Chat s osobností

Michal Kubal a Petr Klíma
Michal Kubal a Petr Klíma reportér a kameraman ČT

Reportér Michal Kubal a kameraman Petr Klíma z České televize se spolu s redaktorem ČRo1 Vítem Pohankou vrátili 18. dubna po zajetí v Iráku zpět do ČR. více »

Záznam chatu ze středy 21. dubna 2004 od 14:00
Olina Salajková: Jsem ráda, že jste se všichni vrátili vpořádku do Čech / sledovala jsem zprávy jak na českých, tak i zahraničních TV, abych zjistila jak se situace vyvíjí / a chtěla jsem se zeptat, jestli máte před sebou nějakou další cestu a zda Vás tahle zkušenost neovlivnila natolik, že Vám strach, či opatrnost zabrání ve výkonu vašeho povolání.Já osobně bych asi na každém kroku a v každém člověkovi viděla potenciální nebezpečí.Využilo Min.obrany Vašich zkušeností? Zvýšili jste si Vaši životní pojistku? :-) Díky za odpovědi, držím Vám palce a těším se na Vaše zajímavé reportáže, Oli
Michal Kubal a Petr Klíma: Ředitel zpravodajství Z. Šámal nám už slíbil cestu na zasedání ministrů životního prostředí EU. Ne, opravdu - rádi bychom jezdili dál i do krizových oblastí, životní pojistka u většiny společností se na tyto oblastri nevztahuje, takže dál nezbývá než spoléhat se na pojištění od ČT a štěstí.
Jirka: Zdravim Vas a jsem rad ze jste na lepsim miste nez pred tydnem. Preji Vam at na ty horsi okamziky rychle zapomenete a jedna otazka: Uz jste si stihli poradne odpocinout a kam asi zhruba pojedete na zaslouzenou dovolenou? Navrhoval bych CR - je tu hezky a snad trochu bezpecneji. Diky a preji hodne stesti do dalsi prace, ke ktere vam fandim :-)
Michal Kubal a Petr Klíma: Díky. Odpočívat zatím nestíháme, ale o to víc se na to těšíme.
Barka: Moc Vás samozřejmě zdravím a jenom by mě zajímalo, jestli ty sušenky byly s náplní - to by riziko střevních potíží nejspíš zvýšilo:-))) A jenom malou poznámku - být v zajetí je určitě děsivý pocit, ale zase ten pocit štěstí, když se člověk dostane ven, musí být tak úžasný!! Člověk si utřídí myšlenky a priority a zjistí, co je v životě opravdu podstatné - to každý smrtelník jen tak nezažije. Takže všechno zlé k něčemu dobré:-) Mějte se moc krásně a ať se vše daří
Michal Kubal a Petr Klíma: Nebyly ani polomáčené, ty si dáváme ažteď k tomuhle chatu.
Jana: Ahoj kluci, vítám vás doma. Už jste si stačili trochu odpočinout ?
Pro Míšu : Četla jsem, že budete střídat M. Jazairiho na postu moskevského zpravodaje v polovině tohoto roku ?
Pro Péťu : Děláte reportáže i z Čech nebo pracujete stále v zahraničí (sonduju, kdybych Vás chtěla pozvat třeba na jarní procházku.) ?
Michal Kubal a Petr Klíma: Martin zůstává v Moskvě ještě rok a já se věnuju práci tady v Praze. Michal
Většinu práce - zpravodajství z Prahy. Petr
Janina: Dobrý den pane Petře.Je pravda, že jste gólman hokejového týmu CT? Máte vůbec čas na sportování?
Michal Kubal a Petr Klíma: Je to pravda, snažím se čas si udělat - fotbal, hokej, lyžování, skialpy, hory. Díky
Petr Vašíček: Prijde Vam spravne ze pro Vas byl vypraven armadni special? Nestydite se trochu? Celou situaci jste si zavanili predevsim sami.
Michal Kubal a Petr Klíma: Vyslat speciál bylo rozhodnutím armády, nás potěšilo, ale spíše jsme úřady přesvědčovaly, ať ho pro nás neposílají. Nestydíme se, zbytečně jsme neriskovali, nebo lépe řečeno, největším rizikem bylo vydat se do Iráku, takže určitě máte pravdu - z tohoto pohledu jsme si to zavinili především sami.
Janina: Dobrý den Michale, jaký máte vztah ke sportu?Jaký je Váš oblíbený sport?
Michal Kubal a Petr Klíma: Velmi kladný, vydržím se na něj celé hodiny dívat.
vojackova@kvkli.cz: Ahoj Petře,
všichni jsme tu v Liberci na tebe mysleli a drželi ti palce. Měla jsem pořád otevřenou četku,jestli není něco nového a jásali jsme, když jste se objevili. Jsem ráda, že to tak dopadlo. Bylo to hodně zlý? Pojedeš tam znova?
Radka Patk.
Michal Kubal a Petr Klíma: Radko, dík, doufám, že jseš v pohodě, nebylo to horší než výlet na běžkách ve vánici. Rád bych jezdil dál, pozdravuj doma.
K.: Dobrý den, Petře. Jste atraktivní muž a moc se mi líbíte. Jste ženatý? Díky:-))
Michal Kubal a Petr Klíma: Svobodný!!!!!
Veronika: Chtěla jsem vám poděkovat, za vasi práci!!!!!Je mi jasné, že Vás opravdu neuvidíme v přímých vstupech z PARLAMENTU :-))Máte tedy v úmyslu se do těchto míst vrátit?Co na to vaši???V každém případě Vám všem přeji vše nej,nej,nej,a děkuji!!
Michal Kubal a Petr Klíma: Díky taky, rádi bychjom se tam někdy vrátili, ale až se situace trochu zlepší. V současnosti je to pro nearabské štáby opravdové riziko. Petr: Přímé vstupy z parlamentu jsou moje práce.
Fedor: Přišli jste při únosu o nějaké zajímavé natočené filmové materiály, techniku apod.?
Michal Kubal a Petr Klíma: Přiušli jsme o všechno, zůstali nám košile, vesty, kalhoty, ponožky a spodní prádlo.
gabriela: Dobrý den
Jsem moc ráda,že jste všichni v pořádku.
Zajímalo by mě, zda vás nějak únosci prohledávali(evidentně ne moc dobře, když jste si "propašoval" nůž)? Myslíte, že kdyby se vám podařilo vzít si mobil, byli byste propuštěni dříve?
Michal Kubal a Petr Klíma: Ten nůž byl tupý nůž od oběda, takže s tím bychom si na Ramba opravdu moc nezahráli. Navíc jsme ho nepropašovali, dali nám ho na krájení zeleniny. Sebrali nám opravdu všechno a mobil mimo Bagdád stejně nefunguje.
Smile, 15 let: PROSÍM O ODPOVĚĎ! Znáte jmána svých únosců? Jak se k vám chovali? Bili vás nebo se k vám chovali velmi slušně? Co si myslíte o situaci v Iráku? Myslíte si, že Vaši únosci mají jinou možnost, než unášet lidi? Jaké jsou předpokladi pro práci reportéra v rizikových oblastech? Báli jste se? Pokusili, nebo jste alespoň pomýšleli na útěk, pokud by vás naše vláda nechala v rukou ůnosců? Pokud by bylo možné se vás zepta i přes e-mail , tak mi prosím napište na e-mail 1333@seznam.cz. Za odpoověď předem děkuji.
Michal Kubal a Petr Klíma: Známe, jeden z nich se jmenoval Ajád a patřil k místnímu fotbalovému týmu, dalůší si říkal Ricardo Sanchez podle velitele amerických pozemních sil v Iráku. Na útěk jsme pomýšleli jako na poslední možnost, nebyl by problém dostat se ven, ale projít totálně nepřátelským územím. Nikdy nás nebili.
Michal: Jak to máte rozdělený ? Podle fotek bych řekl, že Michal odpovídá a Petr především konzumuje! :-)
Michal Kubal a Petr Klíma: Přesně tak.
Jan Kubal Žacléř: Osobní otazka. p.Michal Kubal. Chtěl bych se zeptat, jestli se Vaš děda jmenoval Vašek a pochazel z Domažlicka. děkuji.
Michal Kubal a Petr Klíma: To nebyl děda, ale táta, ale pocházel z Přešticka.
Prátos: Myslím si, že tato práce je dost riskantní, ale společnost po ni touží. Přemýšleli jste někdy o tom, že by ste byli zraněni (postřeleni) nebo uneseni? Nebo jste o tom ani neuvažovali.
Michal Kubal a Petr Klíma: To k tomu patří, ale člověk se přece jenom nikdy dopředu pořádně nepřipraví, dokud to nenastane.
anonym: Michal Kubal: Hodláte ve svém životě něco změnit?
Michal Kubal a Petr Klíma: Pá věcí to určitě je, ale netýkají se práce.
Honza-Pardubice: Zdravim, chtel bych se zeptat, jestli budete i nadale jezdit do krizovych oblasti, prestoze mate za sebou neprijemnou zkusenost z Iraku? Budete ted sve cesty vice zvazovat, nebo pojedete hned, jakmile bude vhodne z nejake oblasti podavat informace?
Michal Kubal a Petr Klíma: Rádi bychom jezdili i dál, ale bude hodně záležet na situaci - rizicích apod. Ale nemyslím, že bychom něco víc zvažovali, popravdě ani nevím, jestli to jde víc, i teď jsme si počínali podle nějlepšího svědomí.
Michal Pavelka: Jakým jazykem jste se dorozumívali s únosci?
Michal Kubal a Petr Klíma: Oni pás slov anglicky, my pár slov arabsky, zbytek posunky.
Bobřík: Upřímně, myslíte si, že nebýt únosu, oceňovali by lidé Vaši práci stejně?
Michal Kubal a Petr Klíma: Doufám, že něbýt únosu, oceňovali by naši práci a ne to, že jsme byli uneseni.
johana: moc sem se o vas bala.ale jinak ste skvělí reporteři.moc vam fandim.a ste hrozne sikovní.
Michal Kubal a Petr Klíma: Díky.
Zuzana: Pro Michala:Co jste dělal, jako první, když jste přišel do Čt, teda myslim před tim než jste se stal šéfem zahraničního zpravodajství.
Michal Kubal a Petr Klíma: Nosil jsem kazety na velíně, dělal jsem takovou tu nejčernější práci.
Martin: Michale, kdy a pri jake prilezitosti jste se seznamil se svoji pritelkyni?
Michal Kubal a Petr Klíma: V Kosovu, u česko-slovenského praporu KFOR, oba jsme tam byli jako novináři.
Fedor: Zmínili jste se, že Vám do té místnosti přinesli nějakou drátěnou postel. To jste na jedné posteli spaly všichni tři, nebo jste se střídali?
Michal Kubal a Petr Klíma: Spali jsme tam všichni tři, pravidelně jsme se střídali, kdo spí uprostřed.
Jana: Doopravdy verite tomu, ze kdyby se unosci rozhodli vas popravit, tak by se nejdrive zeptali na poradi?????
Michal Kubal a Petr Klíma: Samozřejmě, že ne, ale chtěli jsme být připraveni, abychom i tuhle teoretickou možnost zvládli na úrovni.
Danuška: Michale, představ si, že se mi o tobě zdálo.Tady máš jasný důkaz toho, jak tvůj návrat na holky silně zapůsobil...Vítej zpátky!
Michal Kubal a Petr Klíma: Diky
Zoya: Co máte oba dva rádi za knihy a jaké filmy?
Michal Kubal a Petr Klíma: Petr: Karel May, Zapomenuté světlo.
Michal: historie 2. světové války - v obojím.
Petr B.: Myslite si, ze se ten taxikar na tom unosu podilel?
Michal Kubal a Petr Klíma: Nevíme.Rikalo se, ze za privezeneho cozince maji 5000 usd. Ale ten nas spis asi jen udelal chzbu a jel jinudy, nez jsme domluvili...
Jirka Brančík: Jsem moc rád, že jste se ve zdraví vrátili. Zajímalo by mě, zda při příštích návštěvách valečných oblastí napříště uvažujete o nějaké formě ochrany, ať již formou pohybu s koaličními vojáky (v případě Iráku), nebo jakýmkoli jiným způsobem. Slyšel jsem názor, že novináři toto odmítají v souvislosti ztráty objektivity. Není to náhodou naopak? Nehrozí ztráta objektivity díky přílišnému riziku a strachu o život?
Michal Kubal a Petr Klíma: O ochraně neuvažujeme a s vojáky se stýkáme pouze v případě, když s nimi něco točíme. A objektivitu si zachováme mnohem lépe bez připojení se k jedné straně konfliktu.
pavel fojtík: (pro Petra) Zdravím tě! (a otázky si nechám někdy k pivu :-)
Michal Kubal a Petr Klíma: Ahoj Pajo, to setkani naseho kruhu u piva urcite. Dik
Veronika: Zdravím. Chtěla bych se zeptat pana Kubala, jaké má vzdělání, tuším, že katedru žurnalistiky na fakultě sociální věd v Praze, ale ráda bych to věděla přesně. Doporučil byste mi tuto školu, pokud se chci v budoucnu věnovat aktuální žurnalistice (popř.investigativní)? Slyšela jsem názor, že politologie se v praxi využije lépe. Jinak jsem fakt ráda, že jste živi a zdrávi opět doma a jsem ráda, že vás ten zážitek od vaší skvěle prováděné práce neodradil - přijít o elitu naší současné žurnalistické scény by totiž byla nenahraditelnlá škoda!Díky a přeju hodně štěstí. Veronika
Michal Kubal a Petr Klíma: Ano, mám FSV, žurnalistiku. Doporučuju kombinaci - žurnalistika naučí spoustu šikovných věcí a politologie dodá specializaci.
Katka: Dobrý deň. Chcela by som Vás poprosiť o odpoveď na jednu otázku. Možno ste už na ňu odpovedali, ak áno tak som ju možno nezachytila. Ako a kto Vás priviezol naspäť na slobodu (do Bagdadu) - ak to boli únoscovia, nechali Vám oči nezaviazané? Ďakujem za odpoveď a želám Vám veľa šťastia a zdravia do Vášho budúceho profesionálneho aj súkromného života.
Michal Kubal a Petr Klíma: Díky, Bylo to přesně tak, byli to lidé, kteří nás zadržovali, vysadili nás na předměstí Bagdádu, odkud jsme taxíkem dojeli na ambasádu.
Henry Blake: 1)Kouříte pánové? Pokud ano, co?
2)Souhlasíte s vpádem USA do Iráku?
Díky moc, doufám, že se na mě dostane.
Michal Kubal a Petr Klíma: Kouril pouze Vitek a to tak krabicku denne. Ja osobne si dokazu predstavit lepsi reseni v Iraku, nez je soucasna situace *p
Petr K. z Prahy: Dobrý den, rád bych se zeptal pana Klímy, jake to je být "tím kdo není vidět". Z vlastních zažitků vím, že na fotografiích z mých cest jsou všichni -až na mne, kameramana a fotografa. Není vám to někdy líto?
Michal Kubal a Petr Klíma: Neni, nemam potrebu byt videt. *p
Honza ze severu Čech: odpovídáte na všechny zaslané otázky?
Michal Kubal a Petr Klíma: Bohuzel, absolutne nestihame. Prominte...A navic moje psani je hruzne...*petr
rok79@centrum.cz: Dobrý den pánové, chtěl jsem Vás pozdravit a říct Vám, že já a mnoho dalších lidí, které znás, jsme moc rádi, že jste se vrátili v pořádku zpět. Taky jsem Vám chtěl poděkovat za Vaši dobře odvedenou práci. Hodně štěstí
Michal Kubal a Petr Klíma: Diky moc ! *p
Petr Hrncir: Dobry den, zajimal by me vas nazor na obnovu Iraku. Predevsim mi jde o Vas pohled na kazdodenni zivot a na mineni normalnich lidi. Zpravy jsou precejen dost polarizovane a tezko lze pochopit skutecny stav. Taky je to znacne rozsahla oblast a asi jde tezko generalizovat. Dekuji a preji pekny den! Jsem rad, ze jste zpatky.
Michal Kubal a Petr Klíma: většina Iráčanů je ráda, že se zbavila Saddáma, to nám říkali dokonce i naši únosci. Ale obnova země nejde, jak si většina obyvatel představovala a navíc je tam šílená bezpečnostní situace. takže Američané prvnbí rok spíš prohráli.
Karel Haas: V jakém vztahu jste byli se svými únosci? Komunikovali jste? Pokud ano o čem? Věděli jste o zastřeleném Italovi během věznění? Uvažovali jste v některém momentu o útěku, nebo byla tato možnost absolutně vyloučena?
Michal Kubal a Petr Klíma: Na nasem drzeni v zajeti se ucastnily minimalne tri skupiny, zrejme : jedna zajeti a okradeni, druha nas mela na starosti a treti rozhodovala o nasem propusteni . S nasimi strazci jsme komunikovali s jejich slovni zasobou 15 anglickych slov a nasich 15 arbaskych. o zastrelenem Italovi nam Ricardo povedel. Moznost uteku jsme zvazovali .*p
Jirka Brančík: Zdravím,jsem moc rád, že jste v pořádku doma. mám 2 dotazy: 1) zaslechl jsem názor pana Kubala, že veřejné mínění v Iráku se obrací čím dál víc proti Američanům. Naproti tomu dříve jsem slýchával, většina Iráčanů je pro setrvání koaličních vojsk v Iráku a lidé jsou spokojenější než před rokem. Ptám se tedy, jak nyní uvažuje běžný Iráčan? Získají Američané nakonec "srdce" běžného Iráčana a podaří se nastolit pořádek a fungující stát, nebo bude odpor sílit k neudržitelnosti situace?
2) zajímalo by mě, zda při příštích návštěvách valečných oblastí napříště uvažujete o nějaké formě ochrany, ať již formou pohybu s koaličními vojáky (v případě Iráku), nebo jakýmkoli jiným způsobem. Slyšel jsem názor, že novináři toto odmítají v souvislosti ztráty objektivity. Není to náhodou naopak, nehrozí ztráta objektivity díky přílišnému riziku a strachu o život?
Michal Kubal a Petr Klíma: Iráčané, nebo aspoň ti, se kterými jsme mluvili, jsou trošku rozpolcení - na jedné straně přejí Američanům to nejhorší, na druhou stranu ale říkají, že bez nich by byla v Iráku válka. Takže nezbývá než doufat, že snenávist Iráčanů k okupačním vojákům ještě nepřekročila hranici, spoza které už není návratu. Bude hodně záležet na penězích, které do Iráku potečnou, a to se zatím příliš nedaří.
Petra: Pane Klímo, opravdu jste měl po těch prošlých sušenkách, co jste jedl na snídani, oběd i večeři, takové (no víte, jaké myslím ..) problémy? Já mám teď taky jedny prošlé před sebou a nevím jestli je mám otevřít?? Jinak Vás moc obdivuji, že jste to zvládli a jak jste to zvládli. (Škoda, že takové štěstí nepřálo všem).
Michal Kubal a Petr Klíma: Diky, povidani o susenkach bylo pro odlehceni momentalni situace a jinak me zadne susenky netrapily ! *p
Jarka Metelka: Pane Kubale, touto otázkou nechci snižovat hrůzu, kterou jste museli prožít, opravdu... ale nepřipadá vám, že se to všechno strašně bulvarizuje (viz. fotka Vás a Vaší přítelkyně na první stránce Mf Dnes) ? A nevadí vám takové zásahy do soukromí?
Michal Kubal a Petr Klíma: To je otázka spíš pro ostatní média. Samozřejmě z toho nejsem nadšený, ale vím, jak fungují média a náš případ tady byl událostí č. 1, takže tento zájem je pochopitelný.
Hanka: Jak ste se dali dohromady (Michal s Petrem)? byla to stastná nahoda? Pracujete spolu 100% sveho pracovního času anebo jen v Iraku?
Michal Kubal a Petr Klíma: Svedla nas nahoda pri valce v Kosovu v roce 1999 a jinak pracujeme vetsinou kazdy zvlast, samozrejme v jedne budove Zpravodajstvi CT *p
Anna: Možná byste mohli přestat jíst ty sušenky, když u toho nestíháte psát. Navíc vaše čeština je skutečně hrozná, u novináře bych asi čekala něco víc. Navíc tohleto fórum mi přijde spíše jako nějaká seznamovací kancelář než seriózní chat. Takže zklamání.
Michal Kubal a Petr Klíma: Omluva, nejsem novinar ! Jsem kameraman, delnik a kdybych psal s diakritikou, pujde jedna veta za minutu . Michalova cestina u sousedniho pocitace je, doufam, v poradku .*p
Zoya: Přeji hodně sil při odpovídání otázek a ať se neupíšete k smrti. Ještě moc děkuji za vše, co pro nás diváky ČT děláte, za Vaši skvělou práci. Jste skromní, milí a prostě bezva. Zatím ahoj.
Michal Kubal a Petr Klíma: Diky !*p
Andrea: Můj přítel je příslušníkem US NAVY a tvrdí, že většina novinářů podceňoje riziko a myslí si, že je nápis PRESS ochrání. Cesta, kterou jste jeli byla asi týden uzavřená, nemyslíta si, že za součastné situace byla Vaše cesta hazard?
Jinak Vám přeji hodně štěstí a klidu při práci i v životě.
Michal Kubal a Petr Klíma: Stejným hazardem by byla i cesta na bagdádské letiště, které ozbrojenci vyhlásili za válečnou zónu. Riziko prostě ke zpravodajství z podobných zemí patří. My jsme tam přežili bez problémů dva týdny, během kterých jsme točili bez incidentů na místech, na která jsme podle bezpečnostbních instrukcí jezdit také neměli.
z.s.: Petře jsem opravdu rád, že budu i nadale dostávat pohledy z Vysokých Tater...
Michal Kubal a Petr Klíma: Tatry jsou moje nejmilejsi... *p
David: Nemyslite, ze uz je cas jit s vasim pripadem do archivu a neotravovat? Ok, dusledkem vlastniho (podle me uplne priblbleho) rozhodnuti jste se dostali do problemu. Ted uz je problem vyresen a osvetlen, neni cas prestat si hrat na hrdiny?
Michal Kubal a Petr Klíma: Jsem moc rád, že s Vámi oba shodneme, tedy v hodnocení toho, že už je čas jít dál. "Přiblblý" je Váš výraz, věřím, že byste na místšě určitě situaci vyřešil mnohem lépe.
Bedřich Novák: Vážení, mám spíše intimnější otázku, na kterou se možná hůře odpovídá. Mysleli jste během zajetí na Boha? Přeji Vám vše dobré!
Michal Kubal a Petr Klíma: I na to došlo.
Václav: Cítíte nenávist vůči svým únoscům?
Michal Kubal a Petr Klíma: Ti konkretni panove, se kterymi jsme se stykali, se chovali korektne a slusne, dokonce mozna byli i oni z teto situace nestastni... *p
Marcela: Krasny,slunickovy den,preji.Nemam zadnou otazku,jen Vam chci napsat,ze jsem moc rada,ze jste v poradku doma.Krasne se kouka na Vase reportaze,clovek tusi,ze je to nebezpecne,ale teprve kdyz Vas odvlekli jsem si uvedomila,jak az nebezpecne to je. Vase prace nas informovat,co se kde deje,je krasna, ale ve chvili,kdy jsme se dozvedeli,ze Vas sbalili,jsem si rikala, ze bych ani nemuseĺa takove informace z tak silenyho mista mit.Moc jsem se o Vas bala a jsem stastna,ze to tak dopadlo.Preji vam vsem hodne zdravi,stesti a at se Vam uz nikdy pri Vasi praci nic podobneho nestane.Mozna preci jen jedna otazka.Nemate chut tomu taxikarovi,s prominutim, rozbit drzku? :-)))
Michal Kubal a Petr Klíma: Dekujeme, s taxikarem jsme se na chvilku setkali pred odletem domu, byl zeleny,hulil a koktal. Takove cloveka neuderite, i kdyz jsem se trosku tesil...*p
Eva Novotná: Situace byla napjatá už při vašem odjezdu
do Iráku. Neriskovali jste zbytečně?
Michal Kubal a Petr Klíma: Situace v Iráku byla ještě v době, kdy jsme posílali prvníé reportáže stabilizovaná, vyostřila se až v průběhu posledních deseti dnů - proto: neriskovali.
Šárka: Hezký den oběma pánům! Díky a pochvaly za profesionální zpravodajství určitě dostáváte už od Vašeho návratu z Iráku. I já se k němu připojuji, nicméně musím přidat další, čeho si cením. Sledovala jsem během uplynulého roku od války v Iráku toho řekněme mediálně "viditelnějšího" z Vaší dvojice, tedy pana Kubala, a vždycky se mi líbilo jeho vystupování a projev - slušnost, skromnost, neokázalost. Teď jste to jen potvrdil. Myslím, že na Vás mohou být Vaši blízcí hrdí. A abych pochválila i pana Klímu - jazykové hříčky a jistá dávka vtipu ve Vašich projevech po propuštění byly sympatické, musíte být fajn parťák. A teď otázka: co Vás vlastně motivuje jezdit do oblastí, které nejsou právě bezpečné, a jak to snáší Vaše rodiny? Ptám se proto, abych trochu nahlédla do mužského myšlení - občas také řeším vnitřní svár mezi nesobeckostí a strachem o blízkého člověka, kterého to zase pro změnu táhne do Afriky... Děkuji a přeji na všech Vašich cestách hodně štěstí a správné lidi kolem sebe!
Michal Kubal a Petr Klíma: Pro nase blizke samozrejme zatez. aachjo.. Do krizovych oblasti jezdime neb je zajimave byt U TOHO a moct predat zpravu o tom ceskym divakum. Michal rika : drzet palec na tepu doby *p
Agent A.: nazdar chlapi, jsem moc rad, ze jste to prezili. chtel bych se zeptat: 1/ jak jste se dostali z bagdadu do basry? muzete uvest detaily? 2/co jste unoscum rekli na jejich "prani" do kamery? 3/prosetruje nekdo vase podezreni, ze vas taxikar byl napojen na unosce?
Michal Kubal a Petr Klíma: Díky.
1/ Letěli jsme letounem RAF, pravidelnou armádní linkou.
2/ Že jsme byli uneseni a že chtějí, abychom řekli, že nesouhlasíme s tím, co Američané dělají v Iráku.
3/ Je to jedna z vyšetřovacích hypotéz, kterou zkoumají naše úřady i spojenci přímo v Iráku.
Miroslav Lehnert: Michale a Petře, vrátíte se ještě jako spravodajové do válkou zmítaného iráku?
Michal Kubal a Petr Klíma: Nikoliv ted, situace se zhorsila a pro zahranicni staby je prace v ulicich vyloucena . My se fakt snazime neriskovat ! *p
Overside overture: Dodrzovali zenevske konvence Vasi unosci? Bali jste se ze dojde ke stockholmskemu syndromu? Byl by to dobry namet na film? Ptali se Vas na CR?
Michal Kubal a Petr Klíma: myslím, že pro ně ženevské konvence příliš neznamenali, ale nemučili nás. Stockholmského syndromu jsem se nebál, nicméně, byl jsem docela vděčný, když nás stráž nechala o pár minut déle venku na slunci. A komorní drama by teď asi moc neletělo.
Monika: Je velmi dobře, že vše dopadlo velmi dobře a všichni jste v relativním pořádku.Milý úsměv a jemný humor pana Klímy by
velmi chyběl,nejen jeho přítelkyni.
Odjedete v červnu udělat reportáž o převzetí moci,nebo "dost bylo Iráku" a převezmete informace od zahraničních kolegů?
Michal Kubal a Petr Klíma: Ja v cervnu urcite nepojedu, budu natacet MS v inline hokeji v Kanade... A navic, mezi nami, v cervnu je tam strasne vedro :)..*p
Katka,23let: Jste velcí sympaťáci,byla jsem moc sťastna,když jsem se dozvěděla,že jste dorazili zpět v pořádku.Opravdu moc.Ráda bych věděla,jako studentka historie,zda bylo hodně památek a archeologických nálezů z období Mezopotámie zcizeno či poškozeno a kým,jestli jste nějaké viděli a pokud ano,jaké?Ptám se raději na tuhle otázku,protože nechci jitřit bolestivé vzpomínky z minulých dnů,kdy si asi málokdo z nás uvědomuje,co jste zažili.Děkuji.Mějte se krásně.
Michal Kubal a Petr Klíma: Díky za milá slova. V minulých dnech jsme se tam tomuto tématu hodně věnovali, točili jsme v Babylónu i v Irácvkém muzeu. Zmizeli desetitisíce kusů, některé hodně cenné. Vrátit se podařilo jenom pár z nich, viděli jsme např. tzv. sumerskou Venuši, bylo to hodně zajímavé, myslím, že část této reportáže jsme dokonce poslali satelitem do Prahy, tak uvidíme, co se s ní stalo.
mungo jarry: Řekněte otevřeně, jak se teď po návratu cítíte?
Michal Kubal a Petr Klíma: Za sebe : bezi to vsechno nejak rychle, jeste jsem ani neotevrel postu, dneska jsem konecne stihnul vyrobit nove klice od bytu a prukazku MHD... Zitra jdu do prace, tak si snad trochu odpocinu :) *p
Zoya: Petře, kdykoliv jste promluvil, tak jste měl dobré hlášky, kéž by se z Vás poučili někteří moderátoři (myslím tím moderátora Andělů p. Žbirku, který se snažil být vtipný, ale žádný jeho vtip nebyl pochopitelný. Co Vy jste řekl - co slovo, to perla. Opravdu moc jsem se nasmála.
Michal Kubal a Petr Klíma: Diky, ale prede mnou vzdycky musi promluvit Michal, jinak by to nemelo hlavuapatu *p
Márinka: Zjistili ste něco o svých únoscích? Proč vás vůbec unesli?
Michal Kubal a Petr Klíma: Podle všeho to byla součást nějaké větší akce, kdy jednotlivé skupinky bojovníků dostali rozkazy zajímat západní cizince, o jejichž osudu pak rozhodoval někdo jiný. Ti ze zemí, které se podílejí výrazně na operacích v Iráku to měli těžší, propuštění rukojmích z ostatních zemí (mezi nimi i z ČR) mělo dokázat laskavější tvář iráckého odporu.
Dana: Petře, jakto, že na Vás na letišti nikdo nečekal, nebyl jste zklamaný?
Michal Kubal a Petr Klíma: Cekala maminka ! *p
Pavel: Chtel bych se zeptat, jak byste se postavili k tomu, kdyby po vas min. zahranici chtelo zaplatit naklady vynalozene na vase hledani a pote za odvoz, kdyz vyslo najevo, ze vzniklou situaci jste si z velke casti vasim neodpovednym jednanim zpusobili sami. Dekuji za odpoved.
Michal Kubal a Petr Klíma: Rád bych se s vámi zkontaktoval a dozvěděl se pramen vašich informací, že jsme si to způsobili svou nezodpovědností sami. Zřejmě o celé věci víte mnohem víc než my. Michal
Daniel: Nemyslite ze slovni zasoba 15ti arabskych slov je pro tuto praci nedostacujici?
Michal Kubal a Petr Klíma: Uprimne, bylo by uzasne mluvit a rozumet arabsky, ale jsem tam jednou dvakrat za rok ...Jsem malo zodpovedny ? *p
Michal Jelen: Možná jsem nesledoval všechny informace pozorně, takže nevím, o co únoscům vlastně šlo. Víte to Vy? Děkuji!
Michal Kubal a Petr Klíma: Nejdrive - jedna parta : okrast a predat . Dalsi - vyjednavat a ,jsme-li z hodne zeme, propustit . Takhle se mi to jevi, ale kdo vi... *p
Milena Cvrčková: Dobrý den, vážení pánové, ráda bych Vás pozdravila a pogratulovala Vám ke štěstí, které Vás nakonec v nešťastné chvíli potkalo. Kdo prosím hradil Váš transport zpět do vlasti? Jednalo se o standardní postup? Či v případě mediálně neatraktivních českých občanů takovouto snahu českých diplomatů a jiných exekutivních orgánů můžeme jen těžko očekávat.Přeji Vám hodně zdraví, s pozdravem,mc.
Michal Kubal a Petr Klíma: Dopravdu hradilo české ministerstvo obrany - splňoval kritéria pro evakuační let. Pevně doufám, že šlo o standardní postup českých oprgánů, kterým bych opravdu rád ještě jednou poděkoval z úžasný pocit, že se tahle země už umí postarat o své občany.
Kováčová: vyhrožévali vám zabitím
Michal Kubal a Petr Klíma: Jejich prvni veta- jste-li Americane, zabijeme vas. Jste-li cesti novinari, jak tvrdite, pustime vas. *p
Overside overture: 1) Bylo pro Vas horsi psychicke ci fyzicke vypeti? 2) Myslite si, ze jste nemuseli tolik riskovat a predejit unosu - mozna to zni trochu hloupe? 3) Zmenili se nejak Vase hodnoty po unosu? 4) Pocitali jste s unosem?
Michal Kubal a Petr Klíma: Fyzicke vypeti nebylo zvlastni, psychicke dost velke.. Riskovali jsme umerne pohybu v konfliktni svetove oblasti . S unosem jsme opravdu nepocitali...*p
Daniel: Oba Vás velmi zdravím, zajímalo by mne, jestli ke komunikaci v Iráku jsou k dispozici i jiné technologie krom satelitních telefonů (gsm, internet...), resp. jaké technologie používáte Vy?
Michal Kubal a Petr Klíma: V Bagdádu začíná pomalu fungovat klasická mobilní síť a internetové kavárny jsou na každém rohu. Využívali jsme obojí a satelitní telefon navíc.
K.: Srdečně zdravím pana Klímu a prosím, zda by mohl na sebe prozradit, co ho těší, jaké má koníčky.
Michal Kubal a Petr Klíma: Zdravim, hory,voda,snih, modre nebe, slunicko, vitr . To mam rad . Mimochodem, mrize byly na zapad a nadherne zapady Slunce nad pousti! *p
Milan Růžička: zdravín Vás oba z Tábora,jsem ex novinář a zajímalo by mě něco z vaší práce v Iráku.Jak se k Vám vůbec dostávají tipy na reportáže,jsou tam velké zmatky?Můžete se volně pohybovat po celé oblasti?Jsou tam zakázané zóny.Cenzurují třeba vojáci to.co jste natočili?
Michal Kubal a Petr Klíma: Jsou tam zóny, kam se nedporoučuje jezdit - jako třeba Sadr City v Bagdádu, nebo sunnitský trojúhelník, ale zákazy tam nikde nejsou. Občas samozřejmě armáda uzavře některé oblasti kvůli nějaké akci. A s cenzurou jsme se nikdy nesetkali.
Zuzana: Pro Michala:Je mi jasné, že máte hodně práce. Ale přece jenom, když si najdete volnou chvilku, co nejraději děláte?
Michal Kubal a Petr Klíma: Rád čtu a chodím do kina.
Honza: Neuvazoval nektery z Vas, ze si poridite zbrojni prukaz na svoji ochranu?
Michal Kubal a Petr Klíma: Michal ani nebyl na vojne a ja zbrane opravdu nerad . Rikal jsem si, ze i kdyz mu ukradneme samopal, stejne z nej nevystrelim... *p
Sid: Armáda ČR (před několika lety) pořádala pro české reportéry a válečné zpravodaje cvičení jak se chovat v krizových situacích, nebo při zatčení. Účastnil se někdo z Vás tohoto cvičení a pokud ano, pomohlo Vám to nějak ve vaší situaci?
Michal Kubal a Petr Klíma: Abslovoval jsem Kurs preziti krizovych situaci, ovsem ne ten fyzicky armadni, ale poradany Adventurou a policajtama . Byl spise nez o pochodovani o tom, co s hlavou ... *p
Milada Šmahová, Praha 10: Dobrý den kluci,
ráda bych se zeptala, zda jste se setkali (či setkáte s českými muslimy, jejichž dopis byl jeden ze střípků, který napomohl Vašemu prouštění.
Jinak to byl nervák, mysleli jsme i na Vaše blízké a teď i na ostatní unesené lidi v Iráku.
Michal Kubal a Petr Klíma: Ještě jsme se nesetkali, ale určitě jim poděkujeme, protože je´jich dopis posloužil jako jeden z argumetů při možnám klíčovém jednání s jednou islámskou organizací v Bagdádu.
Jirka: Před delší dobou jsem Vám psal dotaz a nic, mám tomu rozumět že jste mě zcenzurovali?
Michal Kubal a Petr Klíma: Jirko , fakt se dotazy vali, je jich 336 a ja datluju, jak muzu ..*p
V.Nováková Most: Vidělia věděli jste co se kolem vás děje,kde jste a co s vámi udělají?
Michal Kubal a Petr Klíma: Nevěděli jsme nic o tom, co se děje za horizontem a vůbec jsme nevěděli, co přijde v další minutě.
borg: jaka byla jejich vyzbroj?
Michal Kubal a Petr Klíma: Samopaly Kalasnikov a RPG . Neveril jsem uplne, ze samopal je nabity ostryma, ale posledni den, pri nasem odjezdu strazce z radosti, asi ze odjizdime, vypalil nekolikrat po prazdne flasce. Netrefil, ale ostre byly...*p
Stenli: Dobrý deň! Myslíte si, že by sa Česká republika postarala o každého jedného občana tak isto ako o vás? Myslím napr. ten armádny špeciál....ja o tom presvedčený nie som...Dakujem
Michal Kubal a Petr Klíma: Pevně věřím, že ano, a nikomu nepřeju, aby česká diplomacie měla příležitost to dokázat.
zdenek: kolik ten vas vylet bude stat danove poplatniky
Michal Kubal a Petr Klíma: Vylety stabu CT neplati danovi poplatnici . Co se tyce akci Ministerstev , nemam predstavu, ale pan namestek rikal, ze kdyz nic jineho, ukazalo se, ze opravdu umi fungovat. Coz je pravda.. Pry vynikajici cviceni...*p
Michal: Jací jsou arabové ?
Michal Kubal a Petr Klíma: Vcelku milí, pohostinní, přátelští, dokud vás pokládají za přítele, nebo svého hopsta.
Petra: Michale, moc Vás zdravím, jen jeden všetečný dotaz: v záběrech po únosu jste byl téměř na všech v kostkované košili - byla to stále ta jedna?
Michal Kubal a Petr Klíma: Byla to ta jediná, kterou mi nechali.
Dana: Moc Vás zdravím a přeju vše nej. Když Vám bylo ouvej, měl někdo z Vás stav, že se mu chtělo brečet a nebo dokonce bračel?
Michal Kubal a Petr Klíma: Nikdy a nikdo. Všechno proběhlo v klidu.
Pavla K: Dobrý den přeju hodně štěstí v další práci můžete být v klidu statisticky je nemožný aby se vám to stalo znovu nevím o nikom kdo by byl dvakrát za život unesenej. :-) Jinak jsem se chtěla zeptat co dělali vaši únosci když vás vysadili na okraji Bagdadu to vás tam vyhodili řekli "čau" a odjeli zátky?
Michal Kubal a Petr Klíma: Kdyz nas vysadili na kraji Bagdadu, zrejme proto, ze se bali jet dale- domluvili nam taxi na cestu na ambasadu CR, ja jsem se objal s Ricardem . Opravdu nelhal a dopravil nas do Bagdadu... *p
Honza: Zdravim a přeji hezké odpoledne.Přemýšlěli jste už, jestli si na přístí cesty nevezmete s sebou třeba ochranku? Jen taková maličkost (jsem trochu šťoural): Jak je možné, že někdy po propuštění jste vystoupili v televizi, přestože vám únosci sebrali veškeré technické vybavení? Honza Pardubice
Michal Kubal a Petr Klíma: Ochranku nikdy, znám pár případů, kdy štáby přepadli i s ochrankou a nic nepomohlo. Živé vstupy jsme vysílali ze zařízení EBU (Evropské vysílací unie), která má pobočku v Bagdádu.
Markéta: Také srdečně zdravím. Zajímalo by mě jak se vyrovnáváte s pozorností a popularitou, která je Vám nyní po návratu věnována. Otázka se týká možná více pana Klímy, který za normálních okolností zůstává oku diváka utajen. Přeji v budoucnu vše dobré.
Michal Kubal a Petr Klíma: Pral bych si zustat za kamerou, ale v tomhle pripade mam pocit, ze Televizi a tehle Zemi opravdu dluzim podekovani zato, ze nam pomohly se z toho prusvihu dostat... *p
Markéta: Situace v Iráku mi v současné době připadá bezvýchodná. Je vůbec šance dostat vše do "normálních" kolejí (z našeho pohledu)?
Michal Kubal a Petr Klíma: Ten návrat mi přijde mnohme méně pravděpodobný než třeba před měsícem.
Michal z Bratislavy: Niektorý hovoria, že Váš únos bol fingovaný, aby sa tak zvýšila sledovanosť Českej TV a Českého rozhlasu? Čo by ste odkázali týmto ľuďom?
Michal Kubal a Petr Klíma: Jsou-li tito lide z konkurencniho media, radim : nechte se tez unaset ! *p
HoNzA: Zdravím Vás oba a cením si vaší práce,kterou děláte dobře!A hlavně ji děláte pro nás pro obyčejný lidi u obrazovek,což se o politicích říct nedá :o)V rozhovorech pro cízí televize jste mluvili anglicky a používali jste starý výraz "Čechoslovakai" vydávali jste se tedy před únosci za Čechoslováky a ne Čechy?A nemyslíte, že byla klika,že nevěděli o naší vojenské jednotce tam?Jinak by s váma byl asi ámen?!?
Michal Kubal a Petr Klíma: Díky. Často nám jasně řekli, že pokud bychom měli vojáky v Iráku, dopadneme jako jeden z italských rukojmích.
Adéla: Dáte mi na sebe emaily? Díky
Michal Kubal a Petr Klíma: Emaily zaslane na czech-tv k nam zrejme dorazi . Dik *p
Lenka: Dobrý den, pánové,
ještě než se to tady úplně přehltí: myslela jsem na vás (jako všichni) a jsem moc ráda, že jste v pořádku zpátky. A trochu ze života: těšíte se na hokej? :-)
Zdraví vás Lenka
Michal Kubal a Petr Klíma: Myšlenka, že bych nestihl MS, byla jednou z těch, které mě trápily. A Petra určitě taky.
007: Co myslite, byl to od toho ridice umysl nebo neznalost cesty?
Michal Kubal a Petr Klíma: Michal: osobně myslím, že neúmyslná chyba.
Veronika: Snad neni limit jedna otázka na jednoho člověka, tak to zkusím ještě jednou, třeba to vyjde: je pro ženu povolání válečný zpravodaj rizikovější než pro muže? Kolik bylo v Iráku asi žurnalistek? Znáte (kromě Petry Procházkové) nějakou jinou válečnou zpravodajku? Ještě jednou díky Veronika
Michal Kubal a Petr Klíma: Prace zurnalistek v muslimskych zemich je pro zeny mimoradne obtizna vzhledem k nabozenskym a spolecenskym tradicim... *p
Jirka Brančík: Děkuji moc za Vaše odpovědi, omlouvám se za předchozí kouskované dotazy...ještě jedna otázka. Česko má ve Vás teď hrdiny a současně osobnosti, kterým opravdu jde o poctivou práci. Nepomysleli jste na vstup do politiky? Lidi jako jste vy politická elita myslím postrádá.
Michal Kubal a Petr Klíma: Michal: Mám rád svou práci a o politice uvažuju jenom z perspektivy novináře.
Fedor: Myslíte , že Vaše únosce bude někdo někdy stíhat?
Michal Kubal a Petr Klíma: Spíše doufám, že naše zážitky a informace pomůžou vyřešit situaci ostatních rukjmích.
Lenka, pihuleka: já snad ani otázku nemám. jen Vám chci říct, že takovou radost, když Vás pustili, jsem měla naposledy jako malé dítě u Vánočního stomečku... Vaše zpravodajství sleduji a velmi oceňuji vaši práci. Díky vám za ni.
Michal Kubal a Petr Klíma: Dekujem a prosime, az nas priste unesou , nebojte se uz tolik :))) *p
Fedor: Existuje nějaká cifra, kolik celkově ten Váš únos stál (Vás osobně + ČT + ČR)?
Michal Kubal a Petr Klíma: Nás osobně desetitíce, média statisíce (ovšem pojištěných).
Barka: Jěště jednou zdravím! Chci se zeptat, jestli jste se s Vítkem znali už z dřívějška a jestli jste se od návratu znovu všichni sešli - no ikdyž asi jste se za těch pět dnů užili až až:-)) Mějte se pěkně!!
Michal Kubal a Petr Klíma: Když jsme sedali do auta, ještě jsme si vykali. Předtím jsem ho potkal jenom v jednom rozhlasovém pořadu. A zrovna dnes se chystáma na malou oslavu.
Braňo zo Slovenska: išli by ste do Iraku ak by vaša rodina nesúhlasila a Vás by to tam ťahalo?
Michal Kubal a Petr Klíma: Rodina nesouhlasila a mě to tam táhlo. Ale myslím, že mí nejbližší mají pochopení pro mou práci.
Jiri: Vim, ze je jeste brzo na tuto otazku, ale neuvazujete o vydani nejake, treba male, knihy? Nemyslim jen s nejnovejsimi zazitky, ale treba i s udalostmi minuleho roku. Mejte se fajn.
Michal Kubal a Petr Klíma: Z loňska už jsme knihu napsali a letos o tom už neuvažujeme, i když mi Petr radil, že bych mohl vydávat sumáře jednou za tři roky :).
K.: Srdečně zdravím pana Klímu i pana Kubala.
Michal Kubal a Petr Klíma: OMLOUVAM SE , FRCIM PRYC . Dekuju vsem co drzeli palce a ostatnim se omlouvam za zpusobene neprijemnosti a problemy !!!!!!!! *petr* klima
Pavel Zrubek: Zdravím a vás a mám dotaz,co si myslíte že nastane po převzetí moci irácké samosprávy od američanů 1.6. 2004?(jak se bude situace v Iráku dál vyvíjet?)
Michal Kubal a Petr Klíma: Myslím, že to bude spíše symbolický předěl. Klíčové silové resorty zůstávají dál v rukou USA.
Aleš Žďárek: Hezký den. Umíte arabsky? Ano-ne.
Předpokládám, že ne. K čemu jste tedy jako "reportéři" byli v Iráku platní? Zbytečně jste mě (daňového poplatníka) stáli pěkných pár set korun
Michal Kubal a Petr Klíma: Existuje něco jako překladatelé. Myslím, že pro práci zpravodaje existují jiné předpoklady než zrovna znalost jazyků všech zemí, kam člověk jede. Ale nechci vám nijak brát váš názor, nicméně doufám, že jste viděl aspoň jednu z našich reportáží.
okolo911: Jakou merou myslite, ze se o vase propusteni zaslouzila ceska diplomacie a opravdu myslite, ze kdyby ji nebylo, stale jste nezestni? Dale by me zajimalo jak dlouho jste vymyslel to krasne podekovani "Sem opravdu hrdy, ze jsem obcanem takove republiky, kera..."?? A posledni otazka: Jake IQ myslite, ze ma G.W. Bush? Diky ROman
Michal Kubal a Petr Klíma: Ano, jsem o tom přesvědčený. To poděkování mě napadlo na místě, poté, co jsme si v letadle dávali dohromady, co jsme věděli, s tím, co se dálo v ČR. Otázku IQ GWB přenechám odborníkům.
Aleš Žďárek: Ještě mne napadá jedna věc, na kterou bych se rád zeptal. Co si myslíte o válečných zpravodajích, kteří jsou sice přítomni na místě bojů, ale nerozumějí lidem přímo = bez tlumočníků, musí použít "univerzální" angličtiny. Jsou přínosem?
Nemohou apriori vyvolávat negativní reakce jen užitím té angličtiny a tím zkreslovat výpovědi?
Michal Kubal a Petr Klíma: Za celou dobu obou mých pobytů v Iráku jsme nepotkal jediného nearabského novináře, který by pracoval bez překladatele. Takže si myslím, že to prostě patřčí ke standardům.
Mirka ze Žďáru: Po příletu do Čech jste pochválili vládu. Zapojíte se aktivně do předvolební kampaně pánů Špidly a Svobody? Nevadí Vám, že jste nechali zpolitizovat Vaše ne zrovna odpovědné chování v Iráku a nechali jste se oslavit jako hrdinové? Myslím, že opravdoví hrdinové jsou vojáci koaličních sil, kteří dnes a denně riskují životy!!!! Jaké byly Vaše jízdy v jeepech po poušti za ranního romantického rozbřesku? Nechybí Vám to? Vrátíte se do Iráku?
Michal Kubal a Petr Klíma: Cýhbí mi jedna jediná věc - ten pocit, kdy o Vašem životě rozhoduje 21-tiletý fotbalista.
partiovka: Pro Michala Kubala: Nepovažujete za problém, že jste využili nabídku vlády na odvoz speciálem domů? Umím si představit situaci, kdy vás tím někdo z úředníků vydírá nebo dokonce vy se chováte konforměji; poslali pro mě přece letadlo.
Michal Kubal a Petr Klíma: Tu situaci si představit nedokážu. Pro mě osobně by to byl problém, kdybychom my, nebo kdokoli z ČT na ČRo o ten speciál žádal. Armáda ale jeho vyslání nabídla sama, a proto nebudu mít problém kritizovat jakoukoli eventuální chybu kteréhokoli z lidí na druhé straně barikády.
Joji Pisecky: Sledujete osud dalsich unesenych cizincu v Iraku? Citite, ze by Vas pri tom nejak ovlivnila Vase osobni zkusenost?
Michal Kubal a Petr Klíma: Určitě, nemám dobrý pocit, když vidím záběry zajatého amerického vojáka. I proto jsme sdělili různým službám všechny informace, které by mohli pomoct při pátrání po dalších rukojmích.
Veronika: TAk do třetice všeho dobrého:vzak pro chatující - člověk by málem zapomněl, že žije ve státě, kde jeden druhému závidí i nos mezi očima,dík, že jste mě vrátili na Zem!Ty s prominutím kecy o tom, kolik vás to stálo - z toho se jednomu fakt chce zvratcet!!! Pro Michala: Doufám, že vás takový lidi neotrávili - většina z nás vám držela palce a bála se o váš osud! P.S.Pan Klíma už to sice naťuk, ale mě zajímá zrovna Váš názor, je práce válečného zpravodaje pro ženu o hodně nebezpečnější než pro muže a kolik znáte válečných žurnalistek osobně? Do třetice díky Veronika
Michal Kubal a Petr Klíma: Znám jich dost, zejména z takových zemí jako je Itálie, USA, Velká Británie nebo Španělsko.
Jinak díky za dotaz i za podporu.
A díky i všem ostatním, za kritiku i za podporu. Musíme už jít, další povinnosti volají. Držte nám palce.
Hledej pořad:
...více
FOTKY Z CHATU
Michal Kubal a Petr Klíma Michal Kubal a Petr Klíma