Chat s osobností

Ján Zákopčaník
Ján Zákopčaník moderátor a vedoucí redakce počasí

Ján Zákopčaník se narodil v roce 1958. Vystudoval Matematicko-fyzikální fakultu Univerzity Karlovy a původním povoláním je letecký meteorolog. Od r. 1994 pracuje v Redakci zpravodajství ČT. Je ženatý a má tři děti - Anežku, Marka a Jonáše.

Záznam chatu z pondělí 31. května 2004 od 13:00
HH: Vážený pane Zákopčaníku, rád bych se Vás zeptal

1) jaké jsou zpákladní předpoklady pro práci meteorologa (vzdělání a podobně) a co je jeho pracovní náplní (předpokládám, že televisní vystoupení je jen "třešnička na dortu", ale nedovedu si představit jestli statisticky zpracováváte data, koukáte se na oblohu, diskutujete s kolegy a podobně);

2) jak vzniká předpověď - sedíte s kolegy v nějaké místnosti a radíte se nad mapami, jeden z vás vytvoří předpověď, ostatním ji presentuje a ti připomínkují nebo jinak?

3) jak Vám je, když se do počasí strefíte a jak v opačném případě?

Díky moc za odpovědi,
Ján Zákopčaník: Vážený HH, to jsou opravdu velmi široké otázky. Pokud jde o televizní počasí, přímo tedy na ČT, protože, co řeknu vůbec není třeba na Nově a na Primě, tak zde je nutné být meteorologem, protože se vysílá živě v proměnlivém čase a pokaždé jde v podstatě o improvizaci na dané téma. Moderátor se přímo na místě s ohledem na momentální čas, který má k dispozici pokaždé v jiné délce, a který musí dodržet na vteřinu přesně, rozhoduje, co ještě řekne, ukáže, co už bude muset pominout. Proto musí mít velmi širokou přípravu. Ta zabírá hodně času, vůbec nejde o třešničku na dortu. Minuta vysílání stojí asi hodinu přípravy. Na večerní vysílání začíná příprava už v deset dopoledne. Děláme si sami "všechno". Zpracováváme podklady, kreslíme si všechny obrázky, které pak vidíte, atd. Je to opravdu složitější k popsání na tomto místě.
Petra Kamenickova: Moc vas zddravim. Chci se zeptat, zda neuvazujete o nejakem dalsim novem pozdravu, jako bylo v "slunce v dusi"? Myslim, ze to cele predpovedi dodavalo zajimavosti, navic to k vam i sedi, je to uprimne a od srdicka. Prani jako"Hezky den", ktere tu buji mezi lidmi jako houby po desti, uz mi jde na nervy a prijde jako neuprimne klise. Takze "slunci v dusich" vice a vice...
Ján Zákopčaník: Zatím o něčem jiném neuvažuji. Dílem ještě doufám, že se povede vše uvést do původního stavu, i když náš právní systém pracuje jak pracuje...., a pak nahrazovat to něčím jiným nechci asi ani proto, že jsem neměl v úmyslu přijít s něčím zajímavým, čím bych upoutal pozornost. Vzniklo to sponntánně, a kdybych hledal nyní náhradu, měl bych asi pocit jisté devalvace původního.
Elvenking: Zajímáte se o astronomii?
Ján Zákopčaník: Do Prahy jsem přijem studovat astronomii, ale tehdy tento obor vůbec neotevřeli a já skončil u meteorologie. Dnes už nemám čas (ale chuť by byla) zajímat se astronomii více.
Vlastik: Pane Zákopčaník, možná se mýlím, ale zdá se mi, že moderujete převážně o wíkendech a svátcích. Zdá se mi to a nebo je to pravda? Kdo určuje směny? Děkuji a přeji krásný a veskrze úspěšný den.
Ján Zákopčaník: To se Vám opravdu jenom zdá.
martin adamec (martin.ada@seznam.cz): Dobrý den, moc Vás zdravím. Chtěl bych se Vás zeptat jak dlouho už počasí uvádíte a jestli Vás tato práce baví. Moc děkuji za odpověď. Mějte se fajn
Ján Zákopčaník: Na ČT 1 jsem už jedenáctým rokem. Práce je to velmi zajímavá, ale i nesmírně obtížná, takže za ty roky je asi pochopitelné, že mně to byví tak nějak střídavě.
Urbi: Dobry den, proc uz nerikate "Slunce v dusi"? To bylo fakt super:)!
Ján Zákopčaník: Asi jsem ho neopatroval dostatečně bedlivě. Připustil jsem v dobrém úmyslu, aby se stejně pojmenoval jeden bylinný přípravek. Tím se ze Slunce v duši stala skrytá reklama, a proto ho nesmím používat. Vyvíjím patřičné právní kroky pro nápravu situace, ale to by některé naše instituce musely pracovat úplně jinak. Důležité ale je, pokud vás Slunce v duši oslovilo, abyste si ho sami v sobě dopěstovali a opatrovali. Děkuji vám.
Malavi: Dobrý den, děkuji za počasí na ČT, doufám, že pro něj bude vyhrazeno více času a pořadů. Jaktože všichni moderátoři počasí máte vystudovaný matfyz? Proč nemáte žádného přírodovědce? Nemají na to, nebo moderátora předpovědi počasí "udělají" lépe na MFF?
Mějte se jako slunce v duši :o)
Ján Zákopčaník: Nemyslím, že by přírodovědec tuto práci nemohl dělat stejně dobře, možná by byl naopak lepší, protože jde o poměrně složitý kompromis mezi meteorologem a moderátorem.
Mája: Zdravím Vás,chtěla bych se vás zeptat proč tak najednou neříkáte "SLUNCE V DUŠI"???Děkuji za odpověď a krásný den
Ján Zákopčaník: Děkuji za pozdrav, už jsem naznačil, proč tomu tak je, u jiné otázky.
Jitka: Dobry den, pane Zakopcaniku!

Tak jake nam vychazi na tento tyden pocasi:-)? Jaky byl pocit, kdyz vas vyhlasovali Rosnickou roku? Mohla bych vas poprosit o fotku s autogramem a venovanim na adresu: Jitka Styglerova, Novoborska 612, Praha 9, 190 00? Byla bych moc rada!!! Predem dekuji za odpoved.
Ján Zákopčaník: Asi nejsem typická hvězda. Fotografií jsem za celou tu dobu podepsal asi jen pět, a to vždy pod nemalým nátlakem. Když už jsem se dostal do televize, kam jsem sám od sebe zrovna nechtěl, mám takovou ambici zanechat po sobě otisk poněkud jiného druhu než jsou třeba fotografie.
Ladislav Lohnert: Jste sympaťák, věta "slunce v duši" pevně zakořenila v paměti diváků. Vymyslíte další nějaký výrok nebo zůstanete u pozdravu?
Srdečný pozdrav.
Ján Zákopčaník: Pane Lohnerte, spíš se nyní pokouším vydávat nějaké své texty jako možnost, jak dále oslovovat diváky, když Sluncem v duši to z obrazovky nyní nejde. Na jaře mi vyšla knížka Od záplav k zatmění, pro vydání na podzim nyní připravuji Za sluncem v duši. V knížce je také více prostoru něco vyjádřit než na obrazovce, které nemá ani pevnou délku.
Karel Vacek: Dobrý den pane Zákopčaníku. Jaké vzdělání je potřeba k tomu, aby člověk mohl dělat meteorologa? Předem děkuji za odpověď a přeji hezký zbytek dne.
Ján Zákopčaník: Vzdělání je jen část výbavy, Nejlepší meteorologie je na matfyzu. Zásadní význam pak mají zkušenosti, které je třeba časem nazbírat, a rovnocennou složkou je i schopnost naslouchat intuici, tak subtilní záležitost proces tvorby počasí je.
Jarda: Zdravim.
Chtel jsem se zeptat jestli jste se videl v počasičku,teda v takove srandičce co pobíhá po internetu? A co tomu říkáte.
Ján Zákopčaník: Neznám to, ale horší než v roce 1997 v televizi to jistě být už nemůže. Nebo ano? Nebudu to zjišťovat.
Ivan Kordač, kordac@centrum.cz: Pamatuji si relace "Každá sudá počasí", kdy jste ukazovali počítačově zpracovaná různá data, od znečištění po přepočty teplot nebo srážek vůči nadm. výšce či celoročním průměrům, nynější relace jsou oproti těmto poněkud redukované, hodláte se zasadit o zavedení nějakých dalších pořadů, nebo relací, kde bychom se s těmito zpracováními zase setkali? Přeci jen když sleduji množství prodaného reklamního času kolem různých pořadů relace o počasí je podle mne jasně ma prvím místě, co si o tom vůbec myslíte?
Ján Zákopčaník: Naše nejkratší relace trvala 38 vteřin, nejdelší téměř osm minut. Musíme být připraveni na opravdu široké rozpětí. Jsme schopni dávat rutinně i znečištění, ale většinou jsou naše relace příliš krátké. V neposlední řadě i kvůli těm reklamám, bez kterým se televize neobejde...
Karel: Pane Zákopčaníku,neštve Vás někdy ještě hodně totalitní pojetí veřejnoprávní televize. Vy se zcela do toho rudýho marastu nehodíte.
Ján Zákopčaník: U počasí půjde vždy pouze o předpovídání, a proto si myslím, že i při zachování vší potřebné serioznosti by relacím počasí svědčily poněkud volnější ruce pokud jde o projev. Na ostatních dvou televizích je to ale až příliš - tam už o počasí vlastně ani tolik nejde. Takhle tedy nikoli.
tvuj fanousek: Jsi ctyr cela tri procentni (gay) ?
Ján Zákopčaník: Nejsem. A už jste slyšel, že jsem prý mimozemšťan?
P E T R A: Dobrý den,
jak dlouho už pracujete v ČT? A jak hodnotíte její současný stav?
Hodně úspěchů přeje Petra
Ján Zákopčaník: Jedenáctým rokem. A vzhledem k tomu, že řada lidí, kteří o televizi zásadním způsobem rozhodují buďto nemají příliš jasno v tom, co je to veřejnoprávní služba, nebo se nedokážou vzdát snahy s ní manipulovat, nemá to taková instituce samozřejmě jednoduché. Nejvíce smutno mi je ale z toho, že řada diváků nemá žádný zájem udělat si svůj vlastní obrázek a úsudek a přejímá bez rozmyslu názory jiných.
Ondřej Černý: Jaká je pravděpodobnost že na Medarda bude pršet?
Ján Zákopčaník: Vzhledem k tomu, jak studený byl máj, řekl bych, že jen malá. Medard je populární, ale o počasí v dalších týdnech nevypovídá počasí o jediném konkrétním dnu. Dokonce ani u Medarda to nestačí.
Tonda S.: Stalo se Vám už někdy , že jste se už někdy spletl při přímém přenosu a někdo z vašich kamarádů Vás jak se říká "podržel" ?
Ján Zákopčaník: Kdo z meteorologů se ještě nespletl? Ale asi nerozumím tomu "podržení" od kolegy. Záleží nám na tom, aby vyšla předpověď, nikoli na tom, zda je někdo z nás úspěšnější. Je-li třeba opravy, opravujeme. Sebe i kolegy.
johni: Dobrý den. Myslíte si, že rozum a chtíč mohou zůstat v opozici natrvalo?
Ján Zákopčaník: Asi ne, vždyť jak rozum tak i chtíč časem umdlévají.
škrabálek: čeho v životě litujete?????
Ján Zákopčaník: Kdyby na to byl takový šikovný zmizík, měl bych možná tendenci leccos vygumovat, hlavně z dřívějška, z mládí. Ma druhou stranu zas, asi bych nebyl takovým, jakým jsem. Takže snažím se z chyb poučit.
škrabálek: Máte nějakou uchylku?Nebo jste opravdu VZORNáK?
Ján Zákopčaník: Svou ženu jsem zaujal tím, že "jsem takový normální", což při srovnání s mnohými dnes vychází na úchylku jako hrom!
Žabža: Troufnete si odhadnout
jaké bude to letošní léto?
Ján Zákopčaník: Netroufnu. V době, kdy je především jinak než jak bývalo zvykem, podobným nápadům nepodléhám.
Žabža: Kdzž má měsíc kolem sebe kruh,dá se odhad-
nout,jaké bude počasí.
Ján Zákopčaník: Je to signál stoupající vlhkosti, patrně tedy přijde nějaký mrak. Bývá však ošemetné vyvozovat cokoli podle jednoho znaku.
till: jsi homosexuál ?
Ján Zákopčaník: Nejsem.
Znechuceny divak: Kdy si uz konecne pri predpovedich prestanete plest svetove strany a dny v tydnu?
Ján Zákopčaník: Kdyby se našel někdo, kdo by to v daných podmínkách zvládal lépe než my, už by nás jistě byli vyměnili.
Dolly: Máte slunce opravdu v duši, nebo jsou to jen hloupé řeči?
Ján Zákopčaník: Každý má v duši krásné světlo. Nechcete se podívat, co tomu vašemu brání osvětlit vám cestu?
Tom S.: Nezdá se Vám, že počasí je teď díky moderní grafice nepřehledné? Je to jako s politikou....nezajímá Vás kulisa, ale fakta. Je už toho moc...chci vědět kolik bude zítra a v nejbližších dnech, musím si však počkat až 5 minut. Je to unavující. Omlouvám se.
Ján Zákopčaník: Předpověď počasí bude vždy zejména o možnostech a pravděpodobnostech. Dnů, o kterých by se dalo říci, že (třeba) zítra bude pršet, odpolední telota kolem 15, nebude do roka více než pět. Zdejší počasí je ještě mnohem různorodější než jak se ho pokoušíme podchytit my. Proto je důležité to východisko, popsat trošku tu povětrnost, aby bylo divákovi umožněno si to ještě dotvořit nebo případně pochopit, proč a o jakou změnu může jít, a jak se tedy zařídit. Zítra déšt, 15 stupňů, na to nečekejte, Není to reálné. Sice se to třeba v novinách vyskytuji, ale nemá to žádnou vypovídací hodnotu. Pro vás snad ano?
Hanka z Prahy: Milý pane, ráda bych Vám sdělila, že Vaše pověstné "Slunce v duši" nevnímám pouze jako osobitý styl Vašeho projevu, ale cítím z toho Vaše hluboké pochopení Slunce jako našeho velkého odvěkého přítele. Proto je, myslím, dobré, že se toto Vaše přání (vztah ke Slunci) dostává do povědomí (ale hlavně do podvědomí) lidí, kteří doufám brzy pochopí, že před Sluncem se netřeba chránit, netřeba schovávat. Slunce v duši lze mít opravdu i v té nejtemnější noci. Proto přeji Vám a všem neustálou přítomnost Slunce...
Ján Zákopčaník: Přeji vám rovněž vše dobré. Hlavně ať lidé kolem vás jsou vám blízcí svým založením.
Robert, Brno: Nevim, zda mate vliv na to co obsahuje predpoved pocasi. Myslim ale, ze by nebylo od veci, ubrat informaci a nektere probrat trosku do hloubky. A jeste neco, mozna by nebylo od veci, vytvorit porad o pocasi osvetoveho typu. Tj. neinformovat jen jake pocasi bude, ale jak se pocasi vubec ´sonduje´. Dekuji
Ján Zákopčaník: Meteorologický magazín, který by požadované splňoval, jsme připravovali do vysílání už párkát. Zatím z toho vždy sešlo.
slunce: Kam se Vám vytratilo SLUNCE V DUŠI?
Ján Zákopčaník: Mně se snad nevytratilo, ale jest mi zapovězeno mluvit o něm na obrazovce. Proč - odpovídal jsem už jinde. Díky.
standa: dobré odpoledne, chtěl bych vyjádřit potěšení nad tím, že se Váš projev během moderování Počasí tolik liší od "standardu". Setkáváte se spíše s kritikou nebo naopak - ve¨vztahu k Vašemu působení na tel. obrazovkách ? Děkuji a přeji všechny druhy klimatických podob na Vašem životním nebi. :-)
Ján Zákopčaník: Pěkné přání, díky! Kladné ohlasy k negativním jsou v poměru asi tak 9:1, což je pro zdejší luhy a háje až divné, že ano?
Marcela: Dobrý den přeji.Asi nemám žádnou otázku,jen Vám chci říct, že na Vás ráda koukám a ještě pořád mi chybí to Vaše slunce v duši :-)))).Přeji hodně pohody a spokojenosti.
Ján Zákopčaník: Děkuji, Marcelo, i vám vše dobré!
Bouřková bába: Jak se vaši blízcí vyrovnávají se situací,kdy má být podle vaší předpovědi krásné slunečné počasí a oni nemaje deštník promoknou na kost.Berou to tak,že stále ještě neumíte poručit větru dešti a nebo máte tichou (případně hlučnou) domácnost?Děkuji za odpověď
Ján Zákopčaník: Jako já, i moje žena má ráda všechny podoby počasí. A tichou či hlučnou domácnost, jak píšete, jsme ještě neměli ani kvůli jakémukoli jinému důvodu.
j.lisec@seznam.cz: PANE JANE,
JAK BUDE V CERVENCI 2004? DEKUJI ZA ODPOVED.
Ján Zákopčaník: Viz jiná odpověď: Na něco takového slušný meteorolog vážně odpovědět nemůže. Přejí vám však skvělou dovolenou.
Tomáš Břenek: Jak bude zítra 29.5.
Ján Zákopčaník: To je konečně dotaz na počasí, který lze zodpovědět velice přesně, když už to tedy bylo předevčírem... Nespletl jste se ale v datumu?
mirka: Bude letos léto????
A co v září?
Ján Zákopčaník: Zatím je ště stále si alespoň pár dnů každé roční období podrží v obvyklé podobě. Doufám, že to neskončí zrovna teď, ale vyloučit to nelze.
Lenka AsU: Ještě se léčíte tříkloboukovou metodou, když jste nemocný?
Ján Zákopčaník: Tak teď mi je jasné, co jsem to minulý týden zanedbal, když jsem ho promarodil!
P. Uč. Vroblová: Tož, Dežo mi povídal, že pojede zitra jako na kolo, na bycikl a já mu povidam, ale depák zejtra bude jako pršet, rozumíte mi, že ano? jak to teda bude, bude pršet nebo ne?
Ján Zákopčaník: Však to znáte, jak je to s tím deštěm - tady zaprší onde zas ne. Tož ať Dežo jezdí pouze onde a nejezdí tady. Pak to bude jistě příjemná projížďka.
Rodina Danielova z Prahy: Půjdou Vaše děti ve Vašich šlépějích?
Máme vás rádi a fandíme Vám.
Ján Zákopčaník: Teď sice pilně "studují moje archivy", v mnohém se chovají velmi podobně, avšak jistě je čekají vlastní chodníčky. Mně bude jejich sledování jistě stát za to.
Martin: Tak,kdy se konečně rozsvítí to "SLUNCE V DUŠI"?
Ján Zákopčaník: Už rok mám v rukou předběžné opatření, které dané firmě zapovídá použití Slunce v duši a čehokoli podobného pro jejich výrobek. Soudní přelíčení, které ještě musí následovat, je však kdoví ve kterých hvězdách.
Lukáš: Proč už na konci předpovědi počasí neříkáte "slunce v duši"?
Ján Zákopčaník: Dobrý den, Lukáši. Odpověděl jsem jinde. Díky.
Daniela M.: Milý pane Zákopčaník!Vždycky jsem se těšila na Vaši předpověď počasí a zvláště na její konec.Říkal jste vždy "Slunce v duši".Proč už se tak neloučítě?Díky za odpověď.
Ján Zákopčaník: Rovněž tak - už jsem naznačil jinde. Díky.
Vladimír Strakoš: Milý pane Zákopčaníku, je možno získat aktuální snímky počasí s danným časovým spožděním z meteorologické družice Eumetsat z internetu?
Ján Zákopčaník: Na stránkách www.chmi.cz najdete tyto obrázky s hodinovým zpožděním.
Julie Škrabánková: Jaké jsou kritéria výběru moderátorky počasí a jak jste spokojení s výběrem poslední kolegyně která moderuje počasí v Dobrém ránu ?
Ján Zákopčaník: Vloni se do konkurzu hlásilo několik set lidí. Vyšli nám z toho dva, kteří kdyby na sobě tak půl roku pracovali, možná by to zvládli. Zvládnout tuto profesi je opravdu extrémně složité, proto i hodnocení někoho, kdo nedávno začal, není snadné. Kolegyně Martina je zatím stále ještě "moc meteoroložka" a málo "moderátorka. Najít vyváženou polohu je však velmi nesnadné.
Robert Biječek z Brna: Proč se v předpovědi pro veřejnost hlásí rychlost větru v m/s? Myslím,že 70% lidí ani neví jak si to přepočítat a zbytek to sice ví,ale nepřepočítá. A představu,kolik je vlastně rychlost větru 8 až 12 m/s má asi jenom letecký meteorolog :)
Ján Zákopčaník: Pane Biječek, když bude chtít skutečná a nikoli pouze domnělá většina diváků km/hod. (dělali jsme si průzkum)budete je mít. Dokud si však můžeme vybrat, co je přesnější pro vytvoření představy o účinku proudění, samozřejmě chceme dávat divákům to vhodnější. S jedoucím autem má možná smysl porovnávat vystřelený projektil, resp. úměrně malý předmět, ale nikoli masu vzduchu. Rozumím všem, kterým se to samo nabízí, ale je to zavádějící. Omlouvám se, zde není dost času a místa na vyjádření srozumitelné podpory pro tento postoj. Otázek zatím vůbec totiž neubývá. Díky za pochopení.
samuel: Celá redakce počasí ČT je pro naši rodinu již několik let vždy dopředu vítězem ankety "Televizní rosnička" i bez ohledu na další vysílaný průběh soutěže.Máte jakýsi zaručený způsob vybírání nových spolupracovníků? Pokud ano,jaký?Přeji celé redakci mnoho úspěchů.
Ján Zákopčaník: Už samotná podoba vysílání relací o počasí je nejlepší zárukou, že tuto práci může zvládnout pouze někdo. Srovnání s ostatními rosničkami vlastně postrádá smysl, protože my si děláme všechno sami, vysíláme naživo v proměnlivém čase, zatímco u nich někdo připraví obrázky, další pak text a mederátor to propojí kouzlem své osobnosti. A pokud se to neponede na poprvé, povede se to předtočit na některý z dalších pokusů. Je však dobře, že je i tato podoba, že diváci mají možnost volby. Jistě mnohým právě tento způsob konvenuje.
máma: proč sis ráno nemyl zoubky?
Ján Zákopčaník: Mámo, pořid si brýle, už taky nic nevidíš!
Radka Közena: chtel ste nehdy se svoji praci seknout?
Ján Zákopčaník: Každou chvíli.
Roman: Ve kterém městě jste se narodil?
Ján Zákopčaník: V malé vesničce u Žiliny na Slovensku
Petr Tesař: Dobrý den.Pane Zákopčaník budete zase zdravit pozdravem slunce v duši. Moc to postrádám Petr TEsař
Ján Zákopčaník: Pane Tesaři, odpověděl jsem jinde, prosím podívejte se. Díky.
muzikant: Kdy se začne ČT zajímat o dobré klubové kapely. Přide mi, že v ČT není nikdo kdo by měl přehled. Nebo je to jinak a já se mílím?
Ján Zákopčaník: Je mi líto, nemohu k tomu nic říci.
Slunce: máš mě v duši ?
Ján Zákopčaník: Ty to víš samo nejlépe.
bb@xko.cu: Nech se vostříhat!!
Ján Zákopčaník: To mě ani nenapadne!
Velecký tomáš Brno: Proč už neříkáte slunce v duši!!Máte zakázáno to používat v televizi?Jinak jste pro naši rodinu nejlepší co se předpovědi počasí týče.Hodhě úpěchů v osobním životě i v tom pracovním.
Ján Zákopčaník: Děkuji, rovněž prosím, abyste se podíval, kde už jsem na to odpovídal.
invalida: proc mluvite tak potichu jako prihratej.....
Ján Zákopčaník: Hlas mám slabší, to ano. Přihřátý ale nejsem.
Petr Juračka: Pane Zákopčaníku jste opravdu vynikající meteorolog,ale co vás přivedlo k tomu,že jste studoval právě tento obor?Nechtěl jste být třeba lékařem?
Ján Zákopčaník: Chtěl jsem být astronomem, takhle je to ale lepší. Prozřetelnost byla (jako už tradičně u lidí) opět moudřejší.
Moniska: Cus!Tak co zas budeš rosnička 2005,6,7,8,9,10,11.............=)
Ján Zákopčaník: Tím jsem se nikdy nezabýval. To by měla být snad věc diváků, nemýlím-li se?
Pockmat: Dobry den, chtel bych se zeptat, jak jste se rozhodl nebo spise proc se stat meteorologem?Dekuji
Ján Zákopčaník: Rozhodly za mne okolnosti - tehdy neotevřeli astronomii, na kterou jsem se hlásil. Vybral jsem si, co se mi jevilo jako nejvíce příbuzné. Dnes jsem tomu rád.
ján z ružomberka,sk: chcel by som vás poprosiť či by ste večer počas predpovede počasia nemohli snímky z radaru a zrážkové pásmo rozšíriť aj na územie slovenska, pretože predpovede počasia na slovenských televíznych staniciach sa ani zdaleka nedaju porovnať s tou na čt. s vďakou jan z ružomberka
Ján Zákopčaník: Áno, videl som nedávno počasie na Slovensku... Avšak výmena informácií medzi oboma hydrometeorologickými ústavmi nie je taká, aby niečo podobného umožňovala. A nešlo by len o tieto ústavy. Zatiaľ teda, žiaľ, nie.
jiri.karpisek@worldonline.cz: Snímky z družice NOAA jsou někdy rušeny šrafováním,který pohled ruší jeho celkový pohled,neznám příčinu. Děkuji Jiří Karpíšek
Ján Zákopčaník: Jsou to chyby při přenosu dat z družice na zem.
anonym: Proč už neříkate na závěr počasí slunce v duši? Moji mamě se to moc líbilo.
S pozdravem Tereza
Ján Zákopčaník: Odpověděl jsem jinde. Podívejte se, prosím, Terezo. Díky.
Jan Grym: Rad sleduju pocasi na CT. Casto mi vase predpoved pomaha, i kdyz jsem v zahranici. Uvital bych, pokud by bylo mozne zalozit webove stranky zahrnujici vyvoj tlakoveho pole, srazek, numericke modely... Po podobnych strankach jiz dlouho patram a slunicka a oblacky s povrchnim komentarem, ktere nabizi vetsina serveru, me neokouzluji.
Ján Zákopčaník: Ano, služby bude možné ještě dlouho vylepšovat. Finance, možná i legislativa, nevím, co všechno by bylo napřed třeba změnit k lepšímu.
jirka: Slunce v duši,pane Zákopčaník...nepřijde už Vám to neoriginální to neustále opakovat??
Ján Zákopčaník: Jak vidím, naposled jste se díval na počasí na ČT1 na podzim roku 2000. Zdá se, že to ve vás stále zanechává hluboký dojem.
Krista: jak jste viužil auto které jste vyhlál v TV rostičce??Jelo to, nebo jste naboural?
Ján Zákopčaník: Žádné auto jsem nevyhrál. Mám 15 let staré auto, které se podle všech těch zvuků zřejmě chystá rozpadnout, takže jen doufám, že až to nastane, nebude to alespoň uprostřed rušné křižovatky.
Hanička: Moc mě ( a nejen mě) mrzí, že jste ze svých předpovědí úplně vypustil své roztomilé komentáře či poznámky včetně "slunce v duši"- obzvlášť když jste prorokoval příšerné počasí. Můžete se vrátit ke svému bývalému stylu ?? Moc byste posluchače potěšil.
Ján Zákopčaník: Ano, i mně to velice chybí. Jako bych to už ani nebyl já. Ale tak nějak vše se vším souvisí, a teď to jinak nejde. Snad se to opět zlepší.
ani: Dala by se sehnat databáze minimálních a maximálních teplot pro určité místo? Třebas pro Ostravu?
Jakých typů vyhlazování teplotních křivek při statistickém rozboru používáte?
Ján Zákopčaník: Hydrometeorologický ústav má pobočku i v Ostravě. Obraťte se přímo na ně. Jistě se na potřebném domluvíte.
Medick zo Švehlovky: Čo hovoria vizážistky v televízii na Váš už dlhoročne nemenný účes? Musíte odolávať snahám o zmenu Vášho imidžu? Alebo si Vás vážia ako osobnosť a do vzhľadu a oblečenia Vám "nekecajú"? Ďakujem.
Ján Zákopčaník: Už nejakú dobu nemusím tieto veci obhajovať. Som tomu rád. Naposledy chceli čosi urobiť s mojími vraj už moc prešedivelými vlasmi. Povedal som, že ak prefarbiť, tak jedine na strieborno. To zabralo.
Tomas: Slysel jsem ,ze Jan Zakopcanik je homosexual.
Je to pravda?
Ján Zákopčaník: A co já toho už o sobě slyšel!
Tomáš: Dozvěděl jsem se,že jste budhista.Rád bych věděl co vám tato víra dává.
Ján Zákopčaník: Nejsem budhista.
Klaus: Jaké bude počasí v neděli 6/6 v Oblasti Grossglockneru v Rakousku. Jedu tam cyklistický závod a bojím se abych nezmrzl. Děkuji za odpověď
Ján Zákopčaník: Na tomhle míste se nemohu podívat na podkladu. A vše h lavě nosit samozřejmě nemohu. Omlouvám se.
Petr USA: Pane Zakopcanik
Hluboce pred Vama smekam.
Ján Zákopčaník: Uznání povzbudí. Děkuji.
Vojtěch Vašek: Chybí mi v televizi Váš pozdrav "slunce v duši". Hodil se i k pořadu. Myslíte, že se k němu vrátíte? Slyšel jsem, že pozdrav musel zmizet z důvodu možné skryté reklamy nějakého čaje. Je to pravda?
Ján Zákopčaník: Je to pravda, šlo (nebo stále ještě jde? Nevím) o bylinný elixír. Více viz další odpovědi. Děkuji.
hubert.macku@centrum.cz: Pane doktore,
je správný předpoklad, že po studeném květnu bude následovat teplé a dlouhé léto, nebo ten, že se letos nastolil trend stabilnějšího přísunu chladných vzduchových hmot z vyšších šířek a že hlavní roli tu má jakýsi kontinuální trend v počasí?
Děkuji za odpověď.
Hubert Macků
Ján Zákopčaník: Vážený pane, nesnadná otázka. Netroufám si to posoudit. Osobně ale nic "stabilnějšího" ve vývoji počasí nečekám.
Gorre: Dobrý den. Velice Vás obdivuji, protože jste jako jeden z mála lidí na obrazovce od pohledu velice inteligentní a držíte si svuj styl. Dnes bych na vás měl jednu záludnou otázku. Myslíte si, že rozum a chtíč mohou být v opozici natrvalo?
Ján Zákopčaník: Vy jste mi ale podivná skupinka s tím rozumem a chtíčem - to už je počtvrté položená otázka. Z meteorologického hlediska bych řekl, že nikoli.
Maretin Bek: Dobry den,jaky mate vztah k CSA a vzpomenete si jeste na Vase pusobeni na METEU?Budova posadek,kde jste pracoval je jiz zbourana a misto ni se stavi novy terminal.Zdravi Martin Bek
Ján Zákopčaník: Pamatuji se, samozřejmě. Jinak vztah k ČSA se neměl proč změnit - tatínek tří dětí v dnešních ekonomických podmínkách potká leteckou společnost jen pokud mu někdo letenku věnuje. A to se neděje. Mějte se pěkně.
Máňa z jihu: Jste mi moc sympatický..Zvu Vás na štamprlku domácí slivovičky.Berete?
Ján Zákopčaník: Dobře, ale jak to provedem?
Zorro: Myslíte si,že jste žába?
Ján Zákopčaník: Ne. Kvak.
Iveta: Dobry den, muzete mi rict, kdy se opet zacnete trefovat do predpovedi pocasi??!! Bez nazdsazky: za posledni 3 mesice jste se trefili mozna 3X. Kdysi jste byvali jedine zpravodajstvi, kteremu se dalo verit a vychazelo to, ale ted se asi budu radeji divat na polonahe rosnicky na Nove.
Ján Zákopčaník: No já si kvůli tomu kalhoty na obrazovce nesundám.
vnouček: Moje babička mi neustále tvrdí, že patří do nějaké sekty, je na tom něco pravda?
Ján Zákopčaník: O tom, kam patří vaše babička, opravdu nemám zdání. A pokud by byl překlep, já do žádné sekty nepatřím.
vnouček: Jaké jste měl známky u maturity?
Ján Zákopčaník: To už si nepamatuji, ale pamatuji si, že jsem si u třech předmětů vytáhl otázku č. 13 a až u toho čtvrtého č. 12.
Filková Pavlína: Proč nejste v poslední době schopní předpovědět počasí pro Severní Moravu tak, aby to opravdu sedělo.Dnešní den 29.5.měl být slunečný a je oblačno a chladno. Děkuji Filková
Ján Zákopčaník: Předpověď oblačnosti v letošním květnu vychází opravdu pozoruhodně špatně. Doufám, že to tak nezůstane.
zetta: Zdravím Vás Janko! Nemohli by ste prosím Vás zretelnejšie artikulovať, nešušlať a hlasnejšie hovoriť ? Som myslel, že ste buzna, ale teraz vidím, že máte rodinu...
Ján Zákopčaník: Obávam sa, že ako typický introvert som s týmto na hraniciach svojích možností. Pre moderátora, pravda, nie najvhodnejší predpoklad, ale do televízie ma priviedli veľmi zvláštne okolnosti a zatiaľ to vyzerá, že by som tam mal napriek tomuto nedostatku ešte vytrvať. Snáď mám iné prednosti, ktoré to vyvážia.
Michal: Byl jste někdy ve Frýdlanském výběšku nebo na nejvyšší hoře Jizerek Smrku, kde je postavená rozhledna.
Ján Zákopčaník: Nebyl, nebyla příležitost.
Simona: Dobrý den.Jak dlouho už moderujete počasí a jak Vás to baví?Díky za odpověd.
Ján Zákopčaník: Jedenáctým rokem. No a jinak jsou dny, kdy se daří více, jindy méně. Podle toho to jednoho i baví, že ano.
Veselka Michal Kovářská: Bude někdy konečně hezké počasí? bydlíme na horách a je tu ošklivo.
Ján Zákopčaník: Aspoň občas snad ano. Ale jinak by jistě bylo troufalé, kdybychom si jako lidstvo snad chtěli na počasí, na přírodu ztěžovat.
mondo: Jaký je váš nejoblíbenější sport?Hokej,fotbal nebo něco jiného?
Ján Zákopčaník: Nejsem zrovna sportovní fanda.
anonym: prinasite blbe pocasi?
Ján Zákopčaník: Těžko, takové bych neunesl.
Megi: Proč jsi tak odpornej???
Ján Zákopčaník: Opravdu bych se něchtěl každé líbit!
Milan Janda: Pane inženýre,
není práce (při vaší vysoké odbornosti) práce rosničky tak trochu "pod úroveň"?
Ján Zákopčaník: Na ČT není.
Majka: Kdy budete mít nové sako ?
Ján Zákopčaník: Už mám někde díru? Podívám se. Děkuji.
beneš: Jaké auto v tuto dobu vlastníte,jste s ním spokojen
Ján Zákopčaník: Ford sierra z roku 1990. Většinou ještě jezdí. Musím být spokojen, na jiné nemám.
Pavel: Jaký je Váš názor na vznik života na Zemi a jak podle Vás jednou lidstvo dopadne?
Ján Zákopčaník: Tak takový mistr zkratky tedy nejsem, abych vám na tohle odpověděl zde. Třeba bude jiná příležitost.
Pavel: Dobrý den, jak a čím si udržujete Váš nesmírně vyrovnaný a pozitivní přístup k životu v dnešním uspěchaném světě?
Ján Zákopčaník: Snažím se neustále udržovat zakotvení správným směrem. Avšak bez občasných zakolísání se to ani mně nedaří. To neustále "oprašování" kontaktu s východiskem všehomíra je v této době skutečně velmi obtížné, ale možná je to jeden ze smyslů současných prožitků - nenechat se odradit.
Pavel: Dalo by se v několika slovech říci, v co věříte a proč?
Ján Zákopčaník: V několika slovech to neumím. Věřím ale, že to všechno, čeho jsme součástí, má nejen smysl, ale že je tento smysl přímo skvostný!
Ivan Blatny: Jaky byl uhrn srazek v Anglii v roce 1976 kolem obeda?dekuji za odpoved
Ján Zákopčaník: Nepovedlo se to změřit. Ti Angličani to všechno nakonec rozcintali.
Otazník: Jsi gay?
Ján Zákopčaník: Nejsem.
Míra: Pamatuji si Vás dobře z České sody. Gratuluji k odvaze, že dokážete vystupovat nahý! Skvělé, jen tak dál.
Ján Zákopčaník: No právě, že jsem to nebyl já! Ale jak vidím, mnozí si to stále ještě myslí.
anonym: Jak jste se stal novinářem a co Vás k tomu vedlo? Díky
Ján Zákopčaník: Nepovažuji se za novináře. Ani proto ne, že občas - když jsem požádán - něco napíšu do novin. Ale jinak v zásadě raději píši než mluvím.
blacknympha@seznam.cz: Proč se do Hodiny pravdy vybírají samí bohatí lidé?
Ján Zákopčaník: K tomu nemohu nic říci.
Alena: Dobrý den, mám na Vás několik otázek: Věříte pranostikám? (Řekla jsem dceři, že když utrhne "bouřku" = kytička rozrazil, tak přijde bouřka. Letos ji utrhla 3x a pokaždé pak odpoledne byla bouřka.) Jak staré jsou Vaše děti a jsou hodné? Nestýská se Vám po Slovensku a jak často tam jezdíte a na jak dlouho? Jestli jsou ty otázky moc soukromé, tak se omlouvám. Pak bych Vám jen chtěla napsat, že se na Vaše a stejně i na předpovědi počasí všech Vašich kolegů z ČT1 ráda koukám, protože mě většinou příjemně naladí. Mějte se hezky.
Ján Zákopčaník: Otázka pranostik je velmi složitá. Vzhledem k tomu, co přírodě způsobujeme, ubývá i těch pranostik, které by se mohli uplatňovat, ale to jsem to velmi zjednodušil. Pranostiky mám však velmi rád. (Už jsem o nich napsal sedm kalendářů.) Děti jsou často hodné a někdy i dost zlobí, tedy vše přiměřené věku. Slovesko mi chybí, zatím tam více času trávit nemohu.
Lusk A.: Dobrý den, co si myslíte o nové české komedii ČESKÝ SEN? Viděl jsem to na předpremiéře a jsem nadšen. Konečně vtipný film s mrazivou pointou.
Ján Zákopčaník: V kině jsem nebyl už asi deset let.
Kutheil: Ceska soda?
Ján Zákopčaník: Děkuji, dávám přednost pramenité vodě.
já: Kde jste přišel na populární pozdrav "slunce v duši" ?
Ján Zákopčaník: To je delší historie, sahá před moje poslední narození.
Martin: Kdy se konečně zase dočkáme Vašeho "Slunce v duši"?
Ján Zákopčaník: I vás, Martine, odkáži na další odpovědi, kde se k tomu vyjadřuji. Děkuji. V této chvíli netuším, kdy by to mohlo být.
Jiří Vinter Zlín: Nebudu se ptát, chci poděkovat za dobrou práci. Jsme stavební firma a Vaše předpovědi počasí nám velmi pomáhají. Dobrým pomocníkem je nám i nám i metereologická stanice od firmy DAVIS, kterou máme umístěnou ve firmě a na webových stránkách. Škoda jen, že CHMI je skoupí na svých webových stránkách na data (např. radar je aktualizován mnohdy až po třech hodinách, to pak je dobré jen pro historii). Ještě jednou dík. Jiří Vinter Zlín
Ján Zákopčaník: Také děkuji. Přeji vždy to správné počasí.
jirka: proč vypadáš tak trapně???
Ján Zákopčaník: Menší újma trapně vypadat, než trapným být, není-liž pravda?
Jan Meyer: Mame chalupu na Pelhrimovsku pod Kremesnikem a zastavam tezi, ze tam mame "rakouske pocasi". Kdyz totiz posloucham Radio Niederösterreich, mam pocit, ze jejich prognozy jsou pro nasi oblast daleko presnejsi nez "prazske" pocasi z ceskych centralnich medii. Co Vy na to?
Ján Zákopčaník: Předpovědi pro tuto zemi by bylo třeba mnohem více regionalizovat, tak je pestrá svým uzpůsobením, což má samozřejmě vliv na konkrétné podobu povětrnosti v daném místě. Pan docent Kopáček nám už na studiích říkal: Orografie zde nemá meteorology ráda.
Kawasaky: Vy mate stale slunce v dusi?
Ján Zákopčaník: Taky se občas na chvíli dostaví "proměnlivo". Avšak je třeba to překonat.
Eva: Dobrý den, je pravda, že letos nebude v televizi Rosnička?
Ján Zákopčaník: Ano. Nebude.
ID koks, Kuřim: Dobrý den pane Zákopčaník, nechtěl jste někdy přejít ke konkurenci na Novu nebo Primu?
Ján Zákopčaník: Pojetí je tak odlišné, že bych si tam moc užitečný nepřipadal.
Petr: Krásný den pane Zákopčaníku, jste velice sympatický člověk a moc rád se dívám na Počasí když ho uvádíte vy - fundovaný člověk.Zajímalo by mě, který předmět jste na fakultě nenáviděl a který naopak miloval.Děkuji
Ján Zákopčaník: Tak vyhraněné postoje jsem snad ani neměl. Jinak jsem zaměřen spíše tzv. humanitně, což od absolventa matfyzu zní asi poněkud pikantně.
Jaromir Opiela: Pane Zakopcanik mam pouze jednu otazku.Prosim Vas proc nepredpovidate pocasi casteji.Reknete toho daleko mene, strucneji a vystizneji nez ta pani s tou velkou pusou, ktera tam je videna furt a pocasi rozumi asi tak jako ja.Dekuji za odpoved.(obcan zijici v zahranici a sledujici zpravy pouze pres internet.)
Ján Zákopčaník: Jsme tam všichni stejně často, avšak rozvrh je nepravidelný, proto snad občas vzniká dojem, že je tam někdo častěji.
Martin V.: Kdy jste se nejvic zmylil v predpovedi pocasi (nemyslim prereknutim), tzn. ze se skutecne pocasi na 2. den velmi lisilo od predpovedi?
Ján Zákopčaník: To si v této chvíli nevybavuji, ale stává se to. A i po těch letech je to pokaždé pro mne velmi nepříjemné, nejde si na to zvyknout, přestože se tomu nelze zcela vyhnout.
Cadaver: Vesmes nechutna Ceska soda a nechutny a bulvarni komix Zeleny Raul z bulvarniho Reflexu Vas pomerne spinili, mam dojem, ze jste se soudil?! Jak dopadli tyto pre? Vazite si osobnosti Papeze a Seiferta?
Ján Zákopčaník: Možnost soudit se jsem konzultoval, a z rodinných důvodů přijal doporučení nechat to být. Nemělo by to smysl. Papeže si vážím.
Cadaver: Jaky mate nazor na Vase kolegyne Zarybnickou a Mikovou?
Ján Zákopčaník: Myslím, že celkově je pro diváky vítané, že každý z nás je dostatečně jiný.
BaHnO: Dobry den
Jak nejlepe predpovidat vitr? Pouzivam windguru.cz, vychazi z modelu GFS a MM5 a uspesnost neni spatna ve vyhledu cca 24 hodin, dal je krajne nespolehliva. Co vy by jste doporucoval? Litani se vsim co lita zdar.
Ján Zákopčaník: V těchhle stránkách a možnostech se bude lépe oreintovat kolegyně Zárybnická, sama létající. Navrhuji vám obrátit se na ní až bude tady na mém místě. Děkuji.
chyno - Slovensko: Myslite si, ze tento rok bude konecne teplotne a zrazkovo normalny a nebudeme tu mat extremy?
Ján Zákopčaník: Nemyslím si. Na takový rok si nejspíše ještě pěkně dlouho počkáme. Doufám že se takového ještě dožiju.
Vluptakova: Dobrý den, končí studený máj v stodole ráj, jaké se letos očekává léto a uschne mi do šeno, když se chystáme příští týden posekat, ačkoliv je to Medardův týden?
Ján Zákopčaník: Ani Medard v nejlepší kondici nedokáže zalévat neustále. Občas si udělá pauzu, a tu je třeba a možno se sušením sena využít.
Ing. Tomas Venus: Predpokladam, ze jste videl novy katastroficky film Den Pote o nadchazejici nahle zmene klimatu na novou dobu ledovou. "prepnuti" bylo vyvolano gl. oteplovanim. Ocekavate podobne katastroficke zmeny v nejblizsich 20 letech?
Ján Zákopčaník: Do kina nechodím, ale katastrofy stále většího rozsahu očekávám. V nejbližších letech rozhodně.
Pavel Kocúrek: Jak často získáváte aktualizace satelitních snímků nad naším územím?
Ján Zákopčaník: Meteosat máme ze všech termínů a to deset minut po nasnímání družicí! Přelety NOAA nad střední Evropou, tedy družice s polární dráhou letu, se denně v čase liší, ale máme je k dispozici všechny.
martin: Baví vás ještě moderování počasí?nechtěl byste zkusit něco jiného?
Ján Zákopčaník: Baví, ale rád bych zkusil i něco jiného.
samuel: vážený pane,právě v této době plánuji letní dovolenou ve středomoří.můžete mi,prosím,poradit který "kvartál" si náplanovat abych nachytal správnou míru bronzu?děkuji.
Ján Zákopčaník: Nemohu. To nejde.Nebyl bych za meteorologa, ale za podvodníka.
paní Bohdana z Prahy: Hezký den pane Zákopčaník, jistě jste velmi pracovně vytížený, jak získáváte energii pro svůj vitální vzhled a živý projev na televizní obrazovce? Děkuji za odpovověd
Ján Zákopčaník: Člověk asi musí mít správně srovnaný hodnotový žebříček. S mediálním světem, ani tepem dnešní doby to moc nesouzní, takže někdy je dobíjení baterií nesnadné. Příroda je lék, a chvíle s mou ženou jsou pro mne rovněž balzámem.
ales: Nebyl duvod, proc jste nestudoval astronomii spise ten, ze jste na to nemel? Vzdyt podle docentu, kteri Vas ucili, jste byl podprumerny student.
Ján Zákopčaník: Když už máte takové zdroje, jistě si můžete ověřit, že tehdy astronomii prostě neotevřeli. A to bez ohledu na to, jakým jsem studentem byl či nebyl.
Radek Hasman, Tábor: Dobrý den, pamatujete si ještě na ten můj dopis, co jsem Vám psal jako třináctiletý kluk? Nyní to máme o mnoho lepší s chatem... Zdrtavím a přeji pěkný den!
Ján Zákopčaník: Nepamatuji, píši velké množství dopisů. Zdravím a přeji vše dobré.
Týna: Dobrý den ;)Jsem z Valašskéhe Maziříčí a chodim na Gymnázium F. Palackého. Do třídy chodim s Veronikou Zákopcanikou, je to vase pribuzna, nebo jenom shoda jmen? diky za odpoved
Ján Zákopčaník: Je to moje příbuzná.
ales: Dobry den, radabyc se zeptala nakolik jsou dnesni predpovedi pocasi spolehlive (na jak dlouho umime predpovidat) a jak je to z predpovedi klimaticke zmeny. Dekuji.
Ján Zákopčaník: Uspěšnost předpovědi souvisí i s charakterem konkrétní povětrnostní situace. Některé se předpovídají snadněji, jiné velmi obtížně. Jsou takové, kterých jsme na pracovišti letecké meteorologie na Ruzyni říkávali: Nevíme, jak bude za hodinu! A pak také záleží na zvolených kritériích. Předpověď klimatické změny podle mne v této chvíli možná ani není.
Jana z Berouna: Dobrý den, jednou jsem dívala na pořad (myslím, že to byl právě tento pořad) Hanky Zagorové a tam vás pěkně napálili. Jak jste se při tomto žertíku cítil?
Ján Zákopčaník: Nevím, o co by mělo jít.
Pavel Kocúrek: Můžete stručně povědět, o čem píšete ve svých knihách?
Ján Zákopčaník: Stručně ne. Právě proto jsem zvolil tuto možnost, abych nemusel být stále tak stručný, jako v předpovědích počasí. Ale dotýkám se tam těch nejdůležitějších otázek, kterými se lidé zaobírají.
Inžinier Buľa: Dobrý deň, pán Zákopčaník! Ste tým svojím Slnkom v duši povestný, a preto sa musím spýtať aj ja: prečo práve to slnko v duši? Máte azda nejaký vzťah k východným filozófiam. Alebo ste veriaci? A čo, na Slovensko a slovenčinu nezabúdate (po toľkých rokoch v Prahe)?
Ján Zákopčaník: K východným filozofiam žiadny významnejší vzťah nemám. Slnko v duši je zástupné vyjadrenie, ktorým som chcel apelovať na ľudského ducha, aby sa otvoril svetlu. A čast svetla sa najde v každom z veľkych naboženstiev dneška. A samozrejme nielen tam! A pokiaľ ide o tie jazyky, hovorim, že po slovensky som zabudol a česky sa nenaučil.
Týna: Mám ji od vas pozdravovat? ;)
Ján Zákopčaník: Jestli jde o Týnu Pletánkovou, tak ano, budu rád. Děkuji.
Jana Víšková: Dobrý den. Potkala jsem Vás v loňském roce s rodinou na výstavě v Lysé nad Labem. Baví Vás zahradní práce? Co pěstujete a jaké máte výsledky?
Krásný den a "slunce v duši".
Ján Zákopčaník: Pěstuji hlavně lilie.
Pavel Kocúrek: Mohu se Vás zeptat, která je neteplejší oblast v ČR a jak je na tom Praha?
Ján Zákopčaník: Polabí a část Pokrušnohoří. Praha však rovněž.
MIKI: ještě jedna otázka.Myslím si,že počasí rádo vyrovnává extrémy.Loni byl horký a suchý rok,
nyní to vypadá i podle předpovědi na červen,že léto teplotně nic moc a srážek asi bude víc.Jaký je Váš názor ?
Ján Zákopčaník: Očekávám v nejbližích alespoň deseti letech především etrémy.
piňda: Ján Zákopčaník-generální ředitel ČT, líbilo by se vám to?
Ján Zákopčaník: Nejsem vhodný typ.
angelica: pane Zakopcanik,zdravim Vas.Zajimalo by me,jake vlastnosti si na zene nejvic cenite?A pak cemu se venujete ve volnu?Jaky film/porad/kniha je Vasemu srdci nejblizsi?Dekuji
Ján Zákopčaník: Podle mne posvátným úkolem ženy je zušlechťovat své okolí. Právě pro zakotvování světlejšího, čistšího, životodárného a pravdivého, co nás nejen na zdejší poutí posiluje, ale vůbec ji dává smysl, má žena tomu přiměřenou výbavu. Každá žena, už jen tím, že tuto výbavu používá, šíří kolem sebe půvab. Ten pramění s duchovní cudnosti, touze po čistotě, jedině po které k nám může sklouznout pravá láska. V tom není nic tělesného a takový půvab už vůbec není v moci jakýchkoli vizážistek či kadeřnic.
Děkuji vám všem za zájem, ale už se musím jít věnovat dalším povinnostem. Omlouvám se tedy vám ostatním, na jejichž otázky jsem už nestihl odpovědět. (Je vás stále ještě dost.) Tak třeba někdy příště. Ať se vám všem daří. Nashledanou. Zákopčaník
Hledej pořad:
...více
FOTKY Z CHATU
Ján Zákopčaník Ján Zákopčaník