Chat s osobností

Jana Lorencová
Jana Lorencová moderátorka pořadu Za zdí

moderátorka nového publicistického pořadu "Za zdí", který ČT vysílá od 4.10. ve 21.00 na ČT2 Jedna z našich nejrazantnějších a nejdůslednějších reportérek, jejíž vskutku odolný kořínek pochází ze Znojma. Kromě novinařiny vystřídala řadu profesí, mezi něž patřila během gymnázia i práce manekýnky. Po roce 1968 však nemohla dělat ani řidičku tramvaje, a tak dělala servírku. Po listopadu 1989 ze dne na den odložila zástěru, vrátila se k žurnalistice a začala spolupracovat s Českou televizí. Odhaluje ty největší kauzy, které otřásají českou společností. Proslavila se zejména reportážemi o lehkých topných olejích a dovozu nezdaněného lihu. V poslední době se vrhla na krachující kampeličky. Nejsou jí ale cizí ani příběhy obyčejných lidí.

Záznam chatu z pátku 8. října 2004 od 12:00
MIKI: Paní Lorencová,velmi si vážím Vaší práce a dotaz mám. Není Vám podezřelé,že prezident Klaus odsoudil příkře jako nestoudný Váš pořad o LTO,aniž jej viděl.Chybělo mu jen ,jako Všem ODS-ákům označit to jako "politickou objednávku".Nebylo Vám naznačeno v tomto nepokračovat, nebo ...?
Jana Lorencová: MIKI, podezřelé mi to je a moc a o té politické objednávce se mi už taky něco doneslo. Zatím mi nic podobného,jako nepokračovat! naznačeno nebylo. Ze strany diváků i ČT naopak. Zdravím Vás a držte mi palce, ať není ani v budoucnu: Jana L.
J.Zelníček: Paní Lorenzová, po tom všem, co jste za poslední léta viděla, jak pohlížíte na vývoj u nás po roce 1989? Myslíte, že uplynulá léta mohla být jiná? Ve kterém roce se mohl vývoj výrazně změnit? Děkuji.
Jana Lorencová: Ta léta mohla a měla být určitě jiná. Může nám být mnohého líto. Hlavně promarněných šancí. Jenomže ohlížet se s lítostí zpět asi k ničemu není. To je jen o ztrátách dalšího času. O směru, který se to bude vyvíjet , byly signály už po listopadu, jenomže jsme je nechtěli slyšet.. Myslím si ale, že je spousta lidí, kteří se ptají stejně, jako Vy, nebo jako se ptám občas i já., Tak třeba nás ta změna k lepšímu teprve čeká. V některém z příštích let. Zdravím Vás pane Zelníčku a díky, že o mně víte. Jana L.
Václav Břenda: Upřímné poděkování za Vaši práci,

Václav B ř e n d a

Jana Lorencová: Já děkuji Vám, že ji sledujete. JanaL.
Pepa ze Znojemska: Paní Lorencová
velice si vážím Vaší osobní odvahy, s jakou bojujete proti nešvarům v naší zemi. Přesto mám na Vás otázku: nemáte občas obavu o svoje zdraví či dokonce život? A jak se Vám studovalo na znojemském gymnáziu?
Srdečně zdraví a fandí Pepa ze Znojemska.
Jana Lorencová: Zdravím Vás, Pepo ze Znojemska a děkuji moc za uznání. Myslím si, že na znojemském gymnáziu se mi studovalo moc fajn.Jenomže, podle studijních výsledků si to určitě nemysleli mí profesoři. Ale atmosféra té budovy je fantastická. Jezdím kontrolovat občas Niké. A taky milovanou Dyji, kde jsem se učila plavat. Jenomže už je moc studená tou novou přehradou. . Díky. Jana L.
Pavel Možný: Vážená paní Lorencová, musím se Vám obdivovat v prípadu LTO, ovšem vaše téměř milostné špitání s vrahem se mi zdálo poněkud odporné. Máte tak dobrý žaludek? Nebo pro Vás není vrah jako vrah?
Jana Lorencová: Pane Možný, děkuji za uznání pokud jde o moji práci na LTO. Jestliže se Vám obracel žaludek pří mém milostném špitání s vrahem, mohl jste tu bednu klidně vypnout. Ptáte se, jestli pro mne není vrah , jako vrah. Sám jste viděl na vlastní oči, že není. A poznal jste to jistě už z tulku filmu, který se jmenuje Můj přítel vrah. Je pro Vás opravdu vrah, jako vrah? Tak si ten film pusťte znovu nalačno a zkuste mi nepodsouvat věci, které tam nejsou a soustředit se na obsah. Možná si potom všimnete, že o tom, že tento vrah existuje, bychom ani Vy , ani já nevěděli, pokud by se sám po čtyřech letech dobrovolně nepřihlásil a neřekl to. Víte o nějakém dalším, podobném vrahovi? Já ne.
Ales Raidl: Dobry den p. Lorencova, velice Vas zdravim a fandim Vam. Myslim, ze jste ztelesnenim toho, cemu se rika investigativni zurnalistka :-) Rad byc se zeptal, nemate-li treba strach o sve zdravi, resp. zivot, kdyz odhalujete zlociny ruznych mafianu resp. politiku. Dekuji
Jana Lorencová: Pane Raidle, také Vás zdravím.Je to tak, že když člověk o tom moc přemýšlí, odvádí ho to od toho co dělá. A jestli chce něco udělat, tak tyhle věci prostě musí nějak pouště zas hlavu. Jsem ale ráda, že se o to zajímáte. Možná je to právě zájem ze strany těch ostatních, co nahrazuje ten nedostatek vlastního pudu sebezáchovy. Jana L.
M. Umlauf: Moc pozorně sleduji vaše reportáže, když se k tomu dostnu nenechám si je ujít. Pustíte se ještě do kauzy OKD? Mám pocit, že to je jeden z nejkřiklavějších tunelů a ni´kdo s ním není schopen hnout. Hodně úspěchů v další práci na zajímavých případech.
Jana Lorencová: Pane Umlaufe, jsem ráda, že se Vám mé reportáže líbí. Kauze OKD se věnuje kolega Bártek a docela určitě v ní bude pokračovat. Zdraví Vás Jana L.
martin adamec: Dobrý den, moc Vás zdravím. Jste skvělá. Moc Vám fandím. Chtěl bych se Vás zeptat, jaký byl Váš největší přeřek. Předem Vám děkuji za odpověď. Mějte se fajn.
Jana Lorencová: Díky. Přeřekla jsem se určitě mnohokrát, jenomže pracuji v publicistice a tam hraje velkou roli technika. Takže svá přeřeknutí elegantně vyhazuji a vypadám tak, že vlastně vůbec nebreptám.Jenomže Zdravím Jana L.
Polášek: Uvažovala jste o tom, že máte v krvi geny bojovných a nebojácných Tatarů, Avarů atp., kteří v minulosti dobývali území jižní Moravy? Já jsem o tom přesvědčený a můj dědeček se jmenoval Střelec. Pocházel také z jižní Moravy a měl vizáž Tatara. Jen mu dát do rukou luk. Máte moje sympatie.
Jana Lorencová: Tak tohle je tak krásná poklona, že se skoro červenám. Třeba na tom opravdu něco bude. Moje babička mi vyprávěla, že její předkové přišli na Moravu odněkud z daleka.. Asi jsem to podcenila a neposlouchala dost pozorně . A do jednoho Střelce jsem byla ve čtrnácti zamilovaná. Zdravím a děkuji Jana L.
Freud: Dobrý den!
Myslíte si, že rozum a chtíč mohou být v opozici natrvalo?
Jana Lorencová: Už se na to ptáte hodně dlouho. Při Vaší inteligenci byste to měl už dávno vědět. JL
MALEVOLENT CREATION...: Mohla byste konkretizovat kdo a jak se na Vas podepsal po r. 1968 a za jakych okolnosti?
Jana Lorencová: Nemohla, protože to nevím, Já jsem těch dvacet totalitních let totiž roznášela piva v havířských hospodách. Z redakce, ve které jsem pracovala mne vyhodili uprostřed nemocenské. Tak pokud se na mně něco v té době podepsalo, byli to havíři v Ostravě, jejich zvláštní druh humoru a naděje, že jednou možná bude líp.
Mimochodem, nemuselo to trvat tak dlouho, ale díky těm hospodám jsem dnes takříkajíc zocelená natolik, že relativně psychicky zdráva přežívám i to, co by jinak nerozchodila.
MALEVOLENT CREATION...: Uvedla jste nekdy neco nepravdive, nebo polopravdive ve svycg reportazich?
Jana Lorencová: Jsem v tomto směru velmi opatrná . Pokud se tak stalo, nikdy to nebylo vědomě. Zdraví Vás Jana L.
posluchačka z Moravy: co si myslíte o stavu naší společnosti v naší republice a když o tom zapřemýšlíte vidíte její pomalé zlepšování nebo pomalý konec?
Jana Lorencová: O stavu naší společnosti si opravdu iluze nedělám. Tím spíš, že točím, nebo spíš jsem tpčila investigativní reportáže. Jinými slovy jste pořád po kolena v bahně. Ale upřímně doufám a jsou signály, že se možná nemýlím, že je šance na zlepšení. Hlavně je vidím v tom, že si lidé začínají uvědomovat, že ne politici, ale občané mají sílu. ˇˇZe na nás záleží, kdo tam bude a kdo ne. Ale že nám to trvá,co? Zdravím Vás Jana L.
MALEVOLENT CREATION...: Kolik jste natocila reportazi za svou karieru?
Jana Lorencová: Nikdy jsem to nepočítala. Ale asi před dvěma lety to počítali v naší produkci a už tenkrát došli k číslu kolem 220. Zdravím. Jana L.
ivana z brandýsa: věříte panu večeřovi vše,nebo jen něco?
Jana Lorencová: A co Vy, paní Ivano?! Já jsem nazvala dokument Můj přítel vrah. Asi není možné jít jen na půl cesty a něco věřit a něco zase ne. Vždyť to se přece pozná a mohl by se mnou mluvit tak jak mluví a psát to, co mi píše, kdyby nevěděl, že mu věřím? Co by z toho měl? Ten dokument mu určitě spíš přitížil, než prospěl.To mi věřte. Jana L.
Vladimir Petr Sumavsky: Pani Jano Lorencova - moc Vam fandim , ale obavam se o Vas zivot . Domnivate se ze v nasem state , kde politicke strany v cele s ODS naplnuji definici zlocinneho spolceni je sance neco zmenit ? Navic kdyz si tito zlocinci zvolili za prezidenta sveho vudce a ucitele ? Dle meho soudu zaslouzite Nobelovu cenu za snahu o zachranu ceskeho naroda ,ale otazka je zda je to jeste mozne ?
Jana Lorencová: Pane Šumavský, děkuji Vám. Jenomže moje zásluhy určitě přeceňujete. Myslím si, že úspěch bude, když každý z nás bude jednat a myslet jako občan. Se vším co k tomu slovu patří. A na to není třeba nic víc, než zdravý rozum a dobrá vůle.Když se k tomu přidá chuť nazývat věci pravým jménem, tak co si víc může kdo přát! Zdraví Vás Jana L.
Petr a Jitka,Brno: Dobrý den,zajímalo by nás jestli vzniklo opravdové přátelství,mezi Vámi a Jiřím Večeř?Pokud ano,můžete tento přátelský vztah popsat(co k němu cítíte).
Jana Lorencová: Petře a Jitko, těžko se popisuje několika slovy to, co se vyvíjí několik let. Je to ale každopádně vzájemné přátelské pouto. Mnohému jsem díky jemu porozuměla, na řadu věcí se dívám dnes docela jinak, než dřív a to nejenom pokud jde o LTO. Doufám, že nepatříte k těm, kteří mi vyčítají přátelství se zločincem (naštěstí jich je na prsty jedné ruky). Znáte hodně vrahů, kteří našli sílu, ať už motivovanou čímkoli, a přihlásili se sami? Bez jeho výpovědí by žádná z těch vražd nikdy nebyla objasněna. Udělal to, i když věděl, co ho čeká. Stačí to? Zdraví Vás Jana L
koncesionář Vaší TV: Dobrý den, paní Lorencová, mám na Vás 2 dotazy:
1. Načasování odsílání pořadu o LTO (mj. s osočením bývalých politiků ODS) před krajskými a senátními volbami bylo naschvál, nebo úmyslně? Pokud jste na to neměla vůbec žádný vliv - prosím aspoň o Váš názor.
2. Vše, co uvedl vrah ve Vaší reportáži už řekl dle vlastních slov už do protokolu policii, ale přesto na základě této reportáže (bez nových policii neznámých faktů) premiér Gross avizoval zahájení nového vyšetřování. Máte pro to nějaké (rozumné) vysvětlení, kromě oprávněné spekulace, že je to součást předvolební kampaně proti ODS?
Děkuji za odpovědi a zdravím Vás!
Jana Lorencová: Předpokládám, že jste moji odpověď již obdržel (do Brna) Jana l.
dsvoštěp: Za zdí... První mizerný pořad na kterém se spolupodílíte. Proč? Doposud vše od Vás bylo vynikající!
Jana Lorencová: Na to se těžko odpovídá. Myslíte asi investigativní reportáže, které jsem dělala. Nevím o formátu, kde bych mohla pokračovat a o novém formátu si nemyslím, že byl tak mizerný, jak píšete. Každopádně je potřebný, ať ho dělám já, nebo někdo jiný. Zdravím Vás dsvoštěpe. Jana L.
Jaroslav Kovařík Kolín: jak dalece se znáte z panem Večeřem s kterým jste si při napínavé reportáži z věznice o afeře s LTO tykala,možná že jste to už vysvětlovala,ale mně to uniklo je to poměrně málo výdaný zpúsob v novinařině.Reportáž byla super,ani jsme nedýchali jak to je napínavé.děkuji!
Jana Lorencová: Na jméno Jiřího Večeře jsem narazila krátce nato, co jsem začala dělat na kauze LTO. Osobně teprve přes mříže věznice na Mírově. Potěšilo mne, že se Vám dokument líbil. Zdravím Vás. Jana L.
ANTI-PIERRE: Pokousel se Vas nekdy nekdo vydirat, podplacet, upozornit?
Jana Lorencová: Ano, upozorňována jsem skoro pořád, podplatit mne zatím nechtěl nikdo, vydírat taky ne. Nebo možná chtěl, alejá jsem to třeba nepoznala. Zdravím Vás a prosím přejte mi, abych se s ničím takovým nepotkala. Jana L.
Ondřej Szalonnás: dobrý den, paní Lorencová. chtěl bych vám vyjádřit svůj velký obdiv a dík za práci, kterou pro nás všechny děláte. Je opravdu povzbuzující, když člověk vidí alespoň někoho, kdo se nedá koupit, zastrašit ani jinak zmanipulovat, a kdo i přes značné riziko neupouští od svého stylu. Děkuji Vám a přeji mnoho štěstí a zdraví do dalších let.
Jana Lorencová: Moc Vám děkuji. Je to povzbuzení pro chvíle, kdy si říkáte, jestli to všechno má vůbec nějakou cenu.Zdravím Vás Jana L.
Michal z Brna: Dobrý den, zajímalo by mne, jak komentoval pan Večeř reakci pana prezidenta Klause na pořad "Můj přítel vrah". Děkuji
Jana Lorencová: Byl stejně překvapen silnými slovy, která prezident vypustil , aniž by dokument viděl, jako já. Skoro bych řekla, že vše, co se v této kauze odehrává dál, odstartoval pan prezident spíš, než s takovou nenávistí hodnocený film. Nemyslíte? Navíc v dokumentu se hovoří o jediném politikovy Klausovy vlády, I.Kočárníkovi. Docela mi uniká důvod, pro který mu volali skoro všichni jeho bývalí ministři. Nebo že by se něčeho lekli? Jana L.
Milena: Jste hrdá na to, že jste Češka, já už dnes
ne.
Jana Lorencová: Možná v historii vzdálenější najdeme něco, co nás přece jen k té hrdosti přiměje. Zdraví Vás Jana L.
Gawel.D@seznam.cz: Dobrý den paní Lorencová,
zdravím Vás ze severu Čech. Velice obdivuji Vaši práci a styl, jakým provázíte Vaše pořady. Ať vysíláte jakoukoliv reportáž, je to pro mne uklidňující Vás slyšet, ve srovnání se splašenými reportéry TV Nova.
Potěšil mne nový pořad Za zdí, ale dost šokující byl konec týrané "zpovědnice".
Domácí násilí jsem zažila na vlastní kůži ze strany svého "milující" otce. S radostí jsem se v necelých 18 letech vdala a opustila tímto "klidný" rodinný krb. Byť je mi dnes 40 let, dodnes cítím, že sebevědomí otcem ušlapané jsem nenabyla. A při každé hádce, třeba i dvou úplně cizích lidí, se mi sevře žaludek, protože se mi v tu ránu vybaví, co jsem doma prožívala.
Přeji Vám hodně zdraví a úspěchy ve Vaší práci.
S pozdravem Ivona Gawlová
Jana Lorencová: Zdravím všechny, kteří mne do této chvíle oslovili a také ty, kteří se mne oslovit teprve chystají. Jsem tady a připravena Vám odpovídat. Jana Lorencová

Paní Gawlová, jsem ráda, že to nejhorší už snad máte za sebou. Pokud se chcete rozepsat víc, uvítáme Vás na stránkách pořadu Za zdí. Moc Vám děkuji za uznání mé práce.
janko: Četla jste rozhovor s Johnem Bokem v Neviditelném psu? A co říkáte jeho verzi osobnosti pana Večeře a Kutana?
Jana Lorencová: 1. John Bok se známý svým nekompromisním postojem ke všemu, co připomíná období totality. Je zajímavé v této souvislosti sledovat jeho aktivity týkající se pánů Kutala, Šišmy. Pan Kutal, dvacet let policista činný v aktivní službě, z toho nejméně čtyři roky po listopadu působil na hospodářské kriminálce. A právě v tomto období na obchodech s LTO získal stovky milionů. Dnes odsouzen za přípravu vraždy novináře. Šišma, bývalý svazácký funkcionář, rovněž odsouzen za organizování a návod k vraždě v souvislosti s obchody s LTO. Nevadí J. Bokovi, že policista V. Kutal pobírá z peněz daňových poplatníků tzv. výslužné?
2. Jen tak mimochodem - nikdy jsem neslyšela o případu, v němž by se J. Bok se stejnou vehemencí zástával nemajetných "obětí nespravedlivé justice". Existují?
PhDr. Marie Hádková, Ph.D., mail : maruskah@ffnw.upol.cz: Vážená paní redaktorko,
jsem již více než rok a půl obětí mobbingu a bossingu na pracovišti. Situace je patová vzhledem k přístupu vedoucích. Jde konkrétně o mobbing v důsledku objevení nesrovnalostí v účetnictví, a to na Univerzitě Palackého v Olomouci.
Celá věc má dramatický průběh i medializovaný - v regionálním vydání Mladé fronty Dnes (Střední Morava) byl k tomu zveřejněn text 02.07.04. Paní redaktorka Jurčová - lze jí volat (606718836).V novinách mě označila paní Hirschová za konfliktní a destruktivní živel, což samozřejmě v pozivi vysokoškolského učitele má své následky, ne mezi studenty - tam jsem, domnívám se, oblíbená, ale u kolegů - naše práce je ovšem často týmová a bez vzájemné kooperace nemožná. Zastupuje mě i Organizace práce a vztahy- dr. Pavel Beňo (222728908, 602349848). Zatím ale nejsou žádná zlepšení, spíše naopak. Nelze popsat celou causu v mailu - nač se tedy ptám:
Prosím, sdělte mi, zda byste měli zájem můj "příběh" zveřejnit, což by možná pomohlo, protože by se odklrylo, co se děje za akademickou zdí.Chci zdůraznit, že mi nejde o žádnou mstu k zaměstnavateli, ale o to, abych mohla dělat práci, které rozumím, v níž jsem i mezinárodně uznávaná.Konzultovala jsem tento postup i s dr. Beněm.
Stručně o co jde konkrétně:
Když jsem byly vyzvána, abych převzala po své kolegyni (nyní prorektorka UP - doc. Hirschová) post ředitelky Kabinetu aplikované bohemistiky při Katedře bohemistiky, zjistila jsem, že byly využívány finance studenta cizince, který nikdy nenastoupil na kurz, že promovala cizinka na neakreditovaném programu, že jsou neprůhledně vedeny finanční zprávy kurzů, že je tam prostě šlendrián atd. atd.
V reakci na moje upozornění, které jsem podnikla, protože jsem prostě chtěla mít tzv. čistý stůl, však byl Kabinet převeden (za nevýhodných podmínek pro katedru i cizince), mně bylo postupně znemožňováno splnit např. zakázku MŠMT, která přinesla UP 800 000,- Kč - dokonce mi bylo vyhrožováno pokutou.Nesměla jsem učit na letní škole češtiny pro cizince, kde jsem více než deset let učila nejpokročilejší studenty a vždy byla hodnocena i doc. Hirschovou, která je ředitelkou letní školy, jako nejlepší vyučující - např. jsem byla opakovaně i v televizi. Letos mi ale tuto možnost nedali, i když jsem potřebovala testovat materiály pro zakázku MŠMT - místo mne byl angažován pregraduální student, tedy student, který ještě neskončil vůbec fakultu. Moje publikační činnost k oboru je ovšem velká - internetové stránky Univerzity Palckého, Filozofická fakulta, Katedra bohemistiky - Marie Hádková.Doc. Hirschová nikdy nezpochybnila mé profesní kvality, ale z důvodů osobních si mě nepřále v týmu, protože jsem "ten tzv. rozkladný živel". Je to opravdu na dlouhé povídání.
Nesouhlasím s tím, co se děje na naší akademické půdě, a proto jsem zatím neodešla, což se patrně očekává. - Můžete-li mi pomoci, prosím Vás o to.
Děkuji
PhDr. Marie Hádková, Ph.D.
Smetanova 18, 772 00 Olomouc
Pracoviště: Katedra bohemistiky FF UP, Křížkovského 10, 771 80 Olomouc
Telefon (mobil) 723852508, pracovna na FF 585633171, mail : maruskah@ffnw.upol.cz
Jana Lorencová: Paní Hádková, moc vás zdravím. Protože váš případ je velmi zajímavý, ozvu se vám na uvedenou adresu.
Jana Lorencová
J.J. Frydek-Mistek: Vazena pani Lorencova, mnohokrat Vas zdravim a dekuji za reportaze v televizi i v tisku. Rada bych se zeptala, jestli znate firmu IL group spol. s.r.o., ktera by mela provozovat bioplynovou stanici v Paskove. Dekuji za odpoved a preji mnoho zdravi a energie.
Jana Lorencová: Moc by mě zajímaly bližší informace o této firmě, protože tuším, o jakou provázanost asi jde. Prosím napište mi na adresu jana.lorencova@volny.cz
Jarek: Paní Lorencová,
je jistě záslužná Vaše "osvětová" činnost okolo LTO. Zvláštní však je ta skutečnost, že je rozviřována kauza z první poloviny 90 tých let a nikde není zmínka o tom, že podvody stejného či podobného druhu pokračovaly i nadále. Zlaté žně pro podovodníky však nastaly až se vstupem ČR do EU. S tím souvisí i moje otázka : "Je Vám známo, že v současné době je do republiky z Polska a Slovenska dováženo min 20,000.000 litrů minerálních olejů měsíčně, dle celního sazebníku zařazených jako např. "tlumičový olej, olej k uvolňování matic apod.", samozřejmě dle tohoto zařazení nezatížených spotřební daní? Je Vám známo, že tento nezdaněný olej po protočení přes několik firem, kdy je tento dovezený olej namíchaný s legálně nakoupenou naftou je zavážen rovnou do určitých čerpacích stanic apod.? Je pro Vás tato záležitost dostatečně zajímavá, aby jste ji veřejně odhalila?
Jana Lorencová: Prosím napište mi na adresu jana.lorencova@volny.cz, protože se tím rozhodně hodlám zabývat. Něco málo o tom už vím a uvítám dalšípodrobnosti.
Jana Lorencová
ropák: Paní Lorencová mohu na vás dostat tel.spojení,nebo @,jsou věci o kterých se bojím psát veřejně.děkuji
Jana Lorencová: Dám vám na sebe mail: jana.lorencova@volny.cz a těším se na vaše informace.
JL
Eva a Irena: Moje sestra má problémy se synem, což je horší než když jde o manžela. Chystáte něco na toto téma? Vím, že nemá možnost se o svém trápení s někým alespoň poradit.
Jana Lorencová: Je to oblast, kterou se pořad Za zdí určitě bude zabývat. Uvítáme váš příběh na stránkách www.zazdi.cz. Jen pro vaši informaci, podobné příběhy již na těchto stránkách jsou. Určitě o sobě dejte vědět.
ropák: Paní Lorencová,zajímalo by mne jestli víte o součastném dovozu oleje pod názvem FLONAFT z Polska,který se v součastné době přilévá do MF/je bez spot.daně/V ropě se pohybji celou dobu od samého začátku a tyto úniky jsou vždy před volbami.Konkrétní informace jsme ochotni předat.
Jana Lorencová: Prosím všechny z vás, kteří se ozýváte v souvislosti s nezdaněnou naftou (LTO) v jakékoli formě, abyste se ozvali na adresu jana.lorencova@volny.cz, pokud mi můžete pomoci a poskytnout nové informace. Děkuji a omlouvám se.

Od této chvíle budu na chatu odpovídat na otázky týkající se pořadu Za zdí.
M. Zima: Paní Lorencová, jeden Váš oponent tvrdí na Českých médiích, že se u LTO původně jednalo o legální transakce. V této souvislosti a na základě osobních zkušeností z ČR bych se rád zeptal, do jaké míry Vám komplikuje práci ne kriminální energie a lobbyismus, ale vyložená blbost oponentů. Přeji hodně dalších úspěchů.
Jana Lorencová: Komplikuje mi ji v nejvyšší možné míře.
JL
Hubert Macků: Domníváte se, že za vlády ODS je cesta ke všem "levotám" jaksi otevřenější? Ohlédnu-li se zpět, já osobně to takto vidím.Nebo je to shoda náhod?
Jana Lorencová: Určitě to není shoda náhod. Čím to bylo způsobeno je ovšem otázka na delší diskusi.
JL
Petr S. Přerov: paní Lorencová neměla by jste někdy chuť podívat se pod slupku i našim politikům , věřím že námětů by jste tam našla i na dva životy.Děkuji a přeji Vám další skvělou novinářskou kariéru.
Jana Lorencová: Chuť bych měla, ale obávám se, že by mi na to nestačily ani tři.
JL
ANTI-PIERRE: Bylo na Vas nekdy podano trestni oznameni? Co obcanskopravni zaloba?
Jana Lorencová: Bylo jich několik, ale neúspěšných.
martin stepanek: mila jano(omlouvam se,ze ti tykam,ale domnivam se,ze to tak bude uvolnenejsi...),po shlednuti tveho rozhovoru s panem vecerem jsem byl naprosto nadsenej.byl jsem nadsenej,ze po dlouhy dobe vidim v televizi pravdu....pan vecer sklouznul nekam,kam by se lehce dostala vetsina lidi,zvlaste cechu,ale zaroven ukazal i svou lidskou stranku.tim ho nechci ospravedlnovat,ale at si na to kazdy udela svuj nazor.jenom by me zajimalo,jak je mozny,ze se o tom tolik nemluvi...???!!! vzdyt se jedna o jednu z nejvetsich kauz,neli nejvetsi,ktera tu byla,co se danovych uniku tyce.proc se nemluvi o v podstate spoluvinnicich,jako je napriklad pan kocarnik?desi me predstava,ze vrah se sam uda,ale nase policie ho klidne pusti na svobodu,s tim,ze si to musi overit... uprimne receno,musim se smat,ale zaroven se musim desit.vsemu,co se v nasi republice deje.myslim,ze nase televie a media jako takova,by o tomto pripade a jim podobnym,mela informovat co nejvice.pral bych si vice informaci o tomto pripade,a proto bych se chtel zeptat,jestli budes pripravovat jeste nejake pokracovani v teto kauze? jsem rad,ze se tomu nekdo venuje.... jen houst..
Jana Lorencová: Ano, pokračovat budu.
JL
Katerina Frisova: Proc je vas porad ZA ZDI pouze pulhodinovy? Myslim,ze byste k poradnemu "rozebrani" potrebovali vice casu.
Jana Lorencová: To bychom potřebovali. Netušili jsme, že otevíráme Pandořinu skíňku. Postupně dospíváme k podobnému závěru jako vy. Ale je to spíše otázka pro vedení ČT.
JL
Dáša Planá: Dobrý den,fandím vaší práci,je potřebná.Budete se zaobírat i kausou nemocníce Planá u M.L.?Díky
Jana Lorencová: Zatím o této kauze nic nevím, ale můžete nám napsat na zazdi@ceskatelevize.cz
Silvie: Dobrý den, viděla jsem Váš pořad Za zdí o týrání žen. Byl velice pěkný a působivý. Myslíte si, když žena opustí může, který ji týrá, vše se vyřeší? Zdá se mi, (jako v případě Evy z reportáže), že si žena najde partnera podobné povahy a vše se opakuje. Stejně tak despotický muž si najde jinou partnerku, které bude ubližovat. Není problém těchto lidí v jejich dětství? Lze tomu zábránit vhodnou výchovou dívek a chlapců (maminka služtička:-))?děkuji moc za odpověď.
Jana Lorencová: Bohužel se to velmi často stává, ale nemyslím, že to je osudová záležitost, kterou nelze změnit. Je důležité, aby na to člověk nebyl sám a vždy se radil s těmi, kdo mu opravdu mohou pomoci.
Výchovou se dá jistě pokazit mnohé, ale znovu zdůrazňuji - není to osudová věc a každý má v sobě tolik sil, aby měl život ve svých rukou.
JL
jaroslav rosa@chmi.cz: Jak bránit děti před autorativní matkou, která je ve vzteku nepřiměřeným způsobem trestala. Když jsem zasáhl, byl jsem pak obviněn z domácího násilí, avšak násilí jak fyzické, tak psychické, které bylo pácháno na dětech (devítiletá dvojčata - dívky), především na jedné z nich musím velmi obtížně dokazovat i když je proveden policejní záznam s nezletilou dívkou a vedla si deník ve kterém si zaznamenávala k ohledu svému věku poznámky typu:"Co se děje když je táta v práci." Váš pořad se mi líbí a v dokumentu ve kterém vystupovala paní Eva jsem poznal i některé své pocity, které jsem zažíval s bývalou ženou. Bylo by dobré poukázat i na skutečnost, že nejenom ženy se dostávají do těchto situací, ale i muži se dostávají na tuto pomyslnou složitou křižovatku života a to zejména, když nejsou úspěšní jako jiní. Jinak na matku těchto dětí bylo podáno trestní oznámení a i předběžné opatření k soudu, ale nikoho to nezajímá, protože jsem to byl já, který vztáhl ruku na ženu, když jsem ji odtrhával od dítěte. Ostatní vše matka popřela a protože se to dělo "za zdí" a nejsou svědci. Těším se na váše další pokračování pořadu.
Jana Lorencová: Děkuji za váš příspěvek a prosím, abyste napsal více na naši adresu zazdi@ceskatelevize.cz a uvedl na sebe nějaký kontakt.
JL
Milka: Za zdí je i lidská sexuální orientace ... Má te v obsahu pořadu i tento "fenomén" ? Nezřítka jsou diskriminováni Ti což se nebojí říkat o sobě nahlas jsem Gay, Trans či Lesba. Domácímu násilí se nevyhybají a často jsou z rodin a společnosti nejohroženější. Máte námět ? Za zdí paneláků sní každý o jiné orientaci než mezi lidmi a ve společnosti ! Genderová role muže i ženy je nezávislá, ale často ještě tabu pro společnost.
Jana Lorencová: Námět na toto téma zatím nemáme, ale pokud vy ano, prosím napište nám na zazdi@ceskatelevize.cz
Milena: Zajímalo by mne, jaký
máte názor na vězně Jiřího Večeře jako na člověka,na mne působil velice charismaticky.
Jana Lorencová: Ano, nejste sama, na koho tak působí. Podobných reakcí mám více. Navíc musím říci, že ani v jednom případě se Večeř nerozchází s fakty, ke kterým jsem během svého desetiletého pátrání dospěla i já.
PepaH: Vaše reportáže o nekalých obchodech s naftou jsou dost odvážné.Nevyhrožují vám Ropáci(obchodníci s naftou)?Vemte si kolik jich bylo zavražděno.Já bych měl strach o život.Myslíte si,že ODS má v těch nekalých obchodech prsty?Soudím podle toho,že zuby,nehty brání přijmout opatření,která by tyto nekalé obchody potírala.
Přeji mnoho úspěchů v práci.
Jana Lorencová: Ozvěte se, moje adesa už byla zveřejněna.
Daniela.H./ Praha 4: Nemám otázky..;)
Jen chci popřát Vašemu pořadu "Za zdí" hodně štěstí a úspěchů a Vám osobně dostatek energie a síly ;-)
Děláte správnou věc! Díky za všechny ženy "pod tlakem"...;) ne každá je na tom psychicky tak,jako já a taky není všem dnům ještě konec...POTŘEBUJEME aby se zákonodárství změnilo...Nejsem feministka,ale taky ne troska,která by se neuměla bránit,pokud by bylo o co se v zákonech opřít.A myslím,že takových nás je taky dost. Takže ještě jednou Vám přeji hodně úspěchů a to především s podporou zákona proti domácímu násilí...Díky..Díky MOC.
Jana Lorencová: Moc a moc děkuji nejen za sebe, ale za celý tvůrčí tým.
Ivca Kloudová: Dobrý den, moc se mi váš pořad se mi moc líbí a snažím se ho sledovat pravidelně. Chtěla jsem se zeptat, jestli se i podílíte na tématech vašeho pořadu a jestli se náměty hrnou sami, nebo je musíte někde "dolovat"??? S pozdravem Ivca
Jana Lorencová: Náměty se hrnou samy ze všech stran. Ani jsme netušili, jaký vzbudíme zájem. Ale pokud máte něco na srdci, určitě nám napište na zazdi@ceskatelevize.cz.
007: Unesu to, pani Lorencova? ;-))))
Jana Lorencová: Kolik máte naloženo cihel? Spočítáme je, ne?
Tonda Bart: Máte nějaké zkušenosti s domácím násilím?
Jana Lorencová: Otázka na tělo. Jednou na mne někdo napřáhl ruku. Sáhla jsem po skleněném popelníku a ten muž skončil s otevřenou hlavou. Myslím, že na to nikdy nezapomene, má tam několik stehů.
petkaaa: no ako sa mate?;)
Jana Lorencová: Ja si myslím, že to je dosť akože na pendrek. Otázka je, kdo jím bude bit.
Petr: Opravdu jste se profesionálně ani osobně nesetkala s násilím psychickým a fyzickým pácháném ženami na muži a dětech?
Jana Lorencová: Osobně ne. Profesně jsem se touto oblastí doposud nezabývala.
ANTI-PIERRE: Ktera politicka garnitura byla ve svych dusledcich horsi pro CR - ODS s chaosem, pravni neurovnanosti a materialismem ci CSSD s normalizatory, mafiany a zlocinci?
Jana Lorencová: To opravdu, ale opravdu nevím. Co si tak hodit korunou?
MALEVOLENT CREATION...: Spocitala byste anonymni dopisy, maily, sms, vyhruzky, pomluvy a posmesky ze strany tech, kteri se Vami citi ohrozeni, nebot jste investigativni eso?
Jana Lorencová: Nikdy jsem to nepočítala. Nemá to smysl. Třeba bych tomu podlehla a nedělala nic jiného.
S.Stašková: Jak vzniknul porad za zdi??A jak dlouho vznikal??
Jana Lorencová: Jestli exsistuje něco jako "společenská objednávka", tak pořad Za zdí je její výsledek. Existuje násilí skryté za zdí a my jsme zde proto, abychom o něm mluvili.
Táňa: Měla jste někdy informace o tom, že Vás chtějí fyzicky zlikvidovat olejáři?
Jana Lorencová: Ne, neměla. Srazilo mne auto, když jsem se kauzou začala zabývat a pak jsem měla ještě nějaké další ataky. Ale o likvidaci nic nevím.
faktorx: Není Vaše práce kolem LTO,tak trochu boj s větrnými mlýny?
Jana Lorencová: Nepřipouštím si to.

Dostala jsem od vás řadu otázek, na které už z časových důvodů nestačím odpovědět. Příští týden se k některým z nich vrátím. Na těchto stránkách najdete odpovědi.

Děkuji za vaše dotazy. Netušila jsem, jak velký zájem vzbudí jak pořad Za zdí, tak kauza LTO.

Přeji vše dobré
Jana Lorencová
Hledej pořad:
...více
FOTKY Z CHATU
Jana Lorencová