televizní poplatek obě rodiny. O společnou domácnost se jedná v případě společného uhrazování nákladů na potřeby domácnosti bez dalšího rozlišování.
Veronika: Hezky den,
mam kapesni cernobilou predpotopni televizi, na kterou se divam tak jednou za mesic, vetsinu casu je ve skrini. Nebudu nic nahlasovat, ponevadz mi to prijde nesmyslnne. Mam mit spatne svedomi, ze pacham nepristojnost?
Dekuji za odpoved, mejte se fajn.
Martin Elger: Pokud vůbec neplatíte televizní poplatek, porušujete zákon. Poplatek se podle zákona platí za držbu televize.
Biserka @seznam.cz: Při obdržení upomínky, jsem prostřednictvím emailu vznesla několik otázek a vysvětlení k upomínce o nezaplaceni, ale bohuzel mi nikdo neodpověděl v jaké fázi vyřizování se nacházíme, poslední komunikace byla s Brigadnik CT, tak co s tím?
Martin Gillar: Dobrý den, snažíme se na všechny dotazy odpověďet včas a úplně, momentálně se nacházíme ve fázi prověřování oprávněnosti došlých připomínek. Většina dotazů byla již zodpovězena.
pradvan@seznam.cz: Je možné doložit v jakém měsíci, či roce jsem nezaplatil poplatek, když všem mi jde přes banku na základě příkazu? Nerozumím tomu? Nebráním se zaplatit, ale prosím o doložení. Třeba za to může banka.
Martin Elger: Kontaktujte banku a zašlete kopii výpisu z účtu.
Jana Hájková: Nestačlila jsem si z pošty vyzvednout dopis od vás,jelikož jsem byla na dovolené.Nevím kde zjistit kolik dlužím a jakým způsobem zaplatit.Na info BSP jsou informace pouze na základě vašeho dopisu ,který bohužel nemám.TV poplatek platím v rámci SIPO a nejsem si jistá ,že by jste posílali nějaké upomínky.Tak proč ten spot v televizi ,po X letech vašeho nezájmu ,je tak tvrdy?Jako by všichni lidé,kterým se nepodařilo nějakým způsobem zaplatit,byli ti vaši pomyslní lupiči ze spotu.Děkuji za informace.
Petr Javorský: Kontaktujte prosím útvar televizních poplatků v ČT - kontakty najdete na internetových stránkách.
midar: Dopis od ČT jsem žádný nedostal, ale nejsem si jist, zda něco nedlužím, protože jsem se v roce 2003 stěhoval. Jak si mohu ověřit na webu informaci o tom, zda jsem či nejsem dlužníkem?Formulář na webu firmy BSP po mně striktně vyžaduje informace, které však bez onoho dopisu nemohu vyplnit.
Petr Javorský: Formulář na internetových stránkách www.bsp-dluhyct.cz opravdu není určen pro poplatníky, kterým nebyl zaslán dopis. Jak již jsem uvedl, tuto službu pro všechny poplatníky připravujeme.
Miroslav Konečný: Protože konání České televize je dáno zákonem 252/1994 Sb, který možnost vymáhání dlužných částek převedením nebo prodejem pohledávek soukromé společnosti neuvádí, je celá akce zřetelně protizákonná. Kdy dojde k nápravě?
Martin Elger: Zákonnost postupu ČT při postoupení pohledávek potvrdily pravomocné rozsudky soudů v pilotním projektu, který probíhal od léta minulého roku. Vztah mezi ČT a dlužníkem televizního poplatku při vymáhání je založen na rovnosti stran a představuje majetkový závazek. Více jak desetiletá praxe soudního rozhodování těchto sporů potvrzuje, že se při strohosti úpravy v zákoně o rozhlasových a televizních poplatcích řídí podpůrně občanským zákoníkem. Ten umožňuje i postoupení pohledávky.
ivanchandrycky@mac.com: Chci vypořádat svoje závazky k CTV, ale na svem trvalem bydlisti od povodni 2002 nebydlim a k poste s(na vyzvednuti dopisu) e nemohu dostat. Jak se dozvim vysi sveho dluhu a jak a kam zaplatit?
P.S. Uz vubec neresim fakt, ze nam televizi vtzala voda, a do lonskeho podzimu jsme ji nemeli a od podzimu platiim podle adresy noveho bydliste (skutecneho).
Petr Javorský: Kontaktujte prosím útvar televizních poplatků.
Věra Palová: Dobrý den,
obdrželi jsme složenku na zaplacení 293 Kč (2x TV poplatek + úroky od r. 1998 z jednoho poplatku). K poplatku z r.2004 můžeme prokázat zaplacení, od druhého z roku 1998 již nemáme doklad o zaplacení. 24.5.2005 jsme odeslali na adresu ČT doporučený dopis, 4.6.2005 informativní e-mail o tomto dopise na pohledavkyCT@bsp.cz. Dosud bez jakékoliv odpověďi. Stačí tento dopis a e-mail ke snaze dohodnout se nebo máme poslat ještě doporučený dopis místo e-mailu? Neradi bychom obdrželi složenku navýšenou o soudní výlohy jen proto, že očekáváme odpověď na dopis.
Děkuji
Martin Gillar: Dobrý den, odpověď na Váš e-mail byla odeslána 4.6. 2005, důvodem nedoručení může být např. přeplňení kapacity Vaší e-mailové schránky. Doporučuji prověření její funkčnosti. Váš písemný dopis bude jistě prověřen.
pavel.scholz@centrum.cz: Jak mám postupovat v případě, že dopis s obsahem dlužné částky poplatku byl vrácen poštou zpět a neznám tedy přesnou částku dlužného poplatku. Na webové stránce společnosti BSP vyžadujete vyplnit přesnou částku pro ověření dluhu. Jak má zjistit částku, kterou požadujete zaplatit. Děkuji za odpověď. Ing. Scholz
Petr Javorský: Kontaktujte prosím útvar televizních poplatků.
jenik2: Dobrý den.
Mám dotaz jak budete postupovat u dlužníků,kteří žijí v zahraničí a žádný upozorňovací dopis nedostali,nebo proti těm dlužníkům,kteří se mezitím třeba již 3x,4x přestěhovali a dopis jim nebyl doručen?Děkuji.
Petr Javorský: Tyto osoby by měly také kontaktovat útvar televizních poplatků.
J. Soukupová: Dobrý den, dle oznámení ČT dlužím 83,- Kč za 09/02. Bydlím v Karlíně a v tomto období byl náš dům zatopen a neobyvatelný. Mohu počítat s vyřazením ze seznamu dlužníků a stornování dluhu dle pozdějšího vyjádření ČT? (V tomto smyslu jsem již poslala doporučenou žádost ČT, zatím nemám reakci). Děkuji.
Petr Javorský: Podívejte se níže na odpověď k podobnému dotazu.
Tomáš Holenda: Muj bratr pozastavil v roce 2001 pozastavil zivnost odcestoval do zahranici kde je dosud. TV poplatky odhlasil jiz E-mailem ze zahranici. Nyni po nem jsou vyzadovany i s uroky. Jak ma postupovat kdyz nezije v české republice.
Petr Javorský: Nejlépe bude, když Vám poštou pošle plnou moc a Vy odhlášku v ČR vyřídíte.
Petr Liberec: Dobrý den, nelze nalézt opravdu účinnou metodu (podpořenou odpovídající úpravou legislativy) pro odhalení těch, kteří televizi vlastní, ale neplatí? Těm, kteří televizi poctivě platí hrozí další navyšování poplatků, ale hrozivě veliké procento diváků svou televizi vůbec nepřihlásilo a na ostatních v podstatě parazitují. Přitom právě poplatky od těchto lidí mohou zajistit tak veliké zvýšení příjmu, že zvýšení poplatku nemusí být na pořadu dne dalších x let.
Martin Elger: V Poslanecké sněmovně Parlamentu ČR je projednávána předloha nového zákona, který by měl přinést výrazné zlepšení a zpřehlednění.
František Pajer: Bydleli jsme v Praze a přestěhovali se. Takřka 2 roky jsme bydleli provizorně v karavanu. V souvislosti s tím jsme poztráceli dost písemností a určitě jsme zůstali na starém bydlišti něco dlužni. Na novém bydlišti máme televizi od 1.1.2003 a zatím jsme se (k naší ostudě) nepřihlásili. Chceme to udělat teď. Zároveň máme obavy, aby dluh ze starého bydliště nenarůstal. Odtamtud jsme odešli 9.5.2001.
Zmiňovaný dopis dlužníkům jsme nedostali, protože jsme zřejmě nebyli dopátráni. Prosím o radu, kam se obrátit a sdělit svou novou adresu.
Petr Javorský: Kontaktujte prosím útvar televizních poplatků.
Jtka Mazacova Pavlicova: Chtela bych se zeptat, jaka je lhuta na provereni mnou odeslanych dokumentu, ktere potvrzuji, ze mam zaplacene vsechny poplatky za CT, obdobi za ktere udajne dluzim je obdobim, kdy doslo ke zmene jmena platce SIPO a proto jsem musela znovu prihlasit CT na poste a dostala jsem nove cislo SIPO, posilala jsem vsechny kopii pres email do vasi firmy, nicmene je to 14 dni a nikdo mi neodpovedel, rada bych tuto zalezitost vyresila co nejdrive.

Dekuji za odpoved
Martin Gillar: Dobrý den, Vaši žádost jistě také prověříme. Proces prověřování došlých dokumetů ukončíme před zahájením případných soudních řízení.
Jana Perglerová, deník Právo: 1.ČT slíbila těm, kteří nemohli zaplatit v době povodní 2002, že jim dluh odpustí. Jak se tito poplatníci dozví, že jim skutečně bylo odpuštěno? Podotýkám, že se ptám na lidi, kteří písemně sdělili ČT, že mají dluh kvůli povodni.
Petr Javorský: Ano, dluh odpouštíme po obdržení příslušné žádosti. Tito poplatníci by se proto měli obrátit na ČT. Poté jim bude zaslána informace o odpuštění.
divačka střední čechy: Četla jsem kdesi že si mohu na netu ověřit jestli mám platby v pořádku.Prosím o internetovou adresu.Díky
Martin Gillar: Dobrý den, je to www.bsp-dluhyct.cz. Pokud jste však neobržela doporučený dopis s výší dluhu nejste registrovaným dlužníkem.
Jana Perglerová, deník Právo: 4.Jak často hodlá akci proti neplatičům ČT ve spolupráci s BSP opakovat? Každý rok? za více let?
Petr Javorský: V následujících týdnech vyhodnotíme dosavadní zkušenosti a budeme informovat Radu ČT. O další podobné akci nebylo zatím rozhodnuto.
Jana Perglerová, deník Právo: 2. Jakým způsobem bude mít firma BSP zajištěno, že obsílku k soudu nedostanou poplatníci, kteří dluh v termínu uhradili?
Martin Gillar: Dobrý den, je samozřejmě v zájmu BSP LP, aby mezi žalovanými nebyly osoby, které svůj dluh včas uhradily. Jsme společnost, která se opírá o unikátní informační systém, který s mimořádnou přesností dokáže vyloučit takové omyly.
Jana Perglerová, deník Právo: 3.Kdy se mohou očekávat první obsílky k soudu?
Martin Gillar: Ihned po ukončení prověrky došlých připomínek, tedy v průběhu léta 2005.
J.Růžičková: Vlastním ústřižky zaplacených složenek(údajné dlužné částky) a přesto jsme byli zařazeni mezi dlužníky.Nepůsobí to na mne seriozním dojmem.
Kdo bude hradit soudní výlohy,vzhledem k tomu,že dluh nezaplatím? Proč také platit něco 2x.
A zároveň nejsem nakloněna tomu, že bych měla předložit kopie složenek někomu jinému než případnému vyšetřovateli, neboť, kdo mi zaručí, že po obdržení kopií si Česká televizi nevymyslí dluh jiný?
Martin Elger: Dvakrát určitě neplaťte. Pokud byste soudní spor vyhrála, náklady by platil žalobce. Za nejlepší postup přesto považuji, když kopie složenek zašlete do ČT a dojde k prověření tohoto případu.
Pavel,Ostrava: Přeji dobrý den.Chci se zeptat,jak je to s dluhy na poplatcích.Jestliže mi nepřišel žádný doporučený dopis s upozorněním na dluh mám to brát jako fakt,že nejsem dlužník?Nejsem si totiž zcela jist,zda při stěhování v r.2003 nedošlo k nějakému nezaplacení z důvodu zavedení nového čísla SIPA.Z dokladu to nemohu zjistit,jelikož něco bylo placeno z ruky na poště něco ještě trvalým příkazem z účtu,něco již na nové číslo SIPA..
Dá se někde zjistit,zda něco dlužím,nebo opravdu mám brát fakt,že mi na novou adresu nepřišel žádný dopis,že nejsem dlužník?Děkuji za odpověď.
Petr Javorský: Jestliže Vám v květnu nepřišel dopis, tak jste k 31.12. 2004 neměl žádný dluh.
Černá Marta: Již od 24.5. se domáhám sdělení o specifikaci dlužné částky - jedná se o 159,50 Kč. Dotaz jsem opakovaně odeslala na zveřejněné e-mailové adresy, ale nikdo mně neodpovídá (poplatky@ceskatelevize.cz a pohledavkyct@BSP.cz). Mám věc považovat za vyřízenou, nebo mně někdo ještě podá vysvětlení?
Martin Gillar: Dobrý den, zmiňovaný e-mail jsme odeslali 4.6. 2005, pokud se nějakým nedopatřením nedostal až k Vám, doporučuji zkontrolovat výši Vašeho dluhu a dlužná období na www.bsp-dluhyct.cz.
Pavel Grégr: Nerozumím stavu, kdy je poplatníkům halasně sděleno, že ČT dluhy prodala jiné firmě a přitom po nich ČT ty dluhy vymáhá ? Tak jak to teda je? proč to nevymáhá ta firma. Jestli to bylo jenom strašení, aby lidi zaplatili, resp. ověření děravé databáze neplatičů, tak to zavání záměrným uvedením v omyl. To je asi taky špatně, ne ?
Martin Elger: Česká televize tyto dluhy nevymáhá, snaží se jen veřejnosti vysvětlit svůj postup. Navíc při postoupení pohledávek má původní věřitel povinnost oznámit dlužníkovi postoupení pohledávek. Chybovost databáze je velice nízká, za chyby se ČT již omluvila a nabídla postiženým poplatníkům náhradu vzniklých nákladů.
xsi9: Dobrý den,
chtěl jsem se zeptat, jestli je vážně pravda, že platit koncesionářský poplatek by měl každý, kdo má PC připojený na Internet (a nemá doma televizi), příp. firmy (když se poplatek za přijimače násobí).
Myslím standardní připojení k Internetu, samozřejmě nikoliv TV kartu, kde je odpověď jasná.
Děkuji
Martin Elger: Není to pravda. Poplatek se má platit jen v případě PC s televizní kartou.
René Hendrych: Jsem povinen platit televizní poplatky, když byl přístroj odhlášen z důvodu úmrtí předchozího uživatele a od té doby není přístroj používán?
Martin Elger: Pokud již televizní poplatek platíte za jiný televizor, platit za další samozřejmě nemusíte. Jestliže jste však televizor zdědil za situace, kdy jste předtím jiný neměl, měl byste se přihlásit jako nový poplatník.
J. Vrtal: Jak je možné, že 95% vybraných dlužných poplatků není použito na "veřejnou službu", ale pro vlastní provoz firmy BSP ?
Martin Elger: Nepíšete pravdu, peníze, za něž ČT pohledávky prodala (v ceně 100% nominální pohledávky + úroky z prodlení ke dni postoupení)budou použity ČT právě pro financování veřejné služby.
J. Vrtal: Jak to, že ČT předala BSP data s plným vědomím existence chyb u těchto dat a jednala tak v rozporu se zákonem na ochranu osobních údajů ?
Martin Elger: ČT o chybovosti v dané (malé) množině chybných případů nevěděla, jinak by data samozřejmě v souvislosti s postoupení pohledávek nepředávala. Vedlejším důsledkem celé akce je také odstranění těchto chyb.
Jan Rosomák: Kolik stojí ČT provoz calcentra?
Petr Javorský: 0 Kč.
lidunka.v@seznam.cz: Dobry den,
ma otazka zni takto: platim poplatky na adrese byvaleho trvaleho pobytu v byte, jehoz jsem stale vlastnikem. V soucasnosti je mym prechodnym pobytem. Je to problem? Kazdopadne platim, ale ne v miste trvaleho pobytu. Byt, v nemz mam dnes trvaly pobyt, je take v mem osobnim vlastnictvi.
Dekuji za odpoved.
L.Novotna
Petr Javorský: Není to problém.
mč: Dobrý den, zjistli jsem si za jaké období je můj dluh, na toto období mám doklad SIPO na kterém je částka uhrazena! Jak dál postupovat, aby jste mě i nadále bezdůvodně neupomínali ?
Petr Javorský: Pošlete prosím kopii dokladu na útvar televizních poplatků.
Pavel K.: Jakým způsobem bylo vypočítáno penále?
Martin Elger: Úrok z prodlení se odvíjí od občanského zákoníku a ke dni vzniku dluhu platného nařízení vlády stanovícího výši úroku z prodlení - v případě obeslaných dluhů tedy ve výši dvojnásobku diskontní sazby ČNB.
Lukas, Praha: Jak se stavi CT k predani osobnich udaju poplatniku cizi firme bez souhlasu poplatnika?
Martin Elger: Zákon o ochraně osobních údajů umožňuje v § 5 odst. 2 písm e) zpracovat (tedy i předat) osobní údaje i bez souhlasu, je-li to nezbytné pro ochranu práv nebo právem chráněných zájmů správce nebo příjemce. Vymáhání dluhu je typickým příkladem ochrany práv a právem chráněných zájmů. Navíc mezi ČT a externí společností byla ještě uzavřena smlouva o zpracování osobních údajů, která řeší ochranu dat a obsahuje i další zákonem stanovené náležitosti.
J. Rázl Ústí nad Labem: Vypadla mi platba SIPA a s ní i TV a R. Jak bezhotovostně zaplatit převodem z banky (jednorázově)?
Petr Javorský: Můžete zaplatit přímo na účet ČT, uveďte prosím ovšem svůj variabilní symbol - spojovací číslo SIPO. Číslo účtu najdete na internetových stránkách ČT.
Věra Hrnčířová, Hronov: Promiňte, ale na jakou adresu mohu poslat kopii dokladů o zaplacení TV poplatků?? Děkuji
Petr Javorský: Na adresu České televize - útvar televizních poplatků.
Linda,Znojmo: Můžete prosím sdělit kdo je od placení poplatků osvobozen?Jsem rozvedená s dítětem,naše příjmy činí 0,93 násobek životního minima,musím platit?Slyšela jsem že lidé s příjmy do 1,4násobku žm jsou od placení osvobozeni.Děkuji
Petr Javorský: Ano.
M.Medvědová: Jak je to s placením TV a rozhlasových poplatků osob umístěných v ústavech sociální péče a podobných zařízeních, které mají zakoupeny vlastní přijímače?
Petr Javorský: Pokud neplatí v místě svého trvalého bydliště, měli by za své přijímače platit. Ovšem většinou mají nárok na osvobození, protože jejich příjem nedosahuje 1,4 násobku životního minima.
Mgr. Linda Votrubová: Dobrý den, využívám možnosti přímo se zeptat na situaci, ve které se nachází můj otec. Je vlastníkem dvou domů a v roce 2002 se přesěhoval z jednoho do druhého, po jeho rodičích, kteří zemřeli. Následně "odhlásil z placení tv poplatků" svého otce a přihlásil sebe. Ovšem na původní adrese se neodhlásil. Starý dům je však od té doby stále v rekonstrukci a nikdo v něm trvale nebydlí. Otec řádně platí tv poplatky na své současné adrese, ale ČT od něj požaduje zaplacení dluhu (přes 2000 Kč) z adresy staré. Podotýkám, že tento dluh již uhradil, ale doufá v možnost požadovat toto plnění zpět? Děkuji L. Votrubová
Petr Javorský: Zašlete prosím příslušné doklady na útvar televizních poplatků České televize, po prověření budou podruhé zaplacené poplatky vráceny.
Vlastimil Chráska, Náchod: Jen pro pořádek: komu mám adresovat potvrzení o zaplacení poplatků prostřednictvím SIPA?? ČT, nebo BSP?? Díky
Petr Javorský: Můžete buď ČT, která to po prověření předá externí společnosti, nebo přímo této společnosti.
Pavla H. Karviná: Dobrý den, k otázce paní Petry K. Do osvobození od plateb se do osob v domácnosti počítají i děti?
Petr Javorský: Samozřejmě ano.
petr: Jak dostanu od vás přeplatek za TV
Petr Javorský: Napište prosím na útvar televizních poplatků ČT.
Jindřich Hujer: Dobrý den, bývalý poplatník zemřel a byl odhlášen. Přijímač byl navíc shledán nezpůsobilým. Jak je to s televizními poplatky v tomto případě? Děkuji za odpověď.
Petr Javorský: Proveďte prosím na příslušné poště odhlášení.
Eva: Jaký je postup při odhlašování TV poplatku? Patřím mezi osoby s příjmem nižším než 1.4 ŽM.
Petr Javorský: Postup upravuje zákon o rozhlasových a televizních poplatcích tak, že na příslušné poště požádáte o osvobození, které doložíte doklady prakazujícími splnění podmínek pro osvobození.
Milan: Televizi nevlastním, dívám se na pořady přes PC s televizní kartou. Mám platit????
Petr Javorský: Ano.
Eva: Dobrý den,
uhradili jsme dlužné televizní poplatky na účet české televize a druhý den nám přišel upomínací dopis s tím, že máme hradit na účet "vymáhací společnosti". Napsala jsem dopis i ČT i této společnosti, kde jsem je upozornila na tuto skutečnost (platba na jiný účet). Je tento náš postup dostačující nebo máme podniknout ještě nějaké kroky?
Děkuji za odpověď
Petr Javorský: Ano, v tomto případě jde o dostačující postup.
Markéta,Otrokovice: Bude ČT odpouštět i dluh z povodní 1997 na Moravě?
Petr Javorský: Ano.
: Jako a proč na to ste zrovna ted udělalali takovou maxi kampanˇ.
televizní poplatky: Dlouhodobě klesal počet poplatníků a snižovala se i platební kázeň. Jakmile se o akci začalo jen mluvit, nastal obrat. To je vše, co nyní stačíme odpovědět.
Hledej pořad:
...více