Chat s osobností

Marek Wollner
Marek Wollner moderátor publicistického pořadu Reportéři ČT

Reportéři ČT aktuální publicistický magazín vysílaný každé pondělí ve 21:30 na ČT1. Tým Reportérů České televize Vám přináší politické, ekonomické i společenské kauzy, hledá zajímavé lidské příběhy a natáčí unikátní rozhovory. Investigativní reportáže z domova i ze zahraničí komentují jejich aktéři či významné osobnosti přímo ve studiu.

Záznam chatu z pondělí 17. ledna 2005 od 16:00
Marek Něme..k: KOLIK JE TI?

Chtěl bys hrát v nějakém filmu- třeba v rafťákách???
Marek Wollner: Dobré odpoledne, vítejte na chatu ČT! Je mi skoro už moc, dokonce tolik, že přesně nevím, co to jsou rafťáky! Ale ve filmu už jsem hrál - ve filmovém cvičení kamaráda na FAMU jsem představoval sebevraha.
Kačenka: Kdy budete jestli teda vysílat ranč u zelený sedmy a od první série až po třetí, nebo jen třetí.Měj te se krásně a jste nej televize:-)))))
Marek Wollner: Tak Kačenko, já vám moc děkuju za lichotku, škoda, že asi nepatří mě, protože Ranč u zelené sedmy není ten správný pořad, ve kterém byste mě mohla vidět.
Matěj: Už Vás někdo kvůli reportáži fyzicky napadnul?
Marek Wollner: No vlastně jo, ale netrefil se a pak si stěžoval. A jednou mi bratr tehdy slovenského premiéra Mečiara skočil na fotografa a zlomil mu foťák. To bylo v ještě v časopise Týden.
Matěj: Jak se máte?
Marek Wollner: Díky za optání, mám se dobře, dokonce výborně, ale to se člověk bojí říkat, aby to nezakřikl!
clio: Jaky je vas nazor jako reportera na rozsirenost a organizaci hnuti skinheads v cesku... Mel jste moznost se s touto problematikou setkat v praxi?
Marek Wollner: Párkrát jsem o tom točil, ale určitě nejsem žádný specialista. Myslím, že je to nebezpečná minorita, která je často lépe organizována než strážci pořádku a zákona.
Zuzinka: Ahoj,chtěla bych se tě zeptat jak jsi se dostal k moderování a jestli to bylo snadný?
Marek Wollner: Vystudoval jsem žurnalistiku a 13 let pracuju jako novinář, z toho posledních 5 v ČT. K té práci jsem se dostal tak, že mě - myslím, že na základě mé dlouhodobé práce - mí nadřízení vybrali poté, co odešla Eva Hrnčnířová.
Lenka: můžu si tu někde psát s jirkou,?
Marek Wollner: Lenko, Jirka asi nepřijde.
Janička: Jaký máte názor na lidi,kteří nemají právo na to, aby mlčeli ?
Marek Wollner: Kteří lidé nemají právo, aby mlčeli?
Janička: Ve svých zálibách uvádíte i literaturu.Jaké literatuře dáváte přednost a jaká je Vaše nejoblíbenější kniha ? Předem děkuji za odpověď a přeji příjemný den.
Marek Wollner: Mám rád hlavně moderní literaturu, v mládí jsem nejvíc kromě českých spisovatelů jako Škvorecký, Kundera, Hrabal, četl americkou prózu od Hemingwaye, Fitzgeralda, Faulknera přes Salingera až po současné jako je třeba Philip Roth nebo Raymond Carver. Mám rád taky francouzské existencialisty a poezii.
zvědavka: Jak se vám moderuje?
Marek Wollner: Děkuju za optání, většinou dobře, ale někdy jsem spokojenější a někdy zas míň.
Anetta: Ahoj Marku, zajímalo by mě, kolik měříš...Díky a hodně úspěchů...
Marek Wollner: Ahoj, Anetto, nejsem žádnej dlouhán, 168 cm.
martin adamec: Dobrý den, moc Vás zdravím. Jste skvělý. Chtěl bych se Vás zeptat, jak dlouho už moderujete pořad Reportéři ČT. Předem Vám děkuji za odpověď. Mějte se fajn
Marek Wollner: Dobrý den, děkuju za kompliment, moderuju zhruba 3 měsíce i s úlekem, pokud dobře počítám. Mějte se taky fajn.
Pája: Dobrý den.Nevím,jestli je to správné ptát se vás na tuto otázku v chatu,ale potřebovala bych prosím něco vědět:nevíte,jestli proběhne nějaký casting na Rafťáky?Pokud to nevíte,tak napište prosím kontatkt na někoho,od koho by se to dozvěděla.Předem děkuji za odpověď
Marek Wollner: Omlouvám se, ale nic o to nevím. Zkuste nebo zkus se obrátit na dopisové oddělení ČT nebo na pořad Adresát ČT.
Kopretina: Napsal jste knihu. Píšete další? O čem?
Marek Wollner: Díky za otázku. Napsal, jmenuje se Ukradené knihy, je už to skoro 10 let. Brzy mi vyjde sbírka básní s názvem Pamatuje. Mám sice materiál na další román, ale furt to odkládám a hledám výmluvy proč nemůžu psát.
Jan: Wolnere, vy propagandistický %Sašku, to se nestydíte dělat komunistickou propagadu namísto žurnalistické veřejné služby?
Marek Wollner: Dobrý!:-) Máte nějaký příklad oné propagandy, anonymní hrdino?
student IKSZ: Prijde Vam (pripadne Vasim nadrizenym)profesionalni uvadet reportaz, ve ktere sam vystupujete (viz jak to vypadalo na FSV v roce 89)?
Marek Wollner: Díky za otázku, souhlasím, že to asi nebyl nejšťastnější nápad, ale musím říct, že autor reportáže i dramaturg považovali materiál z té revoluční doby za natolik zajímavý, že to převážilo jejich pochyby o vkusnosti. Nebyl jsem iniciátor reportáže, naopak, od chvíle, kdy jsem začal moderovat, jsem - pravda vcelku vlažně - oponoval, že by se vysílat neměla. Ale tragicky to nevidím.
PáJa: Marku,s menším předstihem přeji všechno nej k Vašim narozeninám.Nedávno jsem četla román Ukradené knihy, můžeme ho chápat jako autobiografický?( I když takového P.Procházku skutečně znám a docela jste se trefil do černého).Přestože letošní zima lyžařům moc nepřeje, potkáme Vás na valašských horách?
Marek Wollner: Díky moc za přání. Je v něm určitě autobiografického dost, ale bez dávky fantazie a nadsázky by to vypadalo jinak, takže neradím číst doslovně! No, na valašský hory bych se dostal rád, ale fakt nevím, jestli to vyjde.
Honza j.: je tu nějaka osobnost jsem novy uživatel internetu tak jsem řekl že to zkusim
Marek Wollner: Tak blohopřeju k prvnímu spojení.
Lucík: Dobrý den, jaké to vlastně je být moderátorem?
Děkuji za odpověď
Marek Wollner: Lucíku, je to fajn, ale hlavně ve spojení s točením reportáží. Být někým, kdo nevytáhne paty ze studia, bych nechtěl.
Petr: Ještě se rád fackujete na WC?
Marek Wollner: Milý Petře, nefackuju se rád ani na WC ani jinde, těžko k tomu něco víc dodávat.
Anička: Na kterém místě jste byl,které se Vám zdálo nejhroznější?
Marek Wollner: Aničko, nejsem zahraniční reportér, takže když cestuju do ciziny kvůli reportáži, je to do obvykle do tak civilizovaných zemí jako je třeba Velká Británie. Nejhorší katastrofa, kterou jsem zažil, byly povodně v roce 2002. Ale to byla v porovnání s nedávnou tragédií v Asii sranda.
Alenka: Máte s kolegy nějak rozdělené "parkety"? A na jaké téma se případně specializujete Vy?
Marek Wollner: Parkety máme. Já se zajímám hlavně o domácí politiku a o věci týkající se nevyřešené minulosti (komunismus, nacismus atd.). Ale v publicistice jsou reportéři všestrannější než třeba ve zpravodajství, protože je nás míň a každý by měl umět obstarat skoro jakékoliv důležité téma, které se zrovna objeví.
Pifkas: Některá témata v Reportétrch jsou dost kontroverzní. Měl jste někdy strach?
Marek Wollner: Strach jsem už párkrát měl, ale v Reportérech ještě ne. Kdysi jsme s kolegou natočili dost rozjetý obchod s drogami v jedné restauraci a reportáž opakovali tak dlouho, než zasáhla policie. To jsem se pak trochu ohlížel v průchodech.
Karel555: Kde získáváte témata pro Reportéry? Můžou vám lidé někde napsat a navrhnout svojí kauzu?
Marek Wollner: Každý reportér by měl mít své zdroje, svoje informátory nebo ošklivě řečeno práskače. Ale samozřejmě občas přijdou i zajímavé podněty od lidí, za ty jsme vždycky vděční!
veronika.babcancova@centrum.cz: Reporteri su velmi super. Myslim, ze je mnoho veci ktore musia byt odhalene a ludia by mali o tom vediet a byt patricne informovaní. Zaujmalo by ma, ake praktiky vyuzivate pri ziskavani informacii?
Marek Wollner: Děkujeme za pochvalu ze Slovenska! Nejčastější praktika je rozhovor s lidmi, kteří jsou "u zdroje". Z těch aktraktivnějších praktik je to asi skrytá kamera, ale nepoužíváme ji zas tak často.
filip cerveny: eště jsem vas na čt neviděl
Marek Wollner: Tak máte, Filipe, skvělou příležitost právě dnes ve 21:30 na ČT1. Jmenuje se to Reportéři ČT.
Veronika: Marku, kde jste začínal? Odkud jste nastoupil do ČT?
Marek Wollner: Začínal jsem v Lidových novinách v roce 1992, pak jsem pracoval v týdeníku Respekt a spoluzakládal jsem časopis Týden, odkud jsem v roce 1999 přišel do ČT.
dušan: máš formu?
Marek Wollner: To se uvidí, chlapče!
Amy: Zabýval jste se i jinou novinářskou prací?
Marek Wollner: Jo, dlouho jsem dělal píšícího novináře - sedm let, tedy větší část své kariéry. Hodně mě bavilo dělat reportéra v časopise Týden.
Hanule: Tady čtu, že jste pracoval taky v Týdnu. Dá se srovnat práce pro televizi a časopis? A kde Vám to bylo milejší?
Marek Wollner: Hanule, srovnat se to dá. Teď naštvu svý kolegy. Někteří neumějí psát a často si myslí, že v televizi jsou důležitější obrázky než slova. Obrázky jsou určitě důležitý, ale bez slova se většina reportáží neobejde. Člověk, který dobře píše, se s obrázky časem naučí zacházet. Obráceně to jde hůř, protože toho psaní je v televizi obecně mnohem míň než v novinách a časopisech.
Adri: Dobrý den.
Ráda bych se Vás zeptala, zda máte nějakou oblast, které by jste se po reportérské práci více věnoval...myslím zda Vás zajímá třeba otázka válečných zločinců, podvodů, etnických otázek a pod. děkuji s pozdravem Adri
Marek Wollner: Adri, váleční zločinci mě určitě zajímají! Znáte nějakého, sem s ním!
30: Preju vam hodne zdravi chtel bych se zeptat jestli mate dedi a jestli jo tak kolik jim je
Marek Wollner: Děkuju, já vám přeju totéž! Děti nemám, zatím.
Adri: Jestli moderujete tři měsíce, jaké jsou Vaše první dojmy z Repotérů...děkuji za odpověď
Marek Wollner: Můj dojem je takový, že je to pořad, který se může ještě hodně zlepšit. Už teď snad docela ujde, ale chceme, aby to byl vážně prďáckej pořad a budeme se o to snažit!
ondra: Při padáte si slavný?
Marek Wollner: Slavný je Leoš Mareš, já určitě ne.
Leová Anna: ahoj jak se mate?
Marek Wollner: Mám se dobře, ale na to už jsem před chvíli odpovídal.
Pavel: Pane Wollnere, dobré odpoledne. Chtěl bych se Vás zeptat, zda všeobecně při Vaší práci máte strach - např. při vytváření reportáží, které se dotýkají korupčních věcí v ČR nebo podsvětí, mafie apod.
Ještě podotázka, myslíte si, že je to v naší republice hodně špatné, co se korupce týče?
Děkuji!
Marek Wollner: Dobrý den, na otázku ohledně strachu jsem už odpovídal kousek dole. Co se korupce týče, myslím, že je to opravdu blbý, o tom svědčí všelijaké průzkumy, které nás stavějí na 52 místo na světě, do sousedství zemí třetího světa. To je děs!
Linda: Ahoj jak se máte?Baví vás moderovat?Líbí se vám pořad přátelé?
Marek Wollner: Lindo, pořad Přátelé se mi docela líbí, ale moc ho nesleduju. Určitě je lepší než Sex ve městě. Na otázku, jestli mě baví moderovat, jsem už odpovídal.
Linda: Dobrý den mluvíte sprostě?
Marek Wollner: Občas mluvím i sprostě, každému to někdy ujede, ne?
Borec: Je publicistika lepší než zpravodajství? Jinak - jsi nejhezčí chlap na obrazovce:))
Marek Wollner: Tak jo, borcu, díky. Každá věc má svoje.
Věra: Jaký programový formát, či pořad podle Vás v České televizi chybí?
Marek Wollner: Mě teď nic nenapadá. Já totiž nejsem zas tak velký televizní konzument, nejraději si čtu. Máte nějaký veřejnoprávní nápad?
Věra: Kdo je pro vás největší Čech?
Marek Wollner: Je jasné, že ta otázku je trochu nesmysl, ale kdyby jste mi kroutila ruku, tak nakonec bych asi řekl Karel IV. (i když to pokrevně Čech nebyl) a T.G.Masaryk.
Adri: Bohužel, nebo snad i naštěstí žádného válečného zločince neznám. Zaujala mne však kauza s Nižňanským. Z okolí neštěstí pocházela moje babička a schovávala protifašistické bojovníky ve sklepě.Dost mi o tom vzpomínala a tak mne štve, že další mizera uniká...Momentálně mě spíš napadá tyran zaměstnavatel..
Marek Wollner: Tak šikana na pracovišti, to je pro Reportéry taky téma!
Adri: Myslím si, že se celkově pořady na České televizi zlepšily. Už dostali pěkný šmrnc a úroveň. Taky si myslím, že nám poskytujete docela dost zajímavé informace, které jsou spolehlivé a to je myslím si dost důležité...
Marek Wollner: Děkujeme, to potěší.
zvědavka: Kolik vám je a jak se vám spolupracuje s ostatními kolegy.
Marek Wollner: Zvědavko, za pár dní mi bude 38, kmetský věk klepe na dveře. Většinou se mi s kolegy pracuje dobře, jsou to vlastně fajn lidi, i když se občas neshodnem.
zvědavka: Jaký je váš nej pořad.
Marek Wollner: Můj nej pořad - Reportéři ČT :-)) Mám hlavně rád kvalitní filmy na ČT2, řekl bych, že každý týden jsou to 1 až 2 fantastické filmy a řada pozoruhodných dokumentů - naposledy třeba staré filmy s Jackem Nickolsenem a dokument o Titanicu.
Adri: Myslíte si, že nevystudovaný žurnalista může být dobrý žurnalista? Anebo si myslíte, že je k tomu vždy nutná škola. Děkuji
Marek Wollner: Já myslím, že dobrý být může - pokud si dá tu práci a vzdělává se sám. Bez vzdělání dobrý být nemůže, bez škol ano.
Věra: Ve kterém znamení jste se narodil? Myslíte, že má vliv na Vaši povahu?
Marek Wollner: Jsem Vodnář a popravdě řečeno, spíš věřím na geny, vlivy prostředí a vrozené dispozice než na nějaké vlivy nebeských těles, které si podle svých zákonů rotujou ve vesmíru.
zvědavka: Jak se vám líbí vaše jméno????????????????????????????????
Marek Wollner: Nestěžuju si. Kdybych se jmenoval Teofil Řimbaba, bylo by to horší.
zvědavka: Dostal už jste někdi nějákou pokutu?
Marek Wollner: Pokutu už jsem dostal, za rychlou jízdu a za špatné parkování několikrát.
Adri: Myslím si, že o šikanu na pracovišti v dnešní době není nouze. Netýká se mě, já jsem momentálně šikanována maximálně svým jednoletým synem :), ale vím o nich.
Mimochodem a co děti? Vaše i ty ničí?
Marek Wollner: Děti mám moc rád, ale zatím je nemám, to už jsem taky psal.
Petra: Marku, kdybyste si mohl znovu vybrat povolání? Jaké by to bylo?
Marek Wollner: Já jsem se svým povoláním docela spokojenej. Ale třeba být dobrej doktor, to by se mi asi taky líbilo.
jan: chystate nejake zmeny v poradu
Marek Wollner: Dramaturgické změny nechystáme, chceme ale pořád zvedat laťku kvality.
hanka: jak se máte
Marek Wollner: Díky za optání, pořád ještě dobře, stejně jako na začátku téhle diskuse, která mě nijak nezarmoutila. A to je asi ta pravá chvíle pro rozloučení, tak se mějte hezky vy, Hanko, i všichni ostatní! Nashledanou!
Jaroslav Sypal Plzeň: Mohu se Vás dotázat,zda připravujete nějaký příspěvek jak to vlastně je s bývalou paní ministriní zdravotnictví Součkovou a jejím spojení s p.Nováčkem?Děkuji za Vaší odpověd
Marek Wollner: Tak ještě odpovím. V tuhle chvíle nepřipravujeme, ale možná že v budoucnu, pokud získáme nějaké zajímavé informace! Nashledanou!
hanka: nemáte někdy chuť s touto prací skončit...?
Marek Wollner: Občas, ale to není moc často a jenom na chvíli! Co bych taky dělal, když nic jiného neumím? Mějte se, už běžím na večeři!
Hledej pořad:
...více
FOTKY Z CHATU
Marek Wollner Marek Wollner