Chat s osobností

Martin Hosták
Martin Hosták hokejový specialista

Martin Hosták, bývalý střední hokejový útočník (Hradec Králové, Sparta, Philadelphie Flyers, MoDo, Lulea atd.) a bronzový z mistrovství světa v ledním hokeji v roce 1993, spolupracuje s Českou televizí od roku 2001. Pro diváky ČT komentoval 4 hokejová mistrovství. Martin Hosták komentuje také zápasy hokejové extraligy v pravidelném sobotním magazínu ČT Buly. Letošní podzim bude ve znamení již 13. sezóny tohoto originálního stylu hokejové zábavy.

Záznam chatu z pátku 17. září 2004 od 15:00
Fanda Vítkovic: Kdo vyhraje letošní sezonu v české extralize?
Martin Hosták: Dobrý den na chatu ČT, buďte schovívaví, píšu pomalu, ale budu se snažit odpovědět na co nejvíc otázek.
Extraliga je otevřená, zejména s ohledem na stávku v NHL a to, jak bude dlouhá podle mě dost extraligu ovlivní. Největším favoritem jsou pro mě Pardubice.
ALTERO+Bordonaro: Zijete v Hradci Kralove, jaky mate vztah k hradeckemu hokeji, hradecke hokejove historii, hradeckemu sportu?
Martin Hosták: K hradeckému sportu i hokeji určitě kladný, hradečákům vždy a všude fandím, historie hokeje mě zajímá už s ohledem na to, že národní ligu zde hrál i můj otec.
ALTERO+Bordonaro: Nevadi Vam casto primitivismus, snobstvi, alkoholismus a huranacionalismus a ubohost ceskych hokejistu a hokejovych fanousku?
Martin Hosták: Vadí,ale nemyslím si, že jinde na světě by to bylo lepší. Všude mají nějaké sportovní "nešvary". Nesouvisí to ani tak s hokejem jako takovým, ale se společností a lidmi.
ALTERO+Bordonaro: Jak vnimate svedskou spolecnost - jeji politiku, socialni problematiku, terorismus - vrazda ministryne, kdysi vrazda Olofa Palmeho, nacionalismus? Hrajete nekdy hokej se svym kamaradem Ing. Jaromirem Dolezalem (1970) ci jeho tatinkem z Hradce Kralove?
Martin Hosták: Švédsko trochu ztrácí poslední dobou svůj statut výjmečnosti, "poevropšťuje se" v tom negativním slova smyslu. Souvisí to s velkým přílivem přistěhovalců a s tím, že ekonomika už není tak silná jako v 60-tých či 70-tých letech.
Hokej s nimi občas pro zábavu hraju.
ALTERO+Bordonaro: Jak vnimate politiku a veci verejne?
Martin Hosták: Politika a věci veřejné se nedají nevnímat, ale snažím se mít trochu odstup a hledat spíš věci pozitivní.
martin adamec: Dobrý den, moc Vás zdravím. Chtěl byc se Vás zeptat, jaký byl Váš největší přeřek. Předem děkuji za odpověď. Mějte se fajn.
Martin Hosták: Na přeřeky radši rychle zapomínám, to bylo to první, co mě kolegové naučili, nešťourat v tom h.....
BUDULINEK: cau kdo je podle tebe nejlepsi hokejista ?????
Martin Hosták: Peter Fosgerg je v současné době asi nejlepší na světě
zacer: mohl by jsem se zeptat kteremu tymu fandite v ceske lize a komu v nhl?dekji
Martin Hosták: nikomu konkrétnímu, vždy spíš mužstvům, které hrají atraktivní hokej.NHL sleduju spíš z povzdálí.
PETRA: Nemáte nějaké kontakty na naše hokejisty z nároďáku? Emaily a mobily. Díky a napište mi, prosím, na email petranovapetra@seznam.cz URČITĚ!
Martin Hosták: Asi by nebyli rádi, kdybych je publikoval :-)
baník: slavia
Martin Hosták: Slavia??
Pavel T.: Vím,že pocházíte z Hradce,na koho z trenérů v Hradci nejvíc vzpomínáte?
Martin Hosták: Asi na pana Holého v základně.
cigi: co delas
Martin Hosták: krátím si volnou chvíli na netu
Pavel Možný: Nemáte pocit, že nechat se nazývat hokejovým specialistou je trošku podivné? (chápu poněkud komplikovaná otázka pro vás, že?)
Martin Hosták: Velmi těžké, ale nevím, jak se jakémukoli nazývání ubránit??
PALCÁT: JAK VIDÍTE TÁBORSKÝ HOKEJ?
V ČEM VIDÍTE JEHO KLADY A ZÁPORY?
KDO JE PODLE VÁS NEJLEPŠÍ TÁBORSKÝ HOKEJISTA?
Martin Hosták: Asi vás zklamu o táborském hokeji vím velmi málo, skoro nic...
nikka20: mate email
Martin Hosták: Napište si o fotku na mail komentátorů do ČT.
IF THE TRUTH BE KNOWN: Mate rad legendy cs. hokeje - Bohumil Modry, Konopasek, Rozinak, Peka, Masa-Balik?
Martin Hosták: Obdivuji legendy a bývalé hokejisty, moc mě mrzí, že jsem je neviděl hrát.
IF THE TRUTH BE KNOWN: Jak se divate na odporny cin Dominika Haska - napadeni cloveka a to nekolikrat? Jak se rovnez divate na snobske a primitivni chovani teto "osobnosti", vcetne nestoudneho sexismu?
Martin Hosták: Soudíte podle bulváru a já bych dělal totéž pokud bych měl něco konkrétního napsat.
Martin Šubrt: Chtěl bych se zeptat, zda ČT, se kterou spolupracujete, nechystá z extraligy v podzimní části více přenosů z extraligy nabité hvězdami NHL. Nebo alespoň rozšířené zpravodajství např. i z úterních ligových kol, která bývají zanedbávána. Vím, že to není otázka přímo pro vás, ale co si alespoň o případném rozšíření nabídky zápasů z extraligy myslíte? Děkuji.
Martin Hosták: Jsem pro rozšíření nabídky, čím víc hokeje, tím líp. Je dobře, že budeme analýzami vyplňovat přestávky sobotních přenosů.Ale otázka je opravdu spíš na redakci.
adela: ahoj jsi vazne kus
Martin Hosták: Čeho? Ale vážně, dík
David P.: Dobrý den. V první řadě bych Vám chtěl moc poděkovat za Váš perfektní spolukomentář, který vždy parádně doplňuje hokejový přenos ČT. V kombinaci s Robertem Zárubou jste podle mého za mikrofonem "neporazitelní". A teď moje otázka. Jestli se nepletu pocházíte z Hradce Králové. Co říkáte na současnou situaci v HCHK? Myslíte, že je v dohledné době reálný postup do Extraligy? A ještě jedna. Jak dlouho podle Vás potrvá přestávka NHL? Budou to jen 3 měsíce, nobo rok a 3 měsíce? Děkuji za odpovědi.
Martin Hosták: HCHK velmi solidně stabilizoval áčko v 1. lize. K postupu do Extraligy vede podle mě cesta přes mládež a tam to úplně ideální není. NHL těžko soudit, oběma stranám utíká spousta peněz a USA se poměřuje převážně penězi, takže by logicky měla být vůle po dohodě. Věřím, že spíš 3 měsíce
ans: Dobrý den.. Chtěla bych se zeptat, jak hodnotíte komentátorský výkon Titlbacha na SP? :-)
Martin Hosták: Není to žádná legrace a p. Tittelbach dělal dobrou zábavu.
Igor: Pán Hosták,aký je Váš názor na "komentár" zápasov SP v TV NOVA ? Ďakujem za odpoveď, s pozdravom Igor.
Martin Hosták: Viz výše
Urbi: Dobry den, libi se mi jak komentujete zapasy a ze v minule sezone jste byl v duelu Pardubice-Plzen "nestranym pozorovatelem" a mozna i tak trochu vice fandil Plzni...:) Diky a jen tak dal!
Martin Hosták: Snažím se o nestranný komentář, ale ne vždy to jde, někdy se člověk nechá strhnout a to na kteroukoli stranu. apříklad, když jedno mužstvo dotahuje a mě se blíží moje oblíbené nájezdy :-)
Iveta-Zlín: Jak se vám líbily přenosy SP na TV Nova komentáře jejich komentátorů?
Který tým komentujete nejraději
Martin Hosták: Z přenosů jsem viděl jen kusy, o komentátorech už jsem psal. Často také závisí na výkonech mužstva (teď myslím hodnocení komentátorů)
tuce@centrum.cz: Co říkáte na otázku izolování extraligy, popř. zavedení podobného systému jako v NHL? A jak se Vám líbil Světový pohár a jeho prezentace v televizi?
Martin Hosták: Myslím, že Evropa není zatím připravená na podobnou soutěž jako je NHL, v rámci ČR je současný systém vyhovující, možná s menším počtem mužstev. SV. pohár byl hodně zaměřený na zámořské (hlavně kanadské) publikum a podle toho to vypadalo. Nova udělala dobrou práci co se týče prezentace u nás, asi trošku chybí zkušenosti borců z ČT
Majkl z Philly: Bude flyers dostat Stanly Cup tenhle rok? Philly protruje moc!
Martin Hosták: Pokud se NHL bude hrát, tak věřím, že Fhilly postoupí.
Václav Mimráček: S kterým hráčem se Vám během kariéry hrálo nejlépe?
Martin Hosták: Asi Lars Bystrom v MoDo.
VICTIMS OF WAR1: Preferujete sportovni znacku KOHO?
Martin Hosták: Preferoval jsem jejich hokejky, jinak si moc na značky ničeho moc nepotrpím.
MILITARY AIR PORTSODOM: Jake pocity ve Vas osobne vyvolavaji hokejova jmena Gut, Stavjana, Hlinka, Horava, Ruzicka a Martinec? Otazka spise z 80. let - preferujete evropsky kombinacni styl hokeje nebo kanadsky tvrdy "forceking"?
Martin Hosták: Gut - legenda jako hráč, trenér i funkcionář, Stavjaňa - krásné roky v nároďáku, asi nejinteligentnější hokejista co znám, Hlinka - smutek, Horava - pomohl mi ve Svedsku, skvely bek, drzim klukum palce, Růžička - fantestický útočník, teď asi naše největší hokejová osobnost, Martinec - 70. léta a liga v Pardubicích, geniální hokejista. Určitě kombinační.
MILITARY AIR PORTSODOM: Jak vnimate dnesni hradeckou hokejovou scenu -trochu sirsi dotaz!
Martin Hosták: Opravdu širší dotaz. O hradeckém hokeji už jsem psal,na netu to dost dobře nejde rozebírat hlouběji.
Gadma: Dobrý den Martine,jak se díváte na angažování zahraničních rozhodčích v naší extralize?A neprospělo by něco podobného také nejvyšší fotbalové lize?Děkuji za odpověď a přeji hezký den.Gadma
Martin Hosták: Rozhodně vítám, určitě je to ekonomicky náročné, ovšem ku prospěchu hokeje. Pro hráče je svízelné se adaptovat na jiný metr, který obvykle tito rozhodčí mají. Totéž by asi platilo o fotbale.
Gadma: Nemáte někdy při komentování zápasu chuť obout brusle a výstroj a jít některému klubu pomoci?Zdraví Gadma
Martin Hosták: Ani ne tak chuť někomu pomoct, jako být v těch vypjatých chvílích přímo na ledě uprostřed dění.
V.Šebek: Nechci pokládat otázku, jen ocenit za velmi dobrou úroveň spolukomentování.
Martin Hosták: Děkuji.
SOUDCE VENTURI: Mate rad hokejbal?
Martin Hosták: Všechny míčové sporty mi jsou blízké, takže by mi určitě byl blízký i hokejbal, ale ještě jsem neměl tu čest:)
Martin: Dobrý den, sledujete hradecký hokej?
Martin Hosták: To už jsem odpovídal, ano sleduji.
Matt: Dobry den pane Hostak. Muj dotaz smeruje na brankare Jarmo Myllyse, se kterym jste hral za Lulea HF Bears. Co si o nem jako o golmanovi myslite a patri podle Vas k absolutni spicce. Nyni v 39 chyta za finskou Saipu. Dekuji
Martin Hosták: Jarmo byl a je vynikající brankář, dokázal se koncentrovat a podávat nejlepší výkony, když to bylo nejdůležitější, třeba v play - off.
Mirek: Dobrý den ,
Kdy podle Vás bude v Evropě EHL nebo jiná podoba evropské ligy s min.jedním centrem v každém z větších států ? Je to vůbec reálné ?
Aby to nedopadlo tak že hokej zůstane v pár zemích a zbytek světa ani nebude vědět o co jde ! pěkný víkend
Martin Hosták: HOkej vždy zůstane v pár zemích, bohužel nelze aby byl rozšířen tak jako třeba fotbal, EHL určitě vznikne, ale v příštích pár letech to asi nebude.
Jura Totek: Myslíte že ,,Světový pohár" má nějaký význam pro mezinárodní hokej?Děkuji
Martin Hosták: Nejsem si jist, jestli pro mezinárodní hokej, ale i vzhledem k průběhu a výsledkům obrovský význam pro kanadský hokej.
Pavel: Myslíte si,že v nejbližší době vychová Hradec opět někoho pro NHL? Svým způsobem byla rarita,že z Hradce,který nehrál ligu si zahráli NHL dva hráči (a to dokonce z jednoho gymnázia :-)
Martin Hosták: Určitě mohou vyrůst hráči, kteří se prosadí do extraligy i do NHL, ale v současnosti má hradecká mládež jiné starosti.
Pavel: Mluvil jsem o vašem ročníku v žáccích s trenérem Emilem Šmídem a on mi říkal,že už tehdy mu bylo jasné že to dotáhnete daleko,škoda že vám nevyšla ta NHL,i když vím,že to byla trochu smůla.Co chybělo,aby si Martin Hosták zahrál NHL trochu déle?
Martin Hosták: To je dobrá otázka, možná jsem tam o hokeji přemýšlel víc, než bylo záhodno. Jak mi kdysi řekl Ivan Hlinka, NHL se nedá pochopit, jen hrát. Jsem určitě rád, že jsem tu šanci hrát měl a ani jsem nelitoval odchodu, protože ve Švédsku jsem prožil svoje nejkrásnější hokejové i osobní roky a vždy na to budu moc rád vzpomínat.
Matt: Jak se Vam hralo a co si myslite o brankari Jarmo Myllysovi?
Martin Hosták: Viz předchozí dotaz na Jarma. Jako člověk byl svérázný, klasický FIN, držel si spíš odstup, ale dokázal se i zapojit do kolektivních akcí a odvázat se víc než kdokoliv jiný.
Matěj: Jak se Vám líbila práce s elektronickou tužkou? A jinak díky, myslím že spolukomentátorství je super nápad.
Martin Hosták: Spolukomentátorství i elektronická tužka je bezva, obojí znám z NHL a obojí mě velmi baví. Škoda, že na rozbory tužkou není více času, ale kdo ví, jak by na nějaké rozsáhlejší rozbory reagovalo publikum.
Matěj: Co říkáte na Růžičku jako trenéra naší reprezantace? Měl by to vzít naplno?
Martin Hosták: Určitě odvedl výrobnou práci na SP, neměl lehkou pozici, naskočil do rozjetého vlaku. Navíc na hráčích byla patrná nerozehranost ze začátku sezóny. Experiment s různými trenéry na každou akci zkoušeli ve Švédsku a bez úspěchu, ale myslím si, že pokud Růžička zůstane zainteresován u nároďáku, nedá mu to, aby na akcích typu Švédských hokejových her chyběl. To jen komentuju jednu z možných variant, tak jak se o ní psalo v tisku.
Karel Podolský: Zdravím, čím se vlastně teď živíte? Užíváte "zásoby" z NHL?
Martin Hosták: Zase tak dlouho jsem tam nebyl :) Jinak mě i nadále živí hokej, komentování je jen část, spolupracuji se svazem jak dlouhodobě, tak jednorázově.
Potomac: Dobrý den, v kterém týmu jste hrál nejraději - nejvíc "od srdce"?
Martin Hosták: Asi v MoDo ve Švédsku, měli jsme tam výborné mužstvo, celé město žilo hokejem a i mně se dařilo.
Petr: Čím jste chtěl být, když jste byl malý? Pilotem, popelářem, řidičem nebo hokejistou? :-)
Martin Hosták: Co si pamatuju tak hokejistou :)
Ales: Dobry den, vydrzel jste se divat na prenosy TV NOVA ze Svetoveho poharu se zapnutym zvukem?
Martin Hosták: Nevydržel, ale ne kvůli zvuku.Ne všechny mě hokejově strhly.
Haňule: Ahoj, hokeji moc nerozumím, ale moc se mi líbíte:-) Jste ženatý?
Martin Hosták: Jsem šťastně ženatý už spoustu let a nerad bych to měnil :)
Petr: Co vlastně chybí našemu týmu k tomu, aby byl úspěšnější? Ze všech stran sylším, jak naši hráli dobře, ale góly tam nějak nepadají...
Martin Hosták: No, to je dobrá otázka. Možná trochu víc sebevědomí a někdy důraz v koncovce, někdy jen třeba to pověstné štěstí.
Jura Totek: jaký má podle vašeho názoru význam tzv. Světový pohár pro mezinárodní hokej?
Martin Hosták: Přesně tutéž otázku jsem již odpovídal, mrkněte dolů.
Matt: Jak dlouho si myslite, ze bude chytat jeste Briza a ma sanci dostat se do reprezentace jako 1?
Martin Hosták: Bude chytat tak dlouho, jak dlouho bude mít chuť a motivaci. Jeho šance na post 1 v nároďáku už nevidím moc reálně, ačkoliv ho mám rád a vím, že se dokáže skvěle připravit na rozhodující zápasy.
Piggy: Hrajete ještě hokej aspoň pro zábavu?
Martin Hosták: Hraji hokej ne příliš často, občas s kamarády " na rybníce", občas na charitativních akcích.
Matt: Daji se nedke v Ceske republice koupit karty ze svedske a finkse ligy?
Martin Hosták: To bohužel netuším, nikdy jsem je nekupoval :), ale moc tomu nevěřím, asi by o to nebyl velký zájem. Zkuste internet.
Jura Totek: Jen jsem Vám chtěl říct,že ve spolupráci se Zárubou,jste supr komentátorská dvojka:)
Martin Hosták: Děkuji, to mě těší.
Sosa: Dobrý den, jaké to je, komentovat hokejové zápasy z pozice bývalého hokejisty? Určitě musí být rozdíl mezi komentátorem teoretikem a Vámi... :o)
Martin Hosták: Proto jsme tam dva,komentátor by měl komentovat dění na ledě a já spíše vysvětlovat co, proč a jak se v dané situaci událo. Myslím, že rozdělení úloh je hlavním principem mojeho působění v HK. Obdivuji kluky komentátory, kteří dokáží bleskurychle reagovat na situaci na ledě a sám vidím, že jako hokejista spoustu situací chápu, ale v časovém presu zformulovat srozumitelně myšlenku z hlavy do mikrofonu není jednoduché.
Matt: Pred jakym brankarem jste hral nejradeji?
Martin Hosták: Asi před Petrem Břízou, na konci 80-tých let ve Spartě, ale je to těžká volba.
Matt: Sledujete a fandite MoDu a Luleo ve svedske elitserien?
Martin Hosták: Elitserien sleduju celou a zvlášť svoje kamarády, kterých už hraje čím dál tím míň :)Kromě MoDo a Lulea bych měl fandit i Sodertalje, ale to mi k srdci tolik nepřirostlo.
Potomac: Fandíte v hokeji nějakému týmu? Nemyslím při komentování, ale jinak v hospodě a tak.
Martin Hosták: Nejsem ten pravý hokejový fanoušek, s požitkem se podívám na divácky atraktivní hokej, ať už ho hraje kdokoliv, často fandím spíš outsiderům proti tzv. velkým klubům. Platí to ve švědsku, v Česku i v NHL.
Matt: Hral jste nekdy v obrane s Jirkou Slegrem, mam na mysli Södertälje?
Martin Hosták: V obraně jsem nikdy nehrál :), (to by to dopadlo:)), ale s Jirkou 1/2 sezóny. Rád na to vzpomínám, užili jsme si spolu spousty legrace, i když jsme se zachraňovali až v baráži.
Matěj: Jakou má Růžička autoritu u našeho týmu?
Martin Hosták: Myslím si, že má autoritu jak u hráčů z naší extraligy (Slavie), tak v reprezentaci a také u hráčů z klubů NHL. Myslím si, že tato kombinace mu dává velkou perspektivu.
Hledej pořad:
...více